Doporučte multifunkčnú laserovú farebnú tlačiareň za rozumnú cenu

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Zdravím,

odišla nám tlačiareň, s ktorou už dlhšie boli problémy, takže prosím doporučte multifunkčnú (ideálne laserovú) farebnú tlačiareň za rozumnú cenu, do ktorej by netrebalo kupovať často farby, resp. nech to vydrží tlačiť aj tisícky strán tonerom do 100€ (za jednu farbu),... momentálne čo sme mali atramentovú tlačiareň, tak tá žiadala kúpiť atrament skoro každú chvíľu (sotva vydržala vytlačiť 100-200 strán), a oficiálny atrament stál cez 60€, takže skôr niečo, kde nebude potreba zbytočne často kupovať toner a vydrží to fakt tisícky strán.


Doporučuji vlézt na CZC nebo zelenou obludu, vyfiltrovat HP, seřadit od nejlevnějších vzestupně, a koukat, jak přibývají fičury. Plnohodnotný toner v ceně prvotního pořízení, RJ45 Ethernet, duplexer tisku, pokud to má být multifunkce tak skener s podavačem stránek nejlépe duplexním... nejlíp aby uměla Postscript - v tom případě určitě bude umět taky PCL6 a PCL5e. Zapomněl jsem na něco?

Rozhodně nebrat úplně tu nejlevnější - hrozí, že to bude nějaká GDI hrůza = ovladač na míru s jepičí životností ve víru "technologického pokroku" operačních systémů. = nejmíň druhou nejlevnější :-)

PCL5/6 sice nejsou svobodné formáty v pravém slova smyslu, ale jsou natolik rozšířené, že je lze považovat za "průmyslový standard". A přestože pozoruji, že se v průběhu posledních 20-25 let jejich podpora v OS trochu vyvíjela (třeba PCL5e z nových windows už moc nejde tisknout na starší tiskárny okolo přelomu tisíciletí) tak pořád je tam určitá záruka, že k tomu pár let do budoucna seženete tiskové ovladače pro jakýkoli OS.

Bacha běžné barevné lasery točí válci v barevných patronách i ve chvíli, kdy tisknou pouze černobíle. Tzn. teoreticky spotřebovávají pouze černý toner (laser kreslí jenom na válec černé patrony) ale nějaké zbytkové množství barevných pigmentů stejně ulpí na válci a skončí na papíře = je tam nenulová spotřeba barevných náplní i při čistě ČB tisku.

Podobně u inkoustových tiskáren, ty zas dokolečka čistí hlavy. (Která nečistí dost často, ta tím spíš zaschne.)

Pamatuju jeden starší Phaser, kde výměna silikonových zapékacích válců stála tolik, že prakticky nemělo smysl, tiskárnu opravovat... Dnešní barevné lasery mají tuším válce kovové. Jak je to s cenou náhradních dílů, bůh suď.

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Ďakujem za rady,

pozrel som tie HP ale nenašiel som moc vyhovujúce pre naše potreby, čo ma ale zaujalo sú tlačiarne s tankovým systémom, síce je atramentová ale originál atrament mi do nich prišiel až veľmi lacný a zároveň s veľmi vysokou výdržou.

Napríklad https://www.alza.sk/canon-pixma-g7040-d5720992.htm má náplne za 9€ a to sú s výdržou na 6 tisíc strán.

Myslíte si že ten atrament skutočne toľko vydrží? Nezashne ani pri dlhšom nepoužívaní tlačiarne? Niekedy sú dni kedy tlačíme aj viac krát za deň, ale máme aj dni kedy tlačíme len raz za pár mesiacov. Tak aby nezashla.

JmJ

  • ****
  • 315
    • Zobrazit profil
My mame v jednom kanclu uz min 2. rok Canon, kolega si koupil stejny domu a taky to jede a do druheho kanclu sme pred mesicem koupili dalsi Canon MF443dw, coz je sice cernobila, ale ty ostatni dve jsou barevne, oznaceni ale ted nevim.

umi to:
oboustrany tisk
oboustrany scan
scan z podavace
sitove rozhrani
PCL6
scanovani "do PC"

ma to bohuzel maly display s dotykovym ovladanim, coz je na nastaveni docela peklo, ten dotyk moc lidsky neni. ale tisk v pohode, scan v pohode a obcasne buseni do toho dotykace se da prezit.

Netiskneme moc, spis mene, takze nejake bohatyrske reci o spolehlivosti vest nechci. Poruchy se ale zatim nedostavily.

