FEKT nebo FIT VUT?

FEKT nebo FIT VUT?
« kdy: 30. 10. 2020, 12:21:47 »
Zdravím,
jsem v posledním ročníku na gymplu a rozhoduji se co s výškou a mám dvě možnosti, ale za Boha se nemohu rozhodnout, ke které se mám přiklonit. Něco o mě: na matematiku máme nejpřísnější učitelku na škole takže na vysvědčení mám 2 nebo 3, je někdy na mě moc hrr a já to sice pochopím, ale někdy mi to trvá delší dobu a to už je většinou po písemce.

Z fyziky jsem míval vždycky jedničky a bavily mě obvody a elektronika. Z informatiky taky s přehledem jedničky s prstem v nose (html,css,javascript). Dokonce mám i semináře z těchto tří předmětů a známky: M-3,F-2,IT-1.

A k otázce, nemohu se rozhodnout jestli mám jít na FIT VUT obor Informační technologie nebo na FEKT VUT obor Elektronika a komunikační technologie.

Jak to vidíte vy? Za každý názor budu velmi rád
« Poslední změna: 30. 10. 2020, 13:30:23 od Petr Krčmář »


Re:FEKT x FIT VUT
« Odpověď #1 kdy: 30. 10. 2020, 13:00:48 »
Zhruba před deseti lety jsem dokončil FEL ČVUT, v době, kdy vznikala nová fakulta informatiky.

V každém případě studium na vysoké škole není o známkách, které máte na střední škole. Je o tom, čím se chcete v budoucnu zabývat. Pokud váz zajímá programování, jděte na FIT. Pokud spíše elektronika jděte na FEKT.

Programování rozhodně není html, css nebo js. V případech obou fakult počítejte spíše s jazykem C/C++, Java a podobně. A samozřejmě také s hromadou učení jako třeba Teorie grafů (https://cs.wikipedia.org/wiki/Teorie_graf%C5%AF), Gramatiky a překladače (https://cs.wikipedia.org/wiki/Form%C3%A1ln%C3%AD_gramatika), Algrotimizace, ...

Na rovinu říkám, pokud chcete pouze titul, jděte na jednodušší školu.
« Poslední změna: 30. 10. 2020, 13:06:45 od honzahana »

Re:FEKT x FIT VUT
« Odpověď #2 kdy: 30. 10. 2020, 13:06:44 »
Nene, nejde mi pouze o titul, chci prostě se fakt naučit hodně věcí, jsem snaživý člověk a musím si věřit. Nejdu si pro titul, jdu si pro obrovskou specializaci a za to bych chtěl za odměnu dobrý job.

Re:FEKT x FIT VUT
« Odpověď #3 kdy: 30. 10. 2020, 13:07:54 »
Zhruba před deseti lety jsem dokončil FEL ČVUT, v době, kdy vznikala nová fakulta informatiky.

V každém případě studium na vysoké škole není o známkách, které máte na střední škole. Je o tom, čím se chcete v budoucnu zabývat. Pokud váz zajímá programování, jděte na FIT. Pokud spíše elektronika jděte na FEKT.

Programování rozhodně není html, css nebo js. V případech obou fakult počítejte spíše s jazykem C/C++, Java a podobně. A samozřejmě také s hromadou učení jako třeba Teorie grafů (https://cs.wikipedia.org/wiki/Teorie_graf%C5%AF), Gramatiky a překladače (https://cs.wikipedia.org/wiki/Form%C3%A1ln%C3%AD_gramatika), Algrotimizace, ...

Na rovinu říkám, pokud chcete pouze titul, jděte na jednodušší školu.


Nene, nejde mi pouze o titul, chci prostě se fakt naučit hodně věcí, jsem snaživý člověk a musím si věřit. Nejdu si pro titul, jdu si pro obrovskou specializaci a za to bych chtěl za odměnu dobrý job.

