Legalizace/Reinstalace Win10 na Lenovo NB

Legalizace/Reinstalace Win10 na Lenovo NB
« kdy: 09. 11. 2020, 12:40:21 »
Ahoj,
známá mě požádala o pomoc a je z toho moje noční můra. NB Lenovo totálně nakopnutý, zablokovaný účet. Dostal jsem se sice na admina, ale i tak mě to nikam nepustilo, boot jen do nouzového režimu, podezřelé desítky procesů,... Zkrátka junior si tam stahoval kdeco a místo výuky pařil hry. Takže systém zavirovaný, naštěstí bez šifrování. Windows recovery selhalo, totální obnova taky nešla, tak jsem zazálohoval data a udělat čistou instalaci.
Teď samozřejmě řve že vyžaduje registraci. On-line neproběhne a tím moje znalosti končí. Fakturu majitelé už dávno nemají, žádné licenční nálepky na NB nejsou a moje hledání na Lenovu taky nepřineslo nějaký pokrok.
Je ještě nějaká šance jak tam dostat originální a platnou distribuci od Lenova, nebo jedině koupit znovu licenci?!?
(Linux nechtějí)
PMD85 -> Didaktik Gama -> PC XT -> ... x86/x51/ARM
Basic -> Turbo Pascal -> C++ -> Turbo ASM -> C# -> PHP -> Bash -> Go :-)


Re:Legalizace/Reinstalace Win10 na Lenovo NB
« Odpověď #1 kdy: 09. 11. 2020, 13:02:33 »
Tak otázka především je, jaká licence (verze) Windows tam byla před tím.
Od verze 8/8.1 je licence vázána na BIOS, ale při čisté instalaci musíte zvolit správnou verzi (pokud to instalátor sám nepozná). Ta se pak už aktivuje sama později.
Pokud tam byly W7, tak někde musí být licenční klíč (nálepka), leckdy po baterkou.
Zase, nainstalujete W10 ve správné verzi (Home/Pro) a licenční číslo z nálepky zadáte až po připojení k internetu, když chce aktivaci. Pokud už byl notebook upgradován na W10, aktivace se provede automaticky (klíč není třeba zadávat).
V každém případě, pokud se instalátor zeptá, musíte zvolit správnou verzi Windows podle toho, co tam bylo před tím.

Re:Legalizace/Reinstalace Win10 na Lenovo NB
« Odpověď #2 kdy: 09. 11. 2020, 13:24:26 »
Jo to bude problém, jediná nálepka je nicneříkající "Windows", nikdy žádné číslo a přesnou verzi jsem nezjišťoval v naivní představě, že Win10 si snad licenci prostě "najde" sám  >:(

PS: Nepochybuju o tom, že tam byly od začátku legální Win10, zase tak starý HW to není, takže žádný upgrade ani dokupovaná licence.
PMD85 -> Didaktik Gama -> PC XT -> ... x86/x51/ARM
Basic -> Turbo Pascal -> C++ -> Turbo ASM -> C# -> PHP -> Bash -> Go :-)

Re:Legalizace/Reinstalace Win10 na Lenovo NB
« Odpověď #3 kdy: 09. 11. 2020, 13:25:31 »
koupil bych nejlevnejsi licenci na ebay za kilo.. si vem co stoji casu to resit a kdyz jses presvedcenej ze to ma jit, tak to proste pujde :)

Re:Legalizace/Reinstalace Win10 na Lenovo NB
« Odpověď #4 kdy: 09. 11. 2020, 13:46:30 »
Má to service tag, podle toho se dá najít původní verze windows.


k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Legalizace/Reinstalace Win10 na Lenovo NB
« Odpověď #5 kdy: 09. 11. 2020, 13:58:15 »
pokud tam opravdu byli pri koupi W10, tak jsi tam asi dal Pro a licence je na Home...

zjisteni jaka licence tam byla, bys mel po zadani SN pristroje, pripadne autodetekci:
https://pcsupport.lenovo.com/cz/en/solutions/ht104055

