Virtuální linuxový desktop ve VirtualBoxu

qelurg

  • ****
  • 372
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Virtuální linuxový desktop ve VirtualBoxu
« kdy: 29. 10. 2020, 18:35:41 »
Tak jsem po víc jak deseti letech použil virtualbox a nainstaloval do něj linux. Koupil jsem synovi notebook kvůli online výuce a nechtělo se mi dělat dualboot. A jsem překvapen tím, jak hezky a svižně to funguje, sdílení kurzoru složek, dynamická změna velikosti obrazovky, paráda.

Začala ve mě hlodat kacířská myšlenka, že dualbot je vlastně zbytečný a že ten linux můžu ve virtualboxu provozovat vlastně všude a bude to pro mě dokonce jednodušší, třeba skrz synchronizaci souborů, kterou na dualbootu dělám částečně přes dropbox a částečně přes synology diskstation.

Na linuxu mě vyhovuje příkazová řádka, hodně pracuju v terminátoru s mc a vimem, ale to v tom virtualboxu funguje taky. Dokonce by snad mělo jít i vytáhnout okno z virtualboxu a používat ho ve windows téměř jako nativní aplikaci. Přijde mi to jako ideální kombinace, možnost používat z obou světů, co mi vyhovuje bez nutnost bootvat tam a zpět.

Ale možná jsem něco přehlédl, jsou dnes za takových podmínek ještě nějaké důvody pro dualboot?
« Poslední změna: 29. 10. 2020, 18:52:56 od Petr Krčmář »


Re:Virtuální linux
« Odpověď #1 kdy: 29. 10. 2020, 18:49:19 »
Já bych volil WSL2. Okna se sdílet dají (přes Xorg Server) a běží to rychleji než virtuálka a je to pohodlnější než dualboot.
Ale já jsem zastánce Linuxového desktopu tak doporučuji Linux single-boot ;)

qelurg

  • ****
  • 372
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Virtuální linuxový desktop ve VirtualBoxu
« Odpověď #2 kdy: 29. 10. 2020, 18:58:03 »
WSL2 nevím co je. Singleboot leda že bych přešel na windows, v linuxu spoustu věcí nespustím, a s některými bych se nechtěl mořit, třeba s home office, kde ten soft bylo skrz kybernetickou bezpečnost a kdejaké certifikáty obtížné zprovoznit i pod windows. Potřebuju aby věci fungovaly jednoduše a spolehlivě.

Re:Virtuální linuxový desktop ve VirtualBoxu
« Odpověď #3 kdy: 29. 10. 2020, 19:14:45 »
WSL2 nevím co je. Singleboot leda že bych přešel na windows, v linuxu spoustu věcí nespustím, a s některými bych se nechtěl mořit, třeba s home office, kde ten soft bylo skrz kybernetickou bezpečnost a kdejaké certifikáty obtížné zprovoznit i pod windows. Potřebuju aby věci fungovaly jednoduše a spolehlivě.
Linuxový podsystém (Windows Subsystem for Linux) spustí lehkou linuxovou virtuálku jen s příkazovým prostředím ale když dáte Xorg Server na Windows (a dělají i na tom aby to šlo samo od sebe myslím, možná už to tam jde) tak tam máte i GUI.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Virtuální linuxový desktop ve VirtualBoxu
« Odpověď #4 kdy: 29. 10. 2020, 19:32:59 »
Ale možná jsem něco přehlédl, jsou dnes za takových podmínek ještě nějaké důvody pro dualboot?
Pro mě je dost důležitou součástí přístup k hardware, od nastavení monitorů, přes síť (wifi karta v monitor/AP módu…) po zamykání obrazovky a ACPI eventy, což z virtuálu moc nejde. Naopak nemám žádný důvod pro provozování Windows (přímo na hardware), výjimečně potřebuju nějakou věc, co nejede ve Wine, a to pustím ve virtuálu.


Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Virtuální linuxový desktop ve VirtualBoxu
« Odpověď #5 kdy: 29. 10. 2020, 19:40:29 »
Moje osobní zkušenost je taková, že lze pod Linuxem ve Virtualboxu provozovat bez problémů Windows. Stejně tak i opačně - z Windows pouštět virtuální stroje s OS Linux

Doporučuji si ponechat jako primární OS systém, který používáte častěji a který Vám vyhovuje na běžnou práci s Vašimi aplikacemi

Při virtualizaci vždy počítejte s jistou ztrátou výkonu virtuálního OS, především při využití graficky náročných aplikací, tj. zpracování videa, grafiky i her.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Virtuální linuxový desktop ve VirtualBoxu
« Odpověď #6 kdy: 29. 10. 2020, 20:09:22 »
nez DualBoot (pokud nechces v tom "druhem/neprimarnim" hrat hry ci neco narocneho na grafiku), je urcite lepsi 1 OS na zelezo a do nej 1-X OS do virtualu/ů... pokud by slo o tvuj NB a pouzival bys vice nez terminal, tak bych urcite sel do GNU/Linux na zelezo a Windows do virtualu, protoze nepotrebuju "bezesvej mod" co VirtualBox nabizi, tak bych (resp. tak sem) pro virtualizaci pouzil Virt-Manager (GUI nad libvirt/qemu/kvm)...

ad WSL2, pokud ti jde vazne jen o ten terminal a W10 chces jako primarni, tak bych zkusil nejdrive WSL2...

qelurg

  • ****
  • 372
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Virtuální linuxový desktop ve VirtualBoxu
« Odpověď #7 kdy: 29. 10. 2020, 21:12:18 »
K instalaci linuxu mě motivoval článek o Pygame Zero, takže grafiku chci i když nemusí být nějak zvášť výkonná. Pro windows mám řadu aplikací, a drahých, které jsou jen pro windows a navíc pracují s externím hardware + teď home office, k windows jsem teď přikován, byť třeba před deseti lety jsem používal čistě linux, dnes chtě nechtě musím do windows a k rebootu do linuxu dochází čím dál tím méně. Dokonce třeba i musescore, které jsem začal používat v linuxu, funguje pod windows lépe a teď ho proto radši používám pod windows.

Ale narazil jsem na první záhadný problém, ve virtualboxu nefunguje dobře gedit. Ve sdílené složce s windows dokáže otevřít nový soubor a uložit ho, ale už nejde uložit podruhé, vyskočí hláška, že dočasný soubor se používá. I když gedit zavřu a otevřu, existující soubor nelze opětovně uložit. Vim nebo mousepad s tím problém nemají, gedit musí používat nějaký zvláštní způsob ukládání souborů.

Rhinox

  • ***
  • 107
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Virtuální linuxový desktop ve VirtualBoxu
« Odpověď #8 kdy: 29. 10. 2020, 21:32:26 »
...tak bych (resp. tak sem) pro virtualizaci pouzil Virt-Manager (GUI nad libvirt/qemu/kvm)...

Jak je to v pripade libvirt/qemu/kvm s 3d-grafikou? Ja mam primarne linux a na nem virtualbox prave proto, ze v guest-systemu je 3d-grafika pouzitelna, treba ve Windows muzu spustit nakej starsi 3dmark. To sice zrovna nepotrebuju, ale u Win10-guestu je znat, kdyz je grafika akcelerovana...

Re:Virtuální linuxový desktop ve VirtualBoxu
« Odpověď #9 kdy: 30. 10. 2020, 10:37:00 »
Čistě laický dotaz k tomu WSL2. Zkusil jsem přes to běžet docker. Vyvíjím několik větších projektů v javě (v IDEA), potřebuju je přes docker compose spouštět a ladit. Pro docker ve windows je víc řešení. Nejstarší - a které se mi osvědčilo a zatím u něj zůstávám - používá virtualbox vm, ve které běží docker server. Klient a všechno ostatní je "nativně". Dál mají docker desktop který běží buď přes hyperv nebo wsl2. Zkusil jsem to a první dojem byl špatný.

Je to hodně pomalé.  Například build docker image přes maven plugin trvá tak 4x déle než u toho legacy řešení s VB a to je u největšího projektu ca 12min vs 3min a v praxi nepoužitelné. Pull je taky pomalejší.

Četl jsem, že problém může být, že soubory projektu jsou na windows filesystému a ne v tom "virtuálním filesystému". Že je tam velká výkonová ztráta. To bych tam ale předpokládám musel přesunout všechno? (git, maven repozitář, IDE?)  V podstatě bych měl udržovat ten virtuální systém spolu se všemi tooly...  a IDE nechat taky běžet linuxové přes ten x.org? Opět, laický pohled - WSL neznám - ale na první pohled je to dost komplikované oproti virtualboxu..

