Miniatúrne NAS na domáce použitie

Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Miniatúrne NAS na domáce použitie
« kdy: 18. 11. 2020, 13:33:58 »
Zdravím,

potreboval by som poradiť NAS s malými rozmermi na domáce použitie.

Ďakujem.


Re:Miniatúrne NAS na domáce použitie
« Odpověď #1 kdy: 18. 11. 2020, 14:42:30 »

AM

Re:Miniatúrne NAS na domáce použitie
« Odpověď #2 kdy: 18. 11. 2020, 14:58:32 »
NAS servery na 1 disk.
To je dobrá rada, nicméně za zvážení stojí i řešení se dvěma disky v RAID 1. Když se jeden disk porouchá, tak data zůstanou na druhém. Fyzicky ty krabičky o mnoho větší nejsou.

Re:Miniatúrne NAS na domáce použitie
« Odpověď #3 kdy: 18. 11. 2020, 14:59:50 »
Relativně malý je https://www.hardkernel.com/shop/odroid-hc2-home-cloud-two/ , používám k maximální spokojenosti, velikost přesně na 3,5 palcový disk, gigový port a osmijádrový procesor, tělo je jeden velký hliníkový chladič. Vyrábějí i ještě menší verzi pro 2.5 disk. Jako operační systém používám Armbian, zatím se mi jej nepodařilo pořádně zadýchat. Případně by vás mohly oslovit nové modely HC4, ty mají trochu jinou konstrukci. Já plánuji dělat stack z více strojů, tak jsem volil právě tenhle formát.

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Miniatúrne NAS na domáce použitie
« Odpověď #4 kdy: 18. 11. 2020, 15:30:31 »
Ja budu zrejme kupovat 12T WD v boxu s eth portem, abych z nej kuchnul disk, nestacila by ti takova krabicka? Nebo tam chces mit disky dva?


Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Miniatúrne NAS na domáce použitie
« Odpověď #5 kdy: 18. 11. 2020, 15:43:19 »
To Odroid riešenie ma zaujalo, ale pozeral som aj na Synology DS120J a DS220J...

Ostatne keď tak ale na to uvažujem, tak RAID1 neviem či sa v mojom prípade oplatí v pomere k cene, pretože aj tak ten NAS bude v podstate pre filmy a pár súborov a pre zálohy (poviete si že na zálohy RAID1 určite, ale keďže sa jedná už o druhú kópiu súborov, ktoré už sú aj v počítači, aj v cloude).

Na druhú stranu ma ešte napadlo či by nebola rozumná možnosť aj urobiť to, že by som mal RPI, ktorý by som využíval k TV, a zároveň z neho mal aj NAS. Momentálne už mám 2.5" WD Black disk, ktorý neviem nikde využiť, tak by som ho aspoň využil. Niektorý ale hovoria že toto riešenie je dosť špatné a nespoľahlivé.

Z tých lacných riešení zatiaľ to vyzerá že pôjdem do Odroid riešenia HC1.

Re:Miniatúrne NAS na domáce použitie
« Odpověď #6 kdy: 18. 11. 2020, 16:03:41 »
Nedávno tady někdo psal, že používá (dokonce v rámci práce) nějaké řešení postavené na RPi a je to stabilní. Je teda fakt, že to zároveň nepoužívá jako přehrávadlo k televizi, ale na domácí použití bych v tom asi neviděl úplně velký problém. Zkus pohledat v diskuzích k zálohování/NASům, cca před měsícem se to tu řešilo.

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Miniatúrne NAS na domáce použitie
« Odpověď #7 kdy: 18. 11. 2020, 16:44:43 »
Jeste se koukni, jestli tvuj router nahodou nema USB port a podporuje sdileni disku. Staci zapojit a naformatovat 2.5 usb disk. Dost mozna to bude na domaci NAS stacit - ukladani fotku a prehravani filmu nepotrebuje zadny velky datovy tok. Kdyby to pozdeji nestacilo, staci prikoupit treba raspberry pi4.

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Miniatúrne NAS na domáce použitie
« Odpověď #8 kdy: 18. 11. 2020, 18:22:28 »
Jeste se koukni, jestli tvuj router nahodou nema USB port a podporuje sdileni disku. Staci zapojit a naformatovat 2.5 usb disk. Dost mozna to bude na domaci NAS stacit - ukladani fotku a prehravani filmu nepotrebuje zadny velky datovy tok. Kdyby to pozdeji nestacilo, staci prikoupit treba raspberry pi4.

To jsem kdysi vyzkoušel, ale výkon byl tragický. Po následném přepojení disku k PC se rozhodilo kódování názvů souborů.

