SSD na častý zápis a dlhodobé udržiavanie dôležitých dát?

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Zdravím,

SSDčka sú v móde už nejakú dobu a zaujímalo by ma ako je na tom situácia z pohľadu spolahlivosti a možnosti využitia SSD na častý zápis alebo dlhodobé udržiadanie dôležitých dát... stále mám pocit že najlepšie je mať SSD + HDD kombináciu, ale už som videl ľudí, čo mali len jedno 1TB SSD a fungovali aj s dátami na nich. Viem že SSD je voči HDD stále relatívne nespolahlivé čo sa týka životnosti, na druhú stranu som sa stretol za posledné roky s niekoľkými mŕtvymi alebo poškodenými HDD. Nepotrebujem teda poradiť ale skôr len chcem vedieť váš názor a či si myslíte že či už sú SSDčka dostatočne spolahlivé na dlhodobé uchovávanie dat, alebo stále je na dáta lepšie preferovať HDD.


Re:SSD na častý zápis a dlhodobé udržiavanie dôležitých dát?
« Odpověď #1 kdy: 23. 11. 2020, 22:36:08 »
na trhu se dají koupit mnohem dražší varianty "write intensive", dostupné většinou pro enterprise. Za asi 5 let provozů ssd disků v serverech (převážně mixed use) pro databázové servery mají všechny minimální opotřebení.

Netuším jak to je s obyč ssd, které se prodávají za tisícovku v alze, tam bych nečekal vysokou spolehlivost.

Každopádně nikdy se nemůžeš spolehnout na žádný disk, vždy je nutné data replikovat a vždy je lepší mít jako další disk alespoň jinou sérii nebo klidně i jinou značku.

Re:SSD na častý zápis a dlhodobé udržiavanie dôležitých dát?
« Odpověď #2 kdy: 23. 11. 2020, 23:15:13 »
Ve vpsFree.cz máme na některých nodech SSD stará čtyři roky a jedou naprosto spolehlivě. Píše se do nich keš a log záměrů ze ZFS a není s nimi žádný problém. Koukám na 240GB disk a má nalítáno přes 400 TB zápisů a bez problémů funguje. Konkrétně je to model OCZ-VERTEX3. Nebál bych se toho.

MikyM

  • ***
  • 124
    • Zobrazit profil
Re:SSD na častý zápis a dlhodobé udržiavanie dôležitých dát?
« Odpověď #3 kdy: 23. 11. 2020, 23:40:09 »
.....Nepotrebujem teda poradiť ale skôr len chcem vedieť váš názor a či si myslíte že či už sú SSDčka dostatočne spolahlivé na dlhodobé uchovávanie dat, alebo stále je na dáta lepšie preferovať HDD.
Ahoj,
obojí se kazí.

SSD ano - Pokud máš zálohy jinde a výpadek disku by neznamenal ztrátu vyžadující obnovu u specializované firmy.
SSD ne - Výpadek disku by znamenal nutnost obnovy u specializované firmy.

Obnova dat z plotnového disku v době psaní tohoto příspěvku bude levnější než u SSD.

Diskuze se nepochybně rozvine dále, SSD vs SSD RAID, SSD - použitá technologie a výrobce, kazivost HDD dle velikosti, cena za GB, atd. atd. atd.

Za mě osobně preferuji SSD a nebál bych se toho, důležitá data zálohuji na více míst. Nicméně při nákupu vybírám z vyšší produktové řady s rozšířenou zárukou takže i vyšší cenou. Zatím spokojenost.

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:SSD na častý zápis a dlhodobé udržiavanie dôležitých dát?
« Odpověď #4 kdy: 23. 11. 2020, 23:49:37 »
Co je ve tvem use case casty zapis?

SSD se (jednoduse) rozdeluji mezi spotrebni a firemni - Consumer a Enterprise.

Ty consumer jsou bud levne - entry level (tedkom QLC) a pak ty normalnejsi (TLC) - a za svoji dobu zivotnisti/zaruky dokazou zapsat urcity objem dat - specifikovanych v TBW (terabytes written).

Enterprise (aka data center SSD) se daji rozlisovat mezi read intensive a write intensive disky - RI byva kolem 1 az 3 DWPD, a WI kolem 10 az 30 DWPD, kde DWPD znamena "disk writes per day" a je to tedy pocet, kolikrat se kapacita disku denne prepise.

