Divné toto.
1) Jsi PLC programátor. Proč se označuješ za horníka? Protože jsi dělal i špinavé provozy včetně hutí? A to jako dává nějakou logiku?
2) Mě teda přijde, že průmyslová automatizace se dlouhodobě potýká s nedostatkem kvalifikovaných lidí - stejné jako IT obory. Ano, je dobrá otázka, co bude v s průmyslem v new-green-deal-EU, ale to že teď pro tebe nemá tvůj zaměstnavatel práci, bych nebral jako nutnost měnit obor. Chápu, že to můžeš cítit tak, že to co děláš tě nenaplňuje, nebo chceš zkusit něco jiného, ale celkově nevím, jak bych měl radit člověku, který nám neobjasnil svou motivaci.
3) Provozní elektrikář? No tak ve větších fabrikách jsou pozice označované jako programátor, ale jedná se fakticky o SW údržbáře. Určitě jsi prošel hodně fabrik, tak víš, že úroveň a schopnosti těch lidí jsou velmi rozdílné. A ano, jít sem by pro člověka, co dělal vývoj, byl krok dolů. Jak profesně, tak určitě i platově.
4) Hodně velké výrobní firmy si často drží svůj standard PLC programů a nutí dodavatele, aby jej použily. To by byla pěkná práce - ve tvém oboru a bez cestování za projekty. Problém je, že nevím o žádném týmu, který dělá tuto práci a nesedí v Německu.
5) Práce pro PLC programátora, který nechce cestovat po projektech existuje - občas se v Česku něco objeví, ale pochopil jsem, že vždycky chtěli, aby ten člověk uměl ještě něco (.NET, Javu, C/C++) - a to něco chtějí na dobré úrovni (ne školní pokusy).
6) Nevím, jak moc jsi cestoval teď a co pro tebe je a co není akceptovatelné. Jsou PLC programátoři, co jsou doma měsíc v roce. A jsou PLC programátoři, co mimo domov 1/4 roku. Tohle funguje v každé automatizační firmě jinak, každá firma má jiné zákazníky, kteří sídlí jinde. Je jasné, že pokud budeš při hledání práce zdůrazňovat, že chceš cestovat co nejméně, tak se znevýhodňuješ oproti jiným.
7) Znáš průmyslovou automatizaci. Pokud by ses měl učit něco nového, tak primárně bych hledal něco, co s tím má něco společného. Např. něco, kde implementují nějaké komunikační protokoly. Nebo kde shromažďují a zobrazují technická data. Něco s čím jsi už pracoval - ale z jiné strany. Ale těžko říci, kolik měsíců samostudia bys potřeboval, než by tě někde vzali jako "není to ani junior, ale třeba se ukáže".
8 ) Embedded svět projektovým způsobem (myslím tím, že firma se specializuje na embedded HW+SW a dělá to pro různé zákazníky. Je to technika i když je to jiný svět, než kusové stroje řízené PLCčkem. Takové firmy celkem jsou. Nevím o tom tolik, ale přijde mi, že je to v ČR a SR placeno dost zoufale.
9) Vývoj firmware pro sériové stroje - pro firmu, co je dost velká, aby si držela vlastní tým. Ale to vlastně nevím. Když přemýšlím, tak buď vím o týmech v Německu, nebo o vím, že si výrobci nechávají udělat firmware tou variantou 8 )
10) Teď napíši něco možná kontroverzního. Ale PLC programování má něco společného s programováním PHP. Jsou to obory s velmi nízkými vstupními nároky. Takže se tam vedle sebe sejdou lidi, kteří jsou fakt dobří a mohli by bez problémů programovat něco jiného, a taky lidi, kteří do oboru vstoupili přes ten nízký práh, ale nejsou schopni zvládat komplikované projekty - natož jít programovat do jiných jazyků. Těžko říci, kam patříš ty, co znamená to, že se necítíš na přesypávání matic.