Ubuntu pro náctiletou?

Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #75 kdy: 21. 10. 2020, 16:07:42 »
... Kdy se vám naposledy v Linuxu stalo že se počítač dostal po nebootovatelného stavu při běžném použití? ...

Letos se mi po aktualizaci balíků nerozjelo Ubuntu 18.04. Problém byl v aktualizaci intel-microcode.


Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #76 kdy: 21. 10. 2020, 16:25:17 »
Kdy se vám naposledy v Linuxu stalo že se počítač dostal po nebootovatelného stavu při běžném použití? Počítám s něčím stabilním, s archem ne.

No... na pracovním noťasu mi to sekundární Debian 10 v dual-bootu s primárníma Windowsama předvedl nedávno. Ale to je tím dual-bootem, kde hlavní bootloader je Windowsí, na NTFS v C:\bootsect.bin mám kopii linuxového bootsektoru, kterou chain-loaduju z Windows BCD. V tom linuxovém bootsektoru bydlí grub. Provedl jsem nějaký ten apt-get upgrade, nedošlo mi že proběhl grub-install (nová verze), a pak mi ten starý bootsektor nebootoval. Starý grub držkoval, že v nějakém modulu nenašel očekávané symboly nebo co. Ono ještě navíc kromě toho, že mi ten Linux umí nabootovat na holém železe, tak ho dokážu bootnout z fyzického disku taky ve Virtualboxu, kde je navíc nějaký overlay nad fyzickým MBR nebo co... (abych si nezhamtal fyzický bootloader a nesahal na oddíly, které mají pod taktovkou živé Windows) - prostě jsem se z toho dostal tak, že jsem bootnul ve VMku aktuální netinstall CD v rescue režimu, pořídil jsem si novou kopii bootsektoru linuxového oddílu, nacpal jsem ji na C: (stačilo vyměnit soubor) a bootuje to zase normálně. Akorát jsem tuším ten soubor s bootsektorem stěhoval pomocí SCP přes třetí stroj, protože přímo mountnout NTFS jsem v tu chvíli nemohl, mountnout ve virtuálu v chrootu USB flashku uzmutou Vindózum mi nějak nešlo a nic lepšího jsem v tu chvíli nevymyslel :-)

Na holém železe jsem mrtvolu neměl ani nepamatuju.

Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #77 kdy: 22. 10. 2020, 22:49:10 »
Teď mi to teprve "docvaklo"! Windows LTSC 2019. Je to stabilní verze Windows, aktualizace nejsou tak "divoké". MS Teams, Office, Zoom...
Verze vydávají (měli by alespoň) se stejným odstupem jako Vista ←→ 7 ←→ 8 (3-4 roky), podpora 10 let.
Jen aplikace jako Lidé, Filmy a TV Pořady, Tipy a Centrum Feedback tam nenajdete :(

Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #78 kdy: 23. 10. 2020, 03:34:57 »

Já z vás rostu. Chápu že jsem vás možná urazil ale já jen braním své životní zkušenosti. Nikdy ale opravdu nikdy za 9 let používání Linuxu se mi nic hrozného nestalo. Nebo alespoň to nebylo tak hrozné než to z Windows.
Kdy se vám naposledy v Linuxu stalo že se počítač dostal po nebootovatelného stavu při běžném použití? Počítám s něčím stabilním, s archem ne.

Nevím, kde se berou pořád ty pověry o nestabilitě ArchLinuxu. Arch používám dva a půl roku a nic stabilnějšího si neumím představit. Před tím dva roky Manjaro, které je postavené na Archu, a taky bez problémů.

Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #79 kdy: 23. 10. 2020, 07:50:11 »

Já z vás rostu. Chápu že jsem vás možná urazil ale já jen braním své životní zkušenosti. Nikdy ale opravdu nikdy za 9 let používání Linuxu se mi nic hrozného nestalo. Nebo alespoň to nebylo tak hrozné než to z Windows.
Kdy se vám naposledy v Linuxu stalo že se počítač dostal po nebootovatelného stavu při běžném použití? Počítám s něčím stabilním, s archem ne.

Nevím, kde se berou pořád ty pověry o nestabilitě ArchLinuxu. Arch používám dva a půl roku a nic stabilnějšího si neumím představit. Před tím dva roky Manjaro, které je postavené na Archu, a taky bez problémů.

Nestabilní arch si beztak lidé většinou způsobí sami neřízeným updatem... Ještě se mi nestalo, aby arch lehnul sám od sebe.


Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #80 kdy: 23. 10. 2020, 08:33:56 »

Já z vás rostu. Chápu že jsem vás možná urazil ale já jen braním své životní zkušenosti. Nikdy ale opravdu nikdy za 9 let používání Linuxu se mi nic hrozného nestalo. Nebo alespoň to nebylo tak hrozné než to z Windows.
Kdy se vám naposledy v Linuxu stalo že se počítač dostal po nebootovatelného stavu při běžném použití? Počítám s něčím stabilním, s archem ne.

Nevím, kde se berou pořád ty pověry o nestabilitě ArchLinuxu. Arch používám dva a půl roku a nic stabilnějšího si neumím představit. Před tím dva roky Manjaro, které je postavené na Archu, a taky bez problémů.

Spíše jsem to myslel tak, že když se někomu rozbije Arch, tak se to dá ještě pochopit.

Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #81 kdy: 23. 10. 2020, 17:46:12 »

Já z vás rostu. Chápu že jsem vás možná urazil ale já jen braním své životní zkušenosti. Nikdy ale opravdu nikdy za 9 let používání Linuxu se mi nic hrozného nestalo. Nebo alespoň to nebylo tak hrozné než to z Windows.
Kdy se vám naposledy v Linuxu stalo že se počítač dostal po nebootovatelného stavu při běžném použití? Počítám s něčím stabilním, s archem ne.

Nevím, kde se berou pořád ty pověry o nestabilitě ArchLinuxu. Arch používám dva a půl roku a nic stabilnějšího si neumím představit. Před tím dva roky Manjaro, které je postavené na Archu, a taky bez problémů.

Spíše jsem to myslel tak, že když se někomu rozbije Arch, tak se to dá ještě pochopit.

Nevím no, Arch se sám od sebe nerozbije. Za dva a půl roku jsem měl jen jeden drobný problém po aktualizaci a ten problém byl už popsán na https://www.archlinux.org/, tak byla náprava velmi rychlá. Pokud se bude někdo vrtat v systému, bude např. mazat balíčky bez ohledu na závislosti, tak ten systém rozbije. Jinak je ale Arch naprosto v pohodě a stabilní.

Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #82 kdy: 01. 11. 2020, 12:14:09 »
...asi jsem v tomhle vlákně dost OT, ale v širším kontextu koronavirové "školy na dálku" jsem sepsal... takový traktát, který začíná rychlým návodem, jak si v MS Teams spustit testovací hovor, kde nastavit zisk mikrofonu, a jak se bránit echu a šumu. Zárodek toho textu vznikl původně na žádost jedné svědomité paní učitelky, která se snaží vyučovat i v dnešních nenormálních podmínkách. Možná by se to hodilo ostatním.