Re:FEKT x FIT VUT
« Odpověď #4 kdy: 30. 10. 2020, 13:15:17 »
Ještě pro ukázku přidávám odkaz na Algoritmizaci: https://cw.fel.cvut.cz/old/courses/b4b33alg/prednasky


Re:FEKT nebo FIT VUT?
« Odpověď #5 kdy: 30. 10. 2020, 18:58:09 »
čau, podle mě má každý stejně trochu zkreslený představy, jakože chceš dělat elektro, jdi na fekt, pokud programovat, jdi na fit... no, tak to úplně neni.. doporučuju kouknout na předměty danýho oboru co tě zajímá... já třeba po střední chtěl dělat matiku a programování, ale protože jsem blbej, matfyz jsem ani nezkoušel a protože jsem si tenkrát myslel, že fekt je jednodušší než fit, šel jsem na fekt na teleinformatiku, s tim, že prej jo, programovat budem (kamarád absolvent říkal)... pokud chceš programovat, tak to tvoje potřeby rozhodně neukojí, protože je to fakt ízy - základy...ale matiky tam je dost - silně doporučuju, bavilo mě to...fyzika tam taky je, ta byla taky dobrá... a pak tam si dost předmětů volíš, jo, zezačátku tam je třeba BESO - elektronické součástky, a to bylo (aspon pro mě) celkem těžký... ale pak jsou předměty, kde se fakt naučíš, když se zajímáš, a zpětně jsem rád, že jsem tam šel... přičuchnul jsem k sítím, k elektru, signálům...a stejně teď programuju v .NETu... ve výsledku škola nebude mít tolik vliv na to co budeš dělat (jakože fekt vs fit), ale hlavně že o tom budeš něco trochu vědět a bude tě to zajímat....
btw jak tu někdo psal, html css a javascript aspon na fektu fakt nečekej... podle mě, jestli víš, že chceš fakt programovat, klidně běž na ten fit, tam si toho užiješ asi dost... jak moc rozhled tam získáš nevím... ale na fektu možná zjistíš, že tě baví nějaký zpracování obrazu,tak si prostě vybereš bakalářku na tohle téma a zaprogramuješ si až až...

Re:FEKT nebo FIT VUT?
« Odpověď #6 kdy: 30. 10. 2020, 19:31:22 »
No nakolko som cerstvy absolvent a zazil som obe skoly, viem porovnavat. Z FITu mam bakalara a z FEKTu(informacni bezpecnost) inziniera. Na FITe si vyskusas mnohe programovacie jazyky ako C,C++,Java, Python, PHP, VHDL, Prolog, Lisp, ale aj SQL a okrajovo HTML, CSS a JS. HTML a CSS neber ako programovanie a ako programovacie jazyky. FIT je dost narocny, siahnes si na dno svojich sil, aj psychicky, casto vela projektov, sibenicne terminy, na druhej strane skusky byvaju celkom fajn a ak si sikovny a mas stastie, tak kludne mozes mat predposledny majovy tyzden poslednu skusku. Pozor na inzinieske predmety TIN a MAT globalizacia o lahkej skuske naplati. Cez semester nie je moc priestor na velku zabavu, je toho vela, kto casto zuruje, tak je bud velka hlava, alebo skor ci neskor bude musiet predlzovat, co ak sa stane nie je hanba. Co je na FITe problem, tak je zly pristup vedenia a niektorych kantorov, jediny dobry ustav, o ktorom sa da nieco v globale povedat ako o dobrom je Ustav pocitacovych systemov. Problem fitu je neosobnost, neochota urobit akykolvek kompromis a nenacuvanie poziadavkov studentov. Prikladom je casto dobre spraveny projekt, ktory je hodnoteny 0 bodov, lebo ak niekto zle pochopi vetu v RFC, tak vystup programu sa diametralne zmeni a automaticke testy neprejdu. Ak mas stastie, tak mas moznost opravy projektu, ale vacsinou aj ked ti po oprave prejde vsetko na 100%, tak dostanes maly zlomok bodov, bohuzial poznam mnohych, co kvoli roznej banalite nedostali zapocet. Vyhodou FIT, moze byt aj nahravanie prednasok, kedysi sa aj streamovali. Na FITe sa matike nedava az taky doraz, aj ked jej tusim trocha pridali. FIT ma vyhodu vseobecneho Bc. programu, ktory ti da vela, ale aj vela zoberie. Spatne to hodnotiam ako dobry vyber v tom case, dobre je, ze absolvent je podla mna velmi dobre pripraveny na prax, to co odprogramujes na FITe ta vela nauci. Ano najdu sa vynimky a spekulanti, ale vela ich nie je. FIT sa uz roky trapi s odchodom studentov po Bc, je toz viacerych dovodov, ci uz vycerpanost, pristup vedenia, nie az tak zaujimave Ing. programi. Este ked som koncil Bc. studium na fite ja, existovala tabulka, ktora to zobrazovala, uz radsej nie je zverejnena :D

