SSD na častý zápis a dlhodobé udržiavanie dôležitých dát?

cziss

Re:SSD na častý zápis a dlhodobé udržiavanie dôležitých dát?
« Odpověď #15 kdy: 24. 11. 2020, 13:20:20 »
S tím reportováním máte pravdu. Já si koupil HP ProBook a SSD má normálně funkční S.M.A.R.T. reportování. Matce jsme později koupili "spotřebitelské" HP a tamní SDD mě nepříjemně překvapilo, protože žádným nástrojem S.M.A.R.T. nezobrazíte.

Zda to nebude tim, ze eMMC, ktere se nachazi ve vetsine spotrebky/lowcostu, neumi SMART :-)

Ak SSD, Gigabyte, 1 TB má 1600 TBW. HDD už za veľa nestoja: https://diit.cz/clanek/recenze-8tb-seagate-archive

Ale notak, ukazovat prstem na prvni SMR disk je v dnesni dobe nefer. Neridte se pouze cenou - daji se porad sehnat sluzne HDD - daj se najit podle napr. delkou zaruky, modely s 5 lety ma vyrobce jiste lepe postaveny, nez modely s 2 roky, ale budou to vesmes 7200rpm disky pro firemni nasazeni.

Ešte doplním. Myslel som si, že ak budem dávať filmy na SSD a často ich presúvať, že to SSD rýchlo zničím. Zistil som, že mám HDD, ktorý počíta, koľko číta a zapisuje. Mám ho niekoľko rokov a používam ho na filmy. Má 1 TB a za celú dobu som naň zapísal cca 1,5 TB.

Na toto pouziti ti staci i to nejhori QLC SSD - jednou zapises, a pak uz jenom ctes. A zde se hodi mit FS s checksumy (btrfs), a samozrejme zalohy na klasickem disku v jinem systemu/zdroji/miste, abys eliminoval zaroven jina rizika, nez jen poskozeni SSD.

Tak to je asi jasné ne, že to nejde, protože to disk neumí. Ale to ještě neznamená, že je to OK. Zvlášť když eMMC disky prodejci nabízejí jako klasické SSD.


RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:SSD na častý zápis a dlhodobé udržiavanie dôležitých dát?
« Odpověď #16 kdy: 24. 11. 2020, 13:28:33 »
Nemyslím to tak, že HDD sú zlé. Myslím to tak, že je umenie nájsť klasický neSMR disk. Vážne, skús mi nájsť 2 TB HDD bez SMR s výškou 7 mm vo formáte 2,5". Chcem to dať do NUCu. Budem ti veľmi povďačný. Keby sa tam dá dostať aj 10 mm HDD bral by som aj ten, ale na trhu 2 TB 2,5" disk v kapacite > 1 TB neexistuje. Dokonca je ťažšie zohnať aj neSMR 1 TB WD. Ten sa zohnať dá, ale nemajú ho všade.

Ale tady narazime na realitu - sam provozuji v poli 4TB SMR (2.5", ST4000LM024) a ty maj 15mm (delaj se kapacitne 3, 4 a 5TB). Trojclenkou bude 2TB v 7mm zakonite taky SMR. Se musis smirit s tim, ze 2TB 7mm a 2.5" nejde na rotacnim disku pomoci PMR/CMR dohromady. Nijak a nikdy.

Mel jsem v provozu i 15mm 2TB 2.5, WD20NPVX - ty jsou CMR, ale zas tluste.

Jestli jsi omezenej na 7mm a 2.5", tak jedina cesta je poridit SSD, to pak klidne dostanes i 4TB+

Re:SSD na častý zápis a dlhodobé udržiavanie dôležitých dát?
« Odpověď #17 kdy: 24. 11. 2020, 20:48:19 »
To byly ta stará SSD s MLC, ty vydrží hodně, ale můžou pak trpět Alzheimerem mám taky jeden takový.
Zápis cca 4PB, jenže to ty nové nedají :) a jinak moje zkušenost je taková, že SSD disk vám obvykle nereportuje chybu (může se lišit od modelu).
Prostě "něco" pošle a to i ty vyšumělé (zapomenuté v šuplíku). Nebral bych to tedy jako moc spolehlivé ukládání dat.
Bez replikace s kontrolou chyb je to docela špatný cold-storage.

Samozrejme s týmto názorom súhlasím ale je mi ľúto ten starý Vertex vyhodiť už aj vhľadom k jeho cene, ktorá bola cca 100€. ZFS využíva kontrolné súčty, keby boli dáta z SSD poškodené, prečíta si ich z HDD(RAID5), takže o dáta neprídem. Keby som zaznamenal viac chýb, tak ten SSD vymením. Problém bude nájsť taký, ktorý v takejto záťaži (L2arc) pár rokov vydrží.