Je možné že mám na telefonu UEFI?

Je možné že mám na telefonu UEFI?
« kdy: 28. 11. 2020, 00:31:18 »
Zdravím. Poté, co mi dnes N. S. z TechMesto odemknul zavaděč mé Nokie 7.2 (ozval se do 2 dnů), jsem se rozhodl že si z XDA stáhnu LOS 18.0 a budu mít konečně Android 11 a nemusím čekat sto let do Března/Dubna až to uvolní. Trošku jsem laboroval s fastbootem a našel jsem při vypsání všech proměnných na konci toto:
Kód: [Vybrat]
(bootloader) kernel:uefi

Mojí hypotézou je že ten fastboot zavádí EFI stub Linuxové jádro, ale netuším. Děkuji.


Re:Je možné že mám na telefonu UEFI?
« Odpověď #1 kdy: 28. 11. 2020, 22:31:50 »
ano je..., UEFI je typ firmware, UEFI pre ARM existuje uz dlhsie, novsie Qualcomm procesory pouzivaju UEFI (Nokia 7.2 ma Qualcomm AFAIK).

btw. fastboot je nazov pre protokol/software pre komunikaciu s bootloaderom, flashovanie, apod.., nie nazov bootloadera samotneho.

firmware (UEFI / nieco ine) spusta bootloader, bootloader v konecnom dosledku (po overeni checksumov, certifikatov, ...) loadne kernel.

EFI stub je kus kodu, ktory umoznuje spustit kernel priamo ako EFI app (tj. bez pouzitia bootloadera ako medzikroku), da sa povedat, ze EFI stub je miniaturny bootloader vstavany do linux kernelu..., to moc na androidoch vyznam nema..., 

Re:Je možné že mám na telefonu UEFI?
« Odpověď #2 kdy: 28. 11. 2020, 23:42:16 »
Měl jsem vždy za to že UEFI se na ARMech moc nerozšířilo. Fastboot je tu místo UEFI setup (částečně)?

Jen mé zkušenosti. Z TechMesto to odemknul naprosto skvěle. Ale jak jsem si tu nedávno postěžoval že to výrobci nedělají, tak je vidět že se  mermomocí snaží aby to nikdo nedělal. Android není koncipován jako PC. Vím že je to mimo téma, ale pro všechny, kteří by to chtěli (minimálně na tomto telefonu zkusit) posílám své poznatky (pozn. Nokia 7.2):
1. Odemčení rozbije SafetyNET, takže pápá Google Pay
2. SafetyNET se dá přinutit k fungování Magiskem (nějaké moduly a Hide), ale to zase kompletně rozbije Bankovní aplikaci (a zkoušel jsem to dlouho)
3. Na LOS18 SMS nechodily nebo chodily s velkým (10 minutovým) zpožděním, NFC nejde, NikGapps jsou jaksistabilní
4. Obnovil jsem telefon do původního systému (narychlo aby to nějak šlo, Firefox, Telefon, Telegram, Element a SMS) a i tak (kvůli odemčení to nejde)
5. Android je systém navržen aby šel bez roota, raději bych ho tak provozoval, jinak vás budou aplikace a ekosystém sabotovat
6. Root je užitečný, když nepotřebujete nějaký ten běžně používaný ekosystém aplikací (Google Pay, bankovní, Netflix)

→ Nejraději bych byl, kdyby byl normální Linux s Phoshem a fungující emulací aby mi šlo platit skrz Google Pay (nebo ještě lépe, udělat sjednocený protokol jak má platba fungovat a ať si to každý implementuje po svém). Jinak raději zůstat na Stock Uzamčeném Androidu a vystačit si s Termuxem :)

---
Když budu flashovat původní ROM, mám to flashovat na A a B nebo jen na jeden slot? Budu mít prázný disk.

Děkuji.

