Návrat do IT po 12 letech

Návrat do IT po 12 letech
« kdy: 12. 11. 2020, 13:01:53 »
Zdravím,

má někdo z vás zkušenost s odchodem z IT (správa sítí) a opětovným návratem? Moje zkušenosti jsou uvedeny v příloze.
Nejspíš by mi vyhovovala junior pozice, pozice IT technika - HW, pozice, ve které by byl čas si doplnit znalosti.
Vzdělání SPŠ strojnická + nástavba výpočetní technika ekonomika. Praxe v informatice cca 15 let. Nyní cca 12 let práce ve strojařině na dělnických pozicích.


Re:Návrat do IT po 12 letech
« Odpověď #1 kdy: 12. 11. 2020, 14:09:04 »
Hmmm... Já bych vzal CV, podíval se na jobs.cz nebo podobné a poslal jej na pozice, kde se mi to líbí. Nevidím v tom moc problém, zejména, když IT lidi hledají výrobní podniky a pod...

Re:Návrat do IT po 12 letech
« Odpověď #2 kdy: 12. 11. 2020, 14:15:36 »
Ahoj,

Zkousel jsi "probourat" se do IT ve strojirenske firme, kde pracujes? Tak bych na to asi sel ja. Kdysi jsem toto s jednim clovekem diskutoval a moje doporuceni bylo at se snazi byt siroko daleko nejlepsi v praci se SW CNC stroju. Ale byl to trochu jiny pribeh, nemel zadne zkusenosti z IT a nebylo to v CR.

Pokud opravdu chces zmenu tak  bych trochu upravil to pdfko do podoby zivotopisu a zkus to spis v nejake "realitce na lidi"

Bude to asi hodne tezke, ale napriklad windows 2008 jeste u jednoho klienta mame :).

Zacinaji se hodne prosazovat reseni v cloudu. Zaloz si ucet na Azure, nebo AWS a zkus se neco z toho naucit ovladat. U nas driv byval clovek jen na infrastrukturu v office. Pred casem se do AWSka/na sluzby mimo kancelar presunul email a sdileni souboru a nove systemy uz jsou rovnou sluzby v mracku. Pokud mame vlastni servery tak vse automatizovano pomoci Ansible/Terraform.

Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Návrat do IT po 12 letech
« Odpověď #3 kdy: 12. 11. 2020, 14:44:25 »
To pdfko.. nevím jestli bych úplně zveřejňoval diagramy sítě svých (byť bývalých) chlebodárců a na mě působí zvláštně ta 20 let stará školení..

Zdenek Henek to napsal celkem dobře, bude to chtít si ošahat současné technologie, ale vsechno jde.

Priprav se taky na zvedave dotazy proc jsi po 15 letech z IT utekl a vracis se po 12 letech..

Re:Návrat do IT po 12 letech
« Odpověď #4 kdy: 12. 11. 2020, 20:56:35 »
@MichalKovacic -jobs.cz, startupjobs.cz atd. zkouším, problém je že v rámci kraje je jen "pár" pracovních nabídek. Nezbyde mi asi jiná možnost, než Praha

@Zdenek Henek - firma má na IT komplet outsourcing
- PDF mám jako přílohu k životopisu
- verzi Windows Serveru nepovažuji za rozhodující. Vyzkoušet a naučit se to dá na nějakém testovacím HW a ve virtuálu
- na cloud se zkusím podívat

@Jose D - ten diagram je tak obecný, že si nemyslím, že to může něčemu vadit. Stav na obrázku je z roku cca 1998/1999 před překlopením NetWare 4.11 na Windows NT4
-školení jsem tam nechal záměrně, žádná jiná nemám, jako dělník jsem si nemohl dovolit cpát peníze do sebevzdělávání. Navíc principy se úplně nezměnily. (zkoušky na certifikace CNE a poslední školení Novell jsem si platil sám)
- s tou otázkou počítám


