Sháním 100Mbit/s ethernet HUB (opravdu HUB, ne switch)

Re:Sháním 100Mbit/s ethernet HUB (opravdu HUB, ne switch)
« Odpověď #15 kdy: 24. 02. 2021, 18:26:32 »
na to jsem před cca 3 lety používal Mikrotik za 500kč.
Měli jsme přoblém že nám nějaká HW ústředna na IP posílala jen fragmenty paketů, ... zjištěno nakonec
Mikrotik sám os sobě umí poslouchat a ukládat provoz do PCAP formátu.
Většina umí i microSD takže můžeš snifovat v podstatě nekonečně.
Pokud to chceš online do Wiresharku tak to umí i streaming.


krpet

Re:Sháním 100Mbit/s ethernet HUB (opravdu HUB, ne switch)
« Odpověď #16 kdy: 24. 02. 2021, 21:08:14 »
Nepomohlo by tohle?
US $8.00 | Throwing Star LAN Tap 1.5 Network Packet Capture Mod Haker Tool 100% Original Replica Monitoring Ethernet Communication analysic
https://a.aliexpress.com/_m0dY635

Re:Sháním 100Mbit/s ethernet HUB (opravdu HUB, ne switch)
« Odpověď #17 kdy: 24. 02. 2021, 21:44:02 »
Možno by bolo lepšie prezradiť či podozrievate hardware, alebo kabeláž. Od toho sa odvíja potreba nejakého vhodného riešenia detekcie problémov. Na problém s kabelážou bude zrejme krátky aj ten HUB ako niekto spomínal CSMA/CD.

Re:Sháním 100Mbit/s ethernet HUB (opravdu HUB, ne switch)
« Odpověď #18 kdy: 24. 02. 2021, 22:40:47 »
Podezrelym je SW. Chybne sestaveny paket a embbeded SW nad RTOS.

r223

Re:Sháním 100Mbit/s ethernet HUB (opravdu HUB, ne switch)
« Odpověď #19 kdy: 25. 02. 2021, 00:45:43 »
Podezrelym je SW. Chybne sestaveny paket a embbeded SW nad RTOS.

Tohle SW neudělá - protože CRC spočítá přímo MAC. Podobné problémy ladím běžně, HUB Vám ani moc nepomůže, protože většina běžných séťovek paket s vadným CRC nepustí. Problém bude HW nebo semi-HW. Většina moderních PHY obsahuje vnitřní test módy, které je potřeba ověřit. Další problém může býr v odrazech na RMII/MII nebo jeho časování  (hodinová hrana vůči datům, ale to bývá provlém spíš na gigabitu, na některých PHY to lze i naladit). Také jsem nedávno řešil problém s o 1% ujetýma hodinama, to byla lahůdka...
Další možnost je se na to podívat osciloskopem a treba sigrokem.


RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sháním 100Mbit/s ethernet HUB (opravdu HUB, ne switch)
« Odpověď #20 kdy: 25. 02. 2021, 01:03:22 »
Podezrelym je SW. Chybne sestaveny paket a embbeded SW nad RTOS.

Na to by stacil taky aplikacni printf(), ne?

Pokud to nefunguje vubec (treba ze to usekava konce paketu), tak to bude zas spis v driveru sitovky neco ohledne bufferu - pred deseti lety jsem si taky uzil svy s ENC28J60 :-)

Re:Sháním 100Mbit/s ethernet HUB (opravdu HUB, ne switch)
« Odpověď #21 kdy: 25. 02. 2021, 09:00:58 »
Tohle SW neudělá - protože CRC spočítá přímo MAC. Podobné problémy ladím běžně, HUB Vám ani moc nepomůže, protože většina běžných séťovek paket s vadným CRC nepustí. Problém bude HW nebo semi-HW.
Ne problem je vazne nekde v SW. Posledne to bylo v chybne vlozene 802.1Q hlavicce. A ohledne CRC mate skoro pravdu. Nastesti jde sitovka donutit prijimat i pakety bez overeni CRC a protoze je to v linuxu, neni problem k tomu presvedcit i driver. Dost HW ma moznost to resit pomoci SW, ale v praxi se to moc nedela, protoze mame pro procesor uzitecnejsi traveni casu nez vypocet CRC, ktery muze delat a overovat HW.

Re:Sháním 100Mbit/s ethernet HUB (opravdu HUB, ne switch)
« Odpověď #22 kdy: 25. 02. 2021, 09:09:55 »
Na to by stacil taky aplikacni printf(), ne?
Asi ano, stacil, jen tahle metoda je o par hodin kratsi. :-) Tentokrat to vyresim i bez toho, ale podobne zarizeni se hodi pro priste. Ono uz jen rozsoudit, jesli je problem u odesilatele, nebo prijemce se hodi.

Logik

  • *****
  • 1 022
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sháním 100Mbit/s ethernet HUB (opravdu HUB, ne switch)
« Odpověď #23 kdy: 25. 02. 2021, 09:27:39 »
Jen nápad, možná blbej - pokud umíš zachytávat jakýkoli pakety, řešit to pomocí "man in the middle" a obejít se bez "rozdvojky" nejde?

Re:Sháním 100Mbit/s ethernet HUB (opravdu HUB, ne switch)
« Odpověď #24 kdy: 25. 02. 2021, 09:47:52 »
MitM samozrejme jde taky. Jenze tam jsou podobne problemy jako s port mirroringem. Neni jistota jesli jsem neco nezmenil.

V kazdem pripade dekuji za nabidky. Nabidek na HUBu mam, ze si muzu vybrat! Komunita kolem root.cz prijemne prekvapila. Problem je (skoro) vyresen.

