Výběr IT školy - velká prosba o radu (Praha Prosek)

Dobrý den,
máme na Vás velkou prosbu ohledně výběru střední IT školy.
Syn by velice rád studoval na IT škole, ale nevíme kterou ze dvou vybraných ( v případě že úspěšně udělá přijímací zkoušky), má zvolit.
Podali jsme přihlášky na SSŠVT v Praze na Proseku: https://www.sssvt.cz/
a na SPŠ (Střední průmyslová škola) také na Proseku v Novoborské ulici: https://www.sps-prosek.cz/

Bohužel, jsme kvůli nepříznivým pandemickým podmínkám a tím pádem uzavřeným školám, nemohli ani jednu z nich osobně navštívit na dnech otevřených dveří a udělat si alespoň nějaký obrázek.
Ze stránek, videí, ale i po zavolaní do jednotlivých škol, jsme se toho bohužel moc nedozvěděli.

Našel by se prosím někdo tak ochotný, kdo do některé z výše uvedených škol chodil, nebo s nimi má nějakou zkušenost, aby nám poradil?
(Kvalita výuky, vybavení, přístup vyučujících atd...)
Syn by se rád komplexně naučil vše dostupné o IT (rád by se také naučil opravovat a diagnostikovat závady na PC a OS) to co jsme ale zjistili, na těchto školách asi moc neučí možná na SPŠ ale to nevíme jistě.

Proto budeme za každou radu a zkušenost od Vás velice vděční, protože, bysme neradi šlápli, jak se lidově říká vedle.

Předem všem velice děkujeme za ochotu, Vaše doporučení a odpovědi.




Re:Výběr IT školy - velká prosba o radu (Praha Prosek)
« Odpověď #1 kdy: 18. 02. 2021, 20:03:34 »
Citace
Syn by se rád komplexně naučil vše dostupné o IT (rád by se také naučil opravovat a diagnostikovat závady na PC a OS
Tohle jsou dost konkrétní znalosti, které je možné se naučit "za pochodu" samostatně, pokud vás ve škole naučí teoretičtější základy. Tzn. nevidím moc důvod, proč takové znalosti učit (samozřejmě, nepočítám volitelné/specializované předměty/kroužky).

Co se týče vámi zvolených škol, bohužel neporadím. Já jsem chodil sem: https://www.gyarab.cz/, zaměření Programování, což mohu jedině doporučit. Ale důraz byl kladen hlavně na teoretičtější věci -- algoritmy, metody řešení problémů... Součástí byly i tzv. ročníkové práce, při kterých se člověk mohl vyřádit (a získat tak i nějaké ty hodně specifické praktické/konkrétní znalosti).

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Výběr IT školy - velká prosba o radu (Praha Prosek)
« Odpověď #2 kdy: 18. 02. 2021, 23:22:59 »
Ještě bych hodil do placu https://www.ssps.cz/. Neznám to osobně, ale potkal jsem pár jejich studentů a vypadalo to celkem hustě. Bohužel z Proseka už je to trochu dál, tak 45 minut?

Re:Výběr IT školy - velká prosba o radu (Praha Prosek)
« Odpověď #3 kdy: 19. 02. 2021, 07:15:44 »
Od školy by som v prvom rade požadoval aby učila kvalitné základy. Na nich sa dá potom stavať. Na ostatné veci sú špecializované školenia. Tie môže syn absolvovať aj keď prijímacie skúšky neurobí. Ovšem na školenie je vhodné chodiť pripravený a mať aspoň šajnu o čom to bude a to sú tie základy.

