CETIN a jeho "modem"

CETIN a jeho "modem"
« kdy: 21. 12. 2020, 16:27:07 »
Ahoj,
tohle spáchal CETIN/O2 v jednom nejmenovaném bytovém domě v Plzni. Mimochodem je to takhle v každém bytě v té bytovce. Rád bych se zeptal co je to za krabičku na obrázku? Jdou to toho dvě optická vlákna a jeden koaxiální kabel. (Žádné napájení to nemá.)

Jinak optika jde ze zásuvky do této podivné krabičky a pak jde z té krabičky to konvertoru na metalický ethernet (Cat5e) kabel, který pak jde do O2 routeru.

Co se týče rozbočovače koaxiálních kabelů tak jeden z toho je zásuvka na televizi v obýváku.

Na krabičce je napsáno "FTTH Receiver" a jinak nic.

Nevíte co je to zač??

Děkuji.
PS: Odpusťte mi nepřesnou terminologii.


Re:CETIN a jeho "modem"
« Odpověď #1 kdy: 21. 12. 2020, 16:46:57 »
Dobrý den,
jste si jistý, že to té krabičky vedou dvě optiky a i ten koaxialní kabel? Nevede spíš pod ní někam jinam?
Ta krabička vypadá jen jako zakončovací, která se dává na konec optického kabelu, kterou vám navedou do bytu - přípojný bod. Do ní se potom zapojuje modem.

Skid

Re:CETIN a jeho "modem"
« Odpověď #2 kdy: 21. 12. 2020, 16:48:23 »
Prijde mi to jako prevodnik optiky na metaliku. Ale jen odhaduju...
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
G! d- a s: C++ BAHSL++ P+ L++
E--- W+ N-- K- w-- O- M- V- PE Y
PGP- t--- !tv b+ DI- D+ e++ h--
------END GEEK CODE BLOCK-----

Re:CETIN a jeho "modem"
« Odpověď #3 kdy: 21. 12. 2020, 16:51:15 »
Předpokládám, že po tom vlákně jde TriplePlay, tzn data, telefon a televize. Ta krabička bude IMHO jen převádět optický signál jedné vlnové délky na elektrický signál který se pak pustí do toho koaxu.

Re:CETIN a jeho "modem"
« Odpověď #4 kdy: 21. 12. 2020, 17:03:15 »
Privod optiky do bytu bude vlevo nahore (bila krabicka), GPON konvertor Huawei je vlevo updostred, mezi GPON konvertorem a privodem je ta bila krabicka (obrazek je ponekud rozmazany, chtelo by to lepsi detaily).
Vypada to na extraktor (vlastne WDM splitter) pro RF overlay, tj. odkloni GPON signal na vystup k Huawei a RF signal (kabelovka, spolecna antena) do koxu.
Co je presne zac ten koaxialni splitter? Kam vede ten druhy koax? Neni koax u televize napajeny specialnim napajecem? Koax splitter muze byt pruchozi pro DC napajeni, takze krabick, ktera na prvni pohled vypada jako nenapajena, muze byt napajena po tom koaxu.
Princip RF overlay - https://fibrain.com/catv-in-ftth-networks,58.html
Pruchozi rozbocovac Toner (podobny model jako na fotce) - https://www.omko.cz/antenni-rozbocovac-toner-xghs-3bdc-3x-6-5-db/
« Poslední změna: 21. 12. 2020, 17:07:00 od Radek Zajíc »


Re:CETIN a jeho "modem"
« Odpověď #5 kdy: 21. 12. 2020, 17:52:38 »
Hmm, clovek se porad uci. Vypada to, ze Cinan vymyslel i plne pasivni variantu, ktera opravdu nepotrebuje napajeni.
https://www.aliexpress.com/i/4001021266223.html

TakyPatrik

Re:CETIN a jeho "modem"
« Odpověď #6 kdy: 23. 12. 2020, 10:16:33 »
To jako fakt dneska "připojení k internetu" zabere celý rozvaděč?  ::)

Re:CETIN a jeho "modem"
« Odpověď #7 kdy: 23. 12. 2020, 12:07:34 »
Me osobne teda dost prekvapuje optika do bytu, kterou nasledne zabije absence ethernetovych rozvodu po byte, protoze prece vsechno resi wifi a powerline.  :-\

Re:CETIN a jeho "modem"
« Odpověď #8 kdy: 23. 12. 2020, 15:01:47 »
Powerline to resi do doby dalsiho powerline v nebo pozadavek na vetsi rychlost mezi fazemi.

