IČO nebo HPP jako programátor?

IČO nebo HPP jako programátor?
« kdy: 01. 03. 2021, 15:07:16 »
Ahoj,

Pracujete na HPP nebo na IČO? Když budu mít na IČO v jiné firmě skoro o 50% vyšší čistý plat, má cenu do toho jít, když vezmu v potaz, že ještě minimálně rok budu muset žít v nájmu, protože nedosáhnu na hypotéku? A když vezmu v potaz absenci zaměstnaneckých výhod a důchod... Jak je to s tím že "na IČO vás klidně vyhodí ze dne na den"? Má někdo takovou zkušenost?


tralala5

Re:IČO nebo HPP jako programátor?
« Odpověď #1 kdy: 01. 03. 2021, 15:16:14 »
na ICO, nikto to zo dna na den nevyhodi, vobec to nie je bezna prax, nepocul som este o pripade, ze by niekto skoncil zo dna na den.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:IČO nebo HPP jako programátor?
« Odpověď #2 kdy: 01. 03. 2021, 16:50:56 »
Citace
Když budu mít na IČO v jiné firmě skoro o 50% vyšší čistý plat, má cenu do toho jít
Ano.
Citace
když vezmu v potaz, že ještě minimálně rok budu muset žít v nájmu, protože nedosáhnu na hypotéku?
Osobně by se mi do hypotéky, která je ještě k tomu nejspíš nadoraz když řešíš že na ni nedosáhneš a za rok ano, jít fakt nechtělo. To věříš, že tě z toho v případě problémů vysekáme my všichni? (ano, bohužel se to tak nejspíš stane)
Citace
A když vezmu v potaz absenci zaměstnaneckých výhod a důchod...
Na státní důchod nevěřím a zaměstnanecké výhody si musíš přepočítat pro konkrétní případ, někde jsou zanedbatelné a někde něco dostávají i ičaři („švarc“).
Citace
Jak je to s tím že "na IČO vás klidně vyhodí ze dne na den"? Má někdo takovou zkušenost?
Nemám, a osobně bych absenci 2/3měsíčních výpovědních lhůt považoval dokonce za výhodu, protože když tě něco bude šíleně štvát, tak se můžeš rozloučit rychle. Zejména v současném stavu trhu, kde hned budeš mít čtyři další nabídky práce.

Re:IČO nebo HPP jako programátor?
« Odpověď #3 kdy: 01. 03. 2021, 17:40:28 »
v posledním roce výrazně zpřísnili podmínky u hypotéky pro OSVČ, takže je velká šance, že na ní nedosáhneš ani potom.

Příjdeš o nemocenskou, odstupné, ochranu proti chybám (u práce na IČO platí, že pokud nejsi smluvně dohodnutý na nějakém limitu, může po tobě dodavatel snadno vymáhat jakékoliv náhrady za chyby), budeš mít pravděpodobně nižší vyměřovací základ pro budoucí důchod.

Jak jsi počítal těch 50 %, zahrnul jsi do toho i odvody a daň z příjmu?

_Jenda: já ti nevím, ale mimo Prahu a Brno těch IT nabídek zase tolik není a určitě si už nemůžeš tolik vybírat.

Re:IČO nebo HPP jako programátor?
« Odpověď #4 kdy: 01. 03. 2021, 20:41:25 »
Osobně by se mi do hypotéky, která je ještě k tomu nejspíš nadoraz když řešíš že na ni nedosáhneš a za rok ano, jít fakt nechtělo. To věříš, že tě z toho v případě problémů vysekáme my všichni? (ano, bohužel se to tak nejspíš stane)

Jak jsi prisel na to, ze je to na doraz? Firma ma na to misto rozpocet rekneme 100k mesicne. Kdyz to da zamestnanci, tak zamestnanec dostane cca 55k. Kdyz to da OSVC na 60 % pausal, tak mu v kapse zbyde 88k. Problem je ale v tom, ze ten OSVC si papirove vydelava 28k(se zapoctenim pausalu). To znamena, ze hypo 20k dostanes bez problemu s prijmem 55k, ale kdyz realne vydelavas 88k, tak ti banka hypo nemusi dat, protoze podle DP mas jenom tech usmolenych 28.

