Zkušenosti s AntiSpam Gateway

Zkušenosti s AntiSpam Gateway
« kdy: 13. 11. 2020, 07:54:19 »
Dobrý den,
prosím podělte se o zkušenosti s provozováním opensource antispam gatewaye ve firemním prostředí. U nás v tuto chvíli používáme proprietární produkt, který ale musíme vyměnit. Rád bych vyzkoušel nějaký opensource, ale je těžké dohledat jiné zkušenosti než od domácích uživatelů. Jde mi o samostatný server, který profiltruje poštu od spamu a ostatního dřív než dorazí na firemní Exchange.

Očekávám, že to bude umět TLS, bude se v tom dobře hledat/trasovat pošta a snadno spravovat pravidla. Ideálně pokud to bude mít webovou konzoli (není podmínkou). Taky bych to měl jednou nastavit a pak už tam chodit jenom občas dělat nějaké výjimky/korekce. Nechtěl bych z toho dělat svoji novou náplň práce. (Současné řešení toto všechno splňuje.)

Bylo by fajn dozvědět se jaký produkt používáte a jak dlouho, v jak velkém prostředí (aspoň řádově počty mailboxů/aliasů - pokud nechcete přeskočte), jak jste s ním spokojení a jak složité jsou nasazení, provoz a údržba, a je-li i třeba dostupný nějaká možnost supportu. Případně co jste vyzkoušeli před tím a proč jste od toho odešli. I zkušenost typu "vyzkoušel jsem opensource, ale pak jsme přešli na proprietární produkt/službu XYZ, protože..." beru a budou pro mě přínosem. Nezakládám flame. Chci prostě vědět jak se věci mají a jestli má smysl nad tím přemýšlet.

Z toho co jsem našel se mi líbí třeba:
https://www.mailcleaner.org/
https://www.proxmox.com/en/proxmox-mail-gateway

Díky moc.


Medo77

  • ****
  • 288
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkušenosti s AntiSpam Gateway
« Odpověď #1 kdy: 13. 11. 2020, 12:56:31 »
Do hajzlu aj s odhlasovanim, uz by ste si to mohli fixnut, odpieklo mi to uz par prispevkov .....
Uz to zase pisat cele nejdem ..

Starsia historia - Astaro , fungovalo to ako AS gatewai pre KErio mail serverom ..asi 150 schranok ...
Sem tam to bolo nutne pozriet, skoncil tam aj legitimny mail ...  Asi 250 Schranok ..

Nedavna doba Kerio mail server - ten si to riesil sam .. Asi 80 schranok..
Pred nim este Kerio Firewall cez GEoIP blokoval neziaduce pooly .. (v zasade vsetko okrem gmailu, microsoftu a EU).


Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Zkušenosti s AntiSpam Gateway
« Odpověď #2 kdy: 13. 11. 2020, 13:02:28 »
Co použít obyčejný postfix jako relay server příchozí i odchozí pošty s nasazeným rspamd ?

To snad zvládne kdokoli na obyčejné VPSce

Re:Zkušenosti s AntiSpam Gateway
« Odpověď #3 kdy: 13. 11. 2020, 14:48:53 »
Z rucne postaveneho reseni postfix/spamassassin/clamav jsme presli na PMG. Ani jsme dalso reseni nezkouseli. Zkusenosti vesmes pozitivni. Jedine, co mi tam zatim chybi, je automaticka zaloha konfigurace. Hodne to zjednodusilo spravu. Nevyhodou je slozitejsi konfigurace, pokud to nekdo chce v orchestraci.

Rspamd jsem take zkousel, uz jsem mel cele reseni hotove pro orchestraci, ale sila PMG ve webui rozhodla.