Re:Legalizace/Reinstalace Win10 na Lenovo NB
« Odpověď #6 kdy: 09. 11. 2020, 15:09:27 »
Ahoj,
známá mě požádala o pomoc a je z toho moje noční můra. NB Lenovo totálně nakopnutý, zablokovaný účet. Dostal jsem se sice na admina, ale i tak mě to nikam nepustilo, boot jen do nouzového režimu, podezřelé desítky procesů,... Zkrátka junior si tam stahoval kdeco a místo výuky pařil hry. Takže systém zavirovaný, naštěstí bez šifrování. Windows recovery selhalo, totální obnova taky nešla, tak jsem zazálohoval data a udělat čistou instalaci.
Teď samozřejmě řve že vyžaduje registraci. On-line neproběhne a tím moje znalosti končí. Fakturu majitelé už dávno nemají, žádné licenční nálepky na NB nejsou a moje hledání na Lenovu taky nepřineslo nějaký pokrok.
Je ještě nějaká šance jak tam dostat originální a platnou distribuci od Lenova, nebo jedině koupit znovu licenci?!?
(Linux nechtějí)
Ahoj,
Pokud k tomu paní nemá DVD nebo USB key s preloadem ani nenajdeš preload partition na disku , dejte to do servisu Lenovo, dle serial number , modelu a M/T (pod baterkou ?) vám stáhnou preload z lenovo stránek a vygenerují bootovací pecku. Nebo tam aspon zavolejte za to nic nedáte a oni poradí.
« Poslední změna: 09. 11. 2020, 15:12:30 od FKoudelka »

Re:Legalizace/Reinstalace Win10 na Lenovo NB
« Odpověď #7 kdy: 09. 11. 2020, 17:17:47 »
Ahoj,
....
Teď samozřejmě řve že vyžaduje registraci. On-line neproběhne a tím moje znalosti končí. Fakturu majitelé už dávno nemají, žádné licenční nálepky na NB nejsou a moje hledání na Lenovu taky nepřineslo nějaký pokrok.
Je ještě nějaká šance jak tam dostat originální a platnou distribuci od Lenova, nebo jedině koupit znovu licenci?!?
(Linux nechtějí)

Vies poslat fotku/screenshot , kde to chce od teba registraciu? Si to neviem predstavit.

Preinstalovavam bezne notebooky(aj upgrade z win7 na win 10) a nikdy odo mna nechcelo ziadnu registraciu. Ak neratam Win10Home, ktory chce online konto pri prvom spusteni ak je notebook pripojeny do internetu(offline konto uz nejde vytvorit v pripade Win10Home ak sa clovek v predoslom kroku pripojil do internetu. Asi jedna z najvecsich zhovadilosti MS, co v poslednej dobe vymyslel.

Hamparle

  • ****
  • 361
  • junior developer ucho
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Legalizace/Reinstalace Win10 na Lenovo NB
« Odpověď #8 kdy: 09. 11. 2020, 18:31:27 »
Já bych tam dal licenci z nějakého náhradního instalačního disku, klidně i z osem. Jejich produckt key není OEM. Je to CD které dávají buď jako záložní a nebo při vrácení ze servisu. Někde nedávají ani tendisk ale jen lísteček s product key
Případně si můžeš nastavit Třeba klávesnici na obrazovce, kurzor pomocí šípek numlock či jinou pomůcku. https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_10-desktop/windows-10-for-people-with-disabilities/1d522456-f2ab-456a-be3a-f7333d720b88

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Legalizace/Reinstalace Win10 na Lenovo NB
« Odpověď #9 kdy: 09. 11. 2020, 19:47:38 »
pokud tam opravdu byli pri koupi W10, tak jsi tam asi dal Pro a licence je na Home...

zjisteni jaka licence tam byla, bys mel po zadani SN pristroje, pripadne autodetekci:
https://pcsupport.lenovo.com/cz/en/solutions/ht104055
+ vytahnout ProductKey z EFI toho NB (v USBLive tve oblibene distribuce):
Kód: [Vybrat]
strings -n29 /sys/firmware/acpi/tables/MSDM

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Legalizace/Reinstalace Win10 na Lenovo NB
« Odpověď #10 kdy: 09. 11. 2020, 19:53:56 »
Teď samozřejmě řve že vyžaduje registraci. On-line neproběhne a tím moje znalosti končí.[...]

Vies poslat fotku/screenshot , kde to chce od teba registraciu? Si to neviem predstavit.