Re:Návrat do IT po 12 letech
« Odpověď #5 kdy: 13. 11. 2020, 11:25:53 »
Mám spíš obecnou radu ze své zkušenosti: zkus se dostat k nějaké specializované IT personální agentuře na takový obecný pohovor. Prostě jim napiš víceméně to co sem a že by sis o tom chtěl promluvit jaké jsou možnosti. Už tím kdo ti a jak ti odpoví získáš první zpětnou vazbu. Mně podobný rozhovor (byť jsem byl v dost jiné situaci, jsem ve svém oboru hodně senior našli si mi sami přes LinkedIn když jsem si dával rok prázdnin) hodně pomohl si rozmyslet co ted dál chci, jaké jsou možnosti a dodalo sebevědomí k dalšímu hledání... třeba z toho nic nebude, já si místo nakonec našel sám, ale je to praktický první krok. 

Re:Návrat do IT po 12 letech
« Odpověď #6 kdy: 13. 11. 2020, 11:46:19 »
Některé principy zůstavají, ale spousta věcí ve výčtu se značně zastaralá a novell se snad už ani nikde nepoužívá.

Úplně, nevím, jestli by se mi ještě chtělo, pomalu v 50, celý den lízt někomu pod stolem a řešit problémy typu "na něco jsem klikla a ono to zmizelo".  Taky bych nečekal moc velké finanční ohodnocení.

Zkus se podívat po práci ve státní správě. Tam by se s tvými zkušenostmi nějaká kariéra dala udělat.

Re:Návrat do IT po 12 letech
« Odpověď #7 kdy: 13. 11. 2020, 12:47:23 »
@Makovec -Dík, to mohu zkusit. Jen mě nenapadá koho oslovit. LinkedIn profil mám léta, ale tak nějak nevím co si do něj s touto kombinací pracovních zkušeností napsat.

@8B3CE273 - Vím, že Novell je v podstatě mrtvý systém, zároveň vím, že na okrese je firma jedoucí na MicroFocus (Novell) OES, Linuxuvé desktopy, LibreOffice. Další co se používá eDirectory a ZENWorks.

- Ve strojařině jsem se dopracoval až na seřizovače, principy user supportu jsou stejné, jenom přímo ve výrobě. Samotné seřizování, údržba i podpora lidí mě baví. Práce byla bohužel kombinací běžného dělníka a seřizovače (cca 70% běžná obsluha, 30% seřizování a zbytek) Styl práce, kde se pouze mění kusy v mašině s občasným přeměřením dle nějakých pravidel je pro mě ubíjející a co je horší jsem na to většinou pomalý.
- Co se ohodnocení týká, tak bych měl rád v rámci kraje 25k (mám tady relativně nízké životní náklady), v Praze 30k-35k hrubého (v Praze se náklady zvyšují o ubytování)

dahl

Re:Návrat do IT po 12 letech
« Odpověď #8 kdy: 13. 11. 2020, 13:56:20 »
Covece vsechno se zmenilo. Zacinal jsem jako windows support/admin 2008 a mezi roky 2015-18 se zmenilo uplne vsechno. Vsechny desktopy maji 10ky, je to v podstate naprosto bezudrzbove, hw se nekazi, ma dostatek vykonu, uzivatele k tomu nikoho nepotrebuji, vsechno bezi v Azure, Office 365, vsechno se virtualizuje, pbx se hromadne rusi, vsichni maj smartfony. Prace takoveho toho klasickeho onsite "ajtaka" je uz spis takovej support a hodne firem se tehle lidi zbavuje...jina doba, spravci site z roku 2000 nebudou mit co zrat...vcetne me :)

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Návrat do IT po 12 letech
« Odpověď #9 kdy: 13. 11. 2020, 14:06:10 »
nebo zkusit nejakou lokalni firmu co se stara o lokalni internet na vesnici.
tam to muze byt kombinace ajtacke a montazni prace, kabelaz, anteny v terenu.

