VMware Workstation 16 nespustí hosta kvůli Intel VT-x

Zdravim,
Na Lubuntu 18.04.5 LTS 64-bit sa pokusam spustit Debian 10.6.0 64-bit vo VMware Workstation 16. Po zapnuti virtualky dostavam nasledujucu hlasku:

Citace
Unable to change virtual machine power state: This host supports Intel VT-x, but the Intel VT-x implementation is incompatible with VMware Workstation.
This host does not support "Intel EPT" hardware assisted MMU virtualization.
This host does not support virtualizing real mode. The Intel "VMX Unrestricted Guest" feature is necessary to run this virtual machine on an Intel processor.
VMware Workstation does not support the user level monitor on this host.
Module 'MonitorMode' power on failed.
Failed to start the virtual machine.

CPU hosta je nasledovny (vidiet tam vmx flag)

Kód: [Vybrat]
wakatana@lubuntu:~$ cat /proc/cpuinfo
processor       : 0
vendor_id       : GenuineIntel
cpu family      : 6
model           : 15
model name      : Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU     T7500  @ 2.20GHz
stepping        : 11
microcode       : 0xba
cpu MHz         : 1406.621
cache size      : 4096 KB
physical id     : 0
siblings        : 2
core id         : 0
cpu cores       : 2
apicid          : 0
initial apicid  : 0
fpu             : yes
fpu_exception   : yes
cpuid level     : 10
wp              : yes
flags           : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe syscall nx lm constant_tsc arch_perfmon pebs bts rep_good nopl cpuid aperfmperf pni dtes64 monitor ds_cpl vmx est tm2 ssse3 cx16 xtpr pdcm lahf_lm pti tpr_shadow vnmi flexpriority dtherm ida
bugs            : cpu_meltdown spectre_v1 spectre_v2 spec_store_bypass l1tf mds swapgs itlb_multihit
bogomips        : 4389.11
clflush size    : 64
cache_alignment : 64
address sizes   : 36 bits physical, 48 bits virtual
power management:

processor       : 1
vendor_id       : GenuineIntel
cpu family      : 6
model           : 15
model name      : Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU     T7500  @ 2.20GHz
stepping        : 11
microcode       : 0xba
cpu MHz         : 1661.291
cache size      : 4096 KB
physical id     : 0
siblings        : 2
core id         : 1
cpu cores       : 2
apicid          : 1
initial apicid  : 1
fpu             : yes
fpu_exception   : yes
cpuid level     : 10
wp              : yes
flags           : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe syscall nx lm constant_tsc arch_perfmon pebs bts rep_good nopl cpuid aperfmperf pni dtes64 monitor ds_cpl vmx est tm2 ssse3 cx16 xtpr pdcm lahf_lm pti tpr_shadow vnmi flexpriority dtherm ida
bugs            : cpu_meltdown spectre_v1 spectre_v2 spec_store_bypass l1tf mds swapgs itlb_multihit
bogomips        : 4389.11
clflush size    : 64
cache_alignment : 64
address sizes   : 36 bits physical, 48 bits virtual
power management:

robim nieco zle alebo to ten CPU naozaj nedokaze? Dakujem
« Poslední změna: 04. 11. 2020, 01:03:25 od Petr Krčmář »


Re:VMware Workstation 16 problem so spustenim guesta
« Odpověď #1 kdy: 04. 11. 2020, 00:46:45 »
Skusam aj rozne moznosti vo vlastnostiach virtualneho stroja:
- Virtualize Intel VT-x/EPT or AMD-V/RVI
- Virtualize CPU performance counters
- Virtualize IOMMU (IO memory management unit)

Taktiez pre guest OS rozne verzie: Debian 10.x vs Debian 10.x-64bit

Podla tohoto by vtx malo byt aktivovane:

Kód: [Vybrat]
wakatana@lubuntu:~$ sudo modprobe msr
wakatana@lubuntu:~$ sudo rdmsr 0x3a
5
wakatana@lubuntu:~$ sudo kvm-ok
INFO: /dev/kvm exists
KVM acceleration can be used

Re:VMware Workstation 16 problem so spustenim guesta
« Odpověď #2 kdy: 04. 11. 2020, 00:50:31 »
Nemas to vypnute v biosu?

Re:VMware Workstation 16 problem so spustenim guesta
« Odpověď #3 kdy: 04. 11. 2020, 00:55:26 »
Nemas to vypnute v biosu?

