Tipy na místa k žití pro freelancera v EU

Tipy na místa k žití pro freelancera v EU
« kdy: 01. 02. 2021, 15:04:57 »
Zdravím,

hodím to sem, protože spousta lidí by tady mohlo mít zkušenosti, ať už jako pracující nebo třeba i z dovolené.

Podařilo se mi odstřihnout místně úplně od  Prahy, pracuji v podstatě totálně nezávisle a tak jsem se rozhodl, že na rok či dva odejdu po odeznění koronaviru z ČR a kouknu se také někam pryč.

Máte nějaké tipy na menší města v EU (ideáně v blízkých zemích), kde by se člověk s nákladama na bydlení dostal pod 800$ a zároveň byl blízko přírody, hor, pěši a cyklo turistiky? Bohužel jako omezení pro mne je, že musím mít přístup k vysokorychlostnímu interetu obouma směrama. Sám si vystačím s 1+1, hlavně když tam bude základní zařízení.

Hodně se mi líbí taková ta ospalá města v Německu, Rakousku, kde však, jak v nich tak v okolí je toho spoustu, co dělat v létě v zimě. Ale vůbec nemám problém vyjet i jinam.  U nás jsou tomu podobné města třeba Karlovy Vary, Teplice nebo Rožnov pod Radhoštěm.

Uvažoval jsem i o Asii, ale vzhledem k ruchu a ne moc možností vyžití, mě to pustilo.


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Tipy na místa k žití pro freelancera v EU
« Odpověď #1 kdy: 01. 02. 2021, 15:39:22 »
Já bydlel nějakou dobu v Koperu na slovinském pobřeží, je tam moře, hory co by kamenem dohodil (nebo dojel vlakem :), italská architektura, jídlo a styl dolce far niente, podobný jazyk, fajn lidi, není tam draho. Na kole se dá jezdit na jednodenní výlety do Chorvatska nebo na druhou stranu až do Terstu, prostě paráda (aspoň v létě). Pokud nemusí být moře, tak skvělé jsou Korutany, nejlépe jedno z mnoha slepých údolí, tam je co dělat i v zimě a lidi tam jsou děsně milí (germanizovaní Slované — někteří ještě mluví slovinsky).

Re:Tipy na místa k žití pro freelancera v EU
« Odpověď #2 kdy: 01. 02. 2021, 16:39:47 »
Z toho co som ja pocul tak fajne miesta s morom su Ericeira v Portugalsku (vraj najlepsie miesto na surfovanie v Europe), Tenerife (pekne pocasie celorocne, dobra infrastruktura, kultura aj priroda), a lyziari oblubuju Bansko v Bulharsku..., ak pod $800 myslis iba byvanie tak vsetky 3 by mali s prehladom splnit poziadavku (Prenajom 2izbaku ~60m2 v Ericeire a Tenerife okolo 600€ mesacne, v Bansku okolo 300€ mesacne)....

Re:Tipy na místa k žití pro freelancera v EU
« Odpověď #3 kdy: 01. 02. 2021, 17:23:17 »
Vzhledem k tomu, že v požadavcích není moře, já bych volil z měst, které mám v oblibě, Jelení Horu, pěkná krajina, turisticky bezvadná, na kolo super. Poměrně nízké životní náklady. Krkonoše a Jizerky na dohled, v případě nutnosti do Čech nedaleko, to samé do Německa. Domluva s domorodci bez problémů. K nejbližšímu nájezdu na dálnici 60 km.

vlna

Re:Tipy na místa k žití pro freelancera v EU
« Odpověď #4 kdy: 01. 02. 2021, 18:05:18 »
Akorát pozor na to, že pokud někde mimo ČR budete pobývat alespoň 183 dní v roce, stanete se tamním daňovým rezidentem a budete tam danit všechny své příjmy.


Re:Tipy na místa k žití pro freelancera v EU
« Odpověď #5 kdy: 01. 02. 2021, 18:46:43 »
Idris: Díky za tip na konkrétní město - Koper. Koukám a nájmy hodně levné.  Je tam fakt dobrá cyklostezka  spojující tři státy. Já koukal na Ljublaň, tak sice fajn, ceny jako v Praze, ale právě i tak mi hory přišli docela daleko, ale byl problém docela ten internet a já chtěl něco víc příjemného. Teď když procházím to Slovinsko trochu blíže, tak Maribor mi přijde hodně dobrý. Já bych klidně bydlel i v nějakém tisícovém městě v horách, ale prostě ten internet, to je taková stopka no.

black3r: Portugalsko mne také lákalo, ale nakonec jsem ho vyřadil kvůli špatné internetové infrastruktuře (problém i třeba pevninského Řecka), chybějící hory, a i když oni jsou na cyklisty zyklý, tak tam pro ně není moc infrastruktura. Ten chybějící rychlý internet mě docela překvapil.

lacopet: Myslíte polskou Jelení horu?

vlna: s tím se počítá, ale většinou se jde stejně po větších rybách než jsem já.

tralala5

Re:Tipy na místa k žití pro freelancera v EU
« Odpověď #6 kdy: 01. 02. 2021, 23:30:02 »
skusil by som skandinaviu, sice je tam drahsie ale da sa uskromnit

Re:Tipy na místa k žití pro freelancera v EU
« Odpověď #7 kdy: 01. 02. 2021, 23:45:34 »
Akorát pozor na to, že pokud někde mimo ČR budete pobývat alespoň 183 dní v roce, stanete se tamním daňovým rezidentem a budete tam danit všechny své příjmy.