Zajímavé je, že start/běh těch kontejnerů zas tak ovlivněný není. Naopak bych řekl, že je to o fous rychlejší než s tím VB. Problémem tedy budou intenzivní operace s filesystémem (při kompilaci, buildu image atp. se přesýpají stovky mega a hromada filů). Nevím přes jaký protokol komunikuje v tom legacy řešení hostová mašina (kde jsou zdrojáky, tooly a docker klient] s virtuálkou (kde je docker server), ale překvapuje mě, že tam není až tak velká výkonová ztráta (zkoušel jsem celé rozjet i na linuxu nativně a zpomalení tam bylo, možná 20%?? ale nic co by v praxi příliš vadilo). Ten WSL2 engine mi přijde v tomhle ohledu nepoužitelný. Nebo to používám špatně.

Používáte to někdo na vývoj s dockerem v popsaném use casu (velké projekty, java, IDEA)? Jak s tím fungujete?
« Poslední změna: 30. 10. 2020, 10:41:50 od premekv »

Re:Virtuální linuxový desktop ve VirtualBoxu
« Odpověď #10 kdy: 30. 10. 2020, 11:34:01 »
Pro docker na widlich je par reseni a vsechny jsou na hovno. Jediny ve finale pouzitelny je nejaky Linux ve VirtualBoxu a tam mit Docker stejne jako IDE a vyvijet v tom Linuxu. Ale proc si pak drzet widle, ze?

Performance problem (stejne jako na Macu) je jen u sdilenych volumes. U tech anonymnich nebo u kontejneru bez volumes neni problem. To je trochu pitome protoze pri vyvoji proste chces videt na zdrojaky...

Docela hodne jsem to meril a krom tech sdilenych volumes neni meritelny rozdil mezi Docker for Mac a dockerem v linuxu na cistem zeleze. Problem je ze Docker na mac/win ma svuj virtualni FS ve jednom RAW/QCOW souboru a problem prijde kdyz se to mixuje s beznym FS v tom systemu.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Virtuální linuxový desktop ve VirtualBoxu
« Odpověď #11 kdy: 30. 10. 2020, 11:42:09 »
Pro docker na widlich je par reseni a vsechny jsou na hovno.

Jako ten docker toolbox (distribuce s "nativním" klientem a virtualbox mašinou, kde běží server a nějakými utilitami kolem) mi vcelku funguje, žádné větší problémy neřeším, akorát performance je samozřejmě horší oproti nativnímu dockeru pod linuxem. (virtualbox neumí efektivně používat multithreading, dokonce při nastavení více virtcpu než je fyzických jader hlásí neplatnou konfiguraci, takže cpu jede 50-60%).

 

Re:Virtuální linuxový desktop ve VirtualBoxu
« Odpověď #12 kdy: 30. 10. 2020, 12:36:34 »
performance CPU neresim, brzda je pro me v discich (ale to je dane strukturou PHP a JS projektu kde je bambiliarda souboru kazdy o par znacich...)

S tim toolboxem jsem mel myslim problem s xdebugem, ale mozna to lze resit nejak rozumne uz dnes.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

janob

Re:Virtuální linuxový desktop ve VirtualBoxu
« Odpověď #13 kdy: 30. 10. 2020, 15:12:09 »


Jak je to v pripade libvirt/qemu/kvm s 3d-grafikou? Ja mam primarne linux a na nem virtualbox prave proto, ze v guest-systemu je 3d-grafika pouzitelna, treba ve Windows muzu spustit nakej starsi 3dmark. To sice zrovna nepotrebuju, ale u Win10-guestu je znat, kdyz je grafika akcelerovana...
[/quote]

Síce používam na debiane W10 vo virtualke cez virtual-manager nad ibvirt/qemu/kvm a da sa tam pre nu zapnut/vypnut 3D akceleracia, ale som to nikdy nejako zvlast neriesil. Nepouzivam vo W10 ziadnu aplikaciu, ktora by to nevyhnutne potrebovala. Takze zhrniem - zapnut/vypnut sa to tam da, realny dopad na vykon netusim - mam to stale zapnute a fungujem ...

Re:Virtuální linuxový desktop ve VirtualBoxu
« Odpověď #14 kdy: 30. 10. 2020, 15:51:57 »
Síce používam na debiane W10 vo virtualke cez virtual-manager nad ibvirt/qemu/kvm a da sa tam pre nu zapnut/vypnut 3D akceleracia
To sis popletl. 3D akcelerace je pouze pro Linux guesty, nikoliv pro Windows guesty. Pro Windows guesty lze přiřadit (vyhradit) pouze celou GPU (pokud je k dispozici a jedná se o PC, u NTB bývá problém) a tím se docílí plné 3D akcelerace.