Samozrejme ze SSD data udrzi, ale melo by byt pod napetim a jestli FW nedela scrub, tak obcas to precteni vsech dat vynutit, kdyz je cilovka dlouhodoba udrzitelnost dat.. a pak samozrejme zalohy.


Ad obnova dat: ze zadneho moderniho SSD ani HDD data obnovit nejde, moje zkusenost s data-recovery firmami je bleh, dokazou si poradit leda s ulomenym konektorem nebo logicky poskozenym FS / smazanou partisnou. Zadny hardcore znalosti a vybaveni v CR necekejte - a spis uspejete, kdyz ten disk umre na stari / zadrene lozisko. A kdyz se interni sifrovani nasazuje dnes i do rotacnich disku, tak i male poskozeni desky je nevratne.

SSD vetsinou umira na chybu FW, a to dost necekane. Nekdy je mozne obnovit funkci bez dat, casteji je disk nevratne poskozen, protoze vyrobci neposkytuji ani servisum sve knowhow k "factory reset".


jouda2

Re:SSD na častý zápis a dlhodobé udržiavanie dôležitých dát?
« Odpověď #5 kdy: 24. 11. 2020, 01:28:21 »
SSDčka sú v móde už nejakú dobu a zaujímalo by ma ako je na tom situácia z pohľadu spolahlivosti a možnosti využitia SSD na častý zápis alebo dlhodobé udržiadanie dôležitých dát... stále mám pocit že najlepšie je mať SSD + HDD kombináciu, ale už som videl ľudí, čo mali len jedno 1TB SSD a fungovali aj s dátami na nich.
Tak šel bych na to z jiného konce. Tak cca jednou za století někde v kosmické blízkosti bouchne supernova, život na Zemi to moc neovlivní, ale co udělá neutrinová radiace s daty na SSD je dost zajímavá akademická otázka, kterou bych nechtěl experimentálně ověřovat na vlastních datech.

Takže pokud máte nějakou fyzikálně odlišnou zálohu (DVD/BluRay případně LTO, v nejhorším i plotnový disk) tak bych se moc nebál, jinak bych zvážil ... asi vytvoření záloh a dál se nebál.

MikyM

  • ***
  • 124
    • Zobrazit profil
Re:SSD na častý zápis a dlhodobé udržiavanie dôležitých dát?
« Odpověď #6 kdy: 24. 11. 2020, 01:34:24 »
....
Ad obnova dat: ze zadneho moderniho SSD ani HDD data obnovit nejde, moje zkusenost s data-recovery firmami je bleh, dokazou si poradit leda s ulomenym konektorem nebo logicky poskozenym FS / smazanou partisnou. Zadny hardcore znalosti a vybaveni v CR necekejte...

Vzpoměl jsem si na kauzu s iPhone a NAND clonning... :-D 

Jinak nezbývá než souhlasit, cena dat vs cena existujících možností vs cena teoretické možnosti vyžadující technologické a odborné zázemí.

Věřím však, že kdyby někdo potřeboval obnovit disk obsahující klíč k peněžence s X tisíci BTC tak by se prostředků a lidí našlo dost ;-)

Pokud autor řeší zda má smysl začít nasazovat SSD s benefity, které přináší u řešení které drží důležitá data ale jsou zálohovaná i jinde. Tedy zda se zhorší časový interval mezi výměnou odpadlých zařízení při nasazení SSD. Pak platí doporučení na nasazení SSD, nebál bych se toho, že najednou budu měnit disky mnohem častěji.

Jestliže se jedná o jediné úložiště bez další replikace záloh pak to není otázka spolehlivosti ale jen přínosen rychlosti SSD. Dlouhodobá archivace dat nespoléhá na jedno řešení ale kombinuje více řešení využívající rozdílné technologie uchování.

