NAS hardware pro cca 56TB (TrueNAS)

Re:NAS hardware pro cca 56TB (TrueNAS)
« Odpověď #15 kdy: 04. 01. 2021, 09:55:13 »
Pro 56 TB už to není moc legrace. Nevím, jestli zamýšlíte používat deduplikaci. Pokud ano, tak ZFS vyžaduje (aspoň zatím) 1 GB RAM per 1 TB HDD (ve skutečnosti o něco víc). Dále, aby ZFS dávalo při takovém objemu dobrý výkon, jsou potřeba aspoň 2 SSD disky (ZIL, L2ARC) a samotný NAS potřebuje jeden disk sám pro sebe (neumí se rozumně podělit např. s ZIL či L2ARC). Počítáte s tím vším?

Obvykle se takové storage nabízejí ven jako iSCSI target, to samo o sobě představuje dost ladění parametrů.
U takového objemu (56 TB) je určitě šikovný multitiering, který TrueNAS (ZFS) neumí. Nezapomínejte na to, že data není potřeba dostat jen dovnitř, ale se i o ně starat, v budoucnu je umět převést na nový HW apod. - to taky nejsou operace, které by šly jen tak udělat na lusknutí prstu, pokud to technologie sama neumí.


RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NAS hardware pro cca 56TB (TrueNAS)
« Odpověď #16 kdy: 04. 01. 2021, 10:34:26 »
Dále, aby ZFS dávalo při takovém objemu dobrý výkon, jsou potřeba aspoň 2 SSD disky (ZIL, L2ARC) a samotný NAS potřebuje jeden disk sám pro sebe (neumí se rozumně podělit např. s ZIL či L2ARC).

To jako vyzaduje skutecny disk device, nestaci mu partisna?
Na teto urovni se ty block device tedy lisi zcela minimalne, tak to nechapu takove omezeni.. jsem rad, ze s tim ZFS kramem nemusim delat :-)

(kdyz uz si to vynucuje ssd v mirroru, tak bych videl pocatek tech disku na boot+OS, taky v mirroru)

Re:NAS hardware pro cca 56TB (TrueNAS)
« Odpověď #17 kdy: 04. 01. 2021, 10:37:06 »
Dále, aby ZFS dávalo při takovém objemu dobrý výkon, jsou potřeba aspoň 2 SSD disky (ZIL, L2ARC) a samotný NAS potřebuje jeden disk sám pro sebe (neumí se rozumně podělit např. s ZIL či L2ARC).

To jako vyzaduje skutecny disk device, nestaci mu partisna?
Na teto urovni se ty block device tedy lisi zcela minimalne, tak to nechapu takove omezeni.. jsem rad, ze s tim ZFS kramem nemusim delat :-)

(kdyz uz si to vynucuje ssd v mirroru, tak bych videl pocatek tech disku na boot+OS, taky v mirroru)

ZFS to stačí a umí. Klikátko ve formě TrueNAS to neumí.
Nemá smysl to lámat přes koleno, buďto to vzít, jak to je, nebo si to celkem stejně úspěšně postavit na čistém FreeBSD.

Re:NAS hardware pro cca 56TB (TrueNAS)
« Odpověď #18 kdy: 04. 01. 2021, 11:06:21 »
Na podobnou kapacitu se chystám rozšířit domácí úložiště.
HW je:
- Ryzen 2400G
- MSI X470 Gaming plus
- 24GB RAM
- Case Fractal Design Define 7 XL

Disky jsou aktuálně:
- WD Black 500GB 2.5" (systém Ubuntu 18.04)
- 4x HGST HTS721010A9E630 1TB 2.5" - přes mdadm jsou v RAID5, kapacita je přibližně 2,7TB

Spotřeba v idle je přibližně 50W.

Mám v plánu koupit nové disky 8TB nebo 10TB a dát je přes mdadm do RAID6. Celkovou kapacitu mám v plánu 30 - 50TB, disky dám na nějaký SAS HBA řadič.

Za sebe doporučím udělat NAS na aktuálním Ubuntu LTS, při uvažované kapacitě disky dát do RAID6 (toleruje výpadek dvou disků). K tomu Samba, NFS, případně další SW dle chuti.

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NAS hardware pro cca 56TB (TrueNAS)
« Odpověď #19 kdy: 04. 01. 2021, 11:08:18 »
Citace
Nezapomínejte na to, že data není potřeba dostat jen dovnitř, ale se i o ně starat, v budoucnu je umět převést na nový HW apod. - to taky nejsou operace, které by šly jen tak udělat na lusknutí prstu, pokud to technologie sama neumí.

