RPM čtečky otisků na Fedoře

RPM čtečky otisků na Fedoře
« kdy: 30. 11. 2020, 16:38:56 »
Zdravím. Chystám si pořídit Dell XPS 13 9310, který má čtečku otisků Goodix 27c6:533c. Ovladač je pouze pro Ubuntu a jako uživatel Fedory, bych ho také rád používal. Bohužel RPM neexistuje ale je tu návod. Ale ten zahrnuje mazání vlastněných souborů a přímo si koleduje l to že se po první aktualizaci rozbije.

Návod: https://aboutcher.co.uk/2020/10/goodix-fingerprint-reader-on-fedora-linux/

Rád bych se zeptal, mohl by někdo sestavit kvalitní RPM? Já mám se sestavování RPM zkušenosti malé, dělal jsem dříve jen deb, po přechodu na Fedoru jen flatpakuji a kontejneruji.
Nevím jestli to modules.alias je vůbec třeba (třeba v auru to není). Mimochodem, v článku je i odkaz na AUR.

Myslím že by ten balíček měl poskytovat (Provide) libfprint s tím TODem a k tomu balíček s tím ovladačem (nebo to splácet dohromady).

Myslím že by to mě (až přijde) a jiným velice pomohlo.

Děkuji.


Re:RPM čtečky otisků na Fedoře
« Odpověď #1 kdy: 30. 11. 2020, 19:21:45 »
Poslal jsem to kolegovi, který má na starosti hardwarovou podporu na desktopu. Nejlepší by bylo, kdyby to udělal přímo Goodix nebo Dell. Kvůli licenci by to muselo být v RPMFusion.
Jinak větší šance na to najít lidi ochotné to udělat bude na českém fóru nebo chatu pro uživatele Fedory. A úplně největší na poštovní konferenci fedora-devel.  ;)

Re:RPM čtečky otisků na Fedoře
« Odpověď #2 kdy: 30. 11. 2020, 22:18:49 »
Tak, už jsem na fedora-devel napsal. Doufám že to dopadne dobře, mé schopnosti tvořit RPM jsou triskní.

Re:RPM čtečky otisků na Fedoře
« Odpověď #3 kdy: 30. 11. 2020, 23:51:13 »
Mimochodem, v článku je i odkaz na AUR.
Uvažuji o přechodu na Fedoru (případně Ubuntu), ale AUR je jedna z hlavních věcí co mne u Manjara (nebo jiného Arch distra) drží. Bojím se že u Fedory bych musel neoficiální balíčky složitěji hledat nebo vlastnoručně sestavovat.

Re:RPM čtečky otisků na Fedoře
« Odpověď #4 kdy: 01. 12. 2020, 00:09:57 »
Mimochodem, v článku je i odkaz na AUR.
Uvažuji o přechodu na Fedoru (případně Ubuntu), ale AUR je jedna z hlavních věcí co mne u Manjara (nebo jiného Arch distra) drží. Bojím se že u Fedory bych musel neoficiální balíčky složitěji hledat nebo vlastnoručně sestavovat.
Já jsem z manjara utekl a na Fedoře zůstal. Fedora má COPR a také flatpaky (jsou všude, ale mnohdy nahradí aur). Momentálně na mém současném počítači jsem neměl potřebu nic sestavovat, vše co potřebuji je v repu/rpmfusion/flathub.

Známému Manjaro umřelo, takže se dal na Fedoru a spokojen. Já jsem se na něj štval protože ta "stabilita" oproti archu je jen že balíček budou zdržovat. Takže i na Fedoře jsem našel novější verzi kompilátoru než v Archu.


Re:RPM čtečky otisků na Fedoře
« Odpověď #5 kdy: 01. 12. 2020, 10:37:48 »
Mimochodem, v článku je i odkaz na AUR.
Uvažuji o přechodu na Fedoru (případně Ubuntu), ale AUR je jedna z hlavních věcí co mne u Manjara (nebo jiného Arch distra) drží. Bojím se že u Fedory bych musel neoficiální balíčky složitěji hledat nebo vlastnoručně sestavovat.

Já jsem to nikdy nepotřeboval. A XPS13 by fungoval i bez toho, jen pokud chci otisk, tak si to sestavím. Není to problém. Dnes jsem se do toho pustil, naučil se RPM (a obšlehnul to od původního libfprint, to mě nenapadlo :)) a až to nějak udělám hezky (pořád se rozhoduji mezi tím, že dám libfprint-1.9.20+tod1-1-fc33.rpm nebo libfprint-tod-1.9.20+tod1-1-fc33.rpm a celkově jak to pojmenovat), tak to sem zašlu.

