Ako nebyt ludska komodita v rukach korporatnych spolocnosti?

JurajP

  • ****
  • 326
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Nedavno sa mi dostal do ruk dokument The Social Dilemma, ktory rozprava o tom, ako su ludia len komodita pre spolocnosti ako Facebook, Google, Microsoft apod. Velmi zaujimavy dokument, ktory ma prinutil zamysliet sa, aku dobu to vlastne zijeme a ako to aspon ako tak zmiernit, popr. zacat po castiach eliminovat. Je vobec mozne nieco taketo eliminovat s novou generaciou ludi (po roku 1996), ktori rastli spolu s tym?
Zacal som sa tak hlbsie zaujimat, ako mozem sam zmiernit toto moje "zneuzivanie" a nebyt tou komoditou. Sam pouzivam doplnky na blokovanie reklam (uOrigin), na blokovanie trackerov (PrivacyBadger), takisto sa snazim vyuzivat duckduckgo ako vyhladavaci nastroj, aj ked nie vzdy sa to da pouzit a musim prepnut na google. Ako prehliadac pouzivam firefox. Cookies mam nastavene aby sa zmazali po zavreti prehliadaca. Na mobile mam nastavene, aby si google neuchovaval historiu (polohu, mapy). Rad by som eliminoval aj Facebook, ale nakolko tam mam ludi, s ktorymi som v kontakte a im neprekaza, ze o nich FB zbiera udaje (mozno su aj s tym spokojni), tak nie je moc velka sanca prepnut na nejaky Signal.
Naozaj, ked sa clovek zamysli, co vsetko spolocnosti o nas vedia a doslova nam podsuvaju informacie na zaklade ktorych potom ovplyvnuju nase myslenie, castokrat si to neuvedomujuc, ide az strach z toho.

Ako to vnimate vy, ak vobec? Ako sa snazite vy proti niecomu takemu branit, co pouzivate, co by ste este odporucili (vpn, zmenit email)?


Re:Ako nebyt ludska komodita v rukach korporatnych spolocnosti?
« Odpověď #1 kdy: 08. 02. 2021, 16:56:21 »
Mozne byste se mel podivat i mimo virtualni svet a zjistite, ze i v tom fyzickem je to v podstate stejne, jsme jen dobytek chovany na praci. A je tomu tak podstatne dele nez v tom virtualnim svete.
Jinak delate asi to malo, co jako bezny clovek delat muzete. Pokud se chcete zbavit FB a s nim treba alespon tech nejvetsich smejdu, budete holt muset neco ze sveho zivota odriznout. Polozte si otazku, zda vam za to ti lide stoji. Osobne nevidim duvod se zabyvat clovekem, ktery neni ochoten komunikovat jinak.
Toho ovlivnovani mysleni bych se treba ja osobne zas az tolik nebal, protoze ikdyz si muzu myslet co chci, dulezite je stejne mit moznost neco ovlivnit, coz vetsina lidi nema.

Re:Ako nebyt ludska komodita v rukach korporatnych spolocnosti?
« Odpověď #2 kdy: 08. 02. 2021, 17:03:03 »
Platim si vlastnu VPS-ku, kde mi bezi vlastny mail server na vlastnej domene. Na smarfone mam Sailfish OS X. Socialne siete nepouzivam a komunikaktory minimalne. Obmedzuje ma to trochu v komunikacii ale beriem to ako dan, ktoru rad zaplatim.  Radsej si za veci zaplatim peniazmi ako by som mal platit datami o mne. Pouzivam open source a aj prispievam na ich vyvoj.
Minimalizujem co sa da a v rozumnej miere. Napriklad googlu a jeho vyhladavacu sa da niekedy tazko vyhnut, tak ho v urcitej miere pouzivam. Takymto velkym firmam sa neda uplne vyhnut, tak to apson minimalizujem.

Re:Ako nebyt ludska komodita v rukach korporatnych spolocnosti?
« Odpověď #3 kdy: 08. 02. 2021, 21:26:43 »
Vždycky když nadávám na sociální sítě, vlezu na nějaké fórum a zjistím, že cenzura je tam 10x větší než na FB, LinkedIn apod. Když nadávám na YouTube stačí mi zapnout klasickou TV a vidím kolik je na YT svobody, takže bych to tak černě neviděl.

Vemte to z té lepší stránky, před 20 lety když jste chtěl být známý, musela vás pustit TV stanice, dnes stačí na YT otevřít kanál. Před 20 lety když jste chtěl publikovat knihu, muselo jí vydat vydavatelství, dneska na Amazon vydáte téměř cokoliv.

Osobně jsem chtěl publikovat články na Root.cz, ale nedokážu se dohodnout s panem Krčmářem, tak publikuji na Medium.com a přebírají je tam ode mě jiná média.

Situace z hlediska svobod se naopak zlepšila.

A to že vás firma vede jako komoditu? Vy snad nakupujete od ČEZu energii protože má vřelý přístup k zaměstnancům a máte tam rád lidi na infolince, že jsou přátelští?