Jednoduchý framework PHP

Sunar

Re:Jednoduchý framework PHP
« Odpověď #45 kdy: 20. 01. 2019, 22:25:35 »
Ne, díky. V 21. století stavět PHP projekt bez frameworku je nesmysl. :) Ono i kdyby ten Váš kód byl bezpečný jako je ten na úrovni Nette nebo Symfony (o čemž pochybuji, když oni mají security audity a další věci), tak stále je tam problém jako kráva v tom, že když přijde nový vývojář a uvidí Symfony, tak ví, že když dostane za úkol upravit routu, tak se podívá sem do tohohle souboru a upraví to. To samé v Nette. U něčeho dělaného na koleni tohle vědět nebude a tak bude v lepším případě číst dokumentaci a v horším zkoumat kód. :)

A vím o čem mluvím, pár takovýhle sraček bez FW jsme už ve firmě předělávali buď do Nette nebo do Symfony, podle toho,  co preferoval klient (Nette pro ryze české projekty, Symfony pro ty, kde byl potenciál i pro zahraničí).
Nezlob se, ale je vidět, že jsi nikdy nic pořádného nedělal. Framework je legrace. PHP je legrace. Je to obyčejný kód. To umí kde kdo a nic na tom není, tařka nulová vstupní bariéra pro zkušeného programátora. To podstatné, skutečný poklad, který se v kódu skrývá, je byznys logika do toho kódu zakutá. Nový vývojář, i kdyby byl sebevětší IT machr, to bude uctivě sledovat z povzdálí a potrvá několik let, než byznysu zaměstnavatele porozumí a bude schopen do toho zasahovat. Jednoduší je udělat programátora z někoho, kdo dobře rozumí procesům zaměstnavatele, než naučit programátora rozumět jeho byznysu. Jestli jsem pro zaměstnavatele něčím cenný a nenahraditelný, tak právě tím, jak rozumím jeho potřebám, vyznám se v jeho technologických i organizačních procesech nebo jeho datových úložištích, což je bludiště samo o sobě. Což mě jen tak mimochodem přivádí k dotazu, jak si Symfony dobře rozumí s věcmi jako je SAP, AS8, Historian nebo COM?


Sunar

Re:Jednoduchý framework PHP
« Odpověď #46 kdy: 20. 01. 2019, 22:46:02 »
Ta, co mě zaměstnává, to oceňuje už přes 15 let. Vývoj začal v roce 2002, nasazeno to bylo v roce 2003. Kde v té době bylo symfony?
Jenže to je něco jiného. Dnes kvalitní FW jsou.

A za svuj kratší život má symfony už čtvrtou major verzi (kdy přestala být podporovaná ta první) a visí na spoustě dalších projektů, takže otázka zní, kde bude za dalsich 15 let? Jak jsem napsal, myslím si, že z hlediska dlouhodobého udržování aplikace je to lepší řešení a vyplatí se to.
Nevyplatí. Proč by mělo? Uveďte konkrétní výhody.

Jako dobře, pokud budete tvrdit, že žádný FW nemá požadované funkčnosti, protože vy máte tento a tento skvělej nápad, který žádné FW nemá, a naroubovat se na to nedají, tak fajn, takto by se dalo bavit. Ale vytvářet si vlastní řešení jen proto, aby bylo vlastní?! Ne, zcela určitě ne.
Dnes jsou kvalitní fw na co? Na dělání eshopů, možná redakčních systémů. Kolik máš kvalitních frameworků pro php na kreslení technologických schémat, které by si jednoduše rozuměly s opc serverem a vůbec obecně pro průmyslové nasazení? Který php framework si dobře rozumí alespoň s nejběžnějšími ERP systémy? Framework je dobrý na dělání tuctových webů, které potřebuješ sázet jako baťa cvičky, nikoliv na systémy přizpůsobené na míru, kde fw stejně z půlky musíš překopat a pak složitě udržovat funkční.

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Jednoduchý framework PHP
« Odpověď #47 kdy: 20. 01. 2019, 23:41:33 »
Ta, co mě zaměstnává, to oceňuje už přes 15 let. Vývoj začal v roce 2002, nasazeno to bylo v roce 2003. Kde v té době bylo symfony?
Jenže to je něco jiného. Dnes kvalitní FW jsou.