Nechci být hnidopich, ale možnost kopírování dat z NASu je úplně ta nejzákladnější funkce, kterou umí i FreeNAS.


Re:NAS hardware pro cca 56TB (TrueNAS)
« Odpověď #20 kdy: 04. 01. 2021, 11:10:51 »
Nechci být hnidopich, ale možnost kopírování dat z NASu je úplně ta nejzákladnější funkce, kterou umí i FreeNAS.

Kopírovat ano, ale to ta data jsou dostupná buďto na původním NASU, nebo na novém. Pokud jsou to živá data a na nich závisí třeba několik desítek zaměstnanců, tak jim připravíte několik dní, kdy jejich práce a mzdy padnou z části vniveč.

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NAS hardware pro cca 56TB (TrueNAS)
« Odpověď #21 kdy: 04. 01. 2021, 11:48:06 »
Pokud na tom mám navěšeno desítky zaměstnanců, tak k tomu asi budu přistupovat jinak, než když to mám hozené doma někde pod stolem. V tom prvním případě se finančně nemůže vyplatit dělat cokoli nad "živými" daty a prostě koupím nové pole a nakopíruju tam data z toho starého.

Re:NAS hardware pro cca 56TB (TrueNAS)
« Odpověď #22 kdy: 04. 01. 2021, 13:12:34 »
Pokud na tom mám navěšeno desítky zaměstnanců, tak k tomu asi budu přistupovat jinak, než když to mám hozené doma někde pod stolem. V tom prvním případě se finančně nemůže vyplatit dělat cokoli nad "živými" daty a prostě koupím nové pole a nakopíruju tam data z toho starého.

Nikde jsem nevyčetl, že je to pro to, mít 56 TB doma pod stolem - ale samozřejmě tím se požadavky hodně mění.

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NAS hardware pro cca 56TB (TrueNAS)
« Odpověď #23 kdy: 04. 01. 2021, 13:54:20 »
Citace
Nikde jsem nevyčetl, že je to pro to

Mrkněte se na původní dotaz a na vaši první odpověď. Nedává totiž vůbec smysl. Tazatel se ptá, co za hardware používáme a vy mu radíte jak zvládnout deduplikaci, pak nadhodíte pár termínů a zakončíte to tím, že 56 TB je hodně a v budoucnu bude potřeba nahradit to jiným hardwarem. Občas mě tohle fórum hodí do jiného vlákna po přihlášení, nestalo se vám to během psaní té odpovědi taky?

Re:NAS hardware pro cca 56TB (TrueNAS)
« Odpověď #24 kdy: 04. 01. 2021, 13:59:05 »
Mrkněte se na původní dotaz a na vaši první odpověď. Nedává totiž vůbec smysl. Tazatel se ptá, co za hardware používáme a vy mu radíte jak zvládnout deduplikaci, pak nadhodíte pár termínů a zakončíte to tím, že 56 TB je hodně a v budoucnu bude potřeba nahradit to jiným hardwarem. Občas mě tohle fórum hodí do jiného vlákna po přihlášení, nestalo se vám to během psaní té odpovědi taky?

Očekávám, že při řešení HW pro 56 TB na TrueNAS si už nějaké takové otázky tazatel klade, nebo by si je zodpovědět měl. Třeba i tím, že řekne, že to potřebuje jen na filmy a další balast, a nic dalšího z toho neočekává. Každopádně 56 TB je už pěkná kláda, a i když máte doma čas přetahovat data týden, obvykle se to zkomplikuje tím, že se to dělá v době, kdy už něco začne zlobit (zkušenost).

Ano, forum mě taky hází do jiného vlákna - ne při odpovědi, ale ve chvíli, kdy se přihlašuji. Je to otravné. Stejně jako je otravné, že na webu zůstávám na zařízení přihlášený, ale forum mě odhlašuje, když se přihlásím jinde.

Re:NAS hardware pro cca 56TB (TrueNAS)
« Odpověď #25 kdy: 04. 01. 2021, 22:12:41 »
kazdy tu pise, co ma doma a v praci. Nikoho tu nenapadne dat zakladnu otazku:
Aky je ucel stavby toho NASu?

56TB pre zberatela vsetkych moznych kopii torrentiveho videa
asi tazko porovnate s 56TB virtualok, ktore niekto bude poskytovat na pokrocily MChl s Pyton a Julia.

tolko k shoot into dark. Clovek bud nema sajnu v odbore a preto to zadanie tak vyzera, alebo si z Vas “dela” zadek a ste mu skocili na lep.

takze copy a paste zadania:

NAS hardware pro cca 56TB (TrueNAS)
Zdravim,
Chtel jsem se zeptat "jaky hardware" tady ucastnici pouzivaji pro NAS s TrueNAS OS nebo alternativnim open source OS.
Dival jsem se na TrueNAS Mini E, coz vypada zajimave, ale vubec nemam prehled za kolik by se neco podobneho dalo postavit....
nebo na cem to by to mohlo/bezi a kolik by to stalo.
Predem diky.