V BIOSe je moznost virtualization enabled

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:VMware Workstation 16 nespustí hosta kvůli Intel VT-x
« Odpověď #4 kdy: 04. 11. 2020, 01:24:21 »
nepouzivam VMware, ale co ti vrati prikaz: kvm-ok ? pokud "KVM acceleration can be used", tak zkus misto VMware virt-manager, pokud na VMware netrvas ;-)


Re:VMware Workstation 16 nespustí hosta kvůli Intel VT-x
« Odpověď #5 kdy: 04. 11. 2020, 10:39:26 »
nepouzivam VMware, ale co ti vrati prikaz: kvm-ok ? pokud "KVM acceleration can be used", tak zkus misto VMware virt-manager, pokud na VMware netrvas ;-)
Dostanem sa k tomu dufam vecer. Netrvam nutne na VMware Workstation, akurat sa mi celkom paci moznost migracie virtualok medzi Windows a Linux-om co v pripade KVM asi nebude mozne. Ale zasa som zistil ze shrovanie virtualok ktore bolo mozne vo VMware Workstation 15 uz nieje v 16 takze asi bez toho prezijem. Predpokladam ze KVM dokaze viac menej to co VMware (networking, pridavanie virtualnych diskov etc.). Ajtak by ma ale zaujimalo pre co ma VMware problem s virtualizovanim. CPU na hostovi sice nieje ziadna novinka ale myslim ze nieco take by mohol zvladnut. Ako je na tom obecne KVM vs nejaka ina virtualizacia co sa tyka performance? Dakujem
« Poslední změna: 04. 11. 2020, 10:43:53 od wakatana »

Re:VMware Workstation 16 nespustí hosta kvůli Intel VT-x
« Odpověď #6 kdy: 04. 11. 2020, 10:57:53 »
  T7500 je uz hodne stary procesor a VMWARE je hodne nove.
technologii na virualizace je nekolik druhu/featur..
https://en.wikipedia.org/wiki/Second_Level_Address_Translation

edit:
VMX Unrestricted Guest lze upravit v configu
https://communities.vmware.com/thread/572804
« Poslední změna: 04. 11. 2020, 11:01:29 od politickynekor »

Re:VMware Workstation 16 nespustí hosta kvůli Intel VT-x
« Odpověď #7 kdy: 04. 11. 2020, 11:01:31 »
ups, procesor z Q3 2006 :-)

Intel EPT funguje az od 2008 Nehalemu, takze ne, procesor opravdu nepodporuje EPT a Workstation ma pravdu. Netusim jestli to Workstation 16 nutne potrebuje pro jakykoliv provoz, je mozne, ze se starsim virtualnim hardwarem by to slo.

Re:VMware Workstation 16 nespustí hosta kvůli Intel VT-x
« Odpověď #8 kdy: 04. 11. 2020, 12:12:01 »
ups, procesor z Q3 2006 :-)

Intel EPT funguje az od 2008 Nehalemu, takze ne, procesor opravdu nepodporuje EPT a Workstation ma pravdu. Netusim jestli to Workstation 16 nutne potrebuje pro jakykoliv provoz, je mozne, ze se starsim virtualnim hardwarem by to slo.
Starsim virtualnym hardware sa mysli starsia verzia VMware Workstation? Je nejaka virtualizacia ktora by mala chodit na tomto CPU, napr spominany KVM? Vdaka

Re:VMware Workstation 16 nespustí hosta kvůli Intel VT-x
« Odpověď #9 kdy: 05. 11. 2020, 02:36:26 »
Skusil som teda virt-manager a funguje paradne. Dakujem.

Chcel by som sa opytat ci je mozne sa na virtualny stroj napojit napr prostrednictvom VNC z ineho stroja ako je ten kde je virt-manager nainstalovany? Na stroji kde som nainstaloval virt-manager vidim ze by VNC malo pocuvat:

Kód: [Vybrat]
wakatna@lubuntu:~$ sudo netstat -pevanut | grep 5900
tcp        0      0 127.0.0.1:5900          0.0.0.0:*               LISTEN      64055      65544      15456/qemu-system-x

Tak som teda skusil pripojenie na localhost (v nadeji ze to neskor pretunelujem na iny stroj). Avsak pripojenie prostrednictvom VNC klienta (realvnc) na localhost nefunguje (hlaska typu connecting to host ...)

