Strukturovaná kabeláž v RD a bytech

Re:Strukturovaná kabeláž v RD a bytech
« Odpověď #15 kdy: 28. 02. 2021, 11:03:14 »
ano Cat5E by stačilo, ale Cat6A neni v absolutních číslech o tolik dražší

O cenu kabelu nejde (jak píšete, cenové rozdíly jsou v projektu zanedbatelné), jde tam o průřezy vodičů a z nich vyplývající výběr konektorů a poloměry ohybu kabelu. Na jednom z prvních našich projektů jsme tahali kategorii 7 (velmi kvalitní Solarix) a až když bylo zazděno, tak jsme zelenáči přišli na to, že Legrand pro takto tlusté dráty nemá skoro žádné zásuvky v designové sérii, kterou si zákazník zvolil. S kategorií 5e máte obrovský výběr, s kat. 6A je to o něco horší (ale lepší se to), s kategoriemi 7 a vyššími musíte počítat s ošklivými a drahými zásuvkami :-)

Poloměr ohybu kolem 6 cm u kategorie 7 je taky při instalaci docela překážka, v běžných lištách na to místo není a tak buď musíte zase připlatit a designově ustoupit, nebo dělat že je všechno v pořádku a kabely lámat.


Re:Strukturovaná kabeláž v RD a bytech
« Odpověď #16 kdy: 28. 02. 2021, 11:28:41 »
Jsem v situaci kdy toto zrovna řeším ... postavil jsem se k tomu pragmaticky ... ano Cat5E by stačilo, ale Cat6A neni v absolutních číslech o tolik dražší a vzhledem k ceně domu je ten rozdíl opravdu zanedbatelný. U Cat6A je pravděpodobné, že na to už v budoucnu nebudu muset nikdy sáhnout.

Jistota by bylo samozřejmě Cat8, kde by mělo na metalice fungovat i 25/40Gbit. Ale vzhledem k tomu, že 1Gbit v domácnostech je tu s námi už tak 15 let a stále se nechystá do důchodu ... tak bych to s tím 10Gbit mohl nějak doklepat.

Cat8 a jistota? Rozveselil si ma.
Ja som radsej za istotu typu chranicka, lebo ak pride potreba rychlosti, na ktore Cat5e nebude stacit, tak to bude taky technolgociky pokrok, ze bude jedno aku kabelaz mam a bude to jednoducsie(a asi aj lacnejsie) cele vymenit ako to riesit po starej technologii. Aj tu bratovu Cat5e kabelaz som potahal v chranickach a ak by nahodou nieco, tak tie kable viem vymenit.
Takze aj preto Cat5e. S Cat6a alebo vyssimi to uz nieje taka sranda a tie naklady a starosti navyse sa mi pravdepodbne nikdy nevratia. Lebo ako som spominal, ak raz nebude stacit, tak v tej dobe tu budu ine technologie. Predimenozvavat a mysliet na daleku buducnost nema zmysel, lebo nielen z mojich skusenosti, to skor vymenis ako naozaj vyuzijes.

Re:Strukturovaná kabeláž v RD a bytech
« Odpověď #17 kdy: 28. 02. 2021, 13:56:39 »
Jsem v situaci kdy toto zrovna řeším ... postavil jsem se k tomu pragmaticky ... ano Cat5E by stačilo, ale Cat6A neni v absolutních číslech o tolik dražší a vzhledem k ceně domu je ten rozdíl opravdu zanedbatelný. U Cat6A je pravděpodobné, že na to už v budoucnu nebudu muset nikdy sáhnout.

Jistota by bylo samozřejmě Cat8, kde by mělo na metalice fungovat i 25/40Gbit. Ale vzhledem k tomu, že 1Gbit v domácnostech je tu s námi už tak 15 let a stále se nechystá do důchodu ... tak bych to s tím 10Gbit mohl nějak doklepat.

ak pride potreba rychlosti, na ktore Cat5e nebude stacit

Pomoci Cat5e je zatahano tak velike mnozstvi budov v USA a jinde, ze to generuje NEOBYCEJNE VYSOKY tlak na vyvoj chipu schopnych na tomto mediu dosahovat stale vyssich rychlosti. Myslim ze Cat5e rozhodne nereklo sve posledni slovo na gigabitu, uz pred lety po nem jelo 10G na 30 metru a doba kdy to spolehlive daji i na 100m se (posledni vyvoj nesleduji) blizi, byt se k ni blizime pomalu a pomoci mezikroku 2,5G resp 5G.