Ne že bych chtěl něco takového páchat, ale zaujalo mě v koncepční rovině: pokud vycestujete v rámci Schengenu, nikde žádné kontroly na hranicích, zaměstnán budete u subjektu v ČR a trvalý pobyt si necháte napsaný třeba u rodičů v ČR, kdo zjistí, kolik času vlastně kde trávíte? Přemejšlím, jak často se člověk potřebuje osobně ukázat zaměstnavateli, ouřadům, doktorům apod. (A jestli nakonec chce člověk platit daně v ČR, nebo spíš někde jinde.)

Re:Tipy na místa k žití pro freelancera v EU
« Odpověď #8 kdy: 02. 02. 2021, 06:47:42 »
Ano, myslel jsem polskou Jelení Horu. Nějak jsem měl z dětství zafixováno dívat se na Polsko skrz prsty, ale poté co jsem poznal Dolní Slezsko, změnil jsem názor. Do Vratislavi (Wroclaw) bych se odstěhoval hned, ale tam už je to dál na ty hory a cykloturisticky to také není tolik zajímavé.

Re:Tipy na místa k žití pro freelancera v EU
« Odpověď #9 kdy: 02. 02. 2021, 06:54:32 »
Přemejšlím, jak často se člověk potřebuje osobně ukázat zaměstnavateli, ouřadům, doktorům apod. (

Zaměstnavatel, to je věcí dohody, úřady snad jedině při výměně dokladů, jiný důvod dostavit se osobně jsem za posledních x let neměl. U doktorů je to spíš záležitost toho co je člověk v EU cizině schopen pokrýt na českou zdravotní pojišťovnu a co si případně musí připlatit. Obvoďák, u kterého jste registrován, za vás dostane peníze ať se u něj zjevíte či nikoliv.

tralala5

Re:Tipy na místa k žití pro freelancera v EU
« Odpověď #10 kdy: 02. 02. 2021, 06:58:59 »
ked pracujes na ico alebo mas vlastnu sro a robis zakazky niekam do ameriky tak nema nikto sancu to nejako normalne odsledovat

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Tipy na místa k žití pro freelancera v EU
« Odpověď #11 kdy: 02. 02. 2021, 06:59:49 »
nekde byl blog cloveka co takhle pracoval z karavanoveho auta i s manzelkou a malym ditetem, ktere jeste nechodilo
ani do skolky a jezdili po evrope.

ja bych se odstehoval do maleho mesta v cesku, usetril bych penize a do
ciziny jezdil v prubehu roku na dovolene (klidne i s notasem na praci).

Re:Tipy na místa k žití pro freelancera v EU
« Odpověď #12 kdy: 02. 02. 2021, 07:12:09 »
ked pracujes na ico alebo mas vlastnu sro a robis zakazky niekam do ameriky tak nema nikto sancu to nejako normalne odsledovat

1) Česku je to v zásadě jedno, že žiješ celý rok jinde. Pokud se tváříš, že tu máš trvalý pobyt a platíš tu co máš, tak to Česko neřeší.
2) Jinému státu (kde žiješ) to jedno být nemusí, právě proto že bys tam měl platit daně a neplatíš je. A zjištění toho faktu, že někdo v zemi pobývá déle než stanovených X dní v roce, se dá udělat triviálně přes GSM sítě. Být na roamingu v jiné zemi déle než pár měsíců typicky být nemůžete a v mnoha zemích musíte mít i předplacenku registrovanou na jméno. Takže možnosti jsou. A to, že jich daný stát dneska nevyužívá neznamená, že se neprobudí zrovna v tom roce, kdy to dopadne na vás. Viz třeba Česko, kde si příjmy z AirBnB nedával do daňového přiznání skoro nikdo a pak během roku dvou skoro všichni.

Re:Tipy na místa k žití pro freelancera v EU
« Odpověď #13 kdy: 02. 02. 2021, 09:05:59 »
Off topic: ked si odmyslime EU podmienku tak mozes ist do celeho sveta, napr. do Panamy. Pozri blogposty/videa Pavola Luptaka, napr. https://wilderko.medium.com/panama-cesta-z-pekla-na-slobodu-81aab03f7e88 Pavol ma prakticke skusenosti, takze napr. najdes od neho aj rady ako mat globalne zdravotne poistenie a pod.

Re:Tipy na místa k žití pro freelancera v EU
« Odpověď #14 kdy: 02. 02. 2021, 09:09:04 »
ked pracujes na ico alebo mas vlastnu sro a robis zakazky niekam do ameriky tak nema nikto sancu to nejako normalne odsledovat

1) Česku je to v zásadě jedno, že žiješ celý rok jinde. Pokud se tváříš, že tu máš trvalý pobyt a platíš tu co máš, tak to Česko neřeší.
2) Jinému státu (kde žiješ) to jedno být nemusí, právě proto že bys tam měl platit daně a neplatíš je. A zjištění toho faktu, že někdo v zemi pobývá déle než stanovených X dní v roce, se dá udělat triviálně přes GSM sítě. Být na roamingu v jiné zemi déle než pár měsíců typicky být nemůžete a v mnoha zemích musíte mít i předplacenku registrovanou na jméno. Takže možnosti jsou. A to, že jich daný stát dneska nevyužívá neznamená, že se neprobudí zrovna v tom roce, kdy to dopadne na vás. Viz třeba Česko, kde si příjmy z AirBnB nedával do daňového přiznání skoro nikdo a pak během roku dvou skoro všichni.

Pri delsim pobytu (cca >90 dni) vetsina statu chce nejakou registraci a prokazani ze na jejich uzemi mas z ceho zit nebo ze tam makas a pak tedy i platis dane. Coz se obchazi tim , ze jednou za 3 mesice zajedes na par dni do Cech na kafe a zas jedes zpatky. Kdyz nedelas bordel nikdo to resit nebude.