A za svuj kratší život má symfony už čtvrtou major verzi (kdy přestala být podporovaná ta první) a visí na spoustě dalších projektů, takže otázka zní, kde bude za dalsich 15 let? Jak jsem napsal, myslím si, že z hlediska dlouhodobého udržování aplikace je to lepší řešení a vyplatí se to.
Nevyplatí. Proč by mělo? Uveďte konkrétní výhody.

Jako dobře, pokud budete tvrdit, že žádný FW nemá požadované funkčnosti, protože vy máte tento a tento skvělej nápad, který žádné FW nemá, a naroubovat se na to nedají, tak fajn, takto by se dalo bavit. Ale vytvářet si vlastní řešení jen proto, aby bylo vlastní?! Ne, zcela určitě ne.
Dnes jsou kvalitní fw na co? Na dělání eshopů, možná redakčních systémů. Kolik máš kvalitních frameworků pro php na kreslení technologických schémat, které by si jednoduše rozuměly s opc serverem a vůbec obecně pro průmyslové nasazení? Který php framework si dobře rozumí alespoň s nejběžnějšími ERP systémy? Framework je dobrý na dělání tuctových webů, které potřebuješ sázet jako baťa cvičky, nikoliv na systémy přizpůsobené na míru, kde fw stejně z půlky musíš překopat a pak složitě udržovat funkční.

Někdo tu argumentoval stylem, že FW má být na všechno? Pane, takto diskutovat nebudeme.

operator

Re:Jednoduchý framework PHP
« Odpověď #48 kdy: 21. 01. 2019, 05:43:33 »
Ta, co mě zaměstnává, to oceňuje už přes 15 let. Vývoj začal v roce 2002, nasazeno to bylo v roce 2003. Kde v té době bylo symfony?
Jenže to je něco jiného. Dnes kvalitní FW jsou.

A za svuj kratší život má symfony už čtvrtou major verzi (kdy přestala být podporovaná ta první) a visí na spoustě dalších projektů, takže otázka zní, kde bude za dalsich 15 let? Jak jsem napsal, myslím si, že z hlediska dlouhodobého udržování aplikace je to lepší řešení a vyplatí se to.
Nevyplatí. Proč by mělo? Uveďte konkrétní výhody.

Jako dobře, pokud budete tvrdit, že žádný FW nemá požadované funkčnosti, protože vy máte tento a tento skvělej nápad, který žádné FW nemá, a naroubovat se na to nedají, tak fajn, takto by se dalo bavit. Ale vytvářet si vlastní řešení jen proto, aby bylo vlastní?! Ne, zcela určitě ne.
Dnes jsou kvalitní fw na co? Na dělání eshopů, možná redakčních systémů. Kolik máš kvalitních frameworků pro php na kreslení technologických schémat, které by si jednoduše rozuměly s opc serverem a vůbec obecně pro průmyslové nasazení? Který php framework si dobře rozumí alespoň s nejběžnějšími ERP systémy? Framework je dobrý na dělání tuctových webů, které potřebuješ sázet jako baťa cvičky, nikoliv na systémy přizpůsobené na míru, kde fw stejně z půlky musíš překopat a pak složitě udržovat funkční.

Někdo tu argumentoval stylem, že FW má být na všechno? Pane, takto diskutovat nebudeme.
Dovolim si tvrdit, ze tak argumentovali prakticky vsichni, kdo ho tu shazovali po prohlaseni, ze on framework nepouziva. I ty bez rozmyslu pises ze kvalitni fw jsou, aniz by ses zajimal o co ma jit.

jablon

Re:Jednoduchý framework PHP
« Odpověď #49 kdy: 21. 01. 2019, 09:25:33 »
Ta, co mě zaměstnává, to oceňuje už přes 15 let. Vývoj začal v roce 2002, nasazeno to bylo v roce 2003. Kde v té době bylo symfony?
Jenže to je něco jiného. Dnes kvalitní FW jsou.

A za svuj kratší život má symfony už čtvrtou major verzi (kdy přestala být podporovaná ta první) a visí na spoustě dalších projektů, takže otázka zní, kde bude za dalsich 15 let? Jak jsem napsal, myslím si, že z hlediska dlouhodobého udržování aplikace je to lepší řešení a vyplatí se to.
Nevyplatí. Proč by mělo? Uveďte konkrétní výhody.

