Aku TV vybrat - OLED vs. QLED?

JurajP

  • ****
  • 326
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Aku TV vybrat - OLED vs. QLED?
« kdy: 07. 12. 2020, 10:57:50 »
Chceme si kupit novy 65" televizor. Mali sme vybraty model od LG (OLED), zial, je to model 2019 a  uz sa len dopredavaju vystavene kusy a to nechceme. Nove LG s oznacenim CX maju uz cenovku trochu vyssie (cca. 1700e) a rozmyslam, ci sa oplati dat tolko prachov do toho, co sa aj zivotnosti tyka (vypalujuce sa pixely). Pozeral som aj TV na baze QLED. Niektore samsungy maju pekny obraz. Co mi trochu pri nich prekaza ze nemaju lan port, iba wifi, takisto maju Tizen OS, nie android. Do pozornosti sa mi aj dostal TV od TCL, 65c815, ktory je velmi dobre hodnoteny, len tuto znacku nepoznam.
Co by ste odporucali, OLED alebo QLED, popr. z mnou uvedenych znaciek, ktoru? Dakujem


Re:Aku TV vybrat - OLED vs. QLED?
« Odpověď #1 kdy: 07. 12. 2020, 11:37:42 »
Chceme si kupit novy 65" televizor. Mali sme vybraty model od LG (OLED), zial, je to model 2019 a  uz sa len dopredavaju vystavene kusy a to nechceme. Nove LG s oznacenim CX maju uz cenovku trochu vyssie (cca. 1700e) a rozmyslam, ci sa oplati dat tolko prachov do toho, co sa aj zivotnosti tyka (vypalujuce sa pixely). Pozeral som aj TV na baze QLED. Niektore samsungy maju pekny obraz. Co mi trochu pri nich prekaza ze nemaju lan port, iba wifi, takisto maju Tizen OS, nie android. Do pozornosti sa mi aj dostal TV od TCL, 65c815, ktory je velmi dobre hodnoteny, len tuto znacku nepoznam.
Co by ste odporucali, OLED alebo QLED, popr. z mnou uvedenych znaciek, ktoru? Dakujem

Vem svoje typicky filmy/fotky a sam si je na ty televizi pust. Pozoruj jak hraje (barvy, prechody,zvuk) a jak se ovlada (intuitivnost, pohodlnost) a podle toho se rid. Vasen pro kupovani neceho z ceho budu vecne nastvanej nech masochistum.

U mne vyhrala oled od LG predevsim kvuli barvam a ovladani. Na to co dokaze zobrazit oled, proste qled nema. Zvuk jsem moc neresil, jede pres optiku (stereo PCM) do veze. Android na TV je podle mne neco jako MS-DOS na dotykovym mobilu - taky bych ho nechtel. Ukazovatko zvane "magicky ovladac" je docela navykove, standartni ovladac jsem ani nevybalil (no mozna na pocatecni zprovozneni bedny ...). Vypalovani pixelu po dvou letech nepozoruju a to ta tv jede docela dost. Dalsi tv bude zase oled nebo microled (az ta technologie dozraje).

R.S.

Re:Aku TV vybrat - OLED vs. QLED?
« Odpověď #2 kdy: 07. 12. 2020, 12:00:31 »
Za me urcite OLED, hlavne cerna pri koukani v noci je neco vyrazne navykoveho. Oproti tomu QLED je asi lepsi pokud se casto divate ve dne za silneho svetla, vetsinou maji vyssi mozny jas.

Doma mame LG OLED65 C8 a po tech 2 letech nepozoruji zadne vypalovani, a to tam jede porad neco (obcasne i hrani ps4/xbox one).

Ohledne LG webOS, je to docela OK na ovladani, ale jako jakakoliv smart tv na nas spionuje a posila se kdovico kdovikam.

To, ze chybi ethernet port na samsungu by se mi take nelibilo, drat je drat, ALE, LG ho sice ma, ale pouze 100Mbit, a to, zda se, i pro  CX modelovou radu.
Pokud mate doma 4k remux bluray a chcete streamovat, tak sice 99% remuxu bude pod 100Mbps a pojede OK, ale 1% pripadne nektere casti se mohou sekat (myslim ze 4k bluray muze mit i vice nez 100Mbps). S wifi toto prekvapive neni problem, protoze (ale zalezi na rotueru a zatizeni...) je "rychlejsi".

Kazdopadne, i pres nektere nevyhody (viz nahore) jsem za investici do OLED rad, a do jine bych osobne zatim asi nesel.

JurajP

  • ****
  • 326
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Aku TV vybrat - OLED vs. QLED?
« Odpověď #3 kdy: 07. 12. 2020, 13:06:59 »
rozumiem, dakujem za odpovede. no u nas to bude hlavne sledovanie TV stanic zo satelitu manzelkou pocas dna, kym budem v praci. Vecer mozno nejaky film netflix, kodi, nasko.
Tu TCL znacku vedel by sa niekto vyjadrit k nej?

