Doporučte USB AC Wi-Fi adaptér pro 5 GHz

Doporučte USB AC Wi-Fi adaptér pro 5 GHz
« kdy: 29. 11. 2020, 21:45:50 »
Zdravim,

resim takovy problem. Mam notebook, ktery ma integrovanou, dost spatnou (v Linuxu) Realtek wifi, funguje jen se skompilovanym ovladacem a i to dost spatne. Napriklad to neprezije uspani notebooku, obcas vypadava, nebo se nelze na konkretni AP vubec pripojit. Navyse je to jenom N-kovy adapter. Bohuzel wifi modul nejde vymenit, jedina moznost jak pripojit dalsi wifi kartu je pres USB. Hledal jsem nejakou USB wifi kartu, ktera by zvladla i 5 GHz sit, mela co nejmensi format (idealne nano), integrovanou antenu a byla bezproblemova v Linuxu - mela ovladac primo v jadre. Po dlouhem hledani jsem narazil na cip Mediatek MT7610, ktery ma od urcite verze podporu primo v jadre. Po dalsim dlouhem hledani jsem nasel tento adapter, ktery ma zmineny cip a objednal https://www.czc.cz/strong-usb-adapter-600/214463a/produkt

Adapter funguje out of the box a bez problemu ve 2.4 GHz pasmu, bohuzel se potykam s problemy na 5 GHz siti - adapter po nejakem case po pripojeni k siti prestane fungovat a vypadne spojeni, v dmesg je pak jenom tohle:

kernel: [21135.931255] mt76x0u 1-4:1.0: vendor request req:07 off:1718 failed:-110

Po dalsim dlouhem hledani jsem se nedopatral co by mohlo byt pricinou, nicmene mam podezreni jestli to neni prehratim adapteru, ale nelze to rict jiste. Adapter nekdy prestane fungovat i kdyz neni zahraty. Nekdy adapter neni zahraty ani pri pul hodinove kontinualni zatezi na 5 GHz. Nekdy je. Zahada.

Tot popis problemu a ted dotazy do plena:

1. Nevite o nejakem overenem USB wifi adapteru, ktery zvladne 5 GHz, ma maly format, integrovanou antenu a podporu v jadre? Realteky a bastleni ovladacu jsou no-go, vzdy je s tim nejaky problem.
2. Muzu si nechat a pouzivat jiz zmineny adapter na cipu MT7610. Lze nejak vynutit, aby fungoval jen po 2.4 GHz pokud AP vysila na stejnem SSID 2.4 a 5 GHz? Proste nejak zakazat aby se vubec nikdy nepripojoval na 5 GHz.
3. Neresil nekdo stejny/podobny problem s MT7610?

lsusb:
> ID 0e8d:7610 MediaTek Inc. WiFi

Ubuntu 20.04
Kernel 5.4

Predem dekuji za kazdou radu.
« Poslední změna: 30. 11. 2020, 09:06:47 od Petr Krčmář »


Re:USB AC WIFI adapter pro 5 GHz - jaky?
« Odpověď #1 kdy: 30. 11. 2020, 08:41:48 »
V Linuxe používam asi rok túto kartu: https://www.czc.cz/asus-usb-ac51-usb-adapter/167622/produkt. Má tiež MT7610. Funguje aj na RPI4(Arm64), akurát v Raspbiane som musel prekopírovať binárny blob s firmware z iného počítača. Idem na 5GHz a bez problémov.

Re:Doporučte USB AC Wi-Fi adaptér pro 5 GHz
« Odpověď #2 kdy: 30. 11. 2020, 11:05:09 »
TP-LINK T9UH je použiteľný. Tá chyba pre mt7610/mt7612 zatiaľ nieje opravená a zrejme ani nikdy nebude. Aj mne to robí to isté i keď iba niekedy.

Re:USB AC WIFI adapter pro 5 GHz - jaky?
« Odpověď #3 kdy: 11. 12. 2020, 22:29:10 »
V Linuxe používam asi rok túto kartu: https://www.czc.cz/asus-usb-ac51-usb-adapter/167622/produkt. Má tiež MT7610. Funguje aj na RPI4(Arm64), akurát v Raspbiane som musel prekopírovať binárny blob s firmware z iného počítača. Idem na 5GHz a bez problémov.

Dekuji za tip

Re:Doporučte USB AC Wi-Fi adaptér pro 5 GHz
« Odpověď #4 kdy: 11. 12. 2020, 22:29:57 »
TP-LINK T9UH je použiteľný. Tá chyba pre mt7610/mt7612 zatiaľ nieje opravená a zrejme ani nikdy nebude. Aj mne to robí to isté i keď iba niekedy.

Diky za tip, ale to neni to co hledam. Mimochodem, nemas odkaz na bug report k te chybe? Nebo odkud cerpas info?


Re:Doporučte USB AC Wi-Fi adaptér pro 5 GHz
« Odpověď #5 kdy: 12. 12. 2020, 01:50:57 »
Driver k mt7610/mt7612 už nejakú dobu upravujem/opravujem. Buhužiaľ zatial sa mi nepodarilo objaviť príčinu tej chyby a to som do drivera doprogramoval silný error loging. Bez dokumentácie je veľmi ťažké hľadať chybu, ktorú za tie roky čo bol ten driver vydaný ešte nikto neopravil a možno tam ani chyba nieje. Najpravdepodobnejšie sa mi javí to, že by to mohlo niečo s USB controllerom na mainboarde, pretože to vypadne pri riadení DMA prenosu i keď ani to nieje úplne isté, že práve toto je tá príčina. Je možné, že sa to neznáša s niektorými USB controllermi, napríklad etron EJ 168 USB3 (môj prípad) pre ktorý nebol v Linuxe špeciálne upravený driver, tak ako na Windows. Nejakú dobu to testujem na staršom PC, ktorý má len USB2 porty a tam to nerobí.

Re:Doporučte USB AC Wi-Fi adaptér pro 5 GHz
« Odpověď #6 kdy: 12. 12. 2020, 15:39:53 »
Najpravdepodobnejšie sa mi javí to, že by to mohlo niečo s USB controllerom na mainboarde, pretože to vypadne pri riadení DMA prenosu i keď ani to nieje úplne isté, že práve toto je tá príčina. Je možné, že sa to neznáša s niektorými USB controllermi, napríklad etron EJ 168 USB3 (môj prípad) pre ktorý nebol v Linuxe špeciálne upravený driver, tak ako na Windows. Nejakú dobu to testujem na staršom PC, ktorý má len USB2 porty a tam to nerobí.
Fakt je, že aj ja WIFI používam na USB2 porte, ten notebook USB3 vôbec nemá.

Re:Doporučte USB AC Wi-Fi adaptér pro 5 GHz
« Odpověď #7 kdy: 12. 12. 2020, 18:41:24 »
Jeden USB WiFi dongle (Realtek) se mi také po určité době odpojoval. Měl jsem podezření na přehřívání, když jsem sundal kryt a přiložil prst na chipset, tak byla teplota určitě nad 50°C. Vytunil jsem to chladičem z ohnutého hliníkového plíšku, který jsem přitlačil nějakým klipsem a byl klid, ale už to dávnějc a nevím jak jsou na tom dnešní WiFi chipsety. Samozřejmě to vypadalo hnusně a musel jsem použít USB prodloužení.