Jit do zamestnaneckeho pomeru za 2/3 jenom kvuli tomu, abych dostal hypo mi prijde jako hovadina. Na zivnostak budes mit rocne o 400 tisic vic. Takze bud najit banku co bude brat realne prijmy, nebo chvili odkladat ty extra prachy a pak nebudes potrebovat tak velkou hypo.

A k tem zamestnaneckym benefitum... Bavime se o 400k rocne navic. Kratkodoba nemoc je sranda a dlouhodoba nemoc se da resit komercnim pojistenim za par tisic. A duchod? Kdyz ty extra prachy budes rozumne investovat, muzes za 20 let zit z renty a ne se 40 let plahocit kvuli statni zebracence, kde te okradou jak pri prvotnim vypoctu, tak i ve valorizacich.
« Poslední změna: 01. 03. 2021, 20:44:08 od jehovista2 »


Re:IČO nebo HPP jako programátor?
« Odpověď #5 kdy: 01. 03. 2021, 21:11:47 »
Citace
Jak je to s tím že "na IČO vás klidně vyhodí ze dne na den"? Má někdo takovou zkušenost?
Moje zkušenost je taková, že obvykle i při práci na IČO podepisujete rámcovou smlouvu o spolupráci s danou firmou, kde o výpovědích může být něco extra napsáno.

Co se týče vyhození na hodinu, vím o případu, kdy se fakt, že další měsíc již pro firmu nebudou pracovat (na IČO), lidé dozvěděli předpolsední den v měsíci. Ale nejednalo se o obor IT.

Jinak je to zkrátka o svobodě a vlastní zodpovědnosti vs. jistotě, ale o něco menším příjmu.

Re:IČO nebo HPP jako programátor?
« Odpověď #6 kdy: 01. 03. 2021, 21:19:15 »
Ona na tohle neexistuje univerzální jasná odpověď.
Pro aktivního podnikavého jedince je výhodnější OSVČ - má víc peněz, víc flexibility, vše si řídí sám.
Pro toho, kdo chce mít svůj klid, věnovat se jen vývoji, chodit z práce s čistou hlavou a neřešit papírování s úřady a zakázky na příští měsíc, je zase lepší být zaměstnancem.
Sám se řadím do skupiny B, bydlím ve vlastním, našetřeno taky něco mám, peněz každý měsíc dostatek na jakoukoliv běžnou útratu - nemám důvod víc se někam honit jen proto, aby těch peněz bylo ještě víc - dávám přednost tomu klidu.

Re:IČO nebo HPP jako programátor?
« Odpověď #7 kdy: 01. 03. 2021, 21:40:04 »
Já jsem přešel z IČO na HPP. Záleží co je pro tebe důležité. Já jsem docela líný jedinec. Baví mě všechno kolem vývoje, ale už mě nebavilo řešit papíry a další věci. Takhle se mi o to stará firma. Peněz je méně, ale furt to je o dost více než potřebuju. Tak to neřeším.

Jinak jsem teda taky v IT neslyšel o případu, že by někdo vyhodil odborníka ze dne na den. Pokud něco umíš tak si tě držej co to jde...

Re:IČO nebo HPP jako programátor?
« Odpověď #8 kdy: 01. 03. 2021, 21:47:33 »
Programátor má být líný - pak píše krátký jednoduchý srozumitelný kód.
Programátor pilný grafoman je zhouba!  ;D

anonacct

Re:IČO nebo HPP jako programátor?
« Odpověď #9 kdy: 02. 03. 2021, 00:30:58 »
IČO - Na HPP už nikdy.

Re:IČO nebo HPP jako programátor?
« Odpověď #10 kdy: 02. 03. 2021, 00:44:29 »
A to se hypo nedá řešit tak, že se nechám na pár měsíců zaměstnat na HPP, abych "bance vyšel" a následně podat výpověď a přejít zpět na IČO? Pokud si mě zaměstnavatel cení, tak tuto drobnou administrativní anabázi podstoupí.

Já to (před hodně lety) nějak podobně řešil.

Re:IČO nebo HPP jako programátor?
« Odpověď #11 kdy: 03. 03. 2021, 11:42:10 »
Ahoj,

Pracujete na HPP nebo na IČO? Když budu mít na IČO v jiné firmě skoro o 50% vyšší čistý plat, má cenu do toho jít, když vezmu v potaz, že ještě minimálně rok budu muset žít v nájmu, protože nedosáhnu na hypotéku? A když vezmu v potaz absenci zaměstnaneckých výhod a důchod... Jak je to s tím že "na IČO vás klidně vyhodí ze dne na den"? Má někdo takovou zkušenost?

