Zlepšení jazykových dovedností

Zlepšení jazykových dovedností
« kdy: 19. 01. 2021, 23:20:38 »
Zdravím kolegové,

pro změnu předložím trochu netradiční dotaz. Rád bych si zlepšil komunikační dovednosti v anglickém jazyku. Aktivněji jej využíván pouze v psané podobě a rád bych se naučil i mluvit. Pomineme-li samozřejmou možnost jako vycestování do zahraničí, máte nějaké zkušenosti s jazykovými školami, lektory, něčím dalším, kde jste měli možnost rozšířit své cizojazyčné dovednosti? Děkuji.


by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zlepšení jazykových dovedností
« Odpověď #1 kdy: 20. 01. 2021, 00:12:25 »
Mě do klína přistála remote práce v zahraničí a i když jsem byl na začátku úplně marnej, během pár měsíců se to dost zlepšilo. Hodně mi taky pomohly seriály, na které jsem po získání téhle pozice začal koukat s anglickými titulky a pak hry, kde často jiná možnost není. Klíčem je se naučit používat krátká spojení a pak z nich dávat dokupy věty. Tedy učit se ten jazyk podobně jako se učí malé děti svůj první jazyk. Když to máš pak kolem sebe 12h denně, tak se do toho dostaneš v řádu měsíců.

olok

Re:Zlepšení jazykových dovedností
« Odpověď #2 kdy: 20. 01. 2021, 07:44:49 »
já osobně se dost zlepšil po tom co jsem na discordu našel člověka s kterým jsem dost kecal a tak nějak to přešlo i na volání... takže bych řekl, že tohle může být taky cesta :) zkusit nějaké forum a pak s kým se dám do řeči, tak navrhnout místo psané formy volání

Re:Zlepšení jazykových dovedností
« Odpověď #3 kdy: 20. 01. 2021, 08:10:42 »
Naprosto nejlepší a nejrychlejší je :
- pobyt v zahraničí( minimálně 1/4 roku) a hlavně se vysrat na čechy/slováky a mluvit s jenom domácími. Toto prostě nic nepřekoná. A nejlepší je být tam úplně sám a spoléhat se pouze na sebe, to udělá zázraky.
Alternativy :
- online světové hry - komunikace přes discord,skype a podobně
- mít ve světě přátelé, známé a kontakty s kterými můžeš mluvit
- a pak monolog sám se sebou před zrcadlem i když to možná psychicky nezvládneš
- zahraniční satelitní kanály : např. zpravodajství, číst odborné či beletristické knihy a simulovat u toho diskuzi

Re:Zlepšení jazykových dovedností
« Odpověď #4 kdy: 20. 01. 2021, 08:32:21 »
Zkus duolingo. Neucim se tam anglictinu, ale nemcinu, tak nevim v jakym stavu je vyuka anglictiny z cestiny, ale ten koncept je super. Kazdy den trosku, mix psani a mluveni, kde stroj kontroluje i vyslovnost.

Pokud umis gramatiku, tak jazykovka ti toho moc neda. Navazujici kurzy vyzaduji, ze umis mluvit. Radeji zkus hodiny s rodilym mluvcim. Klidne i po telefonu, pokud to ted nepujde jinak.

Prosel jsem nekolik jazykovek, ale libila se mi jen Nepustilova jazykova skola v Brne, manzelka jeste chodila do Brno English Centre a rikala, ze je to dobre, hlavne navazujici kurzy. Zakladni kurzy delala, kdyz jsme zili v Dublinu.


Re:Zlepšení jazykových dovedností
« Odpověď #5 kdy: 20. 01. 2021, 09:57:32 »
Naprosto nejlepší a nejrychlejší je :
- pobyt v zahraničí( minimálně 1/4 roku) a hlavně se vysrat na čechy/slováky a mluvit s jenom domácími. Toto prostě nic nepřekoná. A nejlepší je být tam úplně sám a spoléhat se pouze na sebe, to udělá zázraky.
Alternativy :
- online světové hry - komunikace přes discord,skype a podobně
- mít ve světě přátelé, známé a kontakty s kterými můžeš mluvit
- a pak monolog sám se sebou před zrcadlem i když to možná psychicky nezvládneš
- zahraniční satelitní kanály : např. zpravodajství, číst odborné či beletristické knihy a simulovat u toho diskuzi

No být v cizím prostředí, je sice skvělý způsob, jak se učit cizí jazyk, ale já to teda pochopil, že to původnímu tazateli nevyhovuje.
I cizí prostředí má ale svá ale: V první řadě se tam typicky pohybuješ v nějaké omezené skupině. A pokud např. děláš v Británii nějakou špatně kvalifikovou práci, tak jsi ve skupině, kde je polovina nerodilých mluvčích a ti rodilí mluvčí nemluví anglicky, ale nějakým nářečím. Uvědomte si, že sice 100 % rodilých Britů anglicky  rozumí, ale málokdo z nich mluví tzv. oxfordskou angličtinou, kterou slyšíme z BBC. Většina anglických nářečí je angličtině dost podobná, ale není to tak vždy. Nářečí severu Anglie nebo např. Cornwallu jsou by se dala laicky označit za jiný jazyk. Češi otázku nářečí typicky podceňují, protože znají nářečí češtiny - a ta jsou navzájem plně srozumitelná, občas někdo z Plzně nerozumí někomu z Moravy jedno dvě slova. Ale vlastně rozumí, protože už je mnohokrát slyšel.
Další věc je ta, že za krátkou dobu v cizině intuitivně pochytíte nějakou gramatiku - ale nerozumíte jí a nejste tam dost dlouho, aby se vám ta pravidla vryla do mozku. Takže potom používáte některé gramatické jevy špatně. A speciálně angličtina je v tomto pěkně zrádná svině, že vy říkáte něco, co je gramaticky správně, ale má to trochu jiný význam, než si myslíte.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zlepšení jazykových dovedností
« Odpověď #6 kdy: 20. 01. 2021, 10:39:29 »
Mně se osvědčily podcasty, poslouchám ty na Irish times (většinou World View, neb irská politika mě zas až tak nezajímá). Jinak ty dialekty jsou někde v pohodě a někde fakt strašné: https://www.youtube.com/watch/pit0OkNp7s8

Re:Zlepšení jazykových dovedností
« Odpověď #7 kdy: 20. 01. 2021, 11:54:37 »
Mně se osvědčily podcasty, poslouchám ty na Irish times (většinou World View, neb irská politika mě zas až tak nezajímá). Jinak ty dialekty jsou někde v pohodě a někde fakt strašné: https://www.youtube.com/watch/pit0OkNp7s8

obcas posloucham komentare bratra Nathanaela ke svetovemu deni, ma zajimave postrehy a autenticky newyorsky dialekt

https://www.bitchute.com/channel/brothernathanael/