Jako dobře, pokud budete tvrdit, že žádný FW nemá požadované funkčnosti, protože vy máte tento a tento skvělej nápad, který žádné FW nemá, a naroubovat se na to nedají, tak fajn, takto by se dalo bavit. Ale vytvářet si vlastní řešení jen proto, aby bylo vlastní?! Ne, zcela určitě ne.
Dnes jsou kvalitní fw na co? Na dělání eshopů, možná redakčních systémů. Kolik máš kvalitních frameworků pro php na kreslení technologických schémat, které by si jednoduše rozuměly s opc serverem a vůbec obecně pro průmyslové nasazení? Který php framework si dobře rozumí alespoň s nejběžnějšími ERP systémy? Framework je dobrý na dělání tuctových webů, které potřebuješ sázet jako baťa cvičky, nikoliv na systémy přizpůsobené na míru, kde fw stejně z půlky musíš překopat a pak složitě udržovat funkční.

Uff ... no PHP je technologie pro web, nevím proč by měla komunikovat s nějakou technologií pro renderování ... na ERP se samozřejmě dá napojit celkem lehce, tedy pokud ten systém má pěkné API. A s PHP jsem schopen vytvořit jakýkoliv systém namíru, stejně jako s .NETem, Javou ... jen nesmíš být klasický PHP prase!


Lelek

Re:Jednoduchý framework PHP
« Odpověď #50 kdy: 21. 01. 2019, 10:19:48 »
Err, framework (_frame_work_) tu neni preci od zajisteni komunikace s buhvijakymi systemy. Framework poskytuje takovou tu beznou funkcionalitu, takze se prave clovek muze soustredit na vlastni business logiku a nemusi resit: zpracovani dotazu, logovani, nacitani konfigurace, IoC, sablonovani, cache, error handling ...

Tedy byt proti frameworkum kvuli tomu, ze nepodporuji to ci ono, je prinejmensim usmevne ::)

petr

Re:Jednoduchý framework PHP
« Odpověď #51 kdy: 21. 01. 2019, 10:22:10 »
Dobrý den
chtěl bych se zeptat, jestli existuje nějaký PHP framework, který by se co do jednoduchosti užití vyrovnal jQuery. Vím že trochu míchám jablka a hrušky, ale jQuery jsem nadšen a přitom jsem s javascriptem začal před měsícem. Zatímco PHP frameworky mi přijdou pro mé účely jaksi... moc komplexní a složité na použití. Programování mám prozatím jako hobby a co se týče PHP,  tak kromě využití nějaké převzaté třídy nebo třídy např. pro práci s MySQLi, co si píšu,  začínám na zelené louce.

Odkud jste čerpal info k jQuery? Máte nějaký rozumný zdroj tutoriálů?

A. F.

Re:Jednoduchý framework PHP
« Odpověď #52 kdy: 21. 01. 2019, 14:36:26 »
Ta, co mě zaměstnává, to oceňuje už přes 15 let. Vývoj začal v roce 2002, nasazeno to bylo v roce 2003. Kde v té době bylo symfony?
Jenže to je něco jiného. Dnes kvalitní FW jsou.

A za svuj kratší život má symfony už čtvrtou major verzi (kdy přestala být podporovaná ta první) a visí na spoustě dalších projektů, takže otázka zní, kde bude za dalsich 15 let? Jak jsem napsal, myslím si, že z hlediska dlouhodobého udržování aplikace je to lepší řešení a vyplatí se to.
Nevyplatí. Proč by mělo? Uveďte konkrétní výhody.

Jako dobře, pokud budete tvrdit, že žádný FW nemá požadované funkčnosti, protože vy máte tento a tento skvělej nápad, který žádné FW nemá, a naroubovat se na to nedají, tak fajn, takto by se dalo bavit. Ale vytvářet si vlastní řešení jen proto, aby bylo vlastní?! Ne, zcela určitě ne.
Dnes jsou kvalitní fw na co? Na dělání eshopů, možná redakčních systémů. Kolik máš kvalitních frameworků pro php na kreslení technologických schémat, které by si jednoduše rozuměly s opc serverem a vůbec obecně pro průmyslové nasazení? Který php framework si dobře rozumí alespoň s nejběžnějšími ERP systémy? Framework je dobrý na dělání tuctových webů, které potřebuješ sázet jako baťa cvičky, nikoliv na systémy přizpůsobené na míru, kde fw stejně z půlky musíš překopat a pak složitě udržovat funkční.

