Různé počty trackerů ve Firefoxu a DuckDuckGo

Různé počty trackerů ve Firefoxu a DuckDuckGo
« kdy: 05. 11. 2020, 09:08:56 »
Dobrý den,
toto je obecný dotaz, ne nutně na redakci...

Na mobilu používám DuckDuckGo browser, stejně tak na Desktopu používám ve FF doplněk DuckDuckGo.
Zaráží mě několik věcí...

1) na mobilu mi root.cz hlavní stránka ukazuje 76 trackerů. Cookie potvrzovací lišta přes půl obrazovky- OK, vlezl jsem do toho dialogu, všechno zakázal, kde mi to dalo možnost volby... Potvrdím, refreshnu a pořád Duck ukazuje 76 trackerů. Jak je to možné? Ukazuje snad mobilní verze Ducku toto číslo zle?
Pokud by to byla pravda, je to nejvyšší číslo, jaké jsem doposud na internetu viděl... (pro srovnání idnes.cz mi to ukazuje 38 trackerů)
Android appku mám nejnovější verzi.

2) na Desktopu ve FF mi ukazuje hlavní stránka root.cz jen 2 zablokované trackery, oba od Google (analytika a tag manager). Doplněk pro FF je v nejnovější verzi. (pro srovnání idnes.cz mi to ukazuje 5 trackerů)

Nevíte, proč se tyto údaje tolik liší? Jaké hodnoty máte prosím Vy?
« Poslední změna: 05. 11. 2020, 09:48:28 od Petr Krčmář »

Re:Různé počty trackerů ve Firefoxu a DuckDuckGo
« Odpověď #1 kdy: 05. 11. 2020, 11:57:20 »
Mně Brave ukazuje 5 (na desktopu), takže asi to číslo 76 bude nějaké vadné :)

« Odpověď #2 kdy: 05. 11. 2020, 12:16:22 »
Ten prohlížeč i doplněk vyhodnocují bůhvíco, prostě mají nějakou metodiku, podle které se snaží uhodnout, jestli něco je nebo není tracker (což také nikdo neví, co to má být). Takže prostě máte dvě nějaká víceméně náhodná čísla, není divu, že se liší.

Hamparle

• 301
  • junior developer ucho
    • Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 05. 11. 2020, 13:34:12 »
Já jsem na tyhle čísla nikdy nehrál, nehraji vabank.

A ty čísla mohou být zkreslená, vysvětlím, proč: pokud takzvaně surfuješ s ochranou, tak ti třeba stránka může hlásit, že používá 10 trackerů (a všech 10 ti to zablokovalo, nevidím důvod proč jak don kichot neustále něco zakazovat, rovnou používám řešení, které zařízne vše).
Pokud ale budeš bez ochrany surfovat na webu, může se ti stát, že těch 10 trackerů nebude konenčné číslo, budou se množit jak filcky, například 3  z nich "natáhnou" kaskádově další 2 trackery, takže se může stát, že skončíš na 25 trackerech. Je to něco jako covid a geometrická řada: v prvním přiblížení stránka může obsahovat 4 trackery

(Tady je trochu nepřesnost, zaměnil jsem slovo trackery a domény/requesty), zaprvné jednomu trackeru odpovídá třeba víc domén a za druhé ghostery/badger nepoužívám, takže mě nezajímají jestli je to hnědý tracker nebo oranžový tracker, ale používám ublock origin a tam rozlišuji na rámce/skripty/cokoli  třetí strany, takže jde o jiný způsob uvažování.

možná se podívám na ublock a vidím:
Zablokováno od instalace
3,878 M neboli 75 %

::
 Doporučuji si otevřít usatoday.com, tam uvidíš fičák

PS: a ukazuje ti to i ty trackery, když jsou zablokované v DNS?

Připojuji se a aké se ptám: Jak je to možné!!??