Re:SSD na častý zápis a dlhodobé udržiavanie dôležitých dát?
« Odpověď #7 kdy: 24. 11. 2020, 07:26:51 »
Ve vpsFree.cz máme na některých nodech SSD stará čtyři roky a jedou naprosto spolehlivě. Píše se do nich keš a log záměrů ze ZFS a není s nimi žádný problém. Koukám na 240GB disk a má nalítáno přes 400 TB zápisů a bez problémů funguje. Konkrétně je to model OCZ-VERTEX3. Nebál bych se toho.
Doma mi odišlo niekoľko SSD, nejaký Kingston, lacnejší Intel, väčšinou mali viac rokov. Mám doma jeden OCZ-VERTEX3 60GB, podľa mňa má viac ako 5 rokov. Pred 2-3 rokmi som ho vybral z notebooku a dal do desktopu na "dožitie". Robí L2arc pre moje diskové pole, na ktorom sú normálne dáta (/home), virtuálne stroje, volume s BTRS pre zálohy snapshotov zo servera, okrem iných záloh aj záloha z vpsFree, Ten OCZ je fakt nezmar. Podľa Smart je už dávno po životnosti, ale ten disk stále drží a drží a drží..

Re:SSD na častý zápis a dlhodobé udržiavanie dôležitých dát?
« Odpověď #8 kdy: 24. 11. 2020, 08:29:46 »
To byly ta stará SSD s MLC, ty vydrží hodně, ale můžou pak trpět Alzheimerem mám taky jeden takový.
Zápis cca 4PB, jenže to ty nové nedají :) a jinak moje zkušenost je taková, že SSD disk vám obvykle nereportuje chybu (může se lišit od modelu).
Prostě "něco" pošle a to i ty vyšumělé (zapomenuté v šuplíku). Nebral bych to tedy jako moc spolehlivé ukládání dat.
Bez replikace s kontrolou chyb je to docela špatný cold-storage.

Ve vpsFree.cz máme na některých nodech SSD stará čtyři roky a jedou naprosto spolehlivě. Píše se do nich keš a log záměrů ze ZFS a není s nimi žádný problém. Koukám na 240GB disk a má nalítáno přes 400 TB zápisů a bez problémů funguje. Konkrétně je to model OCZ-VERTEX3. Nebál bych se toho.
Doma mi odišlo niekoľko SSD, nejaký Kingston, lacnejší Intel, väčšinou mali viac rokov. Mám doma jeden OCZ-VERTEX3 60GB, podľa mňa má viac ako 5 rokov. Pred 2-3 rokmi som ho vybral z notebooku a dal do desktopu na "dožitie". Robí L2arc pre moje diskové pole, na ktorom sú normálne dáta (/home), virtuálne stroje, volume s BTRS pre zálohy snapshotov zo servera, okrem iných záloh aj záloha z vpsFree, Ten OCZ je fakt nezmar. Podľa Smart je už dávno po životnosti, ale ten disk stále drží a drží a drží..
„Řemeslo se naučí každý. Umění nikdo.“
„Jednoduchost je nejvyšší úroveň sofistikovanosti.“
- Leonardo Da Vinci

cziss

Re:SSD na častý zápis a dlhodobé udržiavanie dôležitých dát?
« Odpověď #9 kdy: 24. 11. 2020, 09:24:16 »
Já mám zkušenost takovou, že HDD nad 500 GB jsou mnohem více nespolehlivé než ty menší starší. Na předchozím ntb mi klekly 2 takové HDD, zatímco ještě starší moje ntb fungují dále v rodině na původním HDD. Tak bych řekl, že má dost vliv jaký systém používáte. Na tom ntb jsem měl win 7 a s jeho koncem jsem tam začal experimentovat s linuxem. Tím jsem asi taky trochu uspíšil smrt HDD, nicméně jedno je jasné - už jen podle hluku poznáte, že Win nedá disku spát. Jak tam byl linux, tak jsem vážně čuměl, že ten ntb je zaplý a potichu! :) No, pak jsem přešel na linux úplně a mám systémový SSD a na data HDD, trochu se bojím o ten SDD, ale čistě datového HDD dávám min. 10 let.

Jinak na zálohy důležitých dat (u mě hlavně foto) DVD M-Disk.

cziss

Re:SSD na častý zápis a dlhodobé udržiavanie dôležitých dát?
« Odpověď #10 kdy: 24. 11. 2020, 09:35:00 »
To byly ta stará SSD s MLC, ty vydrží hodně, ale můžou pak trpět Alzheimerem mám taky jeden takový.
Zápis cca 4PB, jenže to ty nové nedají :) a jinak moje zkušenost je taková, že SSD disk vám obvykle nereportuje chybu (může se lišit od modelu).
Prostě "něco" pošle a to i ty vyšumělé (zapomenuté v šuplíku). Nebral bych to tedy jako moc spolehlivé ukládání dat.
Bez replikace s kontrolou chyb je to docela špatný cold-storage.

