BT headset: 44100/stereo jen při output-only, jinak 8000 mono

Hamparle

  • ****
  • 361
  • junior developer ucho
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Snad zvukaři a headsetoví agenti co mají zkušenosti poradí... V BT sluchátkách  se nevyznám, ale zaujala mě jedna věc, chtěl bych vědět, kde je problém, jestli jde o nějaké omezení bluetooth standardu nebo zařízení nějak střídá profily nebo master device (možná brzy zakázaný termín, ale myslím tím telefon nebo notebook, který páruje ony sluchátka)

 BT sluchátka (nějaká značka typu I-tec, Connect-IT a k tomu >5 let staré) používám jako komunikační headset :
V tom případě, se chovají,  že vstup i výstup mají 8000 Hz sample rate a jsou mono .
V  druhém, když jsou v režimu "přehrávání hudby", tak mají 44100 , stereo.


Z jakého důvodu? Rozumím, že pro komunikaci mono dává smysl (ale v nějakém profi nebo vlastním use case  by i stereo třeba někdo využil) To neutáhne přenosová kapacita je tomu  z jiného důvodu? To co popisuji výš, to je spíš nějaký efekt, že OS asi nepřepnul režim, když jsem si chtěl přehrát hudbu,   když předtím to bylo jako headset a nedostalo povel, takže mikrofon to dál používalo a výstup zustal na 8kHz

Jde nějak v OS zjistit, které kombinace rate,kanálu sluchátka umí a vybrat?

Jak jsou na tom  současná sluchátka BT ? Především mi vadí, že snímají zvuk do 8000 Hz, což musí protistranu bolet. Mimojiné při běžném mluvení je nahrávají  tak v rozmezí –60 – –40dB.  (Když v operačním systému je  úroven mikráku na maximu). Což je problém v aplikacích, které nemají (auto/fixní) gain control . Rozumím že tam musí být nějaký headroom pro řev nebo pro detekci cvrnknutí do ucha, kdy pak snad automatika pozná, že šlo o "ruch"(jak se to nazývá profesionálně dotyk mikrofonu co vyvolá maximální signál?)
Zvuk  nich není špatný,  po tom zesílení 40dB samozřejmě jsou slyšet  zvuky z okolí, ale nějaký šum nebo degradace ne (samozřejmě díky 8000 Hz to je trochu "zamaskované")

Čili mě zajímá, ta dualita režimů.

Rozdílu jsem si všiml, že když zůstal párovaný a přehrál jsem si hudbu, že to hrálo jak vychrchlaný telefon mono. Nicméně když jsem právě pak přepínal v Ovládacím panelu zvuku vstup/výstup interní repráky/mic nebo ty z BT, tak právě došlo ke změně kvality --- a dokonce jsem to viděl i v  Výpisu z sekce Zvuku, že místo 8000/1–8000/1 tam je 44100/2 (jen výstup,bez mikrofonu)


Re:BT headset: 44100/stereo jen při output-only, jinak 8000 mono
« Odpověď #1 kdy: 07. 02. 2021, 10:26:14 »
chtěl bych vědět, kde je problém, jestli jde o nějaké omezení bluetooth standardu nebo zařízení nějak střídá profily
Ano, je to přesně tak. Profil A2DP je pouze jednosměrný, nabízí vysokou kvalitu odchozího audia, ještě navíc s různými kodeky. Pro duplexní přenos se ale používají profily HFP nebo HSP. A zatímco u A2DP se výrobci předhánějí v tom, které kodeky budou podporovat, aby kvalita byla co nejlepší, profily pro telefonování zůstávají v podstatě zaseklé v čase svého vzniku někdy na začátku století.

Hamparle

  • ****
  • 361
  • junior developer ucho
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:BT headset: 44100/stereo jen při output-only, jinak 8000 mono
« Odpověď #2 kdy: 07. 02. 2021, 22:24:38 »
To je bída. Takže pro kvalitní komunikaci BT řešení vynechat  nebo existují nějaké proprietární sluchátka s proprietárním kodekem co do windowsu vyžaduje nainstalovat speciální bt utilitu, bt ovladač sluchátek a ještě BT stack... (to byly doby windows xp, kdy BT fungování byla taková loterie.)

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:BT headset: 44100/stereo jen při output-only, jinak 8000 mono
« Odpověď #3 kdy: 08. 02. 2021, 10:11:23 »
Jabra evolve ma podstatne lepsi zvuk, kdyz se pouzije jejich jabra link 360. Kdyz se to pripoji rovnou pres bluetooth, tak to bylo stejne spatne jako ostatni. Porovnavani jsem delal pred tremi lety, sluchatka pouzivam stale. (Nejsem ale netopyr.)