Datové disky pro malý server

Re:Datové disky pro malý server
« Odpověď #15 kdy: 05. 12. 2020, 21:49:06 »
TRIM vo Windows guestovi na Proxmoxe funguje korektne, len sa mu musí dať vedieť, že je to podporované. Takže Windows musí byť nainštalovaný na disku, ktorý je obsluhovaný buď cez virtio-scsi, alebo aspoň cez virtio-block, plus vo vlastnostiach disku povoliť discard, neublíži ani povoliť ssd emulation. Virtio-scsi funguje úplne bezproblémovo, bol pôvodne vytvorený na to, aby bolo možné robiť diery v sparse image hostovaných na NAS/SAN, takže je to dlhé roky odladené. Pri použití virtio-block treba použiť virtio drivery pre Windows z poslednej doby, bol tam relatívne nedávno opravený bug, ktorý zabraňoval použitie TRIM.

Potom v guestovi pôjde spustiť Optimize-Volume a korektne otrimuje voľné miesto.
To je první část problému - hostovaný FS TRIM pošle. Druhá část je to, že TRIM musí být správně zpracovaný hostujícím filesystémem. A to, alespoň v PVE 5.x, podle mně dostupných informací, nefungovalo. V 6ce to zatím vyzkoušené nemám, tam by to snad fungovat mohlo (?)

Viz https://forum.proxmox.com/threads/trim-ssds.46398/#post-294307

EDIT: P.S. A ještě třetí část příbehu by byla, kdyby bylo hostující ZFS na SSD, tak aby TRIM probublal až do železa. Ale to je mimo téma.
« Poslední změna: 05. 12. 2020, 21:51:39 od Mirek Prýmek »


ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Datové disky pro malý server
« Odpověď #16 kdy: 05. 12. 2020, 22:47:02 »
To je první část problému - hostovaný FS TRIM pošle. Druhá část je to, že TRIM musí být správně zpracovaný hostujícím filesystémem. A to, alespoň v PVE 5.x, podle mně dostupných informací, nefungovalo. V 6ce to zatím vyzkoušené nemám, tam by to snad fungovat mohlo (?)

Viz https://forum.proxmox.com/threads/trim-ssds.46398/#post-294307

EDIT: P.S. A ještě třetí část příbehu by byla, kdyby bylo hostující ZFS na SSD, tak aby TRIM probublal až do železa. Ale to je mimo téma.

Ja to mám v Proxmox 6.x na ZFS na SSD. ZFS je verzia 0.8.x (aktualne 0.8.5), takže tam TRIM funguje out of the box.

Re:Datové disky pro malý server
« Odpověď #17 kdy: 06. 12. 2020, 01:23:36 »
Ja to mám v Proxmox 6.x na ZFS na SSD. ZFS je verzia 0.8.x (aktualne 0.8.5), takže tam TRIM funguje out of the box.
Tak to je dobrý vědět a zároveň je to dobrá zpráva. Díky!

Re:Datové disky pro malý server
« Odpověď #18 kdy: 09. 12. 2020, 19:12:06 »
pokud nepouzijes nejakej smeckej USB prevodnik, ale kvalitni s UASP, tak rychlost pres USB3 bude vicemene totozna jako pres SATA, a to i s SSD, pokud pouzijes HDD tak se pres USB3 bude tahat plnou rychlosti disku, coz bude tak 1/3 - 1/4 rychlosti co ten prevodnik zvlada ;-) u USB pripojeni je dulezite jeste jedna vec, mit to zapojene tak, aby se nehejbal (nebo ty s tim nedopatrenim nehnul) kabel

EDIT: a NEZAPOMENOUT na to zminene "hlavne NE SMR" ;-)
Takze asi pojdem do 1x SSD 1TB to mi bude uplne stacit. Pises, ze mam pouzit nejaky slusnejsi prevodnik. Celkom sa mi pozdava tento axagon a SSD asi patriot.
Ale zase kolega pise, aby som sa vyprdol na prevodniky
Na SATA karty, natoz USB prevodniky se vyprdni, neziskas tim nic krome potencialnich problemu. ZFS je skvele prave v tom, ze si muzes vytvaret libovolne mnozstvi oddelenych filesystemu, ktere sdili jednu dostupnou fyzickou kapacitu - nemusis porad resit nejake nafukovani/smrstovani jako u LVM. Pouzivej to, co mas dobre k dispozici, nevymyslej komplikace.
Pozeral som SSD priamo na USB, sice je tam typ C (predpokladam na oboch koncoch), takze bude treba asi kabel typ A-C.