Re:RPM čtečky otisků na Fedoře
« Odpověď #6 kdy: 01. 12. 2020, 11:31:50 »
Fedora má COPR a také flatpaky (jsou všude, ale mnohdy nahradí aur).
Třeba u Spotify jsem taky dal přednost Flatpaku/Snapu před verzí z AUR. Ale když budu hledat nějaké ovladače (buď ten co hledáš ty) nebo na méně běžné myši, klávesnice, tablety (pera) atd. (v tom mi Flatpak nepomůže), nebo nějaký méně běžný prográmek z githubu, tak se obávám, že u Copru je ta šance na nalezení menší než u AURu (kdysi jsem tam nemohl najít to co na AURu bylo). U Copru se mi hůř hledá a taky jsem se zatím nezorientoval jak jednoduše najít odkud se pro daný balíček stahují zdrojáky, u AURu stačí kliknout na PKGBUILD a v jednoduchém přehledném konfiguráku vidím vše podstatné a pokud chci např. zkompilovat starší verzi, tak stačí jednoduchá uprava PKGBUILDu.

Kromě AURu mě na Manjaru drží ještě excelentní dokumentace Archu. Na tu žádné jiné distro nemá.

Já jsem to nikdy nepotřeboval.
Z AURu využívám třeba https://aur.archlinux.org/packages/looking-glass/ nebo https://aur.archlinux.org/packages/linux-vfio/. Vidím, že na Copru to je a asi by to byly první věci co na Fedoře budu testovat až se rozhoupu Fedoru zkusit naostro.

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:RPM čtečky otisků na Fedoře
« Odpověď #7 kdy: 01. 12. 2020, 12:14:41 »
Mimochodem, v článku je i odkaz na AUR.
Uvažuji o přechodu na Fedoru (případně Ubuntu), ale AUR je jedna z hlavních věcí co mne u Manjara (nebo jiného Arch distra) drží. Bojím se že u Fedory bych musel neoficiální balíčky složitěji hledat nebo vlastnoručně sestavovat.
ohledne *buntu, tam mas PPA, je to sice comunitni takze si tam teoreticky muze kdokoliv da cokoliv, ale to same myslim plati i o AUR (nevim jak u komunitnich repo Fedory), nicmene kdyz clovek premysli a nepridava kazde PPA co najde, nemusi to byt problem, ja mam treba pridane PPA(ci 3rd repositar): xubuntu-dev, byobu, drbl(~clonezilla), gimp, kodi, inkscape, libreoffice, tlp, vivaldi, wire... repo jsou vse oficialni od autoru projektu ;-)

Re:RPM čtečky otisků na Fedoře
« Odpověď #8 kdy: 01. 12. 2020, 12:21:30 »
Mimochodem, v článku je i odkaz na AUR.
Uvažuji o přechodu na Fedoru (případně Ubuntu), ale AUR je jedna z hlavních věcí co mne u Manjara (nebo jiného Arch distra) drží. Bojím se že u Fedory bych musel neoficiální balíčky složitěji hledat nebo vlastnoručně sestavovat.
ohledne *buntu, tam mas PPA, je to sice comunitni takze si tam teoreticky muze kdokoliv da cokoliv, ale to same myslim plati i o AUR (nevim jak u komunitnich repo Fedory), nicmene kdyz clovek premysli a nepridava kazde PPA co najde, nemusi to byt problem, ja mam treba pridane PPA(ci 3rd repositar): xubuntu-dev, byobu, drbl(~clonezilla), gimp, kodi, inkscape, libreoffice, tlp, vivaldi, wire... repo jsou vse oficialni od autoru projektu ;-)

Jenže Ubuntu nám bobtná to děsivého Microsoftoidu.

