RPi Zero W s RetroPie nefunguje dobře a zamrzá

RPi Zero W s RetroPie nefunguje dobře a zamrzá
« kdy: 14. 02. 2021, 13:18:10 »
Zdravím,
koupil jsem ZeroW a PS3 ovladače, vyhrabal starší kartu Adata 8GB class10, nahrál poslední retropie 4.7.1 a po dlouhém nastavování se mi to povedlo jakš takš rozchodit. Zbývá mi ale vyřešit několik problémů:
1. Při startu se mi pořád ukáže obrazovka WELCOME NO GAMEPADS DETECTED. Nešlo by nastavit tak aby jí to nezobrazovalo?
2. Nefungují mi tlačítka XY(turbo) v NES, SNES
3. Hry se strašně dlouho načítají a je jedno jestli SNES nebo Atari které mají pár kB. Čekat pokaždé 15-20 sekund je fakt vopruz. V tomto videu se megadrive spouští za 3-4s: https://youtu.be/cjKJm8bLAtQ?t=473
4. Sega megadrive – hry se hrozně sekají, je to nehratelné. NES, Atari2600 v pohodě, SNES se občas trochu přibrzdí, ale je to ok. Ale cokoliv na megadrive prostě ne: https://streamable.com/xepk4x Přitom borcovi v tom odkazu to rychle naběhne a hraje pěkně plynule.
Takže jsem zkusil tento postup: https://youtu.be/3ndgLXz4e90?t=365 Výsledek je, že to zamrzá. Zkusil jsem arm_freq=1000 a žádný rozdíl. Pak jsem zkusil toto: https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?t=249071 Hodnoty jsou ještě vyšší ale jediné co se změnilo, že mi přestali fungovat tlačítka ABXY když byl ovladač na BT. Po připojení na kabel ok. Jinak megadrive se seká úplně stejně, teplota procesoru podle IR teploměru ještě o 2stupně klesla, takže mi ten overclocking nějak nefunguje.

Díky za každou radu
« Poslední změna: 14. 02. 2021, 17:01:49 od Petr Krčmář »


Re:RPi Zero W + RetroPie problémy
« Odpověď #1 kdy: 14. 02. 2021, 14:35:41 »
Slaby zdroj, zlabe chlazeni, nespravna konfigurace.. jses schopny dodat nejake vystupy z konzole?

Re:RPi Zero W + RetroPie problémy
« Odpověď #2 kdy: 14. 02. 2021, 15:44:52 »
Zdroj nejdřív usb v tv (500mA), potom 2.1A nabíječka na tablet – žádný rozdíl. Chlazení tam nemám moc to nehřeje v pohodě na tom udržím prst. Ir teploměr sice ukazuje 34 ale není nastavený, bude to kolem 50stupnňů. Co myslíš těma výstupama?

Hamparle

  • ****
  • 360
  • junior developer ucho
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:RPi Zero W + RetroPie problémy
« Odpověď #3 kdy: 14. 02. 2021, 16:42:33 »
zkus utilitu bcmstat.sh nebo

tento bashismus
Kód: [Vybrat]
while(true) do echo " $(vcgencmd measure_temp | grep -oP '=.+')    $(vcgencmd  measure_volts | grep -oP =.+  ) C$(vcgencmd  measure_clock arm | grep -oP =.+(?=000000)  )   G$(vcgencmd  measure_clock core | grep -oP =.+(?=000000)  )   I$(vcgencmd  measure_clock isp | grep -oP =.+(?=000000)  )  H$(vcgencmd  measure_clock h264 | grep -oP =.+(?=000000))   V$(vcgencmd  measure_clock v3d | grep -oP =.+(?=000000)) "  ;   sleep 1 ; done
případně dmesg | grep oltage

Re:RPi Zero W s RetroPie nefunguje dobře a zamrzá
« Odpověď #4 kdy: 14. 02. 2021, 18:34:15 »
http://imgway.cz/v/20Is.jpg
http://imgway.cz/v/20It.jpg
Bude to stačit takto nebo to mám nechat běžet déle, zkusit něco jiného?
Proč klesá teplota když to zatížím??
« Poslední změna: 14. 02. 2021, 18:41:35 od severino »


ajne

  • ***
  • 196
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:RPi Zero W s RetroPie nefunguje dobře a zamrzá
« Odpověď #5 kdy: 15. 02. 2021, 14:40:20 »
Tady to taky řeší:

https://retropie.org.uk/forum/topic/13786/pi-zero-w-runs-like-total-garbage/4

Přelétl jsem to jen očima, ale obecně to potvrdilo mé tušení, že stock Zero je prostě slabé výkonem pro emulátory. Takže buď použít výkonnější model RPi, nebo nejprve dát čipu nějaké chlazení a zkusit ho přetaktovat.