Stejne tak prastare telefonni multipary jeste nerekly sve posledni slovo v rychlosti xDSL.

Re:Strukturovana kabelaz v RD a bytoch
« Odpověď #18 kdy: 01. 03. 2021, 10:14:11 »
Tahejte si co chcete, budou to vaše peníze, nicméně už před 2 lety můj kolega testoval co reálně dá UTP cat5e už natažených po domech a vyšlo mu toto:

Vyzkoušeno celkem cca  40 přípojek.

Přípojky do vzdálenosti 45m mají 100 procentní úspěšnost se slinkovat na 10Gbps
Přípojky o vzdálenostech 50-66m se už chovají dle místních podmínek – někdy 10Gbps, někdy jen 5Gbps.
Přípojky o vzdálenostech 70-80m se už chovají dle místních podmínek - někdy 5Gbps, někdy jen 2,5Gbps (BTW měl jsem ale jednu, která jela i 10Gbps).
Přípojky o vzdálenostech 100-110m vždy 2,5Gbps (ale jednou dokonce 5Gbps).
Přípojky o vzdálenostech 110-116m se už ani jednou neslinkovali na 2,5Gbps, vždy jen 1Gbps.


Kolik metrů asi tak budete mít v typickém bytě ?

Rozhodně se dá předpokládat, že hlavně pokud se nebude kabeláž tahat nějak prasácky nebo v extrémních podmínkách a použijí se kvalitní kabely, bude dosažená linková rychlost, resp. funkční vzdálenost delší než by se na první pohled zdálo. Nicméně tady by mě hodně zajímalo, jestli k výše uvedeným údajům bylo víc měření. Nejde jen o to, že se síťovka/switch spojí na uvedené rychlosti, ale taky o chybovost a případné výpadky. Dělalo se v tomhle ohledu nějaké měření, ideálně dlouhodobého charakteru?

Jimmyx

  • ***
  • 157
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Strukturovana kabelaz v RD a bytoch
« Odpověď #19 kdy: 01. 03. 2021, 10:30:27 »
Tahejte si co chcete, budou to vaše peníze, nicméně už před 2 lety můj kolega testoval co reálně dá UTP cat5e už natažených po domech a vyšlo mu toto:

Vyzkoušeno celkem cca  40 přípojek.

Přípojky do vzdálenosti 45m mají 100 procentní úspěšnost se slinkovat na 10Gbps
Přípojky o vzdálenostech 50-66m se už chovají dle místních podmínek – někdy 10Gbps, někdy jen 5Gbps.
Přípojky o vzdálenostech 70-80m se už chovají dle místních podmínek - někdy 5Gbps, někdy jen 2,5Gbps (BTW měl jsem ale jednu, která jela i 10Gbps).
Přípojky o vzdálenostech 100-110m vždy 2,5Gbps (ale jednou dokonce 5Gbps).
Přípojky o vzdálenostech 110-116m se už ani jednou neslinkovali na 2,5Gbps, vždy jen 1Gbps.


Kolik metrů asi tak budete mít v typickém bytě ?

Rozhodně se dá předpokládat, že hlavně pokud se nebude kabeláž tahat nějak prasácky nebo v extrémních podmínkách a použijí se kvalitní kabely, bude dosažená linková rychlost, resp. funkční vzdálenost delší než by se na první pohled zdálo. Nicméně tady by mě hodně zajímalo, jestli k výše uvedeným údajům bylo víc měření. Nejde jen o to, že se síťovka/switch spojí na uvedené rychlosti, ale taky o chybovost a případné výpadky. Dělalo se v tomhle ohledu nějaké měření, ideálně dlouhodobého charakteru?
Nějaké laboratorní měření se neprovádělo, ale kolega např. zkoušel ještě tohle :

Vyzkoušel jsem i souběh kabeláže a vliv 10Gbps vs 1Gbps ve stejném svazku. Tj. 4 stroje, 2 z nich propojen v 1Gbps, a dva z nich v 10Gbps.
Zvolil jsem tu atypickou přípojku, kde jsem spojil 31m + 41m UTP spojkou, a na 72m mi to jelo 10Gbps.
Link držel na 10Gbps a to při plné zátěži 20Gbps TCP iperf – nechal jsem to běžet cca 40 minut.  Vedle toho jeli další dva stroje s 40m UTP souběhem, tj. tam to běželo klasickou 1Gbps linkou, a také pod 100 procentní zátěží TCP iperf a obě linky nevykazovaly zvýšenou chybovost, která by měla dopad na propustnost.