Skusil som teda nainstalovat virt-manager aj na iny stroj odkial sa chcem pripajat (virtualka beziaca vo VMware) a cez remote connection sa pripojit. Toto funguje. Ale myska je totalne rozbita a prakticky je to nepouzitelne lebo neviem kam klikam a myska si robi co chce.

Osoobne si myslim ze v poslednom pripade sa bije mouse capture VMware Workstationu a virt-manageru. Preto by som sa chcel pripojit priamo na VNC virtualky beziacej pod virt-managerom lebo to mozem prakticky z akehokolvek OS.

Alebo je este nejaky iny sposob?

Dakujem
« Poslední změna: 05. 11. 2020, 02:40:39 od wakatana »

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:VMware Workstation 16 nespustí hosta kvůli Intel VT-x
« Odpověď #10 kdy: 05. 11. 2020, 05:26:31 »
Chcel by som sa opytat ci je mozne sa na virtualny stroj napojit napr prostrednictvom VNC z ineho stroja ako je ten kde je virt-manager nainstalovany?
SSH port forwarding, stejně jako u všech podobných úloh.

Re:VMware Workstation 16 nespustí hosta kvůli Intel VT-x
« Odpověď #11 kdy: 05. 11. 2020, 14:08:19 »
Citace
Starsim virtualnym hardware sa mysli starsia verzia VMware Workstation? Je nejaka virtualizacia ktora by mala chodit na tomto CPU, napr spominany KVM? Vdaka

Ne, starším virtuálním HW jsou myšleny ty komponenty, ze kterých je postaven samotný virtuální stroj. Tedy to co si naklikáš ve vlastnostech virtuálky a to co pak virtuální stroj uvidí jako svůj HW. Například řadiče IDE vs SATA atp.

Re:VMware Workstation 16 nespustí hosta kvůli Intel VT-x
« Odpověď #12 kdy: 05. 11. 2020, 15:21:51 »
Nevim jak u Workstation, ale u ESX jsou jednotlive verze virt. hardwaru podle verzi ESx, a samozrejme ty starsi nevyuzivaj featury novejsich procesoru, takze pokud by ta virtualka mela dostatecne starou verzi virt. hardwaru, mohla by bezet i na te Workstation 16. Ale s temahle desktopovejma virt. resenima nemam zkusenost.

Re:VMware Workstation 16 nespustí hosta kvůli Intel VT-x
« Odpověď #13 kdy: 05. 11. 2020, 16:37:57 »
VMWare Workstation dovoluje nastavit kompatibilitu se staršími verzemi VMWare (VM -> Manage -> Change Hardware Compatibility), tak zkuste, zda-li to pomůže.

Jinak nevidím moc jinou možnost než zkusit nějakou starší verzi virtualizačního nástroje. Přecijen, memory maangement před EPT nebyl zrovna triviální a úplně bych se nedivil, kdyby tento kod v nových verzích zahodili.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:VMware Workstation 16 nespustí hosta kvůli Intel VT-x
« Odpověď #14 kdy: 06. 11. 2020, 01:07:57 »
Skusil som teda virt-manager a funguje paradne. Dakujem.

Chcel by som sa opytat ci je mozne sa na virtualny stroj napojit napr prostrednictvom VNC z ineho stroja ako je ten kde je virt-manager nainstalovany?
[...]
Skusil som teda nainstalovat virt-manager aj na iny stroj odkial sa chcem pripajat (virtualka beziaca vo VMware) a cez remote connection sa pripojit. Toto funguje. Ale myska je totalne rozbita a prakticky je to nepouzitelne lebo neviem kam klikam a myska si robi co chce.
[...]

by default pouziva virt-manager Spice, pres ktere se virt-manager at uz lokalne, nebo z jineho stroje nez kde virtual bezi, pripojuje k virtualnimu stroji (nezavysle na tom zda/ci_jakej v nem je os), v nastaveni virt-manager virtualu v sekci Obrazovka to muzes prepnout na VNC, nepouzivam jen sem to pred casem zkusil a bylo to pomalejsi nez Spice...
pripadne muzes misto virt-manager na klientovi zkusit jen virt-viewer pro vzdalene pripojeni k srv s virt...

ohledne zmatene mysi, zkus pridat v nastaveni virtualu "Pridat Hardware/Vstup/Graficky_USB_Tablet EvTouch"