Trestní oznámení na neznámého pachatele mi přijde jako poměrně vhodné.
Byť tím řekněme nezpůsobují finanční újmu přímo Vám, ale Vašim zákazníkům... tzn. přestože újma Vám je spíš v rovině poškození dobrého jména. Zločinný úmysl (tzn. minimálně stádium pokusu) jasně plyne z napodobení Vašeho oficiálního webu, zneužití identity editora apod. Trestní oznámení nemusí podávat zrovna poškozený (pokud mu to nestojí za to) ale prakticky kdokoli, kdo se o trestném činu dozvěděl. Svým zákazníkům tím naopak prokážete službu, nenecháte je ve štychu.
Otázka je, zda budou poškození zákazníci ochotni o trestném činu alespoň svědčit :-) ale to je asi vedlejší.
Naše policie má nástroje pro mezinárodní spolupráci a takových případů je nenulové množství. Policie má taky možnost, s jasně danými podmínkami a záznamem o přístupech, nahlížet do neveřejných částí různých rejstříků apod. Neslibuji, že z Vás budou nadšení, ale ujišťuji Vás, že nebudete rozhodně první, kdo požádá o pomoc. Podvodníčků tohoto typu a různé úrovně sofistikovanosti je poměrně hodně. Pravděpodobně nejste jediná oběť daného "šikuly" = připojíte se třeba ke spisu, který už je otevřený. Co jsem slyšel, často se poškozených postupně nasbírá větší počet. PČR v tomto rozhodně není neschopná nebo něco v tom smyslu - spíš je takových malých podvodníčků tolik, že je rutinní řešení téhle chamradi trochu sisyfovská práce.
Pokud přijde místnímu providerovi na Ukrajině nebo registrátorovi v USA od jejich místní police předvolání k podání vysvětlení, nebo výzva ke spolupráci a nápravě, tak to má kapku větší váhu, než Vaše emailová stížnost na
abuse@provider.ua. A nakonec... pokud se dotyčný podvodný web a celé to schéma soustředí v zásadě na tuzemský okruh potenciálních obětí, dost možná je útočníkem taky někdo odsud, a s trochou štěstí je dohledatelný = následně postižitelný našimi orgány na našem území.