Z FEKTu poznam starsich absolventom odo mna, ako aj ludi z ustavu, mam vsak pocit, ze ak vyslovne sa ti nech ucit programovat a nevies sa donutit, tak ta FEKT nedonuti, FIT ano. Na FEKTe je niekolko odbrov, z ktorych mam pocit, ze ked absolvent vyjde, tak nevie v podstate nic do praxe. Informacna bezpecnost, kde som bol v pilotnom rocniku taky nebol. Musim vsak povedat, ze oproti FITu to bolo lahsie, ale velmi zaujimave, kedze uz to bola troska nejaka specializacia. Na FEKTe su kantori priatelskejsi, da sa dohodnut na miernom posune terminu projektov. Na FEKTe sa este robia rozne archaicke labaky na Bc. tusim na Teleinformatike, namiesto toho by mohli radsej programovat. Zarazilo ma, ze v 5. rocniku som zazil studenta, ktory z odboru teleinformatika nevedel, co je maska siete a na co sluzi. Dalo by sa povedat, ze vysoka skola ti da iba tie vedeomosti, ktore si ochotny do seba vstrebat a co si ochotny sa naucit a obetovat.

Poohliadni sa aj na MUNI, mam pocit, ze tam je pristup k studentom lepsi ako na FITe, asi viacej nacuvaju studentom, buduju takeho lepsie ducha jednotnej univerzity. Castym vysmechom ludi z FITu bolo, ze na MUNI mas titul Mgr. Mozem ti povedat, ze v praxi aj tak zavazia skusenosti, odhodlanie ucit sa, malokoho zaujima ci to je Mgr alebo Ing., samozrejme to neplati o pofidernych IT odboroch a univerzitach. Uz dlhsie sa suska, ze FI MUNI zacne davat z niektorych odborov aj Ing. titul, cim totalne vypali rybnik FITu. Vyhni sa "IT" odborom na Fakulte podnikatelskej. Hlavne sa nenechaj na zaciatku odradit, ak ti nieco nepojde, budes strateny a ostatni ti budu tvrdit, ako vsetko zvladaju lavou zadnou. Poznam mnohych, co toto tvrdili a nakoniec boli vyhodeni. Stratenych bude na zaciatku mnoho, vysoka skole je uz uplne nieco ine ako stredna. Tam ta nikto nic nenuti, si tam dobrovolne. Nebude to lahke na zaciatku, ale treba vydrzat a zbytocne sa neunahlit odchodom. Ak po roku zistis, ze to nie je ono, mozes zmenit skolu, ale skus vydrzat aspon rok, prvy semester je taky sok, hodnotit mozes az v tom druhom. Uz davno neplati, ze FEKT je elektro, FIT je programovanie.

Re:FEKT nebo FIT VUT?
« Odpověď #7 kdy: 31. 10. 2020, 09:52:48 »
No nakolko som cerstvy absolvent a zazil som obe skoly, viem porovnavat. Z FITu mam bakalara a z FEKTu(informacni bezpecnost) inziniera. Na FITe si vyskusas mnohe programovacie jazyky ako C,C++,Java, Python, PHP, VHDL, Prolog, Lisp, ale aj SQL a okrajovo HTML, CSS a JS. HTML a CSS neber ako programovanie a ako programovacie jazyky. FIT je dost narocny, siahnes si na dno svojich sil, aj psychicky, casto vela projektov, sibenicne terminy, na druhej strane skusky byvaju celkom fajn a ak si sikovny a mas stastie, tak kludne mozes mat predposledny majovy tyzden poslednu skusku. Pozor na inzinieske predmety TIN a MAT globalizacia o lahkej skuske naplati. Cez semester nie je moc priestor na velku zabavu, je toho vela, kto casto zuruje, tak je bud velka hlava, alebo skor ci neskor bude musiet predlzovat, co ak sa stane nie je hanba. Co je na FITe problem, tak je zly pristup vedenia a niektorych kantorov, jediny dobry ustav, o ktorom sa da nieco v globale povedat ako o dobrom je Ustav pocitacovych systemov. Problem fitu je neosobnost, neochota urobit akykolvek kompromis a nenacuvanie poziadavkov studentov. Prikladom je casto dobre spraveny projekt, ktory je hodnoteny 0 bodov, lebo ak niekto zle pochopi vetu v RFC, tak vystup programu sa diametralne zmeni a automaticke testy neprejdu. Ak mas stastie, tak mas moznost opravy projektu, ale vacsinou aj ked ti po oprave prejde vsetko na 100%, tak dostanes maly zlomok bodov, bohuzial poznam mnohych, co kvoli roznej banalite nedostali zapocet. Vyhodou FIT, moze byt aj nahravanie prednasok, kedysi sa aj streamovali. Na FITe sa matike nedava az taky doraz, aj ked jej tusim trocha pridali. FIT ma vyhodu vseobecneho Bc. programu, ktory ti da vela, ale aj vela zoberie. Spatne to hodnotiam ako dobry vyber v tom case, dobre je, ze absolvent je podla mna velmi dobre pripraveny na prax, to co odprogramujes na FITe ta vela nauci. Ano najdu sa vynimky a spekulanti, ale vela ich nie je. FIT sa uz roky trapi s odchodom studentov po Bc, je toz viacerych dovodov, ci uz vycerpanost, pristup vedenia, nie az tak zaujimave Ing. programi. Este ked som koncil Bc. studium na fite ja, existovala tabulka, ktora to zobrazovala, uz radsej nie je zverejnena :D