Cílem bylo zjistit možnost reálného nasazení rychlostí nad 1 Gbps v SOHO segmentu, ne nějaká čísla do výkazů nebo studií.


Re:Strukturovaná kabeláž v RD a bytech
« Odpověď #20 kdy: 01. 03. 2021, 11:08:56 »
Jsem v situaci kdy toto zrovna řeším ... postavil jsem se k tomu pragmaticky ... ano Cat5E by stačilo, ale Cat6A neni v absolutních číslech o tolik dražší a vzhledem k ceně domu je ten rozdíl opravdu zanedbatelný. U Cat6A je pravděpodobné, že na to už v budoucnu nebudu muset nikdy sáhnout.

Jistota by bylo samozřejmě Cat8, kde by mělo na metalice fungovat i 25/40Gbit. Ale vzhledem k tomu, že 1Gbit v domácnostech je tu s námi už tak 15 let a stále se nechystá do důchodu ... tak bych to s tím 10Gbit mohl nějak doklepat.

Cat8 a jistota? Rozveselil si ma.
Ja som radsej za istotu typu chranicka, lebo ak pride potreba rychlosti, na ktore Cat5e nebude stacit, tak to bude taky technolgociky pokrok, ze bude jedno aku kabelaz mam a bude to jednoducsie(a asi aj lacnejsie) cele vymenit ako to riesit po starej technologii. Aj tu bratovu Cat5e kabelaz som potahal v chranickach a ak by nahodou nieco, tak tie kable viem vymenit.
Takze aj preto Cat5e. S Cat6a alebo vyssimi to uz nieje taka sranda a tie naklady a starosti navyse sa mi pravdepodbne nikdy nevratia. Lebo ako som spominal, ak raz nebude stacit, tak v tej dobe tu budu ine technologie. Predimenozvavat a mysliet na daleku buducnost nema zmysel, lebo nielen z mojich skusenosti, to skor vymenis ako naozaj vyuzijes.

Tahat Cat8 je samozřejmě nesmysl, taky se na to nechystám. Jen mě zaujalo, že existuje specifikace na 25/40Gbit po metalice, proto jsem to zmínil jako zajímavou kuriozitu.

Ale Cat6A mi pro nový dům prostě přijde jako správná volba. Se zásuvkami pro Cat6A už problém není, i oblíbená řada Schneider Unica na to už má modul.

Ale to že jsem se já takto rozhodl a mam k tomu své důvody neznamená, že to je správná varianta pro všechny a že to tak má každý dělat. Ono popravdě ... Wifi se zlepšuje a dobře vykrytý dům signálem ten problém řeší úplně stejně a levněji - datový tok sice nedosáhne rychlosti dostupné po kabelu, ale velké množství uživatelů takovou potřebu ani nemá.

Re:Strukturovana kabelaz v RD a bytoch
« Odpověď #21 kdy: 01. 03. 2021, 11:19:57 »
...
Nějaké laboratorní měření se neprovádělo, ale kolega např. zkoušel ještě tohle :
...

Díky, to vypadá dobře. Nešlo mi o laboratorní měření, ale spíš o to, jestli se to jenom spojilo na daných rychlostech, nebo to bez problému i fungovalo, nejlíp dlouhodobě :).

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Strukturovaná kabeláž v RD a bytech
« Odpověď #22 kdy: 01. 03. 2021, 14:06:16 »
"Wifi se zlepšuje a dobře vykrytý dům signálem ten problém řeší úplně stejně a levněji"

Vykrytý dvoupatrový dům mě přišel na 20k a stále to není 100%, třeba před hlavním vchodem máme pořád špatný signál, takže nám občas vypadne zvonek. Navíc i ta APčka se musí nějak připojit a kabelem to je prostě nejlepší. Takže jo, WiFi se zlepšuje a na 80 % zařízení stačí, ale bez kabelů se dobrá WiFi nepostaví a bál bych se říct, že to je levnější.