Re:Výběr IT školy - velká prosba o radu (Praha Prosek)
« Odpověď #4 kdy: 19. 02. 2021, 08:48:15 »
"rád by se také naučil opravovat a diagnostikovat závady na PC a OS"

Tak diagnostika závady je asi taková, že vyměňujete součásti, dokud to nezačne fungovat. Na tom asi nic víc nevymyslí. A OS je úplně jiný level, který se mění tak rychle, že se obávám na škole neučí. Nás tedy učili jen nainstalovat OS. Ale základy jsou také důležité (jak funguje procesor atp.).
Nicméně školu s oborem elektro potřebuje minimálně proto, aby mohl vůbec otevřít bednu od PC (je to vyhrazené elektrické zařízení).
« Poslední změna: 19. 02. 2021, 08:50:41 od kotelgg »


Re:Výběr IT školy - velká prosba o radu (Praha Prosek)
« Odpověď #5 kdy: 19. 02. 2021, 09:10:49 »
Osobně bych IT SŠ vůbec neřešil. Gympl je podle mě v tomto oboru daleko lepší cesta. Protože jakékoliv technické znalosti budou naprosto základní a dost možná zastaralé.

Naproti tomu (slušný) gympl dá alespoň znalost jazyků (ke které se pak hůře přichází) a často i zajímavější kontakty. Případně i o něco lepší matiku, která pak usnadní nástup na VŠ.

Disclaimer: prošel jsem gymplem

Re:Výběr IT školy - velká prosba o radu (Praha Prosek)
« Odpověď #6 kdy: 19. 02. 2021, 09:29:08 »
A co třeba nějaký gympl, kde mají "počítačový" obor? Zejména pokud je šance, že půjde dál na nějakou vejšku. Jasně - modulo státní vs. soukromé školy...

Ale pokud hoch tíhne i k páječce, resp. spíš k výsledkům kvalitní řemeslné práce servisáka než k teoretickému bádání, dává jistě smysl střední odborná škola (nějaké to elektro, tuším jsou k vidění i obory směrem mechatronika apod.)

Podle mého vnitřnosti operačních systémů, správa OS a sítí apod. - to je z hlediska školského systému materiál spíš pro VŠ, nerad bych se pletl. Což samozřejmě neznamená, že by to bystrý jedinec nepobral už v průběhu střední (právě naopak).

Pokud se týče volby školy, a vzpomenu si na svoje dávné zkušenosti z gymplu... stejně jsem většinu "počítačového" know-how posbíral ve svém volném čase = doma a s kámošema, po odpolednách a o víkendech. Tehdy byl bohužel hardware drahý a mezi lidmi vzácný na to, aby se v tom člověk nějak aktivněji hrabal sám. Škola by především neměla být otravné místo k vyrůstání, a na střední škole je každopádně docela široký všeobecný přehled / osnovy, které je potřeba pobrat... na nějaký hlubší ponor do IT problematiky myslím není na půdě školy mnoho času.
Za mých mladých let existovaly střední školy s kvalitní výukou programování (algoritmizace, ve smysluplném programovacím jazyku) - ale bylo jich jako šafránu. Dnešní situaci neznám.

Jako rodič bych snad jen doporučil: má-li dítě zájem, podporujte ho v bádání a experimentech na vlastní pěst, ve volném čase. Podporujte ho v tom, co ho baví a má to nějakou hodnotu. Pokud jsou to konkrétně počítače a zajímá ho hardware, zkuste ho podpořit v tom směru, ať si v bazaru koupí nějaký starší šrot a zkusí na něj nainstalovat linux, prohmatat mu slabá místa, otestovat stabilitu atd. Jasně, nebude mít "padesátku"... no tu já taky neměl, do svých cca 27 let - a 220V jsem občas řešil ještě dřív, než jsem měl občanku, natožpak první počítač. Uvnitř počítače Vás prakticky nemá co klepnout, pokud nezkoušíte strkat tenký šroubovák větracími štěrbinami do napájecího zdroje. Ta skládačka je z hlediska rizika zkratu i na slaboproudu dost blbovzdorná - spíš je to o zručnosti ke skládání plastové jemné mechaniky, o tom nebýt k součástkám hulvát/prase, v nejhorším případě je třeba jemně dávkovat hrubé násilí :-) Ohledně šložitosti a "jak to pasuje dohromady" : ať si shání informace, ať se snaží. Ať courá po internetu, po knihovnách a knihkupectvích - i v dnešní době je oborová knížka a trochu klidu na čtení možná lepší, než brouzdat nadrobené střípky informací a žvástů/bludů v internetu. Jde o rozvoj funkční gramotnosti.