Re:Sháním 100Mbit/s ethernet HUB (opravdu HUB, ne switch)
« Odpověď #25 kdy: 25. 02. 2021, 10:15:33 »
Tohle SW neudělá - protože CRC spočítá přímo MAC. Podobné problémy ladím běžně, HUB Vám ani moc nepomůže, protože většina běžných séťovek paket s vadným CRC nepustí. Problém bude HW nebo semi-HW.
Ne problem je vazne nekde v SW. Posledne to bylo v chybne vlozene 802.1Q hlavicce. A ohledne CRC mate skoro pravdu. Nastesti jde sitovka donutit prijimat i pakety bez overeni CRC a protoze je to v linuxu, neni problem k tomu presvedcit i driver. Dost HW ma moznost to resit pomoci SW, ale v praxi se to moc nedela, protoze mame pro procesor uzitecnejsi traveni casu nez vypocet CRC, ktery muze delat a overovat HW.

Tohle mě potenciálně zajímá. Zatím jsem narazil na položku rx-fcs a rx-all ve výpisu ethtool -k , a dále na #defines E1000_RCTL_SECRC (patrně odpovídá rx-fcs) a E1000_RCTL_SBP (store bad packets - natvrdo vypnuto - k čemu to je?) v kódu ovladače Intel igb (pro i210/i350 a další). A na i210 vidím ethtoolem rx-fcs off [fixed], ale rx-all je patrně možné povolit... tady je k tomu nějaký komentář, jinak to dokumentované moc není. Zdá se, že rx-fcs on znamená "FCS neořezávej, ale předej vyšším softwarovým vrstvám" a rx-all on znamená "nezahazuj rámce s vadným checksumem, předávej softwaru všechno". Pokud si dneska koupíte na odposlech gigovou intelku, velmi pravděpodobně se bude jednat o i210 nebo i350 (obě obsluhovány driverem igb.ko). Pokud se týče stovkových optických síťovek, viděl jsem je s čipy Broadcom nebo Realtek, nevylučuji ani další výrobce. Mám tady namátkou jednoho stovkového optického realteka (8139too) a ethtool hlásí rx-fcs i rx-all sice oboje off, ale nikoli fixed - a skutečně jdou povolit.

Re:Sháním 100Mbit/s ethernet HUB (opravdu HUB, ne switch)
« Odpověď #26 kdy: 25. 02. 2021, 11:17:00 »
Tak s timhle ti moc nepomuzu. Prakticky to vyzkousene nemam. Jen jsem v zivote nekolikrat psal ethernet drivery (celkem 5x, z toho 2x pro linux)
Takze mam nejakou predstavu co se z HW da dostat nahoru, ale zatim jsem to nepotreboval.

Re:Sháním 100Mbit/s ethernet HUB (opravdu HUB, ne switch)
« Odpověď #27 kdy: 25. 02. 2021, 11:54:07 »
Odposlech 100BASE-TX linky jsme před lety také řešili a skončilo to zařízení vyrobeným na zakázku, neboť jsme na běžném trhu nic nenašli.

r223

Re:Sháním 100Mbit/s ethernet HUB (opravdu HUB, ne switch)
« Odpověď #28 kdy: 25. 02. 2021, 13:33:32 »
Tohle SW neudělá - protože CRC spočítá přímo MAC. Podobné problémy ladím běžně, HUB Vám ani moc nepomůže, protože většina běžných séťovek paket s vadným CRC nepustí. Problém bude HW nebo semi-HW.
Ne problem je vazne nekde v SW. Posledne to bylo v chybne vlozene 802.1Q hlavicce. A ohledne CRC mate skoro pravdu. Nastesti jde sitovka donutit prijimat i pakety bez overeni CRC a protoze je to v linuxu, neni problem k tomu presvedcit i driver. Dost HW ma moznost to resit pomoci SW, ale v praxi se to moc nedela, protoze mame pro procesor uzitecnejsi traveni casu nez vypocet CRC, ktery muze delat a overovat HW.

Ono jako HW to většinou má, nicméně nevím, nakolik je s tím počítáno dál. Já takovou možnost mám (eventuelně poskouchat přímo RGMII, protože gigabit už se přímo poslouchá špatně). Nicméně nevím, zda tyhle data se dají nějak rozumě přecedit výš - nevylím, že by s tím stack v os počítal, protože jde o velkou exotiku, funkční jsem to neviděl. Na druhou stranu rozbitá 802.1Q už by se měla dát napříjmat i normálně, běžnou síťovkou, protože frame jako takový rozbitý nebude (ten by jste na této úrovni vůbec neměl rozbít). Navíc - jak vám to vyřeší HUB (a pokud blbe skládáte pakety, tak je i jedno, že to bude na 10M) když stejně musíte řešit příjem na té síťovce - můžete to připojit přímo...

Re:Sháním 100Mbit/s ethernet HUB (opravdu HUB, ne switch)
« Odpověď #29 kdy: 25. 02. 2021, 14:00:56 »
Nepomohlo by tohle?
US $8.00 | Throwing Star LAN Tap 1.5 Network Packet Capture Mod Haker Tool 100% Original Replica Monitoring Ethernet Communication analysic
https://a.aliexpress.com/_m0dY635

Tahle věc je IMO čistě pasivní odbočka. Nemohu vyloučit, že to nakonec taky bude fungovat, ale nepřekvapilo by mě, pokud s tím budou problémy - protože je to impedančně nepřizpůsobené, bude tam přinejmenším útlum, možná i nějaké zkreslení "odrazem". Praktická funkčnost může dost záviset na délce použitých patchcordů apod.