Obvykle konci CTU a nastvanym radioamaterem nebo sousedem.

Je to takovy prasopes asi jako kdyz domu s modernim vytapenim budu  tahat  taky uhlak s hnedym uhlim abych si pritopil v dalsi mistnosti.
 
Nemohu pominout absenci vetrani a chudaci koaxialy jsou dost uhnute - ono kdyz uz to udelam takhle "ekonomicky" tak at to aspon k necemu vypada.  Neskodilo by zkratit ty koaxy a dat tam aspon jedno L kovy Fko aby se to nelamalo.

Vypada to jak kdyz to delal instalater z vychodu...

TakyPatrik

Re:CETIN a jeho "modem"
« Odpověď #9 kdy: 23. 12. 2020, 15:45:00 »
Taky by mě zajímalo jaká bude teplota v tej škatuli. Je tam docela dost zdrojů tepla.

Je postavený na hlavu, že celý řešení není integrovaný v jednej krabičce - optika dovnitř, ethernet ven. Zabrat tímhle celý rozvaděč, kdy polovinu tvoří klubka kabelů, je fakt na palici. A vůbec by mě zajímalo jak je řešené napájení, poněvadž dole se válí nějaký čínský pes. Bych se bál aby to jednou celý neblaflo, zvlášť jestli to všechno instaloval univerzální montér z východu, který dělá všechno od asfaltování po zámečnictví...

Re:CETIN a jeho "modem"
« Odpověď #10 kdy: 23. 12. 2020, 16:58:01 »
Je postavený na hlavu, že celý řešení není integrovaný v jednej krabičce - optika dovnitř, ethernet ven.
Vždyť to je integrované v jedné krabičce - v bytovém datovém rozvaděči. Samotné zařízení optika dovnitř, ethernet ven je navíc právě jedna krabička. Ale asi nechcete, aby optický kabel zvenku končil přímo v téhle krabičce, takže potřebujete nějakou zásuvku. No a asi budete chtít i DVB-C pro klasickou televizi a na to je zas další krabička, přeci nedává smysl integrovat naprosto nesouvisející funkce. A že chcete dvě televize? No tak to asi potřebujete rozbočovač na koaxiální kabel.

Určitě ale není povinné mít v rozvaděči schovaný ten router od O2, určitě je v bytě lepší místo na jeho umístění, vzhledem k tomu, že jeho součástí jistě je i Wi-Fi AP.
 
Zabrat tímhle celý rozvaděč, kdy polovinu tvoří klubka kabelů, je fakt na palici.
To je přece přesně pointa rozvaděčů, mít místo, kde jsou ukončeny všechny kabely a je tak možné je propojovat a přepojovat podle potřeby.

A vůbec by mě zajímalo jak je řešené napájení, poněvadž dole se válí nějaký čínský pes. Bych se bál aby to jednou celý neblaflo, zvlášť jestli to všechno instaloval univerzální montér z východu, který dělá všechno od asfaltování po zámečnictví...
Jsou to normální SOHO adaptéry nastrkané v normální elektrické zásuvce. Pokud by měly blafnout, tak tak můžou učinit nezávisle na tom, jestli je instaloval nějaký „univerzální montér z východu”, nebo běžný spotřebitel, který si to přinesl z Alzy.

TakyPatrik

Re:CETIN a jeho "modem"
« Odpověď #11 kdy: 23. 12. 2020, 18:45:19 »
Tohle není profesionálně provedený datový rozvaděč. Je to uděláno stylem aby šli zavřít dvířka a nebylo to vidět. Už jen to, že WiFi AP je namontováno v rozvaděči, podle všeho s plechovými dvířky, a ještě ve špatné poloze vypovídá o inteligenci "instalatéra". Jestliže se navíc jedná o novostavbu, asi není úplně vhodné mít datový rozvaděč "plný internetu" už od počátkou používání, protože by se tam mohlo chtít v blízké budoucnosti přídat, třeba  nějaký switch, IoT hub a podobně. Ta kabely šlo taky pokrátit. Prostě je to prasárna.

