Vodafone Wi-Fi Volani (VoWi-Fi)

Jigdo

  • ****
  • 478
    • Zobrazit profil
Vodafone Wi-Fi Volani (VoWi-Fi)
« kdy: 28. 12. 2020, 18:19:11 »
Na strankach Vodafone.cz o Wi-Fi volani pisi:
vodafone.cz/wifivolani/
Výhody Wi-fi volání: Při volání z daleké ciziny do ČR přes Wi-Fi platíte jako za běžný domácí hovor. Žádný roaming!

Rikal jsem si ze je to pekna novinka (casto jezdim do zemi, kde je roaming Vodafone drahy) a bezny domaci hovor
mimo "EU" roamingovou zonu pres Wi-Fi by se hodil).

Poridil jsem si proto eSIMku od Vodafone a v EU roamingu se to snazim vyzkouset, ale VoWi-Fi ne a ne nabehnout. Lokalni SIMka mi s VoWi-Fi funguje bez problemu. Mam take SIMku od O2 CZ, ale u teto mi take v roamingu VoWi-Fi/LTE nefunguje, v CR bez problemu ..

Volal jsem na Vodafone, ale tam mi prijemny pan rekl ze u nich je vse v poradku a ze si to mam jeste prekontrolovat v "Samoobsluze" kde to samozrejmne mam zapnute .......

Na firewall je videt pripojeni na adresy od Oskara
31.30.69.152:500
31.30.69.152:4500
31.30.69.153:500
31.30.69.153:4500
Ale spojeni je odmitnuto....

Testuji na pristroji SM-N096N/DS

Co jsem se takhle dival, tak VoLTE a VoWi-Fi normalne zaden operator v zahranici nenabizi, takze mi prijde divne ze zrovna Vodafone CZ se uthrnul a zacal neco takoveho nabizet. Chapu ze technicky to mozne je, ale jeste jsem nevidel zadneho operatora to nabizet.

Podarilo se to VoWi-Fi nekomu v zahranici "EU/mimo EU" rozbehnout pres Wi-Fi?




Re:Vodafone Wi-Fi Volani (VoWi-Fi)
« Odpověď #1 kdy: 28. 12. 2020, 20:46:43 »
V popisu sluzby se take pise:
Citace
Wi-Fi síť, přes kterou se chcete připojit, nemusí splňovat parametry pro využití služby.
Citace
Minimální parametry: Aby hovor proběhl v pořádku, musí použitý Wi-Fi router podporovat přenos internetového zabezpečení IP Sec a splňovat následující parametry: IP Protocol Type=ESP 50 a/nebo IP Protocol Type=UDP (Port=500), IP Protocol Type=UDP (Port=4500), nastavení NAT translation time out pod 2 min. Rychlost odesílání musí být alespoň 100 kbit/s pro hlasový hovor a 1Mbit/s pro videohovor.

Co presne znamena "Ale spojeni je odmitnuto...."?
Neni IPSec nahodou blokovany?

Jigdo

  • ****
  • 478
    • Zobrazit profil
Re:Vodafone Wi-Fi Volani (VoWi-Fi)
« Odpověď #2 kdy: 29. 12. 2020, 11:23:16 »
Spatne jsem se vyjadril.....

Proste je na Firewall videt ze se mobilni telefon (IP adresa telefonu) v lokalni siti snazi komunikovat se zminenymi IP adresami Oskara,
ale VoWiFi proste na telefonu nenajede.
Jak uz jsem psal, mistni SIM karty (3 UK) mi bez problemu funguji s VoWiFi na portech 500/4500 v teto Wi-Fi (VDSL2 80/20) siti.


Neda se nejak u MikroTiku (hEX S | cAP ac) spustit tcpdump a kouknout na to podrobneji?