Myslíte si že ten atrament skutočne toľko vydrží? Nezashne ani pri dlhšom nepoužívaní tlačiarne? Niekedy sú dni kedy tlačíme aj viac krát za deň, ale máme aj dni kedy tlačíme len raz za pár mesiacov. Tak aby nezashla.

...to je právě ta bolest barevných tiskáren "na doma".

Buď se praštíte přes kapsu a pořídíte si laser, a náplň poprvé vyměníte za 5 let. A nikde nebude nic zasychat.

Nebo si koupíte inkoustovku, protože "na doma je laser moc drahý", a ať už ta inkoustovka bude za dva tácy nebo za deset, jisté jsou dvě věci: při pokusu o tisk bude napřed dvě minuty čistit hlavu, a časem ji zapomenete provětrat a něco v ní zaschne. Viděl jsem tankový systém tuším od Epsonu a zaschlo to časem taky, pokud se nepoužívala. A pokud nebudete ultra-pedant, že chcete fakt jenom echt značkové náplně (inkousty), tak alternativy mají sklon k zasychání asi ještě horší. Přijmete od prodejce neznačkovou náplň, pokud byla čerstvá tak bude zpočátku fungovat, ale protože má vyšší "vysychavost", tak vám zaschne v hlavě - a samočištění už ji nevyprostí... A pokud budete fakt pečlivka, a ta tiskárna Vám bude nějakou dobu fungovat, tak u inkoustovek se vžila všelijaká počítadla stránek a podobná kurvítka...

Jedna možnost je, přistoupit výrobcům na jejich hru, koupit inkoustovku za dva tácy (Kč) a přibližně až dojde původní náplň, tak ji vyhodit do popelnice a koupit novou, v téže cenové kategorii.

Nejspolehlivější byl vždycky černobílý laser, stačí cca druhý nejlevnější :-)


Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Ok, tak ešte popozerám lasery, akurát určite chceme farebne tlačiť, a čo som pozeral kazety do nej stoja fakt veľa aj napriek tomu že vydržia dlho.

Náklady na tisk budou mít nejnižší určitě tankové inkoustovky, a to docela výrazně ve srovnání s levnými barevnými lasery. Neucpe se, pokud jí necháte zapnutou, a necháte jí se prošťuchovat - pokud netisknete stránku za dva měsíce, tak ani to prošťuchování u tankové tiskárny náklady moc nezvýší.
Starší Brother jsem nechal na koleji několik měsíců (zapnutý) kvůli covidu, a když jsem v létě přijel na zkoušky a dával test tisku, ucpaný nebyly trysky žádný.
Může být problém se zásobníkem na odkapaný inkoust. K Brotherům najdete servisní manuál, kde je popsané jak vynulovat počítadlo odkapávání. U některých jde uživatelsky vyměnit, u některých tiskáren se dají počítadla vynulovat third party softwarem, a jestli některé tankovky na počítadlo umírají, nevím.
Používejte háčky a čárky. Bez nich se to hůř čte.

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Jeden radí atramentovku, druhý laserovku, a ja teda stále neviem čo vybrať, tie laserovky mi prídu že majú výhodu aj v rýchlosti tlače aj nepotreby dlhej údržby pred každou tlačou, ale na druhú stranu keď pozerám že tonery sú cez 100€ za jednu farbu, tak mi to príde drahé na to že netlačíme toľko, a neviem či veriť tomu že to vydrží 5+ rokov, keďže máme momentálne atramentovku, u ktorej ale atrament sa minie za chvíľu po pár desiatok stranách a pár údržbách, ktoré si nutne pred tlačou urobí, takže v tomto vidím atramentovku ako veľkú nevýhodu, síce napíšu že atrament vydrží na 1500 strán ale reálne vydržia sotva na 300 strán. Takže ak u laserovky takýto problém nie je asi by som do nej šiel. No tie s tankovým systémom ma zaujali kvôli veľmi lacným náplniam, ale práve sa obávam že ten atrament vydrží sotva pár tlačí, a bude potrebné kúpiť ďalší. Takže neviem ale stále sa mi zdajú laserovky lepšie aj napriek tomu že cena je vysoká na začiatku, no ak sa kúpi a následne 5 rokov nebude treba kupovať náplň (tonery) tak by som určite šiel do laserovky.