Ten Odroid s diskem 2,5" mi připadá jako velmi výhodný, můžeš si tam dát OS dle vlastních priorit.

t2000

Re:Miniatúrne NAS na domáce použitie
« Odpověď #9 kdy: 18. 11. 2020, 18:33:28 »
Používám cca 5 let Banana PiR1 s OpenWrt/LEDE OS jako nas, switch, router, filtr reklam, traffic shaper a dlna s 2.5" HDD ze starého NB. Dnes už je i verze pro dva hdd Banana Pi-R2. Menší asi neseženeš. Rychlost přenosu cca 25MB/s.

https://i.ibb.co/jWZCZTw/BpiR1.jpg

Re:Miniatúrne NAS na domáce použitie
« Odpověď #10 kdy: 18. 11. 2020, 18:39:24 »
Ještě k tomu odroidu, jako novinku mají https://www.hardkernel.com/shop/odroid-hc4/ , malý "boxík" na dva disky, kde by šel asi i softwarový raid, asi tedy i jakási datová redundance. Podpora ze strany armbianu je pravděpodobně jen otázkou trochy času.

Jinak původně jsem jako malý NASík používal taky BananaPI se SATA SSD diskem. Řešení zdánlivě efektivní, bohužel ale nestabilní, v momentě, kdy se zadýchal trochu CPU, zadýchala se taky síťovka, disk, paměť a celý server se kousnul, bez jediného záznamu v logu.

Re:Miniatúrne NAS na domáce použitie
« Odpověď #11 kdy: 18. 11. 2020, 21:42:09 »
Pouzivam rpi4 jako mini nas, bootuju z sd karty, root mam na SSD (pres USB3). Myslim, ze uz se da nejak primo bootovat z SSD, ale neresil jsem to. OS pouzivam Ubuntu server. Zalohuju na to fotky z mobilu (na dalsi disk pripojeny opet pres USB). primarni pouziti je UPNP do tv, veze resp. mobilu a funguje to jak ma. Ten odroid bude, rekl bych, elegantnejsi reseni, ale nechtelo se mi resit dopravu/celni rizeni, atd.

Re:Miniatúrne NAS na domáce použitie
« Odpověď #12 kdy: 19. 11. 2020, 08:13:06 »
Relativně malý je https://www.hardkernel.com/shop/odroid-hc2-home-cloud-two/ , používám k maximální spokojenosti, velikost přesně na 3,5 palcový disk, gigový port a osmijádrový procesor, tělo je jeden velký hliníkový chladič. Vyrábějí i ještě menší verzi pro 2.5 disk. Jako operační systém používám Armbian, zatím se mi jej nepodařilo pořádně zadýchat. Případně by vás mohly oslovit nové modely HC4, ty mají trochu jinou konstrukci. Já plánuji dělat stack z více strojů, tak jsem volil právě tenhle formát.

Hoj, můžu se prosím zeptat jaké na něm dosahuje samba rychlosti? Mám na něm armbian (jádro 4.něco) s owncloudem a je to jak na houpačce - nedávno to bylo na gigové síti v pohodě 115/110 (read/write), ted je to mezi 20-110 asi podle polohy slunce vůči uranu... - nic jsem neměnil, kabely, router všechno je snad stejný. Jen na tu HC2 přislo pár aktualizací

Re:Miniatúrne NAS na domáce použitie
« Odpověď #13 kdy: 19. 11. 2020, 08:37:23 »
...Ten odroid bude, rekl bych, elegantnejsi reseni, ale nechtelo se mi resit dopravu/celni rizeni, atd.

clo a ine nastastie netreba riesit: https://rlx.sk/sk/odroid/7927-odroid-hc4-g201014154359-hardkernel.html

Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Miniatúrne NAS na domáce použitie
« Odpověď #14 kdy: 19. 11. 2020, 12:50:43 »
Osobne RPI a podobné zariadenia najradšej kupujem z rpishop.cz takže tam by som kúpil aj ten Odroid (ktorý tam majú). CLO myslím že riešiť nebude potrebné.

Ohľadom NAS, prečítal som si aj druhé vlákno: https://forum.root.cz/index.php?topic=23257.msg340275;topicseen#msg340275 ktoré bolo na vrchu a nejak som si splietol so svojim. Prečítal som si príspevky ostatných a skutočne to vidím že má zmysel rozhodovať sa len medzi RPI/Odroid riešením a Synology riešením. Keďže už mám 2.5" disk WD Black 7200rpm tak by som ho využil, a HC1 je akurát na 2.5" disky, tak fakt uvažujem práve nad HC1. Ešte padol tu nápad že použiť redukciu zo SATA na USB, a pripojiť disk napriamo k routeru, ale vraj je to pomalé riešenie, neviem či na prehranie filmu v TV, nejaké zálohy a pár súborov je potrebné nejak riešiť rýchlosť. Ak by ale nestačilo tak som pozeral že HC1 ide až do 120Mb/s prenos, čož je slušné. Nemá niekto nejaké testy aká rýchlosť prenosu sa dá dosiahnuť pri RPI4?