Re:NAS hardware pro cca 56TB (TrueNAS)
« Odpověď #26 kdy: 05. 01. 2021, 14:07:14 »
kazdy tu pise, co ma doma a v praci. Nikoho tu nenapadne dat zakladnu otazku: Aky je ucel stavby toho NASu?

Zdravim,
Chtel jsem se zeptat "jaky hardware" tady ucastnici pouzivaji pro NAS s TrueNAS OS nebo alternativnim open source OS.

Vždyť se tazatel právě ptal na to, co používají ostatní. Otázka k účelu tady přímo či nepřímo padla několikrát.

Re:NAS hardware pro cca 56TB (TrueNAS)
« Odpověď #27 kdy: 05. 01. 2021, 23:59:32 »
Citace
Vždyť se tazatel právě ptal na to, co používají ostatní. Otázka k účelu tady přímo či nepřímo padla několikrát.

... tak potom je asi jedno, ci niekto pouziva FreeNAS na store videobalastu z torentov alebo na tazku pracu s datami? Je min. desat dalsich moznosti, ktore zasadne definuju poziadavky na zelezo. A to som skromny.

56TB v RAW alebo v jednom Volume, alebo multi-volume, alebo jeden/multi iSCSI, ....?

 Fakt je tuto debatu treba tocit okolo hlucnosti rackmount vetraku a toho ci pride/nepride k samovznieteniu prachu?

to je ako zacat debatu k zadaniu:
chcem si kupit auto, ktore by malo mat nosnost 3,2tony, mate tu niekto skusenosti s dieselom?
... a ty k tomu napises, ze casto jazdis s Toyota Yaris, z ktorej si vykuchal vzduchove filtre. A este doplnis, aby si dal bacha na to, pretoze auta obcas zhoria. Nemas statistiky, ale niekde si to,pocul.

... kedze sa tazatel uz neozval, tak asi plati predikcia c.2

Re:NAS hardware pro cca 56TB (TrueNAS)
« Odpověď #28 kdy: 06. 01. 2021, 10:05:49 »
podle dotazu mi to evokuje domácí uložiště a nikoliv do firmy, proto věci jako multi-tentant/tier/volume, iSCSI nepovažuji za potřebné. Těch možností opravdu celá spousta, když není znám cíl a potřebné vlastnosti, těžko něco doporučovat, můžeme jen hádat. Ve firmách málokdy dostávám poptávku po "NAS", spíše chtějí nějaké uložiště pro něco nebo chtějí něco s vysokou dostupností, termín "NAS" subjektivně slyším více u spotřebitelů.

Hlučnost je na domácí použití podstatná vlastnost, do firmy irelevantní. Riziko požáru jsem jen zmínil bokem, nechtěl jsem ho rozmazávat. Ne ke všem bezpečnostním doporučením máš nějakou statistiku k dispozici, odvolávat se na ní je absurdní.

Vycházím z toho, že se autor ptal jaké auto používáte a za jakou cenu se tak dá sehnat. Zmiňovat u takového dotazu enterprise grade funkce, které cenu posunout o řád výš asi není nejvhodnější.

Jigdo

  • ****
  • 478
    • Zobrazit profil
Re:NAS hardware pro cca 56TB (TrueNAS)
« Odpověď #29 kdy: 19. 01. 2021, 12:27:40 »
Vidim ze jsem se spatne vyjadril. Momentalne na dulezite veci pouzivam LinkStation Mini 1TB (2 x 500GB)

Mnelo by se jednat o 4 x 14TB, ale jak jsem se dival tak as bude nutno 6x14TB (Raid 6) pro jistotu ze by odesly 2 disky najednou ...

Hardwerove vypada pekne: HP ProLiant MicroServer Gen10 nebo starsi generace :)

Potrebuji tedy 2 NAS (jdou 2 na jenom hardware, nebo je nutno je rozdelit?):
1. pro rodinne video/fotky
2. pro multimedia (mam TVHeadEnd a k nemu pripojeno 4 x 4TB) a premyslim o funkci  "7 Day catch up"  | "7-day catchup" programu z
HD multiplexu (coz u nas jsou momentalne jen 2 a idealne jen BBC One, BBC Two, BBC Four, Channel 4 a RT programy)