Re:RPi Zero W s RetroPie nefunguje dobře a zamrzá
« Odpověď #6 kdy: 15. 02. 2021, 20:23:07 »
Jj už jsem četl. I jinde píšou že se to musí přetaktovat a pak už jede. Problém je, že mě to přetaktování nefunguje. A netuším kde je chyba. Zkoušel jsem ještě Adata 32GB class10 a je to úplně to samé, takže kartou to asi taky nebude.
Taky jsem zkoušel zakázat BT a WIFI jak píše tazatel v tom odkazu, ale zase nic. Dál jsem zkoušel neinstalovat  BT ovladače pro PS3 jestli náhodou není problém v tom, taky nic.

Jo a jak jsem zjistil mnoha pokusama je jedno jestli nastavím:
arm_freq=1050
gpu_freq=500
core_freq=500
sdram_freq=500
sdram_schmoo=0x02000020
over_voltage=2
sdram_over_voltage=2

nebo

arm_freq=1085
gpu_freq=530
over_voltage=2
core_freq=515
sdram_freq=533
over_voltage_sdram=1

ta sračka se hryže náhodně, někdy jede s první verzí v poho, jindy s tou druhou… Během hry se to ale nikdy neseklo. A když se sekne tak pingá  a můžu ovládat přes puttynu ale obrazovka je zmrzlá.

S chlazením asi problém nebude když teplota nevyleze přes 63 stupňů a temp_limit=85 a při překročení by se, jestli jsem to pochopil správně, měl automaticky snížit výkon/frekvence.

Ještě než jsem to jebku koupil, všechno se podle návodů zdálo být fanfárově jednoduchý ale vědět kolik nad tím strávím času a fungovat bude na 50%, tak se na to pěkně vy...

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:RPi Zero W s RetroPie nefunguje dobře a zamrzá
« Odpověď #7 kdy: 15. 02. 2021, 21:46:11 »
Jestli se tam dá připojit přes SSH (PuTTY), tak systém jede v pohodě = zatuhne jen grafika/emulation station/retroarch...

Doinstaloval bych tam htop (sudo apt-get install htop) a mrknu se, jestli nevisí nějakej proces (na 100% CPU nebo čeká na disk (problém s IO), nebo co...

Na čem zobrazuješ obraz? Přes HDMI do TV nebo LCD monitor (tedy standardní věc) nebo je to nějaký malý LCD připojený přes GPIO?

A zatím bych netaktoval, nech vše v config.txt beze změn, dokud nevychytáš stabilitu.

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:RPi Zero W s RetroPie nefunguje dobře a zamrzá
« Odpověď #8 kdy: 15. 02. 2021, 22:10:09 »
Dovolil bych si trochu kanibalizovat vlakno, protoze jsem koupil (mimo dalsi) RPI Zero  a k tomu https://magpi.raspberrypi.org/issues/67 . 8-lety syn to videl, krabicku se mnou rozbaloval, otevrel casopis, objevil obrazky her, zeptal se co je ten maly plosnacek ... a po me neuvazene odpovedi se zacal dozadovat ze to musime rozchodit :-). Takze: ma to smysl, aby si na tom zahral nejake jednoduche retrohry? Mam samozrejme i vetsi RPI, ale ta se mi nechce obetovat.

Nasledne jsem mu (opet bez vetsiho rozmyslu) koupil https://www.conrad.cz/p/joy-it-gamepad-snes-design-gamepad-raspberry-pi-univerzalni-seda-1954771?&vat=true&gclid=Cj0KCQiA1KiBBhCcARIsAPWqoSr0UTFuLfsECqvHd23DxzRKFqYfIT8zB7VqXO3iXsqAPWUQZgIOKRYaAtVsEALw_wcB , bude to k necemu s tim retropie ?

Jsem uplny amater nejen v retrocomputingu, ale i ve hrani her...

Re:RPi Zero W s RetroPie nefunguje dobře a zamrzá
« Odpověď #9 kdy: 15. 02. 2021, 23:56:16 »
Pavouk106: Je to připojené přes hdmi do tv. Htop jsem spustil ale nevím jak z toho ty data vycucnou abych je sem mohl hodit. Nebo stačí screenshot?

mhi: Psal jsem to nahoře –  Sega Master System, NES – OK. SNES je na hraně (cpu 90-93%) seká se zvuk ale hrát se to dá. Sega Megadrive cpu v kuse 100% - nehratelné.
Ovladače jsou stejné jako uvádí v tomto návodu (ali), takže asi fungovat budou: https://www.skoula.cz/udelejte-si-herni-konzoli-z-raspberry-pi-s-pomoci-retropie

Re:RPi Zero W s RetroPie nefunguje dobře a zamrzá
« Odpověď #10 kdy: 16. 02. 2021, 00:16:50 »

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:RPi Zero W s RetroPie nefunguje dobře a zamrzá
« Odpověď #11 kdy: 16. 02. 2021, 10:20:55 »
Pavouk106: Je to připojené přes hdmi do tv. Htop jsem spustil ale nevím jak z toho ty data vycucnou abych je sem mohl hodit. Nebo stačí screenshot?

