GIMP a změna barvy na konkrétní barvu

GIMP a změna barvy na konkrétní barvu
« kdy: 28. 10. 2020, 23:32:13 »
Ahoj,
vím, že to sem moc nepatří, ale když mě někdo odkáže, kde se zeptat budu rád.
Používám na GIMP verze 2.10.20 na linux Ubuntu a chtěl jsem "podle mě" udělat jednoduchou věc a to změnit barvu obrázku na jinou. Obrázek je jednoduchý čárový objekt v JPQ. Takže import a pak je problém s tím, že čára není jednolitá nemá jednu barvu, ale to by nemělo vadit.

To co chci je změnit barvu čáry na jinou a to konkrétní barvu třeba HTML "76cae2". a zde je tedy velkej problém. GIMP umí obarvit, odbarvit, změnit jas, odstín atd. ale opravdu jsem nenašel jednoduchý způsob jak si nastvit barvu jakou chci.
Podle návodů na internetu: https://photo-modr.estranky.cz/clanky/gimp---navod_manual_tutorial/13.-gimp---specialni-upravy-a-korekce-barev--kolorovani-a-zmena-odstinu.html

tam má být funkce "Kolorovat", ale tu v této verzi nemohu najít a přitom je to to co chci. Když totiž použiju funkci "Obarvit" kde si mohu nastvit barvu jakou chci, tak ať použiju režim jakýkoli Nahradit, Normální, HSV Hue nebo jiný tak žádný z nich mi obrázek neobarví přesně barvou jakou si nastavím. Je to bud světlejší nebo tmavší.
Prostě to nejde.

Porádite někdo jak změnit barvu čárového objektu? Barva pozadí je průhledná.

Děkuji moc


_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:GIMP a změna barvy na konkrétní barvu
« Odpověď #1 kdy: 29. 10. 2020, 02:39:08 »
Nevím co je JPQ, pokud je to překlep za JPG, tak je divné, že na screenshotu je průhlednost, protože to JPG neumí, a navíc to nebude jedna barva, protože se ztrátovou kompresí trochu rozmaže a pak tam budou barvy jiné.

Jestli jsem pochopil otázku, tak potřebuješ:
 - nastavit si barvu jako aktuální barvu popředí (ta paleta pod nástrojema)
 - vzít nástroj Select by Color Tool (Shift+O) a nastavit rozumný threshold
 - kliknout na tu barvu co chceš změnit
 - vzít nástroj Bucket Fill Tool (Shift+B)
 - Zaškrtnout Fill whole selection
 - kliknout do obrázku

Pokud by tam byl problém s průhledností, tak bych to udělal naopak: vybral tu průhlednou oblast a pak dal Select → Invert.

Re:GIMP a změna barvy na konkrétní barvu
« Odpověď #2 kdy: 04. 11. 2020, 20:06:35 »
Děkuju moc za odpověď.

Popsal jsi to přesně. Chyba na mé straně, ano je to JPG.

Ano je tam přesně ten problém. Zdroj je jpg obrázek, takže ztrátová komprese a tím pádem to nebude jednolitá barva. V GIMPu to pak převedu a nastavím průhlednou barvu pozadí. To jsem zvládnul. Proto je tam ten obrázek tak jak jsem ho přiložil.
No to co jsi mi poradil je vlastně mnohem jednodušší než jsem si myslel. Stále jsem hledal nějaký filtr nebo nástroj a ono je to vlastně jen správný výběr a pak nalití barvy.

Díky za pomoc.

Re:GIMP a změna barvy na konkrétní barvu
« Odpověď #3 kdy: 05. 11. 2020, 00:51:45 »
Další možnost je otevřít ten obrázek v Inkscape, použít menu Křivka -> Vektorizovat Bitmapu.

Získáte vektorovou podobu, kterou pak vyplňujete barvou a máte přesné a plynulé okraje objektu.

U grafiky, co jste uvedl jako příklad, to bude asi vhodnější postup.

Vedlejším efektem je možnost libovolného škálování při zpětném exportu do JPG, PNG a další benefity vektorového formátu.

Re:GIMP a změna barvy na konkrétní barvu
« Odpověď #4 kdy: 05. 11. 2020, 09:45:25 »
Ahoj,
díky za info vyzkouším.
Ono to má ještě trochu jiný rozměr.

Já ten obrázek dostal od grafika, který používá Corel Draw a jedná se původně o vektorový obrázek. Takže je to na palici. Tzn. on ten obrázek uloží jako PNG, abych měl průhledné pozadí. Já ten obrázek pak načtu do "nějakého" editoru a potřebuju mu různě změnit barvy.

Určitě by bylo jednodušší kdyby mi poslal Corel Draw formát a já ho dokázal v nějaké programu zdarma otevřít a použít jeho vektorové obrázky?
Uměl by Inkscape načíst Corel Draw nebo jinka uměl by Corel exportovat obrázky pro Inkscape?

To by pak bylo vyřešeno a naprosto správně :-).


Re:GIMP a změna barvy na konkrétní barvu
« Odpověď #5 kdy: 05. 11. 2020, 09:50:23 »
Pardon, podle téhle stránky:
https://inkscape.org/cs/learn/faq/#what-inkscape
by to umět měl, takže tohle by bylo nejlepší řešení a nebylo by třeba nic konvertovat.

Díky za pomoc. Toto jsem potřeboval vědět.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:GIMP a změna barvy na konkrétní barvu
« Odpověď #6 kdy: 05. 11. 2020, 13:53:05 »
Určitě by bylo jednodušší kdyby mi poslal Corel Draw formát a já ho dokázal v nějaké programu zdarma otevřít a použít jeho vektorové obrázky?
Uměl by Inkscape načíst Corel Draw nebo jinka uměl by Corel exportovat obrázky pro Inkscape?
Samozřejmě. Corel umí exportovat SVG nebo AI, oboje jde otevřít v Inkscape. A s trochou snahy se dá importovat i CDR, existoval na to sk1 converter nebo tak něco.

Re:GIMP a změna barvy na konkrétní barvu
« Odpověď #7 kdy: 05. 11. 2020, 14:04:12 »
AI a postscript většinou importuji do Inkscape bez problémů. Rozdíly bývají ve struktuře, poskládání vrstev apod. Při potřebe úprav se občas vyplatí vyplatí vyzkoušet nejvhodnější formát. Pro záměnu barvy je to asi skoro jedno.

Re:GIMP a změna barvy na konkrétní barvu
« Odpověď #8 kdy: 05. 11. 2020, 14:05:25 »
Supr, díky moc za potvrzení.