A nebo primo v Android telefonu? (vcera jsem to upgradoval na Android 11) existuje nejaka moznost se podivat kde je chyba, treba v android adb?
« Poslední změna: 29. 12. 2020, 11:30:29 od Jigdo »

Re:Vodafone Wi-Fi Volani (VoWi-Fi)
« Odpověď #3 kdy: 29. 12. 2020, 13:48:12 »
Zdravim,

ja jsem presne tohle loni v lete s uspechem pouzival ve Svycarsku, kde jsem mohl volat neomezene jako doma pres to jejich Wifi volani, takze to funguje. Ale mam vypozorovano, ze to nechodi tam, kde je IPv6, jen pres IPv4. Jinak mi to slape na vsech iphonech (mam asi celkem 4 lidi, kteri to vyuzivaji) bez problemu, takze doporucuji to zkusit nekde s IPv4 a s JaTelefonem. Muze to delat i software v telefonu.

Re:Vodafone Wi-Fi Volani (VoWi-Fi)
« Odpověď #4 kdy: 30. 12. 2020, 22:45:43 »
Zdravim.
Aby se se IPSEC sestavil, tak ePDG (druhy konec tunelu) musi SIM autentikovat proti HSS, kde musi byt povolen Non-3GPP Access v profilu SIM (VoWiFi aktivovano). To je jedna z podminek. Operator si to dale muze omezit tak, ze akceptuje pouze takovou zdrojovou adresu, ktera je je lokalizovana do CZ. A to take vetsina operatoru dela. Muze se to delat na FW pred ePDG, ale z ruznych duvodu to neni uplne prakticke, proto se vetsinou necha ten IPSEC otevreny a zkouma se IP adresa IPSEC endpointu jako soucast overeni SIM.
A.


Jigdo

  • ****
  • 478
    • Zobrazit profil
Re:Vodafone Wi-Fi Volani (VoWi-Fi)
« Odpověď #5 kdy: 01. 01. 2021, 12:27:49 »
Zdravim,

ja jsem presne tohle loni v lete s uspechem pouzival ve Svycarsku, kde jsem mohl volat neomezene jako doma pres to jejich Wifi volani, takze to funguje. Ale mam vypozorovano, ze to nechodi tam, kde je IPv6, jen pres IPv4. Jinak mi to slape na vsech iphonech (mam asi celkem 4 lidi, kteri to vyuzivaji) bez problemu, takze doporucuji to zkusit nekde s IPv4 a s JaTelefonem. Muze to delat i software v telefonu.

Divne, ted testuji z IPv4 only Wi-Fi site a Vodafone VoWiFi ani tuk, 3UK v pohode s WARP VPN i bez. .....

Jigdo

  • ****
  • 478
    • Zobrazit profil
Re:Vodafone Wi-Fi Volani (VoWi-Fi)
« Odpověď #6 kdy: 14. 02. 2021, 11:00:54 »
Takze potvrzuji uz mi funguje Wi-Fi Volani "VoWi-Fi" od Vodafone "eSIM" v Roamingu (UK).
Aktivoval jsem to v aplikaci Muj Vodafone a hned se to doma chytilo na Wi-Fi siti.

Nejspis to nefungovalo hned napoprve protoze jsem tu eSIM zrovna aktivoval.

Nevi nekdo jak je to u Vodafone Předplacená karta 30 s volanim v Roamingove zone 1 na mistni cisla?
Volani do CR bylo v cene tech 30 CZK, ale volani na lokalni cisla +44 mi uctuji, a vsiml jsem si toho
az kdyz mi dosel veskery kredit :(

Na jejich strankach https://www.vodafone.cz/wifivolani/ zminuji tohle:
"Výhodně ze zahraničí - Při volání z daleké ciziny do ČR přes Wi-Fi platíte jako za běžný domácí hovor. Žádný roaming!"

Takze to vypada ze volani pres VoWi-Fi v roamingove zone 1 je v cene akorat do CR (misto na vsechna cisla v EU) :(

U O2.cz co tady mam, tak za 25CZK/den volam/SMSkuji na vsechna cisla v EU ten den v cene tech 25CZK.
To same kdyz jedu do CR, moje UK cisla volaji/SMSkuji za stejnou cenu na vsechna EU cisla ...

Re:Vodafone Wi-Fi Volani (VoWi-Fi)
« Odpověď #7 kdy: 14. 02. 2021, 11:41:00 »
Pokud jste prihlaseni do wifi volani, jsou vase hovory vedeny "z Cech".
Volani do UK (i kdyz jste fyzicky v UK) pak stoji stejne jako volani "z CR do zahranici".