Re:Strukturovaná kabeláž v RD a bytech
« Odpověď #23 kdy: 01. 03. 2021, 14:26:58 »
"Wifi se zlepšuje a dobře vykrytý dům signálem ten problém řeší úplně stejně a levněji"

Vykrytý dvoupatrový dům mě přišel na 20k a stále to není 100%, třeba před hlavním vchodem máme pořád špatný signál, takže nám občas vypadne zvonek. Navíc i ta APčka se musí nějak připojit a kabelem to je prostě nejlepší. Takže jo, WiFi se zlepšuje a na 80 % zařízení stačí, ale bez kabelů se dobrá WiFi nepostaví a bál bych se říct, že to je levnější.

Jistě, jenže ta wifi tam bude tak jako tak ... bez ohledu na to, jestli v domě bude dalších 50 zásuvek RJ45 nebo žádná. Pochybuju že by někdo kdo řeší strukturku v domě neměl wifi.

Mohu se zeptat na seznam položek, že z toho vyšlel rozpočet na 20tis ? Já mam v plánu 3x U6-LR, což je do 15tis. Pokud bych se spokojil s AC, tak i nejdražší UAP-AC-PRO stojí asi 3.7tis včetně DPH/1ks.

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Strukturovaná kabeláž v RD a bytech
« Odpověď #24 kdy: 01. 03. 2021, 15:02:11 »
Citace
Jistě, jenže ta wifi tam bude tak jako tak ... bez ohledu na to, jestli v domě bude dalších 50 zásuvek RJ45 nebo žádná. Pochybuju že by někdo kdo řeší strukturku v domě neměl wifi.

Mohu se zeptat na seznam položek, že z toho vyšlel rozpočet na 20tis ? Já mam v plánu 3x U6-LR, což je do 15tis. Pokud bych se spokojil s AC, tak i nejdražší UAP-AC-PRO stojí asi 3.7tis včetně DPH/1ks.

To bude. Chtěl jsem jen říct, že je nesmysl tvrdit, že je WiFi levnější. Bez kabelu dobrou WiFi člověk neudělá a některé věci je zbytečný na ní věšet. Třeba NASy nebo cokoli co někde leží a nehýbe se jako televize, herní konzole, desktopy, dokovací stanice.

Jinak to máme postavené na:

* Ubiquiti UniFi Security Gateway
* Ubiquiti UniFi Switch 8 (60W)
* 3x Ubiquiti UniFi AP nanoHD
* RPi 4 na UniFi controller
* UPS (UniFi síťě nabíhají minuty)
* 16 portový nějaký noname switch co nám sem dali elektrikáři

A k tomu chci koupit ještě další dva UniFi switche a dvakrát UniFi AP Mesh, to už by mělo pokrýt všechno a budu moct vyhodit ten 16 portovej switch. Celkově to tedy vyjde kousek pod 30k.

Re:Strukturovaná kabeláž v RD a bytech
« Odpověď #25 kdy: 02. 03. 2021, 09:31:21 »
Citace
Jistě, jenže ta wifi tam bude tak jako tak ... bez ohledu na to, jestli v domě bude dalších 50 zásuvek RJ45 nebo žádná. Pochybuju že by někdo kdo řeší strukturku v domě neměl wifi.

Mohu se zeptat na seznam položek, že z toho vyšlel rozpočet na 20tis ? Já mam v plánu 3x U6-LR, což je do 15tis. Pokud bych se spokojil s AC, tak i nejdražší UAP-AC-PRO stojí asi 3.7tis včetně DPH/1ks.

To bude. Chtěl jsem jen říct, že je nesmysl tvrdit, že je WiFi levnější. Bez kabelu dobrou WiFi člověk neudělá a některé věci je zbytečný na ní věšet. Třeba NASy nebo cokoli co někde leží a nehýbe se jako televize, herní konzole, desktopy, dokovací stanice.