Ve vpsFree.cz máme na některých nodech SSD stará čtyři roky a jedou naprosto spolehlivě. Píše se do nich keš a log záměrů ze ZFS a není s nimi žádný problém. Koukám na 240GB disk a má nalítáno přes 400 TB zápisů a bez problémů funguje. Konkrétně je to model OCZ-VERTEX3. Nebál bych se toho.
Doma mi odišlo niekoľko SSD, nejaký Kingston, lacnejší Intel, väčšinou mali viac rokov. Mám doma jeden OCZ-VERTEX3 60GB, podľa mňa má viac ako 5 rokov. Pred 2-3 rokmi som ho vybral z notebooku a dal do desktopu na "dožitie". Robí L2arc pre moje diskové pole, na ktorom sú normálne dáta (/home), virtuálne stroje, volume s BTRS pre zálohy snapshotov zo servera, okrem iných záloh aj záloha z vpsFree, Ten OCZ je fakt nezmar. Podľa Smart je už dávno po životnosti, ale ten disk stále drží a drží a drží..

S tím reportováním máte pravdu. Já si koupil HP ProBook a SSD má normálně funkční S.M.A.R.T. reportování. Matce jsme později koupili "spotřebitelské" HP a tamní SDD mě nepříjemně překvapilo, protože žádným nástrojem S.M.A.R.T. nezobrazíte.

msx.

Re:SSD na častý zápis a dlhodobé udržiavanie dôležitých dát?
« Odpověď #11 kdy: 24. 11. 2020, 10:54:07 »
Zdravím,

SSDčka sú v móde už nejakú dobu a zaujímalo by ma ako je na tom situácia z pohľadu spolahlivosti a možnosti využitia SSD na častý zápis alebo dlhodobé udržiadanie dôležitých dát... stále mám pocit že najlepšie je mať SSD + HDD kombináciu, ale už som videl ľudí, čo mali len jedno 1TB SSD a fungovali aj s dátami na nich. Viem že SSD je voči HDD stále relatívne nespolahlivé čo sa týka životnosti, na druhú stranu som sa stretol za posledné roky s niekoľkými mŕtvymi alebo poškodenými HDD. Nepotrebujem teda poradiť ale skôr len chcem vedieť váš názor a či si myslíte že či už sú SSDčka dostatočne spolahlivé na dlhodobé uchovávanie dat, alebo stále je na dáta lepšie preferovať HDD.
Ak SSD, Gigabyte, 1 TB má 1600 TBW. HDD už za veľa nestoja: https://diit.cz/clanek/recenze-8tb-seagate-archive

Zvažoval som 2 TB HDD do NUCu, ale 2.5" disky robia takmer všetky len SMR. Nakoniec zvažujem ostať pri dočasnom riešení a to je 1 TB SSD. Som spokojný. Keď to robí automatickú zálohu dôležitých dát, tak ani o tom neviem. Zvažujem počkať na zlacnenie 2 TB SSD na cenu pod 100 € a končím s HDD.

No a že môže SSD odísť? Môže, treba si zvážiť, čo je dôležité a máť zálohu. Ak nemám zálohu, tak tie dáta nie sú dôležité. Šanca, že odídu 2 disky naraz (mimo živelnej pohromy) je relatívne nízka.

msx.

Re:SSD na častý zápis a dlhodobé udržiavanie dôležitých dát?
« Odpověď #12 kdy: 24. 11. 2020, 11:00:13 »
Ešte doplním. Myslel som si, že ak budem dávať filmy na SSD a často ich presúvať, že to SSD rýchlo zničím. Zistil som, že mám HDD, ktorý počíta, koľko číta a zapisuje. Mám ho niekoľko rokov a používam ho na filmy. Má 1 TB a za celú dobu som naň zapísal cca 1,5 TB. Myslím, že v tomto je životnosť SSD a HDD u mňa porovnateľná. Tiež mám disk, ktorý má 0.5 TB, starý asi 5 rokov a ten pravdepodobne melie z posledného (2x low level format za mesiac). Ten ale používam na to, čo si viem vytvoriť za nejaký čas, prípadne stiahnuť z internetu (inštalačné exe súbory a obrazy pre VirtualBox), takže to mi tak nevadí.

