FIT, FEL - zkušenosti

FIT, FEL - zkušenosti
« kdy: 04. 02. 2021, 08:17:54 »
Ahoj, jsem v závěrečném ročníku na střední a jsem rozhodnut že bych šel studovat informatiku. Zaujali mě FEL, FIT.
Nemáte někdo zkušenosti z těchto 2 škol? Jediné co jsem slyšel bylo to že na FITU projde do konce Bc. jen 15% studentů.


Re:FIT, FEL - zkušenosti
« Odpověď #1 kdy: 04. 02. 2021, 08:37:58 »
tak nemusíš zrovna na CVUT FIT mužeš i na CVUT FEL nebo na ZCU FAV nebo UK MFF CUNI nebo pokud máš dost peněz mužeš na Cambridge nebo Oxford nebo tak něco .... všude se budeš muset snažit něco dělat :) to jestli ti to jde nebo ne zjistíš na konci 1. ročníku. Buď budeš mít na konci června všechny zkoušky nebo nebudeš ...

hlavně nezapomeň, že až budeš psát bakalářku, a dostaneš oponentní posudek/posudky tak výsledek bakalářské práce nemusí být podle zákona funkční :), takže můžeš obhájit i když budeš mít oba/jeden posudek oponenta negativní :) a i když výsledek tvojí bakalářky nefunguje :), tak to je ...

Re:FIT, FEL - zkušenosti
« Odpověď #2 kdy: 04. 02. 2021, 09:35:58 »
Ahoj, studoval jsem na obou fakultách. FEL (Kybernetika a robotika) jsem nedokončil a po roce a půl přešel na FIT, kde jsem dokončil Bc. a Ing. A docela lituji, že jsem na FITu nezačal rovnou.
Oproti FELu mi přišel studijní plán na FITu učesanější a víc na sebe navazoval (Na FELu jsem se třeba dozvěděl co znamená ten klikyhák na tabuli až po 3 měsících v jiném předmětu... :D).
Ale i přístup lidí (přednášejících a cvičících) mi přišel na FITu příjemnější a více lidský. Cítil jsem, že měli snahu mne něco naučit a předat. Z některých cvičících na FELu jsem měl pocit, že se nám akorát snažili dokázat jak jsme blbý a že tam nepatříme (samozřejmě, že ne všichni :))

K obtížnosti: Na FITu není fyzika (na kterou jsem na FELu dojel). Oproti FELu mi přišlo, že je víc práce v semestru, ale pak zkoušky jsou už jednodušší. Nebo možná jsou jednodušší proto, že už máš něco odmakáno ze semestru. Samozřejmě nejtěžší pro tebe bude přechod mezi SŠ a VŠ, ale to platí pro všechny školy. Myslím, že FIT má teď nějaké přípravné kurzy na matematiku, které můžeš dělat před začátkem školy a získat trochu náskok a dostaneš za to i nějaké kredity (Obzvlášť se to hodí pokud nestuduješ gympl).
Není to jednoduchá škola, spousta lidí prodlužuje a dává si po prvním roce novou přihlášku do prváku, přičemž si nechává uznat dokončené předměty. (Nevím jak se to pak projeví v těch 15%. :D)
Abych to shrnul, jestli se chceš něco naučit, tak je to dobrá škola. Jestli chceš jen titul, tak asi budou jednodušší možnosti... :)

P.S na FELu jsem začínal myslím v 2010, na FITU 2012 tak se možná ledacos změnilo...

Re:FIT, FEL - zkušenosti
« Odpověď #3 kdy: 04. 02. 2021, 09:58:51 »
Tak FIT VUTBR bych určitě doporučil, navíc Brno je příjemné studentské město a areál bývalého kartuziánského kláštera je taky super a moderně přestavěný :-).

Re:FIT, FEL - zkušenosti
« Odpověď #4 kdy: 04. 02. 2021, 11:09:32 »
Ahoj, studoval jsem na obou fakultách. FEL (Kybernetika a robotika) jsem nedokončil a po roce a půl přešel na FIT, kde jsem dokončil Bc. a Ing. A docela lituji, že jsem na FITu nezačal rovnou.
...
Jen pro upřesnění - Mluvil jsem o fakultách ČVUT (tedy ČVUT FEL a ČVUT FIT)  :)


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:FIT, FEL - zkušenosti
« Odpověď #5 kdy: 04. 02. 2021, 12:18:42 »
Na FITu není fyzika (na kterou jsem na FELu dojel)
Proč všem tak vadí fyzika, vždyť na bakalářské úrovni se nic extra složitého neprobírá?

Re:FIT, FEL - zkušenosti
« Odpověď #6 kdy: 04. 02. 2021, 13:33:07 »
Na FITu není fyzika (na kterou jsem na FELu dojel)
Proč všem tak vadí fyzika, vždyť na bakalářské úrovni se nic extra složitého neprobírá?
No mně ta fyzika na Kyr přišla dost brutální (Byl to takový průlet vším, ostatní obory to měli o něco jednodušší...  :D) Hlavně jsem v té době neznal, (natož abych měl zažitý) matematický aparát, abych to byl schopen vůbec pochopit (To se učilo paralelně, resp. matematika měla dva měsíce zpoždění). Možná bych tu fyziku dokázal dát na druhý pokus, ale na to jsem neměl sílu a přešel o fakultu vedle - na FIT.
Tady jsou když tak skripta (Které v té době taky ještě nebyly :D), tak můžeš posoudit náročnost sám.
https://moodle.fel.cvut.cz/pluginfile.php/97659/mod_resource/content/3/Fyzika_skripta_komplet.pdf


Re:FIT, FEL - zkušenosti
« Odpověď #7 kdy: 04. 02. 2021, 13:39:00 »
Jediné co jsem slyšel bylo to že na FITU projde do konce Bc. jen 15% studentů.

