ISP junior pozice

ISP junior pozice
« kdy: 19. 01. 2021, 14:07:05 »
Ahoj, chtěl bych se zeptat co ISP požaduje od pozice juniora a co třeba čekat na pohovoru.
Vesměs teď dělám takovou práci od všeho trochu a chtěl bych se zaměřit na síťařinu u ISP. Zkušenosti mám s mikrotikem a ubiquiti. Certifikát mám zatím jen MTCNA od mikrotiku, tak snad i to je nějakou výhodou.


Re:ISP junior pozice
« Odpověď #1 kdy: 20. 01. 2021, 22:20:45 »
stredni a mensi ISP (vynechavam tedy velkou trojku) pozaduji hlavne chut se ucit a ridicak (B).
Sitari jsou totiz tezce nedostatkovy zbozi. Lidi jsou bud nepouzitelny a nebo maj vejsku  a zdrhnou k programovani. Ta stredni vrstva proste chybi.

vyhodou je:
umet udelat konektor
zakladni znalosti prvnich tri sitovejch vrstev (zni to slozite, ale vazne myslim jenom zaklady kabelaze, switchovani a da-li ten nahore tak neco malo z routingu a pocitani IPcek)

certifikaty a podobne se hodi, ale urcite nejsou podminkou.
Jak co nakonfigurovat se clovek nauci, na kazdy firme se to dela trochu jinak, jsou jiny zvyklosti a jiny pouzivany zarizeni. Fajn je znat principy, to hodne usnadni dalsi veci.

Takze hodne stesti a nemyslim to ve zlym.

Re:ISP junior pozice
« Odpověď #2 kdy: 20. 01. 2021, 22:48:32 »
Pred lety jsem k takovemu chodil na brigadu.

Bez ceho se neobejdes je zakladni znalost siti (stejne budes konfigueovat 2-3 druhy krabicek), ridicak, zrucnost a nebat se vysek (vetsina malych isp jsou wifinari, talze se priprav na to ze budes lezt po strechach).

Pro zacatek to bude dobra zkusenost, ale moc nepocitej s rim, ze tam udelas nejakou karieru.

Medo77

  • ****
  • 288
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ISP junior pozice
« Odpověď #3 kdy: 21. 01. 2021, 09:30:21 »
Zalezi co si od tej pozicie predstavujes.
Maly ISP moze zahrnovat veci od krimpovania konektorov, cez konfig radii, az po zaklady shapingu na mikrotikoch ci zaklady administracie serverov (Vlastnych ci zakaznickych).

Normalny ISP ta vyhradi na nejaku oblast.
(ak si technik z vystavby tak veci ohladom radii+metaliky+optiky, zaklady elekriky, vediet naco je vrtacka a co je to teple oblecenie)
Becko ano, vysky len tam kde vylezies normalne po rebriku (aj ked ano, kludne 14 poschodi nad mestom), primerane fyzicky zdatny (vynasa sa matros, napr. zatazove kocky pod stojany radii).
Vystavbari robili vzdialenu ruku sietarom, takze sa cosi nalepi aj na Teba
(bud ked sa odrezu, alebo zariadenie kompeltne zdochlo  - prislusne konzolove kable boli sucastou vybavy,urobil sa zaklad, po spristupneni remote Access, si to tam uz chalani dobojovali sami).

(ak sietarina tak routre + switche, moze a nemusi sem spadat VoIP - hlasari mozu byt dalsia skupina)
(serveristi dalsia odnoz)

Robil som prvu skupinu od vecsieho ISP, potom sme sa ako team rozpadli.
Jeden robi vsehochut (nieco ako maly ISP), dalsi isiel k sietarom (ostal na firme), ja primarne servere (ina firma), dalsi vyhradne UPS (povodna firma), ...

Vseobecne ano - v zasade sa vela ludi nepohne, ale zalezi ako do seba investujes, a ci okolie vie, ze sa chces pohnut - fluktuacia je vsade, a lahsie je hladat vo vlastnych radach.

Ciscari samizda certifikaty mali, ale len preto, ze to pozadovali podmienky pri sutaziach.

Re:ISP junior pozice
« Odpověď #4 kdy: 21. 01. 2021, 15:33:34 »
Sitarina u ISP je vsechno od zafukovani optickych kabelu az po konfiguraci paternich prvku. Zakladni otazka tedy zni: hardware, nebo software?


Re:ISP junior pozice
« Odpověď #5 kdy: 21. 01. 2021, 18:22:10 »
99% lidi ktery dorazi k ISP (a jsou prijati, coz nebyva problem, viz vyse) se stejne casem nejak vyprofiluje.
Takze dulezite je zacit nekde a postupne se vypracovat.

Nejvetsim kamenem urazu u lidi cerstve po skole byva to, ze neumi chodit do prace. Proste si mysli, ze zamestnavatel jim ruzne kaslicky a rymicky bude dlouhodobe tolerovat. Nebude.


Re:ISP junior pozice
« Odpověď #6 kdy: 21. 01. 2021, 18:34:14 »
Ahoj a děkuji všem za odpovědi.

Jak už jsem říkal tak už síťařinu v nějaké části své práce dělám, ale chtěl bych se jí věnovat víc. Do toho mám správu serverů a helpdesk. Takže nějaký základy určitě mám, ale nedokážu říct, v jaké míře můžu říkat že něco zcela umím  ;D

K tý věci kam bych se zařadil nebo jakou cestou vydal. Osobně bych to viděl tak, že bych si rád prošel vše od zpoda až nahoru. Takže začít prostě drátama až po nějaký remote support a nastavování síťových zařízení či těch serverů jak se psalo výše.

Jsem rád, že jste se shodli na tom, že nejsou až tak důležité znalosti, ale píle a vůle k tomu se učit s čímž nemám problém ;D
Co vidím i já jako výhodu je, že u ISP jsou lidi kteří jsou IT, takže bych nemusel dělat support lidem, který tomu moc nehoví  :)

Re:ISP junior pozice
« Odpověď #7 kdy: 21. 01. 2021, 20:48:46 »
Co vidím i já jako výhodu je, že u ISP jsou lidi kteří jsou IT, takže bych nemusel dělat support lidem, který tomu moc nehoví  :)

V tom se seredne pletes  :D ISP delaji casto podporu pro mensi firmy a skoly v okoli. Takze se setkas s tim nekhorsim, co te na podpore muze potkat

Re:ISP junior pozice
« Odpověď #8 kdy: 22. 01. 2021, 06:53:48 »
Co vidím i já jako výhodu je, že u ISP jsou lidi kteří jsou IT, takže bych nemusel dělat support lidem, který tomu moc nehoví  :)

V tom se seredne pletes  :D ISP delaji casto podporu pro mensi firmy a skoly v okoli. Takze se setkas s tim nekhorsim, co te na podpore muze potkat

Tak to je dobrý point  :D ale pokud by ten support byl pro externí firmu a s těma lidma bych se nesetkával tak by to bylo asi i v pohodě  :D

Re:ISP junior pozice
« Odpověď #9 kdy: 22. 01. 2021, 18:34:07 »
Jo, to je presne to, co naprosta vetsina techniku miluje :D

je strasne fajn, kdyz firma doroste do velikosti, ze na to ma vycleneny lidi.