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:SSD na častý zápis a dlhodobé udržiavanie dôležitých dát?
« Odpověď #13 kdy: 24. 11. 2020, 11:04:54 »
S tím reportováním máte pravdu. Já si koupil HP ProBook a SSD má normálně funkční S.M.A.R.T. reportování. Matce jsme později koupili "spotřebitelské" HP a tamní SDD mě nepříjemně překvapilo, protože žádným nástrojem S.M.A.R.T. nezobrazíte.

Zda to nebude tim, ze eMMC, ktere se nachazi ve vetsine spotrebky/lowcostu, neumi SMART :-)

Ak SSD, Gigabyte, 1 TB má 1600 TBW. HDD už za veľa nestoja: https://diit.cz/clanek/recenze-8tb-seagate-archive

Ale notak, ukazovat prstem na prvni SMR disk je v dnesni dobe nefer. Neridte se pouze cenou - daji se porad sehnat sluzne HDD - daj se najit podle napr. delkou zaruky, modely s 5 lety ma vyrobce jiste lepe postaveny, nez modely s 2 roky, ale budou to vesmes 7200rpm disky pro firemni nasazeni.

Ešte doplním. Myslel som si, že ak budem dávať filmy na SSD a často ich presúvať, že to SSD rýchlo zničím. Zistil som, že mám HDD, ktorý počíta, koľko číta a zapisuje. Mám ho niekoľko rokov a používam ho na filmy. Má 1 TB a za celú dobu som naň zapísal cca 1,5 TB.

Na toto pouziti ti staci i to nejhori QLC SSD - jednou zapises, a pak uz jenom ctes. A zde se hodi mit FS s checksumy (btrfs), a samozrejme zalohy na klasickem disku v jinem systemu/zdroji/miste, abys eliminoval zaroven jina rizika, nez jen poskozeni SSD.

msx.

Re:SSD na častý zápis a dlhodobé udržiavanie dôležitých dát?
« Odpověď #14 kdy: 24. 11. 2020, 12:23:57 »
Ak SSD, Gigabyte, 1 TB má 1600 TBW. HDD už za veľa nestoja: https://diit.cz/clanek/recenze-8tb-seagate-archive

Ale notak, ukazovat prstem na prvni SMR disk je v dnesni dobe nefer. Neridte se pouze cenou - daji se porad sehnat sluzne HDD - daj se najit podle napr. delkou zaruky, modely s 5 lety ma vyrobce jiste lepe postaveny, nez modely s 2 roky, ale budou to vesmes 7200rpm disky pro firemni nasazeni.
ozeni SSD.
Nemyslím to tak, že HDD sú zlé. Myslím to tak, že je umenie nájsť klasický neSMR disk. Vážne, skús mi nájsť 2 TB HDD bez SMR s výškou 7 mm vo formáte 2,5". Chcem to dať do NUCu. Budem ti veľmi povďačný. Keby sa tam dá dostať aj 10 mm HDD bral by som aj ten, ale na trhu 2 TB 2,5" disk v kapacite > 1 TB neexistuje. Dokonca je ťažšie zohnať aj neSMR 1 TB WD. Ten sa zohnať dá, ale nemajú ho všade.
Ešte doplním. Myslel som si, že ak budem dávať filmy na SSD a často ich presúvať, že to SSD rýchlo zničím. Zistil som, že mám HDD, ktorý počíta, koľko číta a zapisuje. Mám ho niekoľko rokov a používam ho na filmy. Má 1 TB a za celú dobu som naň zapísal cca 1,5 TB.

Na toto pouziti ti staci i to nejhori QLC SSD - jednou zapises, a pak uz jenom ctes. A zde se hodi mit FS s checksumy (btrfs), a samozrejme zalohy na klasickem disku v jinem systemu/zdroji/miste, abys eliminoval zaroven jina rizika, nez jen poskozeni SSD.
To bol len príklad, ja používam SSD na zálohy, teda aspoň zatiaľ, kým mu nenájdem aj iné využitie. Popravde cena QLC je takmer identická s TLC (rozdiel v jednotkách eur), takže nižšie TBW mi pri podobnej cene nie je veľmi po vôli. Výhoda je ale, že takmer všetky disky sú TLC. Samozrejme počítam s tým, že o pár rokov bude TLC minulosť.