Jak neobnovitelně smazat data na HDD?

Jak neobnovitelně smazat data na HDD?
« kdy: 06. 03. 2021, 20:42:45 »
Jak neobnovitelně smazat data na HDD? Je nějaká appka, která mi dokáže přepsat data, aby nebyli možné obnovit?

Mimo jiné mám pár disků, ale bez důkladného přemázání je nechci pustit dál.



Re:Jak neobnovitelně smazat data na HDD?
« Odpověď #2 kdy: 06. 03. 2021, 21:04:54 »
do windows https://eraser.heidi.ie/
cely disk vice metod dokonce i podle bezpecnostnich standardu ale ty trvaji vetsinou hodne dlouho...

podle me docela staci cat /dev/urandom > /dev/disku
nebo zasifrovat disk a pak dovnitr sifrovanyho oddilu dat cat /dev/zero > /dev/luks/...

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Jak neobnovitelně smazat data na HDD?
« Odpověď #3 kdy: 06. 03. 2021, 21:15:42 »
Přepsal bych to jen tak pro jistotu dvakrát, /dev/zero a /dev/urandom, asi je jedno v jakém pořadí. Je možné, že nějaká data zůstanou v realokovaných blocích, takže pokud tam bylo něco opravdu tajného, tak bych disky raději fyzicky zlikvidoval.

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak neobnovitelně smazat data na HDD?
« Odpověď #4 kdy: 06. 03. 2021, 22:37:05 »
Priste kupovat SED disky co maj nastaveno "Encrypts all data" (jeden z 4TB portable mi to dela, mrcha jedna), a pak staci udelat secure erase, nebo lock + PSID revert. Tim se zrusi sifrovaci klic a muzes byt v "klidu" ze to nikdo neobnovi..


by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak neobnovitelně smazat data na HDD?
« Odpověď #5 kdy: 07. 03. 2021, 00:35:22 »
Dneska už většinou data na discích šifruju a pak stačí dd z /dev/zero a myslím, že z toho už nikdo nic nedostane. U nešifrovaného disku záleží na obsahu, Pokud to jsou třeba jen nějaké filmy a seriály, tak smažu tabulku oddílů a neřeším to. Pokud to jsou moje data jako třeba fotky, videa, nějaké pracovní věci, tak taky dd a pak disk fyzicky poškodím. Nikdy bych ale takový disk asi "nepustil dál". I když z toho asi nic přečíst nepůjde, zvlášť při vícenásobném přepisu, tak z toho mám prostě špatný pocit.

Když se mi rozbil pracovní Macbook Pro, tak jsem s ním šel do oficiálního servisu a chtěli po mě heslo, se kterým se podle mě dalo dostat k datům nebo minimálně k systému. Až mě zarazilo, jak jednoduše to v naší korporaci prošlo, protože já bych tam svůj notebook takhle nenechal. Což jsem si vyzkoušel o dva měsíce později, když se mi můj vlastní notebook vypnul a už nenaběhl. Mám HP se servisem na místě, takže přijel pán, vyměnil desku a zase dal notebook dohromady. Celou dobu jsem ho mohl sledovat a žádná hesla nechtěl. Jediné, na co mě upozornil, že přijdu o data, pokud používám TPM, což nepoužívám. Hlavně u strojů, kde se nedá jednoduše vyndat disk, lze docela jednoduše bez šifrování skončit s plain daty u cizích lidí. Omlouvám se za off-topic, vzpomněl jsem si na to a tak jsem jen chtěl přidat poznámku, že šifrování neřeší jen věci jako krádež notebooku někde ve vlaku, ale i možnost zbavit se disku nebo servis celého zařízení.

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak neobnovitelně smazat data na HDD?
« Odpověď #6 kdy: 07. 03. 2021, 01:54:46 »
To si opravdu myslite ze nekdo da 10-50Ke+ za to, aby mu obnovili data z neprekrytych casti stop na modernim disku koupenem nahodne na bazosi?

