Debian přechod na Buster (Gnome) - jedna katastrofa za druhou

jmk

  • ***
  • 178
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Ahoj,
přešel jsem po dlouhé době na Buster a zatím mě stíhá jedna katastrofa za druhou  >:(
  • první z nich je, že nejsem schopen spustit Molch Encfs Manager (jako náhradu za Cryptkeeper, který již není v repozitářích) https://moritzmolch.com/apps/mencfsm.html. Je to nějaký flatpack, nebo co já vím co. Podle návodu stáhnu, nastavím chmod +x a při spuštění mi systém zahlásí, že není přidružená  žádná aplikace ke spuštění. Cvičně jsem si to zkusil spustit na openSUSE 15.1 ve virtuálce a tam se to v pohodě spustí. Netušíte jak na to?
  • druhá je, že mám multifunkci HP Officejet 4500 g510n-z. Nainstaluji hplip z repozitáře Debianu a při spuštění hp-setup mi tiskárnu/scaner detekuje, ale vzápětí dialog spadne a začíná detekce odznovu. Pokud zkusím nainstalovat přes standardní funkci v Gnome "přidat tiskárnu" tak se tiskárna v pohodě nainstaluje, ale scaner ani náhodou - vždy to byla naprosto bezproblémová multifunkce a na vedlejším Deb Stretch funguje jako víno
  • dále jsem zjistil, že se naprosto špatně odchytává myška ve virtuálce - ale to jsem vyřešil tím, že pracuji v Xorg sezení - wayland je fakt nepoužitelný


Asi to není podstatné, ale jedná se o stroj Lenovo Carbon X1 gen3 - takže kompatibilita s Linuxem v poho. Předchozí dvě generace Debianu na tom jeli OK, ale Buster je fakt porod!

Díky za všechny tipy, už jsem myslel, že tyto dětské nemoci jsou v Debianu minulostí  >:(
Write programs that do one thing and do it well. Write programs to work together. Write programs to handle text streams, because that is a universal interface.


k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Debian přechod na Buster (Gnome) - jedna katastrofa za druhou
« Odpověď #1 kdy: 04. 12. 2020, 23:42:17 »

jmk

  • ***
  • 178
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Debian přechod na Buster (Gnome) - jedna katastrofa za druhou
« Odpověď #2 kdy: 05. 12. 2020, 00:42:29 »
add1) nezabralo - stále stejný problém. flatpack jsem měl nainstalovaný, ale ne gnome-plugin, avšak stále stejné
add2) nejnovější hp-lip jsem již zkoušel se stejným výsledkem
add3) jedná se Virtualbox 6.0.1

Ale díky za radu!
Write programs that do one thing and do it well. Write programs to work together. Write programs to handle text streams, because that is a universal interface.

Re:Debian přechod na Buster (Gnome) - jedna katastrofa za druhou
« Odpověď #3 kdy: 05. 12. 2020, 11:36:35 »
Byl to upgrade nebo čistá reinstalace? Pokud upgrade, možná záloha dat a čistá reinstalace budou šlapat líp.

Já když přecházel na novou verzi Xubuntu po čtyřech letech, tak jsem to taky raději udělal "načisto".

Re:Debian přechod na Buster (Gnome) - jedna katastrofa za druhou
« Odpověď #4 kdy: 05. 12. 2020, 12:07:43 »
Hplip je průšvih, setkal jsem se s tím taky. Je tam nějaká chyba při lokalisaci textových řetězců v pythonu, já jsem to řešil tak, že jsem daný skript změnil ručně.


jmk

  • ***
  • 178
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Debian přechod na Buster (Gnome) - jedna katastrofa za druhou
« Odpověď #5 kdy: 05. 12. 2020, 16:09:14 »
Právě, že to byla čistá instalace. Nemám problém si těch pár věcí vždy nastavit znovu. Novou instalaci jsem dělal kvůli vývhozímu waylandu a nakonec jsem zjistil, že wayland je pěkný průšvih.
Hplip mně nikdy nezlobil. Zajímavé, že na openSUSE repozitářový hplip v pohodě tiskárnu i scaner nainstaloval.
Write programs that do one thing and do it well. Write programs to work together. Write programs to handle text streams, because that is a universal interface.