Preinstalovavam bezne notebooky(aj upgrade z win7 na win 10) a nikdy odo mna nechcelo ziadnu registraciu.[...]
pokud preinstalovavas bezne windows, tak by ti snad mohlo z contextu dojit, ze nemysli registraci, ale aktivaci a ta proste a jednoduse neprojde automaticky (takze o ni uzivatel netusi ze projede) kdyz instalovana verze neprijme v EFI ulozenej klic, tzn. nejpravdepodobneji Pro Vs Home... druha vec je ze Lenovo maj upravenou Win instalacku, ktera obsahuje lenovo oem certifikat (xrm-ms) pro automatickou(=pousti pripravenej OEM skript) aktivaci ve spojeni s universalnim kilicem pres slmgr, i kdyz mozna tohle bylo resene prave pred EFI klicema jen s Lenovo Win7 diskama...

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Legalizace/Reinstalace Win10 na Lenovo NB
« Odpověď #11 kdy: 09. 11. 2020, 19:54:28 »
+ vytahnout ProductKey z EFI toho NB (v USBLive tve oblibene distribuce):
Kód: [Vybrat]
strings -n29 /sys/firmware/acpi/tables/MSDM

Aký je rozdiel medzi týmto
Kód: [Vybrat]
sudo tail -c +56 /sys/firmware/acpi/tables/MSDM a tvojím príkazom? Ja som vždy používal tail.

Takto som sa snažil použiť ten product key na Windows vo virtuálke, ale neprešlo to. Skorej to aktivuje, ale následne to vypíše že klúč je neplatný.

Re:Legalizace/Reinstalace Win10 na Lenovo NB
« Odpověď #12 kdy: 09. 11. 2020, 20:12:12 »
Díky chlapi za všechny rady, za jeden den se dozvím o licencích Win víc než bych kdy chtěl  ;D

Jinak samozřejmě myslím o "aktivaci". V Lenovo servisu se obávám, že se se mnou nebudou chtít bavit bez nějakého pořizovacího dokladu (což chápu, nemůžou vědět jestli to není kradené).
Podle uvedeného odkazu mi po vložení S/N vyplivlo jen model a nabídlo stažení Lenovo Service Bridge, zkusím zítra (NB mám v práci). Slibně vypadá i to vytažení z EFI.
PMD85 -> Didaktik Gama -> PC XT -> ... x86/x51/ARM
Basic -> Turbo Pascal -> C++ -> Turbo ASM -> C# -> PHP -> Bash -> Go :-)

Re:Legalizace/Reinstalace Win10 na Lenovo NB
« Odpověď #13 kdy: 09. 11. 2020, 21:21:23 »
Díky chlapi za všechny rady, za jeden den se dozvím o licencích Win víc než bych kdy chtěl  ;D

Jinak samozřejmě myslím o "aktivaci". V Lenovo servisu se obávám, že se se mnou nebudou chtít bavit bez nějakého pořizovacího dokladu (což chápu, nemůžou vědět jestli to není kradené).
Podle uvedeného odkazu mi po vložení S/N vyplivlo jen model a nabídlo stažení Lenovo Service Bridge, zkusím zítra (NB mám v práci). Slibně vypadá i to vytažení z EFI.
Pokud bys  to chtěl opravit v záruce, tak možná s dokladem, ale spíš ne, je to v databázi, pokud po záruce, tak těžko budou chtít doklad.
Jak říkám, asi bych tam aspoň zavolal, za to nic nedáš.
Mmch, pěkná patička
« Poslední změna: 09. 11. 2020, 21:23:50 od FKoudelka »

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Legalizace/Reinstalace Win10 na Lenovo NB
« Odpověď #14 kdy: 10. 11. 2020, 00:28:38 »
+ vytahnout ProductKey z EFI toho NB (v USBLive tve oblibene distribuce):
Kód: [Vybrat]
strings -n29 /sys/firmware/acpi/tables/MSDM
Aký je rozdiel medzi týmto
Kód: [Vybrat]
sudo tail -c +56 /sys/firmware/acpi/tables/MSDM a tvojím príkazom? Ja som vždy používal tail. [...]
ve vysledku zadnej, muj prikaz zobrazi string o minimalni velikosti 29 znaku (coz v MSDM je pouze ProductKey), tvuj vypise vse od 56 znaku (kde v MSDM zacina ProductKey) :-)