Vlastně jako první bych se vyprdnul na htop a podíval se do /dev/shm/runcommand.log. To lze udělat příkazem less /dev/shm/runcommand.log, otevře se Ti "prohlížeč textu", pohybuješ se v textu šipkama nahoru/dolu a doprava/doleva (pokud je něco dlouhý a nezalomený) a vylezeš z toho stiskem "q". Tam možná najdeš nějakej error.

Můžeš zkusit i htop metodu.

V htop zmáčkni F6 a v levym sloupci vyber PERCENT_CPU, potvrď Enterem. Mělo by se to seřadit podle vytížení CPU. Pokud nahoře na prvním řádku sedí něco s 99%+, tak je jasné, že to stojí na CPU a zajíma Tě, co to je za proces (poslední sloupec, pravděpodobně bude tak dlouhý, že půjde mimo obrazovku a budeš muset posunou šipkou doprava).

Pokud nebude nic mít CPU na 100%, tak zkus F6 a vybrat STATE (to je sloupec "S"). Pokud bude u něčeho v tomhle sloupci (červený) "D", tak to visí na disku = dělá nějaký IO. Standardně jsou tam S jako Sleep nebo R jako Running.

Kdyby to nebyl ani jeden případ, tak bych zkusil seřadit (F6) podle PID a podíval se na nejnovější procesy (zpravidla mají nejvyšší PID = jsou úplně dole) a mrknul se, jestli běží binárka emulátoru, emulation statin, retroarch apod.

Taky se dá mrknout do logů systému ve /var/log/ (opět třeba pomocí less). Logy by bylo asi nejlepší nahrát někam na pastebin (třeba), pokud je chceš omrknout od někoho jinýho. Zkus nejdřív vše předtím a s logy kdyžtak můžu pomoct později (nebudou potřeba všechny...)

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:RPi Zero W s RetroPie nefunguje dobře a zamrzá
« Odpověď #12 kdy: 16. 02. 2021, 13:00:47 »
Vlastně jako první bych se vyprdnul na htop [...] STATE (to je sloupec "S"). Pokud bude u něčeho v tomhle sloupci (červený) "D", tak to visí na disku = dělá nějaký IO[...]
v jeho htop screenshotu je videt ze 93% zere retroarch s enginem genesis, ale jinak dik za "D", i jako dlouholetemu uzivateli htop mi tohle uniklo :)

Re:RPi Zero W s RetroPie nefunguje dobře a zamrzá
« Odpověď #13 kdy: 16. 02. 2021, 13:59:37 »
To chlazeni jsi nepochopil. S vzrustajici teplotou klesa vykon..

Re:RPi Zero W s RetroPie nefunguje dobře a zamrzá
« Odpověď #14 kdy: 17. 02. 2021, 15:50:47 »
Panebože, raspberry se NEnapájí nabíječkama? Koho to kdy napadlo? Zdroj je alfa a omega celého ekosystému. Kupte si pořádnej zdroj, když k tomu máte dvě zařízení do USB (á 500mA) je vhodné k tomu dát také externě napájenej USB HUB. Ohledně SD karty, žádný "válela se mi doma stará karta" - kupte novou, karta je druhé nejdůležitější místo, karta nová a pokud možno moderní a hlavně s čipsetem originál (často se koupí fake i u značkových prodejců), ideální karty (z těch levných) SanDisk 16GB a výše, mají opravdu dobré čipsety a vydrží. Karta a kvalitní zdroj je základ. Další věc, pokud to s hraním retro her myslíte vážně, kupte RPi3B+, žádné zero, to je k vzteku, je prostě slabé, mimochodem proč zeroW? potřebujete u retro hraní wifi? pokud ne tak je WIFI čip jen generátor tepla a žrout proudu. No a samozřejmě chlazení, nalepovací chladič a nebo aktivná větráček (zapojený na 3.3v aby byl potichu). Tohle udělejte, nezapomeňte upgradovat firmware raspberry vždy a pak napište s čím máte problém. Tolik z několikaleté zkušenosti. Rozhodně to nemyslím zle a nic proti nikomu osobního! Hezký den.