Re:Je možné že mám na telefonu UEFI?
« Odpověď #3 kdy: 29. 11. 2020, 10:39:41 »
cau, mam oneplus 6t, aktualni oficialni build LOS 17.1, magisk a safety net i bankovni aplikace funguji/jsou osaleny.

chces magisk hide se schovat jednak vseobecne (v settings magisk manageru) - prejmenuje magisk manager
a jednak primo pred play services, bankovni app (ve spodnim menu superuser/stit/magiskhide a vyklikat)


pak si v doplncich (spodni menu/puzzle) nainstalujes magisk hide props config. po restartu si v terminalu na telefonu pustis props a prvni volbou zmenis otisk na co nejpodobnejsi ALE jiny telefon nez co drzis v ruce.

kdyby to ani pak neslo tak je to pravdepodobne kvuli "hardware backed key attestation to detect unlocked bootloader".
na to je v props taky nejakej fix, ale sam jsem pouzit nemusel.

je to hrozna vopicarna a fakt me bavi jak mi tel pri bootu pise ze odemklej bootloader je velky smutny spatny, obzvlast kdyz clovek porovna pocet ruznejch spehunku a leaku z vendorskejch android nadstaveb...

btw v tech samejch pluginech si muzes zpristupnit nahravani hovoru (axet) a moje oblibeny airmusic (drive airaudio) pro streamovani hudby


k tvejm otazkam
3) me nfc na 17.1/Android10 jde, sms chodej, takze je to spis otazka casu
5) me to bez roota nejak nestaci
6) viz vyse + u toho doplnku je obsahla a hezky napsana dokumentace co a proc, me to vcera vzalo treba hodku ale uznavam ze uz jsem podobny veci delal driv, tak to jde asi snaz

rom se flashuje na oba sloty, ale vendori to mivaj poreseny skriptem

jsem na LOS uz roky, stock rom vidim jen pri updatech basebandu a povysovani androida. musim rict ze mi to vzdycky staci za tu chvilku. beru to tak ze k novymu tel v ramci zvyseni pouzitelnosti kupuju kryt, sklo a posilam prispevek na LOS :)
a samo bych si nikdy nekoupil telefon co nema oficialni build..

Re:Je možné že mám na telefonu UEFI?
« Odpověď #4 kdy: 29. 11. 2020, 11:00:24 »
Já měl na své Mi A1, úžasný telefon, až na chybějící NFC, LOS a později Pixel Experience. Vše mi fungovalo perfektně, sice jsem neměl root, ale já používám telefon na komunikaci, jako terminál a Termux. Jenže přijde mi že tento telefon mě schválně bojkotuje od začátku, jestli nebude lepší to vzdát a hrát si na již skoro rozpadlé s Postmarketem.


Hamparle

  • ****
  • 360
  • junior developer ucho
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je možné že mám na telefonu UEFI?
« Odpověď #5 kdy: 29. 11. 2020, 12:25:35 »
na jaké sloty?
Kdo je tajemný N.S. ?

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je možné že mám na telefonu UEFI?
« Odpověď #6 kdy: 29. 11. 2020, 13:29:21 »
na Nokia7Plus, odemcenej bootloader, stock rom, magisk nastaven (predbehl me:) jak pise panpanika, akorat "magisk hide props config" jen nainstalovan ale nekonfigurovan, funguje AirBank (ta funguje i kdyz bych pro ni root nedal hide, ale pri prvnim pusteni oznami ze je telefon rootlej, kdyz mam hide tak ani neoznamuje), funguje GooglePay... v Magisk safety net projde

Re:Je možné že mám na telefonu UEFI?
« Odpověď #7 kdy: 29. 11. 2020, 13:58:35 »
na jaké sloty?
Kdo je tajemný N.S. ?
Tajemný? TechMesto to mají na twitteru kdo to je.

na Nokia7Plus, odemcenej bootloader, stock rom, magisk nastaven (predbehl me:) jak pise panpanika, akorat "magisk hide props config" jen nainstalovan ale nekonfigurovan, funguje AirBank (ta funguje i kdyz bych pro ni root nedal hide, ale pri prvnim pusteni oznami ze je telefon rootlej, kdyz mam hide tak ani neoznamuje), funguje GooglePay... v Magisk safety net projde
To mám stejně, při spuštění si to stěžovalo, ale jiná aplikace dokapsy která je nevím k čemu mi například nešla.

Ono zase ten root tolik nepotřebuji. Mě šlo hlavně o Android 11 který tam fungoval jako MacOS na laciném Asusu z místního obchodu s elektronikou. To byla má hlavní motivace na odemčení.

Jak jsem tu již jednou říkal, pokud by Linux s Phoshem (pmos na tom nějak pracuje na tomto soc) nebo když už ještě unesu Ubports (brrr snap a Ubuntu) tak bych některé bankovní věci oželel, jen Google Pay (viděl bych možná šanci v Huawei Pay, která by mohla pod anboxem fungovat lépe) bych potřeboval. Dokonce bych zaplatil za to aby mi někdo na můj telefon takto ten PMOS odladil.

