Raspberry Pi, video-telefon pro seniory

Raspberry Pi, video-telefon pro seniory
« kdy: 15. 11. 2020, 00:33:08 »
V dnesni neutesene dobe se muze jednoduse stat, ze se nedostanete za svymi pribuznymi. Telefonni spojeni je mozne, ale po telefonu neukazete jak se dari vnoucatum apod.

Snazil jsem se najit zarizeni, ktere by jednoduse umoznilo video hovory - s tim, ze rozhrani musi byt absolutne hloupe: obrazovka, minimum tlacitek - zadne menu ani prvky, ktere by uzivatele mohly mast. Takove zarizeni jsem nenasel a/nebo bylo spojene s predplatnym a to v konkretni zemi (napr. GB, AU).

Zacal jsem si tedy pohravat s myslenkou zbastleni takoveho zarizeni - pri pohledu na ceny hardware se ale dostavam na castky odpovidajicim chytrym telefonum nizsi tridy:

  • Raspberry Pi: ~1000 CZK
  • SD karta: ~200 CZK
  • komunikacni modul (GSM): ~1500 CZK / LTE USB modem: ~1300 CZK
  • 7" (minimum) display: ~1000 CZK (bezdotykovy) / ~1700 CZK (dotykovy)
  • kamera (RPi / USB): ~500 CZK
  • reproduktor: ~200+ CZK
  • mikrofon (pokud neni soucasti kamery): ~150 CZK
  • napajeci zdroj: ~250 CZK
  • case: spousta zkouseni, nervu, ... k nezaplaceni

(= zarizeni, ktere se pichne do zasuvky a je pripravene k uzivani)

... a hardwarem to samozrejme nekonci. Jen co jsem zacal o bastleni premyslet, napadlo mne pouzit Skype - zarizeni by slo jednoduse zavolat, ze zarizeni by pak slo vyvolat hovor pomoci "skype:<username>" linku. Nanestesti Skype neni portovan pro ARM. Dalsi v rade napadu je Jitsi Meet, ktery ma API v JS, slo by tedy jednoduse ovladat pomoci UI elementu (netreba hardwarovych tlacitek). V obou pripadech si ale nejsem jisty se zabezpecenim - v idealnim pripade by na zarizeni melo jit volat jen vybranymi kontakty.

V neposledni rade by se slo na takove zarizeni pripojit vzdalene - "oservisovat" nebo zobrazit fotky jako na fotoramecku. (Jo a bezpecnost snad nemusim zminovat  ::) )

Existuje nejake consumer-ready zarizeni, ktere jsem prehledl? Je tento napad schudny? Lze cile docilit nejak uplne jinak?


Re:Raspberry Pi, video-telefon pro seniory
« Odpověď #1 kdy: 15. 11. 2020, 06:03:07 »
Co Facebook Portal? Varianta mini stojí 129$ a funguje out of box.

.

  • *****
  • 546
    • Zobrazit profil
Re:Raspberry Pi, video-telefon pro seniory
« Odpověď #2 kdy: 15. 11. 2020, 08:47:00 »
Nejsnadnější je koupit někde v bazaru repas PC za pár korun a se zárukou, např. https://www.pocitarna.cz/pocitace/dell-optiplex-780-mini-tower-8/ a k tomu monitor, klávesnici, myš a web kameru. A nainstalovat Messenger, pod W10 je to samostatná aplikace, netřeba přistupovat přes Facebook.
Na vzdálenou správu pak buď MS Remote Desktop (pokud je veřejná IPv4 a ideálně pevná) nebo TeamViewer.

Zařízení "do zásuvky" je pak akorát VoIP videotelefon, např. Grandstream GXV3350 (https://www.alza.cz/grandstream-gxv3350-sip-video-telefon-d5886030.htm), ovšem cenově je to pálka (už proto, že jsou ty telefony potřeba 2, resp. samozřejmě lze i jiný videotelefon).

Re:Raspberry Pi, video-telefon pro seniory
« Odpověď #3 kdy: 15. 11. 2020, 09:43:50 »
Diskuze o videotelefonu pro bábinu je zde: https://forum.root.cz/index.php?topic=22875.0

Re:Raspberry Pi, video-telefon pro seniory
« Odpověď #4 kdy: 15. 11. 2020, 10:15:23 »
Přijde mi to jako vynalézání kola. Je to individuální, ale u nás to s ženinou maminkou (83) vyřešil syn: koupil jí telefon (nějaký výprodejový Honor), babička se naučila a už s tím normálně telefonuje, a když je na wifi, tak i videohovory přes whatsapp. Má doma internet (s tím se na notebooku skamarádila už dřív, ačkoliv není moc technický typ).
On je ten mobil poměrně blbuvzdorný, když tam dáte nějaký vhodný launcher a schováte věci, které nejsou potřeba.
Horší je, když se člověku třesou ruce (parkinson nebo třeba dočasně po chemoterapii). Pak je lepší notebook (repas je za pár tisíc), s myší se na ovládací prvky trefuje líp.
LTE USB modem plus datový tarif je IMHO nevhodná cesta, lepší je nějaké normální připojení k internetu.