Z FEKTu poznam starsich absolventom odo mna, ako aj ludi z ustavu, mam vsak pocit, ze ak vyslovne sa ti nech ucit programovat a nevies sa donutit, tak ta FEKT nedonuti, FIT ano. Na FEKTe je niekolko odbrov, z ktorych mam pocit, ze ked absolvent vyjde, tak nevie v podstate nic do praxe. Informacna bezpecnost, kde som bol v pilotnom rocniku taky nebol. Musim vsak povedat, ze oproti FITu to bolo lahsie, ale velmi zaujimave, kedze uz to bola troska nejaka specializacia. Na FEKTe su kantori priatelskejsi, da sa dohodnut na miernom posune terminu projektov. Na FEKTe sa este robia rozne archaicke labaky na Bc. tusim na Teleinformatike, namiesto toho by mohli radsej programovat. Zarazilo ma, ze v 5. rocniku som zazil studenta, ktory z odboru teleinformatika nevedel, co je maska siete a na co sluzi. Dalo by sa povedat, ze vysoka skola ti da iba tie vedeomosti, ktore si ochotny do seba vstrebat a co si ochotny sa naucit a obetovat.

Poohliadni sa aj na MUNI, mam pocit, ze tam je pristup k studentom lepsi ako na FITe, asi viacej nacuvaju studentom, buduju takeho lepsie ducha jednotnej univerzity. Castym vysmechom ludi z FITu bolo, ze na MUNI mas titul Mgr. Mozem ti povedat, ze v praxi aj tak zavazia skusenosti, odhodlanie ucit sa, malokoho zaujima ci to je Mgr alebo Ing., samozrejme to neplati o pofidernych IT odboroch a univerzitach. Uz dlhsie sa suska, ze FI MUNI zacne davat z niektorych odborov aj Ing. titul, cim totalne vypali rybnik FITu. Vyhni sa "IT" odborom na Fakulte podnikatelskej. Hlavne sa nenechaj na zaciatku odradit, ak ti nieco nepojde, budes strateny a ostatni ti budu tvrdit, ako vsetko zvladaju lavou zadnou. Poznam mnohych, co toto tvrdili a nakoniec boli vyhodeni. Stratenych bude na zaciatku mnoho, vysoka skole je uz uplne nieco ine ako stredna. Tam ta nikto nic nenuti, si tam dobrovolne. Nebude to lahke na zaciatku, ale treba vydrzat a zbytocne sa neunahlit odchodom. Ak po roku zistis, ze to nie je ono, mozes zmenit skolu, ale skus vydrzat aspon rok, prvy semester je taky sok, hodnotit mozes az v tom druhom. Uz davno neplati, ze FEKT je elektro, FIT je programovanie.

Ahoj,

jsem absolvent FIT 2004, jeste jsem studoval dva roky na FEI, nez se rozdelila na FIT a FEKT.