Re:Zkušenosti s AntiSpam Gateway
« Odpověď #4 kdy: 13. 11. 2020, 17:51:30 »
U několika zákazníků (a ostatně i u rodinného Exchange serveru)  používám k naprosté spokojenosti Scrollout F1. Instalovat na čistý Debian 9, "předkonfigurované" iso ani nemá smysl zkoušet, je to shit.

http://www.scrolloutf1.com


Hamparle

  • ****
  • 360
  • junior developer ucho
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkušenosti s AntiSpam Gateway
« Odpověď #5 kdy: 13. 11. 2020, 18:26:26 »
Do hajzlu aj s odhlasovanim, uz by ste si to mohli fixnut, odpieklo mi to uz par prispevkov .....
‼ karma +

Bugsa

  • ***
  • 106
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkušenosti s AntiSpam Gateway
« Odpověď #6 kdy: 13. 11. 2020, 19:33:48 »
V produkci už dlouhá léta používám MailCleaner ve free verzi. https://www.mailcleaner.net/

Re:Zkušenosti s AntiSpam Gateway
« Odpověď #7 kdy: 13. 11. 2020, 19:36:10 »
Stojím před stejným rozhodnutím, antispam a MS Exchange pro 300 mail boxů.  Přikláním se  vyzkoušet Proxmox Mail Gateway. Na Proxmox VE mi běží 5 let virtualizace a zatím k plné spokojenosti. Pokud by měl někdo zkušenost z provozu v praxi, přimlouvám se za komentář.  ;)

Re:Zkušenosti s AntiSpam Gateway
« Odpověď #8 kdy: 13. 11. 2020, 20:45:14 »
Cisco ESA (IronPort) naprosto super zkušenosti, nasazeno u více zákazníků a člověk o tom ani neví, není nutné se v tom furt vrtat a ladit. Samozřejmě to není “zadarmo”.

jouda2

Re:Zkušenosti s AntiSpam Gateway
« Odpověď #9 kdy: 13. 11. 2020, 23:58:07 »
K tomu Ironportu se můžu jednoznačně připojit, dá se tam nastavit vše potřebné a databázi mají výbornou.

ad rspamd - na domácí mail asi v pohodě (taky ho doma mám), ale do firmy nevím nevím, jako soft je to príma, ale bez dobrých (=placených) blacklistů to prostě není úplně ono.

Re:Zkušenosti s AntiSpam Gateway
« Odpověď #10 kdy: 15. 11. 2020, 10:36:23 »
Trend Micro IMSVA virtuální appliance nebo jejich SaaS.
Placené. Jednoduchá webová správa, která ale umožňuje velmi granulární nastavení pravidel
Antivirus, Antispam: DKIM, IP filtering, jejich mail reputation, SPF ... koukni, víc toho z hlavy nedám

Re:Zkušenosti s AntiSpam Gateway
« Odpověď #11 kdy: 15. 11. 2020, 11:12:09 »
Trend Micro IMSVA virtuální appliance nebo jejich SaaS.

Zajímavé. Co obnáší "uživatel"? Mám řekněme 5 lidí, ale mailových schránek je podstatně více a aliasů (na jednu či více schránek) je samozřejmě ještě mnohem víc. Díky.

Re:Zkušenosti s AntiSpam Gateway
« Odpověď #12 kdy: 15. 11. 2020, 11:54:56 »
Trend Micro IMSVA virtuální appliance nebo jejich SaaS.

Zajímavé. Co obnáší "uživatel"? Mám řekněme 5 lidí, ale mailových schránek je podstatně více a aliasů (na jednu či více schránek) je samozřejmě ještě mnohem víc. Díky.
Tak to nevím, koukni na jejich stránky. Zítra se můžu podivat, nikdy jsem limity neřešil, ale my máme enterprise edici

McFly

  • *****
  • 560
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkušenosti s AntiSpam Gateway
« Odpověď #13 kdy: 15. 11. 2020, 13:00:43 »
Z rucne postaveneho reseni postfix/spamassassin/clamav jsme presli na PMG.

Mohu se zeptat na důvod, proč jste opustili původní řešení? V práci pro 300+ mailboxů máme právě Postfix+Amavis+Spamassassin+Clamav a já nyní stavím nové řešení prakticky na tom samém. Samozřejmostí je DKIM kontrola/podepisování, SPF kontrola, DMARC kontrola, DNS blacklisty, ruční whitelisty/blacklisty...

Re:Zkušenosti s AntiSpam Gateway
« Odpověď #14 kdy: 15. 11. 2020, 18:37:50 »
Něco podobného teď také potřebuju a při prohledávání možných řešení jsem našel Modoboa. Máte s tím někdo zkušenost?