Řeším problém s virtualizovanými WinXP hostovanými v Ubuntu.
XPčka jsou ve VMware Playeru a aktuálně řeším problém s tím, že když se uvnitř okna spustí program, který změní rozlišení, tak se velikost okna virtuálu změní a po skončení programu se nevrátí rozlišení, ani velikost okna zpět.
Možná by pomohlo, kdyby okno s virtuálem mělo pevnou šířku výšku a neměnilo se podle rozlišení, které si přepne program uvnitř něj.
Je nějaký způsob, jak ve správci oken (aktuálně Xfce) zafixovat velikost okna?
Nebo jiný způsob jak to řešit?
----- Pozadí toho co řeším. --------------
Správcuji kompy pro školy se staršími kompíky, na kterých běhají rozumně jen WinXP (Pod tím si představte něco jako 1,8 GHz CPU 1x Core, 1GB RAM, integrovaná grafika která má skoro podporu OpenGL 2.) Nepředstavujte si nějaké výchozí krabicové nastavení XPček, jsou to hodně vytuněná XPčka.
Je to odladěné, fungující, v rámci možností zabezpečené, ale problém je s prohlížeči, které už XP hodily přes palubu a KMeleon to asi nezachrání.
Na serveru je Linux se Sambou.
V těch XPčkách běhá cca 250 výukových programů, 350 vybraných her, cca 100 ks dalších programů typu GIMP, Inkcape, LibreOffice, editorů, a dalšího SW vybavení.
Nedávno se ke mě dostaly "novější" kompíky se 4GB RAM a já hledám cestu jak to "obrovské množství" RAM a výkonu využít k vybudování systému, na kterém to všechno poběží stabilně třeba dalších 10 a více let.
Plácnout tam Win10 nejde, protože v nich neběhá významná část výukových programů a něco jako spouštění v režimu kompatibility má pozitivní efekt tak u < 10% z těch co nefungují.
Zkoušel jsem i Win98 virtualizované přes virtualbox, ve kterých běhalo cca 80% výukových programů a stačilo by jim nepoměrně méně HW zdrojů, ale tam jsem narazil na to, že Win98 nejsou u Virtualboxu moc dobře podporované. Především oblast podpory 3D grafiky je bídná.
Takže prošlapávám cestu mít tam Linux a provozovat ty odladěná XPčka, ve kterých všechny ty programy fungují, virtualizované.
Pomocí nástroje "VMware vCenter Converter" se mi to po menším zápase podařilo zvirtualizovat a rozběhat v nich i 20let staré, SW náročné programy, takže je to asi schůdná cesta.
Aktuálně mi dělá problém ta změna rolzlišení okna po vypnutí starých programů, které třeba jedou v 640x480.
Zkoušel jsem ty výukové programy rozběhnou ve Wine / PlayOnLinux, ale úspěšnost je víc než bídná.
Paradoxně ty nejstarší, dělané pro dos běhají v DOSBoxu převážně pohodově.
Opravdu se nechci na ty staré programy vykašlat a hodit je přes palubu. Učitelé je znají a ví, co z nich kde použít a za některé dodnes není adekvátní náhrada.
Za případné postřehy a tipy budu rád.