FEL vs. FIT ČVUT (budúcnosť)

FEL vs. FIT ČVUT (budúcnosť)
« kdy: 10. 02. 2021, 22:17:56 »
Zdravím,

   rád by som rozobral večnú tému FEL vs. FIT ČVUT z trocha iného pohľadu. Hlásim sa na vysokú školu a zvažujem FEL (OI) alebo FIT (umelá inteligencia) ČVUT. Rád by som však vedel, čo si myslíte o budúcnosti informatického smerovania FELu. Myslím si, že teraz sú obe fakulty na dosť rovnakej úrovni čo sa týka výučby, skladby predmetov a celkovej kvality informatiky. Je jasné, že FIT bude v ďalších rokoch napredovať a zlepšovať sa. Mám však obavy, ako na tom bude FEL, či sa bude môcť s FITom o 5-6 rokov ešte stále porovnávať alebo to bude už nebude to čo bejvavalo. Každopádne FIT a FEL nemajú konkurenciu medzi ostatnými, teda FI MUNI, FIT VUT... Asi každá jedna veta a hypotéza vyššie sa dá nejako okomentovať. Budem rád, ak si budem môcť Vaše názory prečítať. +mi to dosť pomôže pri finálnom rozhodovaní sa. Ďakujem


Re:FEL vs. FIT ČVUT (budúcnosť)
« Odpověď #1 kdy: 11. 02. 2021, 11:10:33 »
Mám zkušenosti z obou škol, víc ale z FELu (dokončeno cca. před 3-4 roky).
Osobně bych se nebál o budoucnost ani jedné z fakult. Ve skutečnosti jsou hodně provázané, někteří lidé učí tam i tam a stejně tak studenti si často zapisují předměty v obou fakultách, takže bych určitě nečekal že se jedna nějak výrazně zhorší bez toho aby se to dotklo obou.
Já osobně pokud bych do toho šel znovu, tak bych si dal bakaláře na FITu (ten mě na FELu vůbec neseděl) a naopak na magistra bych pak šel na FEL, který je zase podle mě o dost povedenější tam. Tohle hodnocení jsem slyšel nezávisle i od ostatních co to dokončili (včetně FIŤáků).

Re:FEL vs. FIT ČVUT (budúcnosť)
« Odpověď #2 kdy: 12. 02. 2021, 09:05:28 »
jo jo propaganda dělá divy, a co takovej Stanford ? nebo Oxford ? MIT ? nebo Cambridge ? myslíš že to sou špatný školy ? jde jenom o peníze. Derivace a integrály a základy fyziky jsou všeude stejný. Jestli máš zbytečných 5-6 mega jdi na Cambridge nebo na Stanford.

Re:FEL vs. FIT ČVUT (budúcnosť)
« Odpověď #3 kdy: 13. 02. 2021, 10:01:03 »
Chodím na sleziny absolventů FEL ČVUT (najde se to na FEL elektra, kdyby se sem nemohly dávat odkazy).  V době, kdy se od FEL oddělila FIT na té slezině mluvil děkan FEL a bývalý rektor ČVUT. Děkan prohlašoval, že to oddělení byla chyba, bývalý rektor naopak háji, že to bylo dobře. Čekal jsem, jestli si kvůli tomu dají flákanec. Ale zklamali mne.

Re:FEL vs. FIT ČVUT (budúcnosť)
« Odpověď #4 kdy: 13. 02. 2021, 11:32:57 »
já myslim že oddělení FIT od FEL chyba nebyla. FEL byla na začátku 90. let tak moc zkostnatělá a tak nepružná, že oddělení progresivnější FIT byl jasný výsledek daného stavu. FIT má skvělou budoucnost naprosto jednoznačně pokud si to neposere "přílišnou tvrdostí", "neférovostí", "podvody", "odmítáním studentů", "zkostnatěním" apod. Dneska už aby každej student měl při studiu právníka a na zkoušky chodil se skrytou 4K-videokamerou a každou chvíli na nějakýho akademika podával žalobu. K čemu je informatikovi teorie elektromagnetickýho pole nebo Maxwellovy rovnice když zoufale potřebuje základy linuxu, programování v Céčku, Javu, principy překladačů, základy webových technologií, kryptografii a další věci. Svět se prostě mění. Kdo se přizpůsobí tak přežije. Z některých částí FEL se spíše stala jakási psychiatrická léčebna pro doktorandy, ústav pro vyhazování studentů na základě "finančních dotačních požadavků rodičů" apod. Pání docenti to vědí, studenti to nevědí :) Každá škola má taky nějaký limit počtu studentů, které může přijmout a ten by měla dodržovat protože pokud je pak absolvent bez práce tak si s titulem Ing. může leda tak vytřít zadek. Vemte si, že dojič krav nebo krmič prasat si těch 27 tis. hrubýho vydělá + k tomu naturálie (100 vajec měsíčně, čtvrtky kuřat, vepřový atd) + prémie za docházku. Když bydlí na vesnici, tak ho nic netrápí. Stejně titul z vš nikomu bohatství nezajistí.



Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:FEL vs. FIT ČVUT (budúcnosť)
« Odpověď #5 kdy: 13. 02. 2021, 12:34:01 »
K čemu je informatikovi teorie elektromagnetickýho pole nebo Maxwellovy rovnice
K tomu samému, co nedosažitelné kardinály a ultrafiltry, a stejně se do informatiků cpe teorie množin a obecná algebra. Ta fyzika by byla užitečnější, když už mají studenti získat “critical thinking and problem solving skills”, fyzika aspoň popisuje skutečný svět a používá “lidštější” matematiku (u těch maxwellek různé typy integrálů, jejichž pochopení je mnohem přínosnější, než v případě nedosažitelných kardinálů). Navíc maxwellky jsou na pochopení podstatně jednodušší (jako celá bakalářská fyzika).
Zvláštní výjimkou v abstraktní matematice je teorie kategorií, které se sice říká “abstract nonsense”, ale překvapivě má mnoho praktických využití. Ta se zrovna jako na potvoru moc neučí.