Re:Návrat do IT po 12 letech
« Odpověď #10 kdy: 14. 11. 2020, 09:41:52 »
Před pár lety jsem měl nějaké činění s ITTalents a Timone a přišli mi docela kompetentní.

xyz

  • ***
  • 200
    • Zobrazit profil
Re:Návrat do IT po 12 letech
« Odpověď #11 kdy: 14. 11. 2020, 10:34:26 »
Jak uz tady psali jini:

Zacal bych tim zivotopisem. Daji se najit perfektni sablony. Priloha k zivotopisu je podle me nestandardni zalezitost. A domaci sit urcite opravdu nikoho nezajima. Vyhazel bych z zivotopisu vsechno, co se tyka dnes uz mrtvych technologii. Tj. ze mate kurz Novell Netware nebo ze umite DOS,  to bych do toho zivotopisu urcite nepsal. Je potreba psat ten zivotopis trochu "na miru" firmam do kterych se hlasim.

- Projit si aktualni inzeraty (jobs.cz), jake technologie poptavaji a s temi se aspon trochu seznamit a napsat to zivotopisu (sekce skills). Personalista nebude zkoumat, zda jste guru v te oblasti. Cilem neni klamat, ale zaujmout, aby ten vas zivotopis nezahodili rovnou.
 
- Urcite bych to zkusil i pres agentury.


alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Návrat do IT po 12 letech
« Odpověď #12 kdy: 14. 11. 2020, 11:59:15 »
ja k CV pridavam i motivacni dopis a tam vysvetlim co jsem delal, co me bavi v IT a cim bych mohl prispet.
v tom by se mohl rozepsat, ze delal kdysi ruzne zajimave technologie, ale ze mel preruseni a ted se znovu dostava do koleji.

JmJ

  • ****
  • 315
    • Zobrazit profil
Re:Návrat do IT po 12 letech
« Odpověď #13 kdy: 15. 11. 2020, 07:27:32 »
Zivotopis ma obsahovat zkusenosti a vzdelani, ktere clovek dosahl. Tedy i skoleni na novell, ci zkusenost  s hromadnou spravou stanic win95.

Dobry odbornik na it, stejne jako dobry konstrukter ci programator musi chapat principy a paradigmata a ta se zas tak rychle nemeni, i kdyz se nam prodejci hw a sw snazi namluvit neco jineho.

Pokud to nejakeho zamestnavatele desi ci urazi, necht si trhne nohou, byly by s nim stejne jen problemy.

Ze by bylo fajn mit v zivotopise i nejake polozky tykajici se i modernejsich veci, je vec druha. Podle meho se nemusi jednat o skoleni, ale proste o zkusenost. Jestli je dostatecna, to si muze zamestnavatel proverit u pohovoru.



Re:Návrat do IT po 12 letech
« Odpověď #14 kdy: 15. 11. 2020, 18:58:19 »
@dahl - Věřím tomu, že poptávka po systémácích můýe být o něco nižší, ale zároveň se rozjíždí segment IoT. Co se W10 týká, rozhodně jsou stabilnější než předchůdci, ale MS minimálně jednou za dva měsíce při vydání oprav vytvoří chyby nové. Edice LTSC/LTSB na tom mohou být lépe, nemám s nimi žádné zkušenosti. HW se stejně musí obměňovat, na řadě počítačů určitě v současné době běží W8/8.1 (někde možná i starší edice - speciální SW/HW nepodporovaný na nových Winech), takže dříve či později nový OS.
- Smartphony je potřeba také udržovat ve funkčním stavu nejen PBX.

@alex6bbc - to zkusit mohu, pokud nebudou požadovat 50 vyhlášku

@Makovec - dík, zkusím kontaktovat

@ondrama - příloha nestandardní je, vím to. Podrobný životopis by měl několik stran, teď má jednu. DOS i Novell tam určitě nechám. V roce 2017 jsem dělal boot disk na DOSu pro jedno muzeum - pokladní systém, DOS se stále vyskytuje na různých CNC strojích a speciálních aplikacích, Windows 10 CMD.exe obsahuje cca 60% DOS příkazů.

@alex6bbc - motivační/průvodní dopisy píši také

@JmJ - vidím to podobně, snad se jen potenciálním zaměstnavatelům nedivím, že nevidí souvislosti mezi starými a novými systémy