Pokud chcete vyuzivat "roam like at home" a behem roamingu v Britanii volat z ceske SIM na britska cisla za cenu hovoru v CR, vypnete si na takove hovory wifi volani.

Jigdo

  • ****
  • 478
    • Zobrazit profil
Re:Vodafone Wi-Fi Volani (VoWi-Fi)
« Odpověď #8 kdy: 14. 02. 2021, 14:23:29 »
Pokud jste prihlaseni do wifi volani, jsou vase hovory vedeny "z Cech".
Volani do UK (i kdyz jste fyzicky v UK) pak stoji stejne jako volani "z CR do zahranici".

Pokud chcete vyuzivat "roam like at home" a behem roamingu v Britanii volat z ceske SIM na britska cisla za cenu hovoru v CR, vypnete si na takove hovory wifi volani.

Mohlo mne to napadnout, dava to smysl, proto to operatori v roamingu vetsinou nenabizeji .....:)

Je nejaky duvod proc v roamingu operatori nenabizi VoLTE?

Re:Vodafone Wi-Fi Volani (VoWi-Fi)
« Odpověď #9 kdy: 15. 02. 2021, 10:46:16 »
Pokud jste prihlaseni do wifi volani, jsou vase hovory vedeny "z Cech".
Volani do UK (i kdyz jste fyzicky v UK) pak stoji stejne jako volani "z CR do zahranici".

Pokud chcete vyuzivat "roam like at home" a behem roamingu v Britanii volat z ceske SIM na britska cisla za cenu hovoru v CR, vypnete si na takove hovory wifi volani.
Ach jo, specifický trh opět vystrkuje rohy. Zatímco operátoři ve většině EU účtují za volání do celé EU včetně domácí země stejné částky, u nás si operátoři všimli, že hovor do zahraničí začínající v domovské zemi spadá mimo roam-like-home regulaci a hodlají to náležitě vytěžit.  >:(

Jigdo

  • ****
  • 478
    • Zobrazit profil
Re:Vodafone Wi-Fi Volani (VoWi-Fi)
« Odpověď #10 kdy: 15. 02. 2021, 21:07:56 »
Pokud jste prihlaseni do wifi volani, jsou vase hovory vedeny "z Cech".
Volani do UK (i kdyz jste fyzicky v UK) pak stoji stejne jako volani "z CR do zahranici".

Pokud chcete vyuzivat "roam like at home" a behem roamingu v Britanii volat z ceske SIM na britska cisla za cenu hovoru v CR, vypnete si na takove hovory wifi volani.
Ach jo, specifický trh opět vystrkuje rohy. Zatímco operátoři ve většině EU účtují za volání do celé EU včetně domácí země stejné částky, u nás si operátoři všimli, že hovor do zahraničí začínající v domovské zemi spadá mimo roam-like-home regulaci a hodlají to náležitě vytěžit.  >:(


Dneska mi "novacek" infolinky tvrdil ze pry to tak maji nastavene jen u predplacenky .....a pausaly volaji po cele EU jako doma ....

Re:Vodafone Wi-Fi Volani (VoWi-Fi)
« Odpověď #11 kdy: 15. 02. 2021, 23:42:56 »
Novacci casto papouskuji nesmysly (nevim, jestli je to spis neznalost nebo drzost).
Cenik, str. 15, volani z CR do zahranici ma jasne ceny.
https://www.vodafone.cz/_sys_/FileStorage/download/1/794/prehled-tarifu-a-sluzeb.pdf

Jen par vybranych, drahych tarifnich planu ma nejake mnozstvi volani z CR do zahranici v cene.

Jiny pripad je, kdyz mate v CR neomezene volani do vsech siti, nasledne vycestujete do roamingu a v roamingu (ne pres VoWiFi) volate po EU. To pak opravdu volate "zdarma". Vztahuje se na to jina regulace nez na volani z domovske zeme do zahranici.

Je to docela na palici. Ale holt specificky trh...

(Volani do zahranici regulovano je, ale ne tak silne, jako volani v roamingu. Viz tez https://www.ctu.cz/regulace-mezinarodniho-volani)