Kolik si CETIN účtuje za instalaci? Tipuju, že tak pětikilo/hodina a za ty prachy, zejména pokud se toho dělá celej barák, by se to dalo udělat líp.

Re:CETIN a jeho "modem"
« Odpověď #12 kdy: 24. 12. 2020, 08:52:47 »
Kolik si CETIN účtuje za instalaci? Tipuju, že tak pětikilo/hodina a za ty prachy, zejména pokud se toho dělá celej barák, by se to dalo udělat líp.

Ahoj,
skutečně se jedná o novostavbu a CETIN to dělal jako pilotní projekt "zdarma", nicméně si zadrátoval do smlouvy, že už v baráku nesmí být žádné jiné datové rozvody než od CETINu.
« Poslední změna: 24. 12. 2020, 08:55:35 od Pavel Šlechta »

TakyPatrik

Re:CETIN a jeho "modem"
« Odpověď #13 kdy: 24. 12. 2020, 09:28:26 »
Ahoj,
díky za upřesnění. Doufám, že ta smlouva není na 50 let. Aktuálně asi máte nejlepší možný způsob připojení a lze očekávat, že jiný poskytovatel by si to zadrátoval za podobných podmínek a nabídl stejné služby. Za 5-10 let tomu může být jinak.

Je to pochopitelně zaplacené tím, že v domě by se něměla objevit konkurence a návratnost investice tak bude velice krátká.

M_D

  • ***
  • 240
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:CETIN a jeho "modem"
« Odpověď #14 kdy: 24. 12. 2020, 10:12:37 »
Hm, moc jezky to nevypadá. A pokud to vypadá, že to napájení je nějaký čínské pes, co vede pak někam trubkou a možná strčen někde do zásuvky, tak když to uvidí revizák, tak bude "nadšen".
Nu, metalické rozvody Ethernet tam jsou, ne? Vypadá to, že cca 3 dráty jsou, je použit jeden, který jde skrz ten PoE napaječ, takže někde v bytě jinde je ještě možná Wifi APčko?
To řešení TV mě překvapuje, že to je overlay, to jsem u Cetinu neviděl. Co je v tom za skladbu kanálů a odkud se do těch GPON rozvodů injektuje, jestli-že je to mimo barák (to jest neinjektuje se to na poslendím spliteru v baráku) a v baráku není klasický rozvod STA, tak je investor ušetřil a Cetin si utíkání oveček dobře pojistil, protože odpadlíkovi odpadne asi i základní TV. :-)
Udivuje mě, že dneska je někdo ještě tak blbej, že je ochoten podepsat smlouvu v které se zavazujre, že se v domě neobjeví rozvody jiného operátora - tomu nedokáže majitel objektu zabránit. A pokud bude bránit a ISPák bude vytrvalý, tak je to to cca na 2 roky s vyvlastňovacím řízením s výsledkem, že určená část baráku připadne jinému ISP, aby  si mohl udělat rozvody svoje a majiteli nezbude, než to strpět a ještě zaplatí případné smluvní pokuty tomu, komu se zavázal, že jiný v baráku nebude. :-)
Jestli je to klasicky, že se barák rozprodal na jednotky a pak je z toho SVJ, tak toto řešení je výhodné jen pro investora domu (ušetřil) a Cetin (má dobře zaháčkovanou situaci), ne pak lidí, co v tom bydlí. Ale jinak souhlas, přesně takhle se to dělá. :-) Řešil jsem toto pár měsícl zpět v baráku u tchýně, kde jako ten druhý nechtěný přicházející ISP byl O2 s optikou, zabralo mu to cca rok,ale původní zaháčkovaný ISPík naštěstí je flegmouš a neřeší to (nebyl schopen za 2 roky začít ani posílat faktury polovině baráku, takže ta polovina ani o optice od O2 nechtěla slyšet, když mají internet zdarma).