Někdo tu argumentoval stylem, že FW má být na všechno? Pane, takto diskutovat nebudeme.
Dovolim si tvrdit, ze tak argumentovali prakticky vsichni, kdo ho tu shazovali po prohlaseni, ze on framework nepouziva. I ty bez rozmyslu pises ze kvalitni fw jsou, aniz by ses zajimal o co ma jit.
Dovolím si zvýraznit tučně tu nepromyšlenost. Ta odpověď od Sunara byla prostě blbá a hloupá.

Kormorán

Re:Jednoduchý framework PHP
« Odpověď #53 kdy: 21. 01. 2019, 19:16:16 »
Nezlob se, ale je vidět, že jsi nikdy nic pořádného nedělal. Framework je legrace. PHP je legrace. Je to obyčejný kód. To umí kde kdo a nic na tom není, tařka nulová vstupní bariéra pro zkušeného programátora. To podstatné, skutečný poklad, který se v kódu skrývá, je byznys logika do toho kódu zakutá. Nový vývojář, i kdyby byl sebevětší IT machr, to bude uctivě sledovat z povzdálí a potrvá několik let, než byznysu zaměstnavatele porozumí a bude schopen do toho zasahovat. Jednoduší je udělat programátora z někoho, kdo dobře rozumí procesům zaměstnavatele, než naučit programátora rozumět jeho byznysu. Jestli jsem pro zaměstnavatele něčím cenný a nenahraditelný, tak právě tím, jak rozumím jeho potřebám, vyznám se v jeho technologických i organizačních procesech nebo jeho datových úložištích, což je bludiště samo o sobě. Což mě jen tak mimochodem přivádí k dotazu, jak si Symfony dobře rozumí s věcmi jako je SAP, AS8, Historian nebo COM?
Počítáte projekty s rozpočtem v řádu od několika milionů po několik desítek milionů Kč jako něco pořádného? Pokud ano, tak u takových projektů se v rámci firmy běžně pohybuji (jako "řadový" vývojář). A zkuste si nějakému takovému zákazníkovi říct, že použijete vlastní framework místo Symfony a uvidíte, jak rychle Vás pošle do zadeke. 8)
Btw nevidím důvod proč bych potřeboval nějak detailně rozumět businesu zákazníka, když na to máme analytiky, díky kterým dostanu zadání v takovém stavu, že ho prostě udělám a nějak extra mě nezajímá proč to tak zákazník chce - mě prostě stačí vědět, že když se udělá A, tak něco tady uložím do databáze, něco vytáhnu a upravím, támhle pošlu emailem tohle a je to - přesně dle zadání. Proč se to má udělat je mě u zadeke, od toho je tam ten analytik, aby věděl že je tohle nutné udělat.

Kolik máš kvalitních frameworků pro php na kreslení technologických schémat, které by si jednoduše rozuměly s opc serverem a vůbec obecně pro průmyslové nasazení?
Ano, tohle je totiž naprosto běžné použití PHPka. To je asi tak pádný argument jako chtít vytvořit webovej eshop v GLSL, kterej bude běžet na shaderech na grafice. 8)

operator

Re:Jednoduchý framework PHP
« Odpověď #54 kdy: 24. 01. 2019, 07:15:23 »
Ta, co mě zaměstnává, to oceňuje už přes 15 let. Vývoj začal v roce 2002, nasazeno to bylo v roce 2003. Kde v té době bylo symfony?
Jenže to je něco jiného. Dnes kvalitní FW jsou.

A za svuj kratší život má symfony už čtvrtou major verzi (kdy přestala být podporovaná ta první) a visí na spoustě dalších projektů, takže otázka zní, kde bude za dalsich 15 let? Jak jsem napsal, myslím si, že z hlediska dlouhodobého udržování aplikace je to lepší řešení a vyplatí se to.
Nevyplatí. Proč by mělo? Uveďte konkrétní výhody.

