ThinkPad T14 AMD + Fedora 33 - vybíjení při vypnutém stavu

Ahoj,
od vánoc vlastním ThinkPad T14, konkrétně model s AMD Ryzen 7 PRO 4750U, s nainstalovanou Fedorou 33. Je to můj první ThinkPad a překvapila mě jedna věc, které nemůžu přijít na kloub - notebook se vybíjí i při vypnutém stavu. Tedy alespoň dle hlášení v Gnome. Večer s ním pracuji přes USB-C dokovací stanici a notebook hlásí "plně nabito". Notebook vypnu (ne neuspím ho, ale opravdu vypnu), odpojím od stanice a dám do brašny. Ráno přijdu s notebookem do kanceláře, zapojím do nabíječky a Gnome hlásí "stav nabití 87%". Zaráží mě, že za noc se vždy jedná o více než 10%. Když jsem jednou notebook nepoužil celý den a zapnul jej až den následující, tak Gnome hlásilo dokonce nabití jen 76%. Opět byl notebook před vypnutím plně nabitý a vypnutý.
Netušíte někdo, čím by to mohlo být?
Díky!


RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ThinkPad T14 AMD + Fedora 33 - vybíjení při vypnutém stavu
« Odpověď #1 kdy: 02. 03. 2021, 16:49:24 »
Podivej se do nastaveni biosu..
Citace
Is fast start up turned on?  If yes turn off - https://support.lenovo.com/us/en/solutions/HT501793
Is USB always on turn on?

Zdroj
https://forums.lenovo.com/topic/view/1300/5028883

Re:ThinkPad T14 AMD + Fedora 33 - vybíjení při vypnutém stavu
« Odpověď #2 kdy: 02. 03. 2021, 16:53:57 »
Doporučuji podívat se do této diskuse. Komentují tam i lidi, kteří mají na starosti podporu Linuxu v Lenovu.

Obecně je to o tom, že ty notebooky se ve skutečnosti ve výchozím stavu zcela nevypínají. Můžou mít třeba zapnutá USB. Můžou běžet v takovém pseudosuspendu, který používá Fast Start ve Windows. Určitě bych aktualizoval firmware na nejnovější verzi a pak se asi mrkl do nastavení BIOSu, jestli tam tyto vychytávky nejdou vypnout. V té diskusi můžou být další konkrétní tipy. Nepročítal jsem to celé.

Re:ThinkPad T14 AMD + Fedora 33 - vybíjení při vypnutém stavu
« Odpověď #3 kdy: 02. 03. 2021, 17:08:20 »
Díky moc za reakce. Já se to snažil najít na google, ale asi jsem špatně formuloval dotaz, protože mi to našlo jen nerelevantní odkazy. To USB by to být mohlo, takovou položku jsem v BIOSu viděl, ale nenapadlo mě, že to může "žrát" tolik, přestože tam není nic zapojené. Jak budu večer vypínat notebook, tak to zkusím nastavit a uvidíme :-)

Re:ThinkPad T14 AMD + Fedora 33 - vybíjení při vypnutém stavu
« Odpověď #4 kdy: 02. 03. 2021, 21:17:29 »
Taky se podivej, jakou mas verzi BIOSU. Posledni (1.30) je problematicka. Viz https://forums.lenovo.com/t5/Other-Linux-Discussions/T14-AMD-battery-drain-in-standby-Linux/m-p/5037674?page=6


Re:ThinkPad T14 AMD + Fedora 33 - vybíjení při vypnutém stavu
« Odpověď #5 kdy: 03. 03. 2021, 09:13:01 »
Tak jsem vypnul USB Always-on a stejně to za večer kleslo na 83%. V diskuzi zase psali něco o LID senzoru, ale ten se mi zase z hlediska praktičnosti vypínat nechce. Není to pro mě akutní problém, protože většinou jedu na nabíječku.

Mám verzi 1.30, tak to možná bude tím. Mrknu na tu diskuzi, jak budu mít chvilku. Díky!

Re:ThinkPad T14 AMD + Fedora 33 - vybíjení při vypnutém stavu
« Odpověď #6 kdy: 03. 03. 2021, 14:33:33 »
Citace
V diskuzi zase psali něco o LID senzoru, ale ten se mi zase z hlediska praktičnosti vypínat nechce. Není to pro mě akutní problém,
Tak to ani nezkusíš, a už to není problém, tak co bylo cílem to dotazu?  :o

Re:ThinkPad T14 AMD + Fedora 33 - vybíjení při vypnutém stavu
« Odpověď #7 kdy: 03. 03. 2021, 14:53:23 »

Tak to ani nezkusíš, a už to není problém, tak co bylo cílem to dotazu?  :o

Cilem dotazu bylo to odstranit, ale zretelne to neni natolik zavazne, aby se kvuli tomu vzdal veci, ktery tam chce vic. Priority Vam nic nerikaj? ;-)

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ThinkPad T14 AMD + Fedora 33 - vybíjení při vypnutém stavu
« Odpověď #8 kdy: 03. 03. 2021, 15:52:22 »

Tak to ani nezkusíš, a už to není problém, tak co bylo cílem to dotazu?  :o

Cilem dotazu bylo to odstranit, ale zretelne to neni natolik zavazne, aby se kvuli tomu vzdal veci, ktery tam chce vic. Priority Vam nic nerikaj? ;-)

diagnostika ti nic nerika? je normalni ze pri reseni problemu, se pro jeho odhaleni vyzkousi i veci ktere uzivatel by be finalni fazi resit/menit nechtel, prave proto aby zjistil cim to je, takze pokud by to tazatel vyzkousel a zjistil ze to tim je, tak to vratil zpatky kvuli prioritam, ale pokud by zjistil ze to tim neni, ma moznost hledat problem dal a treba zjistit ze je to necim pri cehoz vyreseni o nic neprijde, ale pouze ziska ;-)

Re:ThinkPad T14 AMD + Fedora 33 - vybíjení při vypnutém stavu
« Odpověď #9 kdy: 03. 03. 2021, 17:00:02 »
Nemyslel jsem to tak, že to nevyzkouším, ale tak, že je pro mě LID senzor důležitější, než případné vybíjení. Uznávám, že bylo asi zbytečné Vám to sdělovat  ;D
Dnes večer zkusím vypnout ten LID senzor a uvidím ráno.

Re:ThinkPad T14 AMD + Fedora 33 - vybíjení při vypnutém stavu
« Odpověď #10 kdy: 04. 03. 2021, 10:10:04 »
Takže to vypadá, že je to tím LID senzorem. Nechal jsem vypnuté "USB Always On"  a navíc vypnul LID senzor a notebook zůstal přes noc nabitý. Jak budu mít chvilku, udělám si registraci na Lenovu a pošlu to také tam.

Re:ThinkPad T14 AMD + Fedora 33 - vybíjení při vypnutém stavu
« Odpověď #11 kdy: 11. 03. 2021, 19:26:01 »
Musíš to vypínat tlačítkem, jinak to jen chrápe.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ThinkPad T14 AMD + Fedora 33 - vybíjení při vypnutém stavu
« Odpověď #12 kdy: 11. 03. 2021, 19:54:40 »
Musíš to vypínat tlačítkem, jinak to jen chrápe.
asi to jen neuspava kdyz vypnul LID senzor a baterka se nevybiji ;-)