V tuhle chvíli neodhadneme, jaké pod-obory IT se vyvinou za 10 let. Třeba moje děti snášejí moje vlastní poučky a snahy o "mimoškolní dopomoc" poměrně s nechutí. A taky jsem si všiml, že v mnoha případech docela dobrý způsob, jak si znechutit oblíbený obor, je jít ho studovat :-) Je spousta lidí, kteří se živí mimo vystudovaný obor - a je otázkou, zda to bylo neuváženou volbou školy / nezájmem o cokoli na konci základky/střední / přehnanými specifickými ambicemi rodičů / prudou ve škole.
Dejme děckám trochu volnost, a podpořme je v zálibách, které vypadají alespoň trochu bohulibě.

dahl

Re:Výběr IT školy - velká prosba o radu (Praha Prosek)
« Odpověď #7 kdy: 19. 02. 2021, 09:53:31 »
Doporucuji SSŠVT v Praze na Proseku, znam nekolik velmi dobrych adminu, kteri vysli z teto skoly a jejich teoreticka pripravenost byla na velmi dobre urovni. Tim, ze jde o soukromou skolu, velmi dobre drzi aktualni trendy. Jde o skolu prevazne pro adminy. Pro programatora je vhodnejsi cesta samozrejme gympl, VS. Po teto skole nebude mit synator problem s uplatnenim. Coz se po SPSX rict opravdu neda, mozna kdyby chtel pracovat v nejakem muzeu VT.

Re:Výběr IT školy - velká prosba o radu (Praha Prosek)
« Odpověď #8 kdy: 19. 02. 2021, 21:04:50 »
Děkuji za informace.
samozřějmě rád přivítám další rady a zkušenosti s jednotlivými školami.

Děkuji

Re:Výběr IT školy - velká prosba o radu (Praha Prosek)
« Odpověď #9 kdy: 19. 02. 2021, 22:31:23 »
Dobrý den,

zaznělo tu hodně názorů, ale myslím, že by do diskuze měl přibýt i názor absolventa jedné ze zmíňovaných škol.

Jen na doplnění, studium gymnázia z něj neudělá ajťáka, jsou to povrchové znalosti, třeba specializované do nějaké oblasti, ale celku se nikdo nevěnuje. Bez vysoké školy ho nikde chtít nebudou. Vezmou raději ajťáka ze střední školy se zaměřením. A živnostenský list se na to udělat v tomhle oboru nedá bez odborného vzdělání.

Studoval jsem na SSŠVT v letech 2011 - 2015. Škola, byť funguje již několik desítek let, je stále v nájmu v prostorách u základní školy. To ale nebrání tomu, aby prostředí školy bylo hezké, čisté a moderně vybavené. Každý rok se snaží obnovovat své odborné učebny, aby měli studenti kvalitní "železo" na výuku. Dbá se hodně na vychování, sleduje se absence na hodinách, docházka do školy.

Byť je to soukromá škola, nejedná se o typ zaplaceného vzdělání bez nutnosti něco umět. Za mého studia byla úmrtnost žáků 50% - většinou z důvodu nedostatečných znalostí.