Jako dobře, pokud budete tvrdit, že žádný FW nemá požadované funkčnosti, protože vy máte tento a tento skvělej nápad, který žádné FW nemá, a naroubovat se na to nedají, tak fajn, takto by se dalo bavit. Ale vytvářet si vlastní řešení jen proto, aby bylo vlastní?! Ne, zcela určitě ne.
Dnes jsou kvalitní fw na co? Na dělání eshopů, možná redakčních systémů. Kolik máš kvalitních frameworků pro php na kreslení technologických schémat, které by si jednoduše rozuměly s opc serverem a vůbec obecně pro průmyslové nasazení? Který php framework si dobře rozumí alespoň s nejběžnějšími ERP systémy? Framework je dobrý na dělání tuctových webů, které potřebuješ sázet jako baťa cvičky, nikoliv na systémy přizpůsobené na míru, kde fw stejně z půlky musíš překopat a pak složitě udržovat funkční.
Někdo tu argumentoval stylem, že FW má být na všechno? Pane, takto diskutovat nebudeme.
Dovolim si tvrdit, ze tak argumentovali prakticky vsichni, kdo ho tu shazovali po prohlaseni, ze on framework nepouziva. I ty bez rozmyslu pises ze kvalitni fw jsou, aniz by ses zajimal o co ma jit.
Dovolím si zvýraznit tučně tu nepromyšlenost. Ta odpověď od Sunara byla prostě blbá a hloupá.
No nevim, v diskusi zaznely veci jako Ne, díky. V 21. století stavět PHP projekt bez frameworku je nesmysl.
Ja v PHP moc nejedu, ale v jinych jazycich mi neprijde nic spatneho na tom vzit jazyk a zacit v nem delat program a v pripade potreby si stahnout nejakou knihovnu, pokud mi nestaci ty, ktere jsou soucasti jazyka. Zadny framework k tomu nepotrebuju, na co? Nakolik znam PHP, tak to je 'knihovnami funkci' docela bohate vybavene.

Imho zakladni chyba uz je v tunelovem videni PHP/WEB. V Linuxu jsem uz videl par systemovych skriptu v PHP. A ted mi rekni, k cemu by takovemu skriptu bylo Symphony? A i pokud aplikace pobezi na serveru, nemusi to byt klasicky web, aplikaci muze byt mnoho. Pokud sunar dela nejake technologicke cosi, co neni bezna webova aplikace, je k tomu potreba Symfhony? Ja v Pythonu treba delam aplikace, ktere realizuji gui skrz websokety v prohlizeci. Bezi to zpravidla lokalne, ale ne vzdy (treba v pripade headless aplikace, kde webove rozhrani slouzi jen k nastaveni/monitoringu) a zadny framework jsem k tomu nikdy nepotreboval. Je to spatne? Kdybych to delal v PHP, k cemu by mi v tomto pripade bylo Symphony. Bez znalosti veci se mi jevi, jako mozne usnadneni delani klasickych webu, ale ne jako neco, bez ceho se neobejde zadna PHP aplikace. Nebo je PHP samo o sobe tak spatne?

Zasveceneji bych mohl hovorit o JS, kde treba ja davam prednost psat v cistem js a nekdo uprednostnuje jquery. Mozna proto, ze js dobre ovladam a v pomalem jquery (https://medium.com/@trombino.marco/you-might-not-need-jquery-a-2018-performance-case-study-aa6531d0b0c3) nevidim rozumny prinos. Nemyslim si, ze by si mel clovek implementovat vsechno sam, ale melo by to mit prinos. Za vdek jsem vzal treba knihovnou svg.js, ktera take kupodivu pouziva vanilla js. Mozna se tak take na svou adresu dozvim, ze v 21. stoleti je nesmysl pouzivat js bez jQuery. Ale je ti vnimam jako hodne omezeny vykrik.

Takze pokud je tu nejaky objektivnejsi znalec, jaky prinos a jake ztraty prinasi Symphony? Jake ma naklady na vykon a pamet? Je to implementovane v C nebo v PHP? Jestlize nechci pouzivat ORM, co mi nabizi pro databaze?

Re:Jednoduchý framework PHP
« Odpověď #55 kdy: 24. 01. 2019, 10:49:54 »
1) je to Symfony. zadne P, zadne H a podobne patvary
2) co mi to prinasi? STANDARDIZACI. Tu predevsim. Kdyz pouziju framework X a jedu podle jeho guidelines tak je vyvojar velice jednoduse nahraditelny. To neplati o kodu od nuly. Prijdu jako novacek na ten projekt, ale delal jsem v symfony driv tak vim zhruba kam kouknout, co jak funguje.
3) co mi to prinasi? Nevynalezam kolo. Chci user management? Nepisu od zacatku nejaky storage, neresim bezne resene veci... Atd. => obrovska casova uspora. resim jen core byznys vec zakaznika, nezajima me implementace bezne pouzivanych veci, na to je API.
4) co mi to bere? Musim byt k zakaznikovi fair, nemam vendor lock-in. to nekdo muze brat jako nevyhodu. ja to beru jako vyhodu - najdu snadneji ksefty.
5) Jake ma naklady na vykon a pamet? Je mi to burt, zelezo je levnejsi nez vyvojar.
6) Je to implementovane v C nebo v PHP? Je to ciste PHP. Neni sebemensi duvod, aby to bylo jinak
7) Jestlize nechci pouzivat ORM, co mi nabizi pro databaze? mas PHP PDO.