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Aku TV vybrat - OLED vs. QLED?
« Odpověď #4 kdy: 07. 12. 2020, 13:15:54 »
Ahoj,
šel bych asi spíše do Panasonicu. Bere panely od LG, nicméně processing si provádí sám, a přijde mi, že obraz vypadá na nich lépe. Hlavně prostředí je o poznání živější co do rychlosti ikdyž neumí tolik funkcí (na druhou stranu, ty přídavné funkce je otázka jak dlouho bude LG podporovat a aktualizovat...).
Mám v širší rodině již cca 10tou televizi Panasonic a ani jedna neodešla, většinou došlo na generační výměnu cca po 10 letech (první DVB-T a nyní druhé DVB-T2). Samsungy mi odešly v okolí cca 3-4 a všechny cca po 3 letech...


Re:Aku TV vybrat - OLED vs. QLED?
« Odpověď #5 kdy: 07. 12. 2020, 14:12:49 »
OLED od LG.
Ceny CX se mi zdají stejný jako C9 před rokem. Kupoval jsem loni před vánoci 55tku za 35kCZK, stejně teď stojí CX. Pokud chcete ušetřit, je tu řada BX (já bych si připlatil). Pozor, CX má oproti C9 pár nevýhod - snížili maximální jas kvuli ochraně panelu a HDMI2.1 má jen 40 gbps (C9 má 48 gbps).

Záleží jak tu TV budete používat, ale porovnání obrazu QLED/OLED na prodejně nedělejte. Neodpovídá to místnosti večer v bytě.  QLED má asi větší problémy s černou (hledejte QLED local dimming issue).

JurajP

  • ****
  • 326
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Aku TV vybrat - OLED vs. QLED?
« Odpověď #6 kdy: 07. 12. 2020, 14:33:53 »
viem, ze QLED nemusi mat dobru ciernu farbu. ked pozeram cenu LG 65CX za 1780e, to sa mi zda celkom dost za TV. hlavne ak by odisla po zaruke, tak by ma asi drblo :D

borekz

  • ****
  • 492
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Aku TV vybrat - OLED vs. QLED?
« Odpověď #7 kdy: 07. 12. 2020, 16:02:43 »
QLED je zdroj podsvětlení pro LCD. OLED je technologie obrazovky.
Já bych bral při dnešních cenách jedině OLED a to i za cenu vypálení loga. Bral bych 55" za 30 tisíc, aby mi nebylo líto za pár let koupit novou.
Navíc mám pocit, že dnešní LCD mají horší kontrast a prosvítání než před pěti až deseti lety.
« Poslední změna: 07. 12. 2020, 16:05:41 od borekz »

JurajP

  • ****
  • 326
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Aku TV vybrat - OLED vs. QLED?
« Odpověď #8 kdy: 07. 12. 2020, 17:33:39 »
Oled ma najkrajsie farby o tom nemozno diskutovat. My chceme velkost 65", mame tak prisposobenu obyvaciu stenu. Ale dat 1780€ za telku sa mi zda vela.

Re:Aku TV vybrat - OLED vs. QLED?
« Odpověď #9 kdy: 07. 12. 2020, 21:12:29 »
Nezdají se mi vaše stesky nad tím, že Samsung QLED nemá LAN port.
Můj předloňský model ho má a letmým pohledem do specifikací modelů 2020 ho tam čtu a na fotkách zadních stěn vidím.
Pro mne porovnáním obrazů vs. cena ( u samsungu většinou starší modely náskledující rok padnou na polovinu ) a konzultací s prodavači a opraváři vyhrál QLED.
Ale jak říkám, zkouknout a rozhodnout se, jestli to za ty peníze stojí.

Třeba nejobyčejnější QE65Q64T

Re:Aku TV vybrat - OLED vs. QLED?
« Odpověď #10 kdy: 07. 12. 2020, 23:11:37 »
Oled ma najkrajsie farby o tom nemozno diskutovat. My chceme velkost 65", mame tak prisposobenu obyvaciu stenu. Ale dat 1780€ za telku sa mi zda vela.

Jak sem psal , bud udelej stojku a zaplat , nebo vem co nechces a stan se masochistou. Argumenty jsme ti tu dali - jak budou pro tebe padny je jen na tobe.

Tu cenu muzes sundat v nejaky akci. Treba lednovy vyprodeje muzou tu cenu shodit. Osobne bych ale sel do C9 a ne do CX. A jen tak mimochodem, 55" C8 stala pred dvema lety cca 50 kkc , behem vyprodeje tesne pred uvedenim C9 sla sehnat za 35 - 40 i se soundbarem.  Takze 47 - 50 kkc za 65" mne neprijde jako nejaka katastrofa .
« Poslední změna: 07. 12. 2020, 23:13:13 od petrisdiver »