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:RPM čtečky otisků na Fedoře
« Odpověď #9 kdy: 01. 12. 2020, 12:23:16 »
Jenže Ubuntu nám bobtná to děsivého Microsoftoidu.
nevsiml sem si, v cem konkretne? napada me jen ze chromium je od 20.04 dostupne jen jako snap, coz je mi jedno kdyz pouivam vymakanejsi Vivaldi ;-) mozna jeste nejake casti Gnome (to ale netusim), coz je mi jedno kdyz pouzivam Xubuntu :-)

Re:RPM čtečky otisků na Fedoře
« Odpověď #10 kdy: 01. 12. 2020, 15:04:40 »
Mimochodem, v článku je i odkaz na AUR.
Uvažuji o přechodu na Fedoru (případně Ubuntu), ale AUR je jedna z hlavních věcí co mne u Manjara (nebo jiného Arch distra) drží. Bojím se že u Fedory bych musel neoficiální balíčky složitěji hledat nebo vlastnoručně sestavovat.
ohledne *buntu, tam mas PPA, je to sice comunitni takze si tam teoreticky muze kdokoliv da cokoliv, ale to same myslim plati i o AUR (nevim jak u komunitnich repo Fedory)
Právěže u AURu to funguje tak, že vidíš konfigurák (PKGBUILD) a v něm je mj. vidět odkud se stahují zdrojáky. Ty se stáhnou na local, zkompiluje se a vytvoří se balíček (je tam i volba "jen vytvořit balíček" bez instalace). U Copru lze taky najít zdrojáky, byť to působí méně přehledně - je tam nějaký build.log ve kterém vidíš odkud se zdrojáky stahují. Bohužel se zdá, že se většinou stahují z githubu autora balíčku Copru (fork?), nikoliv přímo z githubu autora daného projektu), takže bych musel zkoumat zda fork na githubu je opravdu shodný se zdrojáky od autora a tím se to komplikuje. Každopádně co vím tak v PPA je již zkompilovaný balíček, takže neověříš odkud pochází zdrojový kód a pokud je to nějaký komunitní PPA, tak bych z toho neměl klidné spaní.  :)

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:RPM čtečky otisků na Fedoře
« Odpověď #11 kdy: 01. 12. 2020, 18:41:01 »
ohledne *buntu, tam mas PPA, je to sice comunitni takze si tam teoreticky muze kdokoliv da cokoliv, ale to same myslim plati i o AUR (nevim jak u komunitnich repo Fedory)
Právěže u AURu to funguje tak, že vidíš konfigurák (PKGBUILD) a v něm je mj. vidět odkud se stahují zdrojáky. [...] Každopádně co vím tak v PPA je již zkompilovaný balíček, takže neověříš odkud pochází zdrojový kód a pokud je to nějaký komunitní PPA, tak bych z toho neměl klidné spaní.  :)
napr. zminene PPA pro byobu, tuknes na detaily, a  balicek si muzes rozkliknout a vidis jake byli pouzity zdrojaky, debian files (soubory na zaklada kterejch se sestavil balicek), atd, resp. konkretne tohle:
Kód: [Vybrat]
byobu_5.133-0ubuntu1~focal.debian.tar.xz (65.1 KiB)
byobu_5.133-0ubuntu1~focal.dsc (1.8 KiB)
byobu_5.133-0ubuntu1~focal_all.deb (166.3 KiB)
byobu_5.133.orig.tar.gz (743.8 KiB)

Re:RPM čtečky otisků na Fedoře
« Odpověď #12 kdy: 01. 12. 2020, 19:44:37 »
a vidis jake byli pouzity zdrojaky, debian files (soubory na zaklada kterejch se sestavil balicek), atd, resp. konkretne tohle:
Kód: [Vybrat]
byobu_5.133-0ubuntu1~focal.debian.tar.xz (65.1 KiB)
byobu_5.133-0ubuntu1~focal.dsc (1.8 KiB)
byobu_5.133-0ubuntu1~focal_all.deb (166.3 KiB)
byobu_5.133.orig.tar.gz (743.8 KiB)
Aha, takže to je podobná buildovací infrastruktura jako ten Copr. Bohužel tak jako u Copru není na první pohled zřejmé odkud ty zdrojáky pocházejí (nevím jestli mohly být uploadnuty nebo pocházejí někde z githubu...). Možná kdybych detailně prohlídl buildlog tak by to tam někde bylo.

Re:RPM čtečky otisků na Fedoře
« Odpověď #13 kdy: 20. 12. 2020, 11:46:08 »
Není to sice nic úžasného, ale ty balíky mám.


Re:RPM čtečky otisků na Fedoře
« Odpověď #14 kdy: 20. 12. 2020, 21:20:50 »
Není to sice nic úžasného, ale ty balíky mám.

Jenom, pokud to někdo zkoušel, funguje vám to? Než se k tomu dostanu (počítám tak do týdne)...