Škola si zakládá na výuce matematiky - 4 hodiny týdně po celou dobu studia. V prvním ročníku se učí obecnější věci, jsou tam i předměty typu přírodopis, dějepis, občanka aj. Postupem ročníků se výuka specializuje až nakonec probíhá jen výuka specializace. Jsou vyučovány naprosté základy - co je to počítač, z čeho je složený, schémata, nějaká historie, současnost. Profesorský sbor, v době mého studia, se skládal povětšinou z odborníků, kteří působili, působí v praxi, a tak dokázali učit věci odpovídající trendům. Odborné předměty jsou vyučovány po skupinkách do patnácti studentů tak, aby studenti uměli základy, mohli si vyzkoušet příklady sami, mohli si namodelovat situace a zkusit je vyřešit, klidně pomocí vlastních nápadů. Pokud bude student odcházet s dobrými základy, většinu věcí si poté dokáze nastudovat, doučit se, když bude mít zájem.

Já sám jsem vystudoval obor Počítačové sítě. Výuka na velice dobré úrovni a získané znalosti používám dnes a denně. Již několikátým rokem provozuji aktivně živnost v tomto oboru. Zabývám se návrhem, realizací, správou a údržbou počítačových sítí včetně provozu fyzických a virtuálních serverů.

Jediné mínus, které jsem shledal, byla nemožnost přímo ve škole složit zkoušku z vyhlášky 50, byť byla na škole výuka elektrotechniky. Třeba se to ale už změnilo ..

Vzhledem ke své současné práci bych neváhal a školu bych si vybral znovu.

Případné dotazy milerád zodpovím, můžete mi napsat e-mail přes můj profil zde na rootu.
« Poslední změna: 19. 02. 2021, 22:33:09 od sichv »

L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr IT školy - velká prosba o radu (Praha Prosek)
« Odpověď #10 kdy: 19. 02. 2021, 23:26:36 »
A živnostenský list se na to udělat v tomhle oboru nedá bez odborného vzdělání.

Ugh?! A co je asi obor živnosti volné "Poskytování software, poradenství v oblasti informačních technologií, zpracování dat, hostingové a související činnosti a webové portály"?


Re:Výběr IT školy - velká prosba o radu (Praha Prosek)
« Odpověď #11 kdy: 20. 02. 2021, 16:36:57 »
Citace
Jen na doplnění, studium gymnázia z něj neudělá ajťáka, jsou to povrchové znalosti, třeba specializované do nějaké oblasti, ale celku se nikdo nevěnuje.

Štúdium gymazia slúži primarne na to aby aby ste mali dobrý základ pre vysokoškolskú matematiku a nevyhodili vás po prvom ročníku len preto že máte problém so zlomkami. A tiež naučili sa rýchlo naučiť (a ked je to nezaujimave tak aj zabudnuť) veľke množstvo učiva a informácii na skúšku.

Všetko okrem matematiky dobehnete v pohode samoštúdiom/školeniami podľa aktuálnych trendov. 

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Výběr IT školy - velká prosba o radu (Praha Prosek)
« Odpověď #12 kdy: 20. 02. 2021, 23:30:32 »
Bez vysoké školy ho nikde chtít nebudou.
Ve skutečnosti je aktuální (a 10 let dozadu a nejspíš to bude i pokračovat do budoucna) situace na trhu taková, že se na formální vzdělání nedívá vůbec nikdo (možná veřejné instituce).

Re:Výběr IT školy - velká prosba o radu (Praha Prosek)
« Odpověď #13 kdy: 21. 02. 2021, 14:03:43 »
Děkuji všem za odpovědi! A PROSÍM NEŘEŠTE JIŽ SKLÁDÁNÍ A OPRAVOVÁNÍ PC!
Jste hodní, ale na  toto téma jsme se toho již dozvěděli dost :)
Prosíme pokud by se s námi někdo další a ochotný podělil o zkušenosti s dvěma školami zmíněnými v našem prvním dotazu. Se  SSŠVT píšete že máte většinou kladné zkušenosti, ale o SPŠ Prosek, nám nikdo nic nenapsal.
Našel by se někdo kdo by se zkušenostmi z SPŠ.

Díky všem předem