Připojování disků

Připojování disků
« kdy: 06. 11. 2020, 16:27:34 »
Ahoj vespolek,
omlouvám se nejspíš hloupou otázku, ale protože jsem noob, tak se mi nepodařilo najít odpověď (asi hledám blbý výraz):
nainstaloval jsem si na rPi Armbian. Pokud připojím flešku (třeba zelenou), tak se namountuje jako /dev/sda/. Pokud připojím druhou (třeba červenou), tak jako /dev/sdb/. Pokud je ale připojím obráceně, tak se zelená namountuje jako /dev/sdb/ a červená jako /dev/sda/.
Je nějaká možnost, jak se svými omezenými znalostmi přinutit Armbian (server, bez GUI, kernel 4.x), aby zelenou flešku vždy mountoval jako sda a červenou jako sdb a aby tyto "adresy" zůstaly vyhrazené pro tato zařízení a pokud bych přišel s modrou, růžovou, černou, bílou,... tak aby se (i bez připojení předchozích dvou) přimountovala jako /dev/sdc/ ???

Mockrát díky za odpověď  :)

T.


Re:Připojování disků
« Odpověď #1 kdy: 06. 11. 2020, 16:37:21 »
Nemusíš se orientovat jen dle /dev/sd*

Podívej se do adresářů /dev/disk/by-* a dle mě budeš mile překvapen.

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Připojování disků
« Odpověď #2 kdy: 06. 11. 2020, 18:59:25 »
Muzes to mountovat podle UUID nebo podle LABEL, si to sestav jak chces ve /etc/fstab

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Připojování disků
« Odpověď #3 kdy: 06. 11. 2020, 20:25:55 »
jen technicka, jako /dev/sda se to nemountuje, ale jde o priraze dev jmena sda...

jak naznacil joint007, podivej se do /dev/disk/by-label kde pokud oddily na flash pojmenujes cervena a na druhe modra, tak vzdy budou mit dostupne (take) zarizeni /dev/disk/by-label/cervena a /dev/disk/by-label/modra a ty at uz rucne, nebo v fstab, misto /dev/sda a /dev/sdb pouzijes ty barevne dev jmena, a /dev/disk/by-label/cervena bude vzdy at uz zakladni nazev dostane sda, sdb, sdc, sdd resp sdCOKOLIV :-)

Hamparle

  • ****
  • 361
  • junior developer ucho
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Připojování disků + filozofická otázka
« Odpověď #4 kdy: 06. 11. 2020, 22:13:23 »
Je dobré si udělat pořádek v tom, co je  označení disku a kam se připojí (mount point)
 /dev/disk/by-** obsahují aliasy na "kanonické.... /dev/sd<ABCD...>
Kód: [Vybrat]

ls -l /dev/disk/by-label
celkem 0
lrwxrwxrwx 1 root root 15 lis  2 09:17 boot -> ../../mmcblk0p1
lrwxrwxrwx 1 root root 15 lis  2 19:17 EXTRA -> ../../mmcblk0p5


Takže ti asi jde o to kam se připojí, a už je jedno jedno jestli v /media/komp/cervena bude přopojeno sda nebo sdb, tomu pomůže fstab kde první řádek bude /dev/disk/by-něco

Napadá mě jediný use case kdy je důležitý název dev .. že nepoužíváš fs a píšeš přímo do dev/sda (to dělá jen chuck norris, mount vůbec nepoužívá)


filozofická otázky pro linux geeky:
PS: nemůže se stát že přijde nějaký Lennart a zakáže sda,sdb, z důvodu že mohou vznikat nejednoznačnosti? a pak to bude /dev/sd0s1p2h3, sd0u1p4d6 ?
Podle  stejného vzoru jako to dopadlo s eth0 .... změnilo se se na en1sp2nc456 ale za to je to deterministické.... (dá se preference jaké názvosloví používat v systému někde nastavit nějaký parametrem, víte jakým?)
« Poslední změna: 06. 11. 2020, 22:16:42 od Hamparle »


Re:Připojování disků + filozofická otázka
« Odpověď #5 kdy: 06. 11. 2020, 23:07:15 »
Napadá mě jediný use case kdy je důležitý název dev .. že nepoužíváš fs a píšeš přímo do dev/sda (to dělá jen chuck norris, mount vůbec nepoužívá)

Ještě mě napadá zálohování celého block device (např. když se něco rozbije a potřebuju mít možnost číst data z disku opakovaně s co nejmenší potřebou fyzického přístupu na disk).

Citace
filozofická otázky pro linux geeky:
Asi může, ale tolik to nepálí - právě díky tomu že máme /dev/disk/by-*

Re:Připojování disků
« Odpověď #6 kdy: 06. 11. 2020, 23:19:38 »
Nepomohol by tu UDEV?

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Připojování disků + filozofická otázka
« Odpověď #7 kdy: 07. 11. 2020, 20:10:05 »
[...]ejného vzoru jako to dopadlo s eth0 .... změnilo se se na en1sp2nc456 ale za to je to deterministické.... (dá se preference jaké názvosloví používat v systému někde nastavit nějaký parametrem, víte jakým?)
parametr jadra: net.ifnames=0 (viz)

tedy v pripade pouzivani Grubu pridat do promene GRUB_CMDLINE_LINUX="" v /etc/default/grub a pregenerovat grub menu (prevazne) prikazem: update-grub