Co je teraz lepsie pouzit SSD s prevodnikom, alebo SSD priamo na USB konektor?

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Datové disky pro malý server
« Odpověď #19 kdy: 09. 12. 2020, 19:49:06 »
Takze asi pojdem do 1x SSD 1TB to mi bude uplne stacit. Pises, ze mam pouzit nejaky slusnejsi prevodnik. Celkom sa mi pozdava tento axagon a SSD asi patriot.
Ale zase kolega pise, aby som sa vyprdol na prevodniky

Co je teraz lepsie pouzit SSD s prevodnikom, alebo SSD priamo na USB konektor?

Keď už fakt chceš použiť USB prevodník, resp. hotový USB disk, tak jedine ak ti bude fungovať UASP - aby fungovali TRIM a SMART.

A teraz pozor, UASP musí podporovať nielen samotný prevodník, ale aj host controller. Takže si skontroluj, či controller na tvojej doske toto zvláda. V časoch keď USB3 začínalo, tak to bol extra licencovaný option. No a okrem toho niektoré implementácie mali bugy, takže sú blacklistnuté.


k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Datové disky pro malý server
« Odpověď #20 kdy: 09. 12. 2020, 20:51:03 »
Takze asi pojdem do 1x SSD 1TB to mi bude uplne stacit. Pises, ze mam pouzit nejaky slusnejsi prevodnik. Celkom sa mi pozdava tento axagon a SSD asi patriot.
[...]
tento Axagon ADSA-1S6 oproti tvemu ma odpojitelnej/vymenitelnej kabel a moznost case pro <=9mm disky (coz SSD v poho)... a SSD WD Blue

Re:Datové disky pro malý server
« Odpověď #21 kdy: 09. 12. 2020, 21:39:48 »
Takze asi pojdem do 1x SSD 1TB to mi bude uplne stacit. Pises, ze mam pouzit nejaky slusnejsi prevodnik. Celkom sa mi pozdava tento axagon a SSD asi patriot.
Ale zase kolega pise, aby som sa vyprdol na prevodniky

Co je teraz lepsie pouzit SSD s prevodnikom, alebo SSD priamo na USB konektor?
Keď už fakt chceš použiť USB prevodník, resp. hotový USB disk, tak jedine ak ti bude fungovať UASP - aby fungovali TRIM a SMART.

A teraz pozor, UASP musí podporovať nielen samotný prevodník, ale aj host controller. Takže si skontroluj, či controller na tvojej doske toto zvláda. V časoch keď USB3 začínalo, tak to bol extra licencovaný option. No a okrem toho niektoré implementácie mali bugy, takže sú blacklistnuté.
Neviem ci je na mojej MB podpora UASP, skusal som
Kód: [Vybrat]
dmesg | grep "UAS"ale nic sa nenaslo a neviem to zistit. MB je odroid h2.
BTW o UASP a TRIM som toho vela nepocul, su to pre mna nove veci. Ale vzdy sa radsej poradim aby som nekupoval nejaku zbytocnu vec.
Takze asi pojdem do 1x SSD 1TB to mi bude uplne stacit. Pises, ze mam pouzit nejaky slusnejsi prevodnik. Celkom sa mi pozdava tento axagon a SSD asi patriot.
[...]
tento Axagon ADSA-1S6 oproti tvemu ma odpojitelnej/vymenitelnej kabel a moznost case pro <=9mm disky (coz SSD v poho)... a SSD WD Blue
Ano to by mohlo byt tiez modry WD je na tom lepsie ako patriot ?
Inak patrioty (ale 2x 250GB) mam tie hlavne disky na ktorych je PVE