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Na prilezitostny tisk doma jedine laserovku. Inkoustovky vzdycky nakonec zaschnou. Nejlepsi na tom byvala HP, kde se aspon vymenou tonerove kazety (s integrovanou tiskovou hlavou) da opet zprovoznit.
Barevna laserovka ma nevyhodu, ze fotky se z toho tisknout nedaji. (vypada to jako obrazek v novinach)
Vzdycky jsem nakonec skoncil s cernobilou laserovkou/multifunkci a fotky tisknu ve fotolabu.

U toneru je potreba overit, jestli to obsahuje normalni kazety nebo "startovaci" toner, ktery hned dojde a nova sada barevnych toneru stoji vice nez tiskarna.


M_D

  • ****
  • 319
    • Zobrazit profil
    • E-mail
K těm atramentovkám. Asi bude záležet na typu. Jak tu chválil kolega incorporated Brothera - já mám 10 let starého A3 tisk/scan/duplex MFC-J6910DW, počítadlo hlásí aktuálně 5.093 stran (a teprve poslední rok to poskočilo, jak ji smradi trápí na distanční výuce stylem tisk-vyplnit-naskenovat). V A3 barevný laser na doma nezaplatitelný, v bublině stál tenkrát něco přes 10 kKč s 3 roky doma servisem. S originál náplněmi nezasychá (používám větší sady LC-1280), černou teď dojíždím třetí náplň za těch 10 let (uvádí výdrž 2.400 stran), barevné mám pátou sadu (mají mít 1.200 stran). Plus tím prošla startovací dodaná sada (600 stran černé i barevné). Některé náplně jsem měl doma přes 5 let (ty aktuálně použivané mají psanou použitelnost do 2015.02), než jsem je vybalil a přišly na řadu.
A jak píše kolega Ryšánek výše k těm neoriginálním náplním - vloni v dubnu jsem koupil poprvé na zkoušku i barevné neoriginál za třetinovou cenu. Na podzim nasadil žlutou, tiskárna hlásí z půlky prázdnou a je zaschlá.

Jednoznačně laser, třeba Brother HL-L3210CW. Není sice multifunkční a nemá automatický duplex, ale pro tyto účely se dá pořídit nějaká č/b multifunkce. Úplně nejlepší je ale co píše crown: Vzdycky jsem nakonec skoncil s cernobilou laserovkou/multifunkci a fotky tisknu ve fotolabu., sám to takto praktikuji přes 20 let a pohoda :)

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
No my potrebujeme farebnú tlač, ale netlačíme fotky, ale jeden tu zmienil že podanie farieb u laserovky je ako z novín. Keďže ale skôr ide o kúpiu farebných dokumentov, tak neviem či je to na takéto použitie špatné. Fotolab u nás nehrozí, keďže do mesta to máme 4km. (Síce bývam v meste, ale na okraji, kde poriadne není vôbec nič)
« Poslední změna: 01. 02. 2021, 19:09:35 od Mlocik97 »

Ďakujem za rady,

pozrel som tie HP ale nenašiel som moc vyhovujúce pre naše potreby, čo ma ale zaujalo sú tlačiarne s tankovým systémom, síce je atramentová ale originál atrament mi do nich prišiel až veľmi lacný a zároveň s veľmi vysokou výdržou.

Napríklad https://www.alza.sk/canon-pixma-g7040-d5720992.htm má náplne za 9€ a to sú s výdržou na 6 tisíc strán.

Myslíte si že ten atrament skutočne toľko vydrží? Nezashne ani pri dlhšom nepoužívaní tlačiarne? Niekedy sú dni kedy tlačíme aj viac krát za deň, ale máme aj dni kedy tlačíme len raz za pár mesiacov. Tak aby nezashla.
Zaschne, mám, asi dám na nevyhazujto

OK, tak sa rozhodujem medzi týmito:

https://www.alza.sk/brother-dcp-l8410cdw-d4977646.htm
https://www.alza.sk/hp-color-laserjet-pro-mfp-m479fdn-d5634918.htm
https://www.alza.sk/canon-i-sensys-mf742cdw-d5597886.htm

Já bych šel do toho HPčka. Jako nevýhodu vnímám, že není skladem.

Ono HPčko taky není úplně pozlacené, taky občas najdu nějakou mouchu, ale pořád je jich míň než u konkurence. A ten model, co jste vybral, nebude levný šunt. Hlavně HP stanovuje průmyslové standardy pro formáty tiskových dat. Pokud jste linuxovej, tak to oceníte.