Hamparle

  • ****
  • 360
  • junior developer ucho
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Raspberry Pi, video-telefon pro seniory
« Odpověď #5 kdy: 15. 11. 2020, 13:12:13 »
... PC za pár korun a se zárukou, např. https://www.pocitarna.cz/pocitace/dell-optiplex-780-mini-tower-8/

... optiplex
...k tomu monitor, klávesnici, ...myš a web kameru. .

...Zařízení "do zásuvky"
Počítat s mobilitou zařízení  od začátku by asi měla být hlavní priorita. Když už tak něco co poběží z powerbanky (5V ). Problém zůstává zobrazovadlo

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Raspberry Pi, video-telefon pro seniory
« Odpověď #6 kdy: 15. 11. 2020, 13:21:22 »
Teda vo výsledku chceš niečo ako Asus Touch AiGuru SV1T alebo Grandstream GSC3570 SIP interkom
« Poslední změna: 15. 11. 2020, 13:27:56 od Mlocik97 »

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Raspberry Pi, video-telefon pro seniory
« Odpověď #7 kdy: 15. 11. 2020, 13:31:00 »
Ok, pozerám to druhé som si splietol, to je len nie cez Internet.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Raspberry Pi, video-telefon pro seniory
« Odpověď #8 kdy: 15. 11. 2020, 13:31:20 »
Přijde mi to jako vynalézání kola.
Bohužel je, stejně jako u mnoha ostatních „IoT“ use-casů, problém sehnat zařízení, které půjde: 1) upravit tak, aby fungovalo „samo“ a „nešlo špatným mačkáním softwarově rozbít“, nevyskakovaly reklamy (!) a podobné hrůzy 2) nepřestalo za chvíli fungovat protože výrobce přestal vydávat updaty/záviselo na službě, která skončila. Mně teda přijde, že linuxový minipočítač s webkamerou, který sám pustí Jitsi, které samo zavolá na předem nastavený kontakt, a nebude reagovat na žádné vstupní eventy, není vynalézání kola - vždyť to jsou všechno hotové věci, doslova stačí napsat třířádkový initskript.

Je to individuální, ale u nás to s ženinou maminkou (83) vyřešil syn: koupil jí telefon (nějaký výprodejový Honor), babička se naučila a už s tím normálně telefonuje, a když je na wifi, tak i videohovory přes whatsapp.
Ano, jak píšeš, je to individuální - ani jedni z mých prarodičů by tohle nedokázali.

s myší se na ovládací prvky trefuje líp
Jak jsem psal, záleží na stavu toho člověka. U mě měl jeden prarodič pár let před smrtí problém i pustit televizi.

.

  • *****
  • 546
    • Zobrazit profil
Re:Raspberry Pi, video-telefon pro seniory
« Odpověď #9 kdy: 15. 11. 2020, 14:36:04 »
... PC za pár korun a se zárukou, např. https://www.pocitarna.cz/pocitace/dell-optiplex-780-mini-tower-8/

... optiplex
...k tomu monitor, klávesnici, ...myš a web kameru. .

...Zařízení "do zásuvky"
Počítat s mobilitou zařízení  od začátku by asi měla být hlavní priorita. Když už tak něco co poběží z powerbanky (5V ). Problém zůstává zobrazovadlo
Sorry, ale já v úvodním dotazu o nějaké mobilitě zařízení vůbec nic nečtu a ani to z toho nijak nevyplývá, spíš naopak. Pokud by někdo chtěl mobilitu, tak to je akorát mobil, tablet a NB, což by měl tazatel vyřešeno a nemusel zde nic psát.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Raspberry Pi, video-telefon pro seniory
« Odpověď #10 kdy: 15. 11. 2020, 17:06:11 »
Teda vo výsledku chceš niečo ako Asus Touch AiGuru SV1T alebo Grandstream GSC3570 SIP interkom
Na tom si můžeme krásně ukázat ty problémy se zastaralým a neladitelným softwarem: https://7fff.com/2011/12/asus-aiguru-sv1t-skype-videophone-worst-consumer-electronics-product-of-2011-and-2010-and-maybe-2009/