Na FIT/FEKT byla vzdy silna studentska unie. Jeden clovek chodi i na kolegia dekana. V senatu jsou vzdy 4 studenti a podle stanov maji silnou pozici. Nezkouseli jste to resit pres studentskou unii? Nedokazu si predstavit, ze by byl projekt ohodnoceny za nula bodu i kdyz by byl dobre naprogramovany. Castecne by to mohlo vyresit, dat cast automatizovanych testu k dispozici, aby se dalo vyzkouset jak muj projekt reaguje na zakladni sadu testu. Jestli to tady bude cist nekdo, kdo studuje na FIT, tak komunikujte s vedenim, ale nestezujte si, predvedte vizi, co byste chteli a jak. Tomu byli vzdy nakloneni, jejich cilem bylo (vetsinou) nas neco naucit, ale vetsi cast prace a sebemotivace je, jak pises, vzdy na studentovi.

Re:FEKT nebo FIT VUT?
« Odpověď #8 kdy: 31. 10. 2020, 18:51:10 »
Vidiet, ze asi kedysi panovali na FITe este ine podmienky. Samozrejme sme skusali XY roznych navrhov ci uz cez studentsku uniu, alebo priamo. Problem FITu je, ze ma 2 opravne terminy, teda 3 terminy skusky (riadny+2 opravne). Akakolvek zmena, podnet alebo nesuhlas vyusti vzdy k vyhrazkam o zruseni 2. opravnych terminov. Ja som osobne na takych nebol, ale pre mnohych studentov je to zly pocit, ze maju o pokus menej. Bohuzial sa tymto blokuju vsetky zasadne zmeny, ktore navrhuju studenti alebo Studentska unia (SU). Za mna by bolo najlepsie 2. opravny termin zrusit a uz by nebola paka, lenze na tento navrh SU nema guraz. A k druhemu bodu sa iba pousmejem, kedykolvek sme chceli aspon nejaky naznak testu, co bude testovane, tak sme boli vysmiati. Pozadovat testy, je povazovane za drzost najhrubsieho zrna. Testy si mas robit sam (ich argumentacia), co chapem, ale potom by bolo dobre nastavit globalne pre celu fakultu system, akym sa budu riesit opravy projektov cviciacimi a ako sa budu riesit opravy po zbehnuti testov studentami. Na MUNI funguje system tak, ze si mozes skusobne odovzdat projekt, ale stratis tymto otestovanim zopar bodov, povedzme 2 z 20. Vsetko ide ked sa chce, no vedeniu sa moc nechce proaktivne nic riesit, vyzera to tak, ze budu musiet padnut na hubu, ked MUNI zacne s Ing. programom a preberie im kopu studentov. Zaujimavy problem vyustil aj teraz cez covid (co viem od kamaratov, ktori ostali), ked jeden garant predmetu a prednasajuci odmietol zverejnit zaznamy z minulych rokov (vlastne ich tusim ani nenahrava kvoli nejakemu svojmu osobnemu ohrozeniu), nechcel robit online vyuku a studenti nemali ani skripta a slidy obsahovali iba odrazky a plus pridal nejake clanky. Cize ustretovost a podpora studentov nula celych nula. Cest vsetkym, ktori su normalni, nastastie je ich tiez dost. Riesilo sa to neskutocne dlho a garant sa vyhrazal sudnym sporom, takychto cisiel je na FITe viac. Chyba tam jasna vizia, veduci ustavov v podstate nepodliehaju dekanovi a zaroven fakulta ma v ramci univerzity celkom velku mieru autonomie, ale to funguje asi vsade tak. Bohuzial sa skola ubera nie uplne stastnym smerom a dufam, ze si to coskoro uvedomia. Uzavrel by som to jednou vetou: "Kde nie je vola, tam nie je cesta" Tolko vizii bolo predlozenych a komunikacie prebehlo, ze by sa na nich mohla postavit nova fakulta. Studenti su casto uz uplne demotivovani a rezignovali, co sa naozaj necudujem. Na druhej strane situacia nie je zdaleka taka zla ako v Bratislave na FIIT STU a teraz uz aj na celej STU po odvolani rektora. Nie je tak zle, aby nemohlo byt este horsie. Kazdopadne verim, ze sa tu niekto vyjadri, ako to je na FITe teraz, ale doteraz som mal stale velmi cerstve informacie, kedze kopa kamaratov studovala a este vlastne aj studuje. Tymto nechcem uplne odradit prvotneho dotazovatela, ked je clovek flegmatik, tvrdo pracujuci, tak mu toto vsetko moze byt jedno, FIT da vela skusenosti, ale je potrebne zvazit aj FI MUNI.