Jinak to máme postavené na:

* Ubiquiti UniFi Security Gateway
* Ubiquiti UniFi Switch 8 (60W)
* 3x Ubiquiti UniFi AP nanoHD
* RPi 4 na UniFi controller
* UPS (UniFi síťě nabíhají minuty)
* 16 portový nějaký noname switch co nám sem dali elektrikáři

A k tomu chci koupit ještě další dva UniFi switche a dvakrát UniFi AP Mesh, to už by mělo pokrýt všechno a budu moct vyhodit ten 16 portovej switch. Celkově to tedy vyjde kousek pod 30k.

Wifi muze byt levnejsi, protoze s kazdym zapojenym zarizenim snizuje naklady. Kde mate vycislene vicenaklady, kdybyste mel tahat kabely i k zvonkum atd.?

Jimmyx

  • ***
  • 157
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Strukturovaná kabeláž v RD a bytech
« Odpověď #26 kdy: 02. 03. 2021, 10:08:11 »
Wifi muze byt levnejsi, protoze s kazdym zapojenym zarizenim snizuje naklady. Kde mate vycislene vicenaklady, kdybyste mel tahat kabely i k zvonkum atd.?
Jaká bude cena a životnost wifi zvonku (ať už morální či fyzická) ? A ten wifi zvonek bude potřebovat napájení a baterky to zrovna nebudou, takže k němu stejně potáhnete nějaký kabel. Když už budete chtít zvonek beztrátově, tak na to jsou lepší technologie než žravé wifi, např. systémy na 433 MHz pojedou na tužkovku rok či déle.

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Strukturovaná kabeláž v RD a bytech
« Odpověď #27 kdy: 02. 03. 2021, 14:55:43 »
Wifi muze byt levnejsi, protoze s kazdym zapojenym zarizenim snizuje naklady. Kde mate vycislene vicenaklady, kdybyste mel tahat kabely i k zvonkum atd.?

Bez WiFi bych spoustu věcí nepřipojil, třeba Shelly ve vypínačích, takže to není úplně validní argument. Není tam jednoduše alternativa. WiFi rozšiřuje možnosti kabelu, ne obráceně.

Citace
Když už budete chtít zvonek beztrátově, tak na to jsou lepší technologie než žravé wifi, např. systémy na 433 MHz pojedou na tužkovku rok či déle.

Zvonek na 433 MHz nepojede s videem a to že tam je drát s napájením mi u zvonku nějak nevadí. Přece jen zůstává roky i dekády na stejném místě.

Jimmyx

  • ***
  • 157
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Strukturovaná kabeláž v RD a bytech
« Odpověď #28 kdy: 02. 03. 2021, 17:10:53 »
Takže dovést ke zvonku, který bude stejném místě než dům zboří, kabel pro 230 V je "zadarmo", zatímco dovést tam UTP s POE, tedy tedy kabel po kterém se přivede napájení i data je vícenáklad ?

Nějak nevidím výhodu toho wifi. Tedy pokud to není situace, že si v hotovém domě vzpomenu, že vlastně bych chtěl doma i nějaký internet a nějakou domácí síť. Pak chápu, že než rozkokopat čerstvě postavený či zrekonstruovaný dům/byt je lepší varianta to nějak zbastlit s wifi. Takových případů už jsem viděl, ale to je pak nouzové řešení, ne optimální. A uživatelé plní fóra dotazy seká se mě hra/video/skype atd. pomozte.

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Strukturovaná kabeláž v RD a bytech
« Odpověď #29 kdy: 02. 03. 2021, 17:37:38 »
Takže dovést ke zvonku, který bude stejném místě než dům zboří, kabel pro 230 V je "zadarmo", zatímco dovést tam UTP s POE, tedy tedy kabel po kterém se přivede napájení i data je vícenáklad ?

Nějak nevidím výhodu toho wifi. Tedy pokud to není situace, že si v hotovém domě vzpomenu, že vlastně bych chtěl doma i nějaký internet a nějakou domácí síť. Pak chápu, že než rozkokopat čerstvě postavený či zrekonstruovaný dům/byt je lepší varianta to nějak zbastlit s wifi. Takových případů už jsem viděl, ale to je pak nouzové řešení, ne optimální. A uživatelé plní fóra dotazy seká se mě hra/video/skype atd. pomozte.

A potom príde výrobca ako Ubiquiti s produktom ako je G4 Doorbell, ktorý síce môžeš napájať cez POE, ale dáta aj tak pôjdu cez Wifi 🤦.