Jestlipak to vůbec dneska funguje, když se Skype mezitím několikrát změnil? Minimálně desktopový Skype klient z té doby už dávno nefunguje: https://www.abclinuxu.cz/zpravicky/microsoft-ukoncil-podporu-skype-pro-linux-ve-verzich-4.2-a-starsich

Re:Raspberry Pi, video-telefon pro seniory
« Odpověď #11 kdy: 15. 11. 2020, 18:52:57 »
Co Facebook Portal? Varianta mini stojí 129$ a funguje out of box.
Musím říct, že tohle zařízení mě hodně zaujalo. Speciálně ten automatický kameraman vypadá velmi poutavě, aspoň podle ukázek.

https://www.youtube.com/watch?v=8YJbrZUXhMs

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Raspberry Pi, video-telefon pro seniory
« Odpověď #12 kdy: 15. 11. 2020, 19:21:31 »
Co Facebook Portal? Varianta mini stojí 129$ a funguje out of box.
Musím říct, že tohle zařízení mě hodně zaujalo. Speciálně ten automatický kameraman vypadá velmi poutavě, aspoň podle ukázek.

https://www.youtube.com/watch?v=8YJbrZUXhMs

To je video, polka videa si robia pípoviny že si dajú hlavu nejakého zvieratka cez svoju ako u postihnutých. Nikdy som túto zábavu nepochopil.

Re:Raspberry Pi, video-telefon pro seniory
« Odpověď #13 kdy: 15. 11. 2020, 22:02:44 »
Nechtel jsem jit uplne do detailu, zaroven jsem si uvedomil, ze jsem uvedl nepresnost. Priste se polepsim a uvedu vsechny souvislosti. Napravuji tedy v bodech:

  • Babicce je pres 90 let, jsme radi, kdyz s ni muzeme telefonovat (a ona si zrovna omylem nevypne vyzvaneni nebo neztisi telefon; nabijeni telefonu je samo o sobe komplikovanou zalezitosti)
  • Neni mobilni, maximalne se posadi na posteli
  • V domove duchodcu neni prilis prostoru kam umistit notebook natoz desktop, WiFi - ani nahodou
  • (... a nejde tedy o vnoucata, ale pravnoucata)

Diky tedy na upozorneni na "Facebook Portal" - z recenzi to nevypada uplne jako "single-purpose" zarizeni, ktere hledam, ale mohl bych se odpichnout dal v hledani.

Z ostatnich komentaru mi pak prijde zajimava moznost porizeni nejakeho Androidiho tabletu a instalaci opravdu blbuvzdorneho launcheru. Ale existuje takovy? Je v silach jednotlivce proniknout do taju vyvoje pro Android a launcher vytvorit? (... ale to uz by patrilo pod "Software")



Jeste bych dodal, ze metriku "ale moje babicka to zvlada" nelze takto zobecnit. Pro nekoho je konecna, kdyz se zmeni barva ikony, nedejboze kdyz se jakkoliv malym zpusobem zmeni UI. Ne vsichni vnimaji svet nasima IT ocima.

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Raspberry Pi, video-telefon pro seniory
« Odpověď #14 kdy: 16. 11. 2020, 11:54:37 »
Podle me je ten whatsapp pruchozi. Da se na plochu ikonka dane konverzace, vsechny ostatni se schovaji. Staci zmacknout ikonku konverzace a pak ikonku videa. Prijem hovoru uz je slozitejsi, to je musi zmacknout tlacitko, ktere se tam objevi.

Postup by tedy byl:
Zavolat na mobil a upozornit, ze se bude volat s videem. Senior najde/zapne tablet/telefon. Potom mu zavolam a pozadam ho, aby zmacknul zelene tlacitko. V tento moment pokladam telefon a pokracuju uz jen videohovorem.

Problemy:
Nabijeni. Idealne by mel byt tablet stale na nabijecce, vzit tdy hodne dlouhou snuru a mozna i tablet treba povesit na zed.
Prijem hovoru. Najlepsi upozornit pres telefon.

Dalsi varianta je IP kamera a neustale zapnuty tablet na obou stranach. Pokud se netelefonuje, tak se pres to hodi dečka. Výhoda je, že se senior může koukat na děti i častěji, například můžu doma sundat kryt z kamery vždy mezi pátou a sedmou večer. Je k tomu potřeba nelimitovaný internet, třeba fixní 5G. (malá krabička, vejde se všude).