Ano, existujou alikace kdy nema smysl pouzit Framework, ale v takovych pripadech bych se zamyslel, jestli je vubec vhodne pouzit PHP. Ano, PHP je proste urcene na delani webu.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Urvustrop

Re:Jednoduchý framework PHP
« Odpověď #56 kdy: 24. 01. 2019, 14:30:35 »
Ano, PHP je proste urcene na delani webu.
Takový rozumný příspěvek a taková kravina na závěr  ::)

operator

Re:Jednoduchý framework PHP
« Odpověď #57 kdy: 24. 01. 2019, 16:06:27 »
1) je to Symfony. zadne P, zadne H a podobne patvary
2) co mi to prinasi? STANDARDIZACI. Tu predevsim. Kdyz pouziju framework X a jedu podle jeho guidelines tak je vyvojar velice jednoduse nahraditelny. To neplati o kodu od nuly. Prijdu jako novacek na ten projekt, ale delal jsem v symfony driv tak vim zhruba kam kouknout, co jak funguje.
3) co mi to prinasi? Nevynalezam kolo. Chci user management? Nepisu od zacatku nejaky storage, neresim bezne resene veci... Atd. => obrovska casova uspora. resim jen core byznys vec zakaznika, nezajima me implementace bezne pouzivanych veci, na to je API.
4) co mi to bere? Musim byt k zakaznikovi fair, nemam vendor lock-in. to nekdo muze brat jako nevyhodu. ja to beru jako vyhodu - najdu snadneji ksefty.
5) Jake ma naklady na vykon a pamet? Je mi to burt, zelezo je levnejsi nez vyvojar.
6) Je to implementovane v C nebo v PHP? Je to ciste PHP. Neni sebemensi duvod, aby to bylo jinak
7) Jestlize nechci pouzivat ORM, co mi nabizi pro databaze? mas PHP PDO.

Ano, existujou alikace kdy nema smysl pouzit Framework, ale v takovych pripadech bych se zamyslel, jestli je vubec vhodne pouzit PHP. Ano, PHP je proste urcene na delani webu.
2) PHP je sam standard. Kazdy programator v PHP zna PHP, ale ne kazdy zna Symfony. Frameworku je vic, tim se to tristi a komplikuje. PHP ale znaji vsichni. Padaly tu dotazy na mene bezne veci a bylo receno, udelej sá sam, framework je jen na zaklady, takze stejne vetsinu aplikace bude tvorit vlastni tvorba a originaliita, do ktere novacek zasahnout nemuze.
3) Jo, beru, setri to praci, ale je to ucelove, zamerene na klasicky web. Kdyz delam svou single user aplikaci, user management nepotrebuju, kdyz budu delat podnikovou aplikaci, jak si to poradi s domenovym overovanim uzivatelu?  Co se tyce DB, v kroku 7 jsi me stejne odkazal na vanilla PHP reseni, framework zase utrel.
4) S PHP nemas nikdy vendor lock in a rozumny zadavatel si dostupnost zdrojaku osetri smluvne. Lock-in spise zakaznikovi (i sobe) vytvoris na ten framework, ktery nemas pod kontrolou.
5) Dobre, nevyhodami se zabyvat nechces.
6) Duvodem by byl vykon, byt to v C, bylo by to rychle, to byl objektivni prinos. Takhle je to mezivrstva navic a mozna ze ta mezivrstva je bloatware. jQuery je oproti vanille JS snizuje vykon radove, pritom js samo uz je jako interpretovany jazyk dost pomale. U sranda webu to nevadi, u velkych bych se o to zajimal.