Tak ideální je dělat oboje, 8 hodin HPP a 4-8 hodin na ico. Pro banku super a peněz taky. Stejně teď není moc co jiného dělat než makat.

Re:IČO nebo HPP jako programátor?
« Odpověď #12 kdy: 03. 03. 2021, 15:41:01 »
A to se hypo nedá řešit tak, že se nechám na pár měsíců zaměstnat na HPP, abych "bance vyšel" a následně podat výpověď a přejít zpět na IČO? Pokud si mě zaměstnavatel cení, tak tuto drobnou administrativní anabázi podstoupí.

Já to (před hodně lety) nějak podobně řešil.

I to se da, ale musis to pak bance nahlasit a mozna hrozi z jeji strany nejake ofuky, protoze to hranici s uverovym podvodem. Nikdo ti ale samozrejme nedokaze, ze ses rozhodl ukoncit zamestnanecky pomer hned jak ti priklepnou hypo.

dahl

Re:IČO nebo HPP jako programátor?
« Odpověď #13 kdy: 03. 03. 2021, 15:51:27 »
A to se hypo nedá řešit tak, že se nechám na pár měsíců zaměstnat na HPP, abych "bance vyšel" a následně podat výpověď a přejít zpět na IČO? Pokud si mě zaměstnavatel cení, tak tuto drobnou administrativní anabázi podstoupí.

Já to (před hodně lety) nějak podobně řešil.

I to se da, ale musis to pak bance nahlasit a mozna hrozi z jeji strany nejake ofuky, protoze to hranici s uverovym podvodem. Nikdo ti ale samozrejme nedokaze, ze ses rozhodl ukoncit zamestnanecky pomer hned jak ti priklepnou hypo.


Naprosto bezne a zadny uverovy podvod to neni. V zadnych uverovych podminkach toto neni nijak osetreno. Nevidim na tom ani nic amoralniho. Uverova smlouva Vas zavazuje ke splaceni, ne k nejakemu chovani, ba dokonce k nemoznosti zmeny pracovniho pomeru, zmeny zamestnavatele, nebo zakaz podnikani. Muzete udelat uplne to stejne tak, ze nebudete uplatnovat vydajovy pausal a priznate tim realne prijmy, ktere take jeden rok zdanite. V tu chvili mate pro banku skutecne prijmy.

Ale abych Vas trochu povzbudil, nedovedete si predstavit, jake smeliny dnes a denne delaji jini lide. Je naprosto v dennim poradku, ze k makleri prijde rusak a pta se maklere, jake si ma do DP udelat prijmy a s takovym DP take prijde a ziska hypoteku napr. 8mio...Kdybyste videli co lidi bezne delaji za smela, vubec by vas takova vec jako jestli je to moralni apod. nenapadle. Vy ty penize alespon realne jiste mate. Rusaci ne a presto momentalne kupuji skoro stejne bytu jako cesi...

Re:IČO nebo HPP jako programátor?
« Odpověď #14 kdy: 03. 03. 2021, 20:43:42 »
Co je moralni a nemoralni jsem neresil. Clovek do toho samozrejme jde s tim ze bude schopny splacet, takze svedomi ma ciste. Taky jsem nerekl, ze to rozhodne JE uverovy podvod, o tom by rozhodoval soud. Podle me je tam ale celkem slusna sance na odsouzeni(kdyby to chtela z nejakeho duvodu dat banka k soudu). 

Citace
§ 211Úvěrový podvod

(1) Kdo při sjednávání úvěrové smlouvy nebo při čerpání úvěru uvede nepravdivé nebo hrubě zkreslené údaje nebo podstatné údaje zamlčí, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.

Banka musi overovat prijmy zadatele a stabilni zamestnanecky pomer je z jejich pohledu jistou zarukou(napr. nemocenska, trimesicni vypovedni doba, nasledna podpora v nezamestnanosti). Takze jim sice budu pravdive dokladat, ze jsem zamestnanec s platem X po zkusebni dobe, ale zamlcim velmi podstatnou informaci, ze ten pracovni pomer jsem uzavrel jenom proto, abych u nich prosel sitem a ukoncim ho ve chvili, kdy banka posle penize.