Jenže jak vidím vývoj v čase s modifikacemi v androidu. Google Pay odmítá fungovat už jen s odemčeným zavaděčem! Už se těším až vydají další překvapení a telefon bude každou minutu blikat! Hází modifikacím klády pod nohy a kdo ví kam to jednou zajde.

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je možné že mám na telefonu UEFI?
« Odpověď #8 kdy: 29. 11. 2020, 14:19:20 »
To mám stejně, při spuštění si to stěžovalo, ale jiná aplikace dokapsy která je nevím k čemu mi například nešla. [...]
aplikace nevis k cemu? :)) kazdopadne doporucuju proste v nastaveni Magisk (krome toho svhovani mena aplikace a magisk props conf) dat hide i vsem jednotlivejm aplikacim, a nechat root viditelnej jen tem ktere chces root dat

Re:Je možné že mám na telefonu UEFI?
« Odpověď #9 kdy: 30. 11. 2020, 11:35:42 »
Měl jsem vždy za to že UEFI se na ARMech moc nerozšířilo. Fastboot je tu místo UEFI setup (částečně)?

Jen mé zkušenosti. Z TechMesto to odemknul naprosto skvěle. Ale jak jsem si tu nedávno postěžoval že to výrobci nedělají, tak je vidět že se  mermomocí snaží aby to nikdo nedělal. Android není koncipován jako PC. Vím že je to mimo téma, ale pro všechny, kteří by to chtěli (minimálně na tomto telefonu zkusit) posílám své poznatky (pozn. Nokia 7.2):
1. Odemčení rozbije SafetyNET, takže pápá Google Pay
2. SafetyNET se dá přinutit k fungování Magiskem (nějaké moduly a Hide), ale to zase kompletně rozbije Bankovní aplikaci (a zkoušel jsem to dlouho)
3. Na LOS18 SMS nechodily nebo chodily s velkým (10 minutovým) zpožděním, NFC nejde, NikGapps jsou jaksistabilní
4. Obnovil jsem telefon do původního systému (narychlo aby to nějak šlo, Firefox, Telefon, Telegram, Element a SMS) a i tak (kvůli odemčení to nejde)
5. Android je systém navržen aby šel bez roota, raději bych ho tak provozoval, jinak vás budou aplikace a ekosystém sabotovat
6. Root je užitečný, když nepotřebujete nějaký ten běžně používaný ekosystém aplikací (Google Pay, bankovní, Netflix)

→ Nejraději bych byl, kdyby byl normální Linux s Phoshem a fungující emulací aby mi šlo platit skrz Google Pay (nebo ještě lépe, udělat sjednocený protokol jak má platba fungovat a ať si to každý implementuje po svém). Jinak raději zůstat na Stock Uzamčeném Androidu a vystačit si s Termuxem :)

---
Když budu flashovat původní ROM, mám to flashovat na A a B nebo jen na jeden slot? Budu mít prázný disk.

Děkuji.

Dovolím si trošku nesouhlasit. Záleží vždy na vašem skillu, na modelu telefonu a na ROM, kterou tam chcete dát. Fleshoval jsem už několik telefonů a zatím vše naprosto v pohodě. Můj příklad teď. Koupil jsem si Redmi Note 7 (má Qualcomm, MTK šity na fleshování nebrat, špatná podpora). A flashoval jsem na něj nejnovější MIUI11/xiaomi.eu variantu, kde deklarují že SafetyNet bude OK a bankovní aplikace mají tuto rom na whitelistu. Skutečně, měli pravdu, vše funguje bez potíží.

Víte ona je "custom rom" a "custom rom". LineageOS jsem používal na Redmi 2 dlouho a fungoval naprosto výtečně, nevšiml jsem si žádného problému, kromě pomalejší GPS, která ale zlobila i na původní MIUI 7.cosi.

Nyní na RN7 mám nejnovější MIUI11 a jsem naprosto spokojen. Stabilní, rychlé, a hlavně to NEŽERE. Vydržím 7 dnů na jedno nabití (30 minut denně web, 5 fotek denně, jinak jen pár telefonátů a SMS denně, jinak telefon leží, jedu pouze na 2G (!!) sítě).

Bod 5 je s prominutím naprostý blábol, sorry.
« Poslední změna: 30. 11. 2020, 11:37:40 od skunkos »