S tim bych si hlavu nelamal. Nejvic lidi odpadne hned v prvaku a podle me ani ne kvuli tomu, ze by ty predmety byly neprekonatelne tezke, ale proste nerozdejchaji, ze se po nich najednou neco chce. A dost lidi tam je mozna jenom papirove kvuli studentskym vyhodam a absenci prijimacek. Kdyz se uplne nevykasles na prvni dva-tri semestry, tak dal uz to je cim dal vetsi pohodicka.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:FIT, FEL - zkušenosti
« Odpověď #8 kdy: 04. 02. 2021, 14:04:26 »
Na FITu není fyzika (na kterou jsem na FELu dojel)
Proč všem tak vadí fyzika, vždyť na bakalářské úrovni se nic extra složitého neprobírá?
No mně ta fyzika na Kyr přišla dost brutální (Byl to takový průlet vším, ostatní obory to měli o něco jednodušší...  :D) Hlavně jsem v té době neznal, (natož abych měl zažitý) matematický aparát, abych to byl schopen vůbec pochopit (To se učilo paralelně, resp. matematika měla dva měsíce zpoždění). Možná bych tu fyziku dokázal dát na druhý pokus, ale na to jsem neměl sílu a přešel o fakultu vedle - na FIT.
Tady jsou když tak skripta (Které v té době taky ještě nebyly :D), tak můžeš posoudit náročnost sám.
https://moodle.fel.cvut.cz/pluginfile.php/97659/mod_resource/content/3/Fyzika_skripta_komplet.pdf
Jo, viděl jsem studijní plán a syllaby u té kybernetiky. Je toho dost, ale nejde se moc do hloubky. To s tou matikou ale může být problém, je jasné, že nejdřív se člověk musí naučit ten matematický aparát, než se začnou probírat třeba takové Maxwellovy rovnice. Ono vůbec v Česku to na VŠ rozjedou brutálně už v prváku (který přežije jen hrstka), v Německu a Británii jsem na vlastní kůži zažil, jak prvák je v podstatě flákárna, ale v dalších ročnících nároky rychle rostou (jinými slovy přechod ze SŠ je plynulý, ale pak na VŠ v průběhu studia náročnost strmě roste, kdežto v ČR maturanta hodí do hluboké vody a když se neutopí, propluje zbytkem studia hladce).

Jose D

  • *****
  • 881
    • Zobrazit profil
Re:FIT, FEL - zkušenosti
« Odpověď #9 kdy: 04. 02. 2021, 15:19:00 »
Nejvic lidi odpadne hned v prvaku a podle me ani ne kvuli tomu, ze by ty predmety byly neprekonatelne tezke, ale proste nerozdejchaji, ze se po nich najednou neco chce. A dost lidi tam je mozna jenom papirove kvuli studentskym vyhodam a absenci prijimacek.
jj. daně, víza..

Re:FIT, FEL - zkušenosti
« Odpověď #10 kdy: 04. 02. 2021, 16:01:03 »
my sme měli na vš fyziku podle knížek:

Horák Z., Krupka F., Fyzika, příručka pro fakulty strojního inženýrství, SNTL 1996
Karjakin N.I, Bystrov K.N., Kirejev P.S., Přehled fyziky, SNTL 1970

a v podstatě sme probrali většinu z toho v předmětech FY1 a FY2. Bylo toho opravdu dost, ale dalo se to.
Pamatuju, že na první termín z FY1 vyhodil celej ročník - psal se test + ústní, druhej termín prošlo
jen asi 30 procent lidí a napotředí asi 40 procent ze zbytku. To samý pak u FY2. Ty co to neudělali
si to museli zapsat znova. Předmět se dá v kreditním systému napsat maximálně dvakrát.  t.j. máš 6 termínů na jeden
předmět. Pak mužeš ještě požádat děkana o další termín, ale dost lidem bylo umožněno jít 8x (mamlasům i víckrát)
protože po 5 ti minutách u ústního prostě řek "přiďte si jindy" :) a nikam to nepsal. Dneska už by to
asi nešlo když se všechno musí zapisovat do ISSTAGu a nejsou ani papírový indexy. Dřív asi šlo o to,
aby to studenti uměli i když toho bylo hodně ale dneska de hlavně o "papírování v počítači" a vyhazování.


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:FIT, FEL - zkušenosti
« Odpověď #11 kdy: 04. 02. 2021, 19:09:18 »
Dřív asi šlo o to,  aby to studenti uměli i když toho bylo hodně ale dneska de hlavně o "papírování v počítači" a vyhazování.
Tohle se nezměnilo, rozdíl je ten, že dřív šli na studia jen ti chytřejší, kdežto dnes jdou na VŠ pomalu i z pomocné školy (a pak se diví, že neprolezou prvákem, ale co už).