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Jak neobnovitelně smazat data na HDD?
« Odpověď #7 kdy: 07. 03. 2021, 01:58:38 »
Priste kupovat SED disky co maj nastaveno "Encrypts all data" (jeden z 4TB portable mi to dela, mrcha jedna), a pak staci udelat secure erase, nebo lock + PSID revert. Tim se zrusi sifrovaci klic a muzes byt v "klidu" ze to nikdo neobnovi..
Jenom aby se pak nezjistilo že všechny disky ze stejné série mají stejný klíč nebo nějaká podobná chyba

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak neobnovitelně smazat data na HDD?
« Odpověď #8 kdy: 07. 03. 2021, 02:44:12 »
To si opravdu myslite ze nekdo da 10-50Ke+ za to, aby mu obnovili data z neprekrytych casti stop na modernim disku koupenem nahodne na bazosi?

Já si to třeba nemyslím, ale svoje nebo pracovní data tam i tak nepošlu :-)

Re:Jak neobnovitelně smazat data na HDD?
« Odpověď #9 kdy: 07. 03. 2021, 11:04:02 »
Dřív jsme používali DBAN. Ale pak se z toho tuším stala akvizice a popravdě nevím v jakém stavu je projekt teď (přestal jsem sledovat).

Teď používáme dd + urandom, kladivo a vrtačku.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak neobnovitelně smazat data na HDD?
« Odpověď #10 kdy: 07. 03. 2021, 11:22:44 »
linuxovej nastroj shred, presne k tomuto urcen, uz byl zminen v prvnim prispevku, pokud by to nekomu nestacilo muze pouzit tento nastroj ;-)

.

  • *****
  • 546
    • Zobrazit profil
Re:Jak neobnovitelně smazat data na HDD?
« Odpověď #11 kdy: 07. 03. 2021, 12:38:35 »
Soft "data eraser 2.0.0.0" - vybrat 3 průchody a nepřečte to už nikdy nikdo. Výhodou je, že ten soft existuje i ve verzi portable.

Re:Jak neobnovitelně smazat data na HDD?
« Odpověď #12 kdy: 07. 03. 2021, 13:09:51 »
v provozních směrnicích máme i pro SED disky povinnost je mnohokrát přepsat a poté zkartovat. Obecně SED je taková okrajová záležitost, není žádná kontrola nad výrobci, nikdo moc dobře neví, jak to vlastně mají vnitře dělané a nenarazil jsem ani na žádné normy, které by bylo potřeba dodržovat.

u plotnových většinou stačí přepsat vše několikrát a ověřit, jestli náhodou disk neobsauje příliš realokovaných dat. U SSD to je horší, neumím totiž zapsat na konkrétní místo a i při 100 % zaplněném disku jsou využity sparse bloky, takže se může stát, že vlastně tam data zůstanou.

Re:Jak neobnovitelně smazat data na HDD?
« Odpověď #13 kdy: 07. 03. 2021, 13:29:53 »
To si opravdu myslite ze nekdo da 10-50Ke+ za to, aby mu obnovili data z neprekrytych casti stop na modernim disku koupenem nahodne na bazosi?

Nedá, ale když už tam bude mít svoje data? Průměrný IT si sežene program zadarmo a obnoví si to sám nebo kamarádovi.

Moje zkušenost s použitými disky je taková, že lidi je většinou prodávají těsně před smrtí a to ani ne za takovou cenu, aby se to vyplatilo.

Re:Jak neobnovitelně smazat data na HDD?
« Odpověď #14 kdy: 07. 03. 2021, 13:36:09 »
To si opravdu myslite ze nekdo da 10-50Ke+ za to, aby mu obnovili data z neprekrytych casti stop na modernim disku koupenem nahodne na bazosi?

Nedá, ale když už tam bude mít svoje data? Průměrný IT si sežene program zadarmo a obnoví si to sám nebo kamarádovi.

Moje zkušenost s použitými disky je taková, že lidi je většinou prodávají těsně před smrtí a to ani ne za takovou cenu, aby se to vyplatilo.
A myslite pred svou smrti, nebo smrti toho disku? :)