VirtualBox a Debian: zvětšení disku

VirtualBox a Debian: zvětšení disku
« kdy: 02. 01. 2021, 18:43:48 »
Ve virtualboxu jsem si nainstaloval debian-dynamicky alokované úložiště, ale zadal jsem velikost pouze 8 GB a nyní tento virtuální disk potřebuji rozšířit, což se mně nedaří. Ve správci virtuálních médií jsem disk zvětšil, což se takže u virtuální velikosti mám 14 GB a skutečná velikost 8 GB.

Přímo v debianu při výpisu sudo fdisk -l /dev/sda se mně zobrazí v dev/sda velikost 14GB, ale potom ve výpisu dole  dev/sda1 je to pouze 7GB, dev/sda2 900M a dev/sda3 taky kolem 900M.

Disk jsem zkoušel rozšířit podle tohoto odkazu https://www.elvisek.cz/2017/11/debian-rozsireni-diskoveho-oddilu/
V příloze je kdyžtak screen celého sudo fdisk -l /dev/sda výpisu, nějak nevím jak sem dát obrázek přímo.
« Poslední změna: 02. 01. 2021, 19:26:12 od Petr Krčmář »


RDa

  • *****
  • 2 570
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:virtualbox-debian zvětšení disku
« Odpověď #1 kdy: 02. 01. 2021, 19:14:09 »
Ten sda2 je kontejner pro extended partisny, a nachazi se v nem sda5.

Ja bych to delal takto:

swapoff  (presnou syntaxi si najdi)
fdisk
- zrusit sda3
- zrusit sda2
- zrusit sda1
- vytvorit partisnu, primary, start default (na 2048 musi zustat), rozmer +kapacita bez 1GB (tj. asi +13GB)
- vytvorit partisnu, primary, default, default size (do konce disku)
- typ, partisny 2, nastavit na linux swap
- write
- exit

mcedit /etc/fstab (zakomentit swap zaznam)

reboot

resize2fs /dev/sda1  (parametry najdi, ale bez zadani size si myslim ze to roztahne do velikosti kontejneru - partisny)
mkswap /dev/sda2
mcedit /etc/fstab (a upravit zaznam pro SWAP partisnu - but tam je podle uuid, nebo nazvu disku)
swapon -a


Na co jsem zapomnel?

k3dAR

  • *****
  • 2 892
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:virtualbox-debian zvětšení disku
« Odpověď #2 kdy: 02. 01. 2021, 19:18:30 »
asi nejcistejsi reseni je nastartovat z ISO GParted Live a naklikat si posun swap na konec a na tim uvolnene misto sda1 natahnout...


tvuj odkaz je reseni v nabehlem systemu, ktere by take melo fungovat, ty bys musel smazat nejdriv sda5 (ten je soucast rozsireneho "oddilu"(nejde o realnej oddil, ale "kontejner" pro logicke oddily), pak sda2, pak si napsat (jak navod uvadi) cislo sektoru na kterem ti ted sda1 zacina, smazat sda1 a vytvorit ho znovu s pouzitim totozneho pocatecniho sektoru puvodniho sda1 oddilu s tim ze konecnej mu das "konec_disku minus velikost co chces mit swap", pak vytvorit sda2 (nedelat zbytecne rozsirenej, ale normalni primarni) v tom zbytku a na nem udelat swap "filesystem":
Kód: [Vybrat]
sudo mkswap /dev/sda2 a nasledne zmenit nove UUID tohoto swapu v /etc/fstab (nebo PRED smazanim puvodniho swap si zjistit jeho UUID pres:
Kód: [Vybrat]
blkid /dev/sda5 a na novem oddilu pro swap udelat swap "filesystem" se stejnym UUID:
Kód: [Vybrat]
sudo mkswap --uuid TO-PUVODNI-UUID-TVEHO-SWAPU /dev/sda2
EDIT: NEpsal sem kompletni postup, z toho tveho odkazu je samozrejme potreba jeste ten resize2fs /dev/sda1 (partprobe po rebootu tam uvedenej naopak potreba neni, protoze pri rebootu si jadro nove rozdeleni samozrejme jiz ocucha rovnou :) (zaroven radeji udelej virtualboxovej snapshot, nez se do toho pustis, kdyby se neco poto.. ;-)
« Poslední změna: 02. 01. 2021, 19:21:33 od k3dAR »

Re:VirtualBox a Debian: zvětšení disku
« Odpověď #3 kdy: 02. 01. 2021, 20:46:27 »
Díky za rozšíření obzorů, smekám před Vašimi znalostmi. Naklikal jsem to tam přes GParted.