Uprimne receno, kdybych ja byl zadavatel a nekdo me tvrdil, ze ted v php frci symfony a ze musi muj web predelat do symfony, protoze to je ted in a jeho programatori nic jineho neumi, vyhodil bych ho. A kdybych se rozhodl, ze je web nutno predelat, sel bych na to z gruntu a nasadil misto PHP nejaky zavedeny jazyk, ktery je pouzitelny primo.

Re:Jednoduchý framework PHP
« Odpověď #58 kdy: 24. 01. 2019, 19:50:59 »
- no takhle, ted budu strilet do svych rad, ale videt v PHP nejake standardy... ty prave prinasi dobry framework.
- overovani uzitelu? tak proste nad ten "klasicky" user management pridam LDAP nebo jiny balicek. Muzu si tam vyladit detaily, ale nepotrebuju vedet jak to s tim serverem komunikuje. Nebo si holt dopisu jen ten konektor a nemusim resit zaklady. At tak nebo tak bude to vyrazne levnejsi nez to psat od nuly.
- vendor: i se zdrojakem vznika silna zavislost. v jedny firme jsem prave predelaval asi 8 projektu pod jednu strechu. co pes to jina ves. programator neco na koleni spichnul a pak ho nebylo jak dohledat. kazdy kdo pak videl "samo domo" tak mel strach do toho sahnout. zdrojak meli a presto to byl problem. ve chvili kdy se nam to podarilo dostat na jeden stejny zaklad a ja chtel po case skoncit tak nebyl problem najit nekoho kdo nemel problem to vzit (na rozdil od predchoziho hegeše). on si kazdej mysli jakej je genius a pise nejlip. neni to pravda. a vetsinou cim vetsi genius tim hure udrzovatelny kod pro ostatni.
- pokud pujdu fakt drsne po vykonu tak se preci PHP vyhnu na zacatku. Ale kdyz clovek vyslovene neprasi tak neni zase tak moc webu, ktery by to neutahlo (a neni problem škálovat).
- predelavani jen kvuli predelavani? to asi nema smysl ne. ale kdyz vytvarim novy projekt tak mi nekdo navrhovat samo-domo tak leti oknem.

Urvustrop: ano, vypadlo mi tam slovo "primarne". muzes v tom napsat velin jaderne elektrarny, muzes v tom napsat cokoliv, ale je to vyhodne?
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Kormorán

Re:Jednoduchý framework PHP
« Odpověď #59 kdy: 24. 01. 2019, 20:24:21 »
Uprimne receno, kdybych ja byl zadavatel a nekdo me tvrdil, ze ted v php frci symfony a ze musi muj web predelat do symfony, protoze to je ted in a jeho programatori nic jineho neumi, vyhodil bych ho. A kdybych se rozhodl, ze je web nutno predelat, sel bych na to z gruntu a nasadil misto PHP nejaky zavedeny jazyk, ktery je pouzitelny primo.
Ale tady nikdo neříká, že se má předělávat každý web do frameworku. Ale když přijde zákazník, že mu někdo zbastlil projekt za pět mega a že je to pomalý a nikdo se v tom nevyzná a chce to napsat na zelený louce, tak mu tam prostě dáme Symfony nebo Nette, protože tam i za pět let to bude relativně v pohodě + samozřejmě se klade důraz na coding-style, statickou analýzu (PHPStan) a testy (není náhodou, že zbastalený věci bez frameworku nemají většinou ani jedno - zkuste si naschvál spustit třeba PHPStan nad nějakým vlastním projektem a napište počet chyb :D).

PHP je jazyk použitelný přímo, ale to se hodí tak na skripty o maximálně pár stovkách řádcích. Stejně jako nebudu single page aplikaci psát v čistým Javascriptu, protože nejsem masochista, ale sáhnu pro Angularu, Reactu nebo Vue.js, tak stejně protože nejsem masochista a nehodím si psát 100x login a myslet na milion bezpečnostních nastavení, aby to bylo opravdu bezpečné, tak prostě sáhnu po frameworku, který mi minimálně vyřeší uživatele, cachování, připojení k databází, sanatizaci výstupu HTML a podobný věci - zrovna to poslední, kolik lidí vypíše normálně do HTML echo a vůbec neřeší nějaký escapování (a už vůbec ne, že to escapování musí být podle kontextu). V Nette to Latte vyřeší přímo, vypíšu proměnnou a je mi fuk kde, protože vím, že Latte to samo detekuje a použije tu správnou metodu.