Ubuntu pro náctiletou?

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #60 kdy: 19. 10. 2020, 23:25:20 »
...
Bych čekal že si možná něco připojí /dev/pts a to je potřeba odmountovat samozřejmě dřív než /dev. A ještě bych zkusil lsof, i když někdy moc nepomůže. Jinak já teď nedávno řešil, že některé věci (typicky update-grub/grub-install) v chrootu zatuhnou. Ukázalo se, že když se používá LVM, tak to čeká na nějakého démona, co má soket v /run -- a já si nemountoval /run, jen /proc, /sys a /dev. Takže pokud se někomu tohle v posledních letech začalo dít, tak je to tímhle.

A ačkoli to používám na Debianu, tak --make-rslave jsem v životě nepotřeboval a problémy se systemd s tím nebyly.


k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #61 kdy: 20. 10. 2020, 05:14:55 »
...
Bych čekal že si možná něco připojí /dev/pts a to je potřeba odmountovat samozřejmě dřív než /dev.[...]
jj, a prave proto pred chroot pripojuju krome klasicky cisteho /sys a /proc a bindnuteho /dev i bindnutej /dev/pts ;-)

Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #62 kdy: 20. 10. 2020, 08:44:42 »
Pracovne mam ubuntu na desktopu. A muzu rict, ze takove kraviny, co tam jsou, nejsou ani ve Win. Napr. chromium instalovane pres snap. A kdyz se updatuje, tak se aktualne spusteny chromium "odpoji" od ikony na liste.

Pokud tazatel nechce delat zadny support, tak at se domluvi s rodicema. A maximalne poridi HW a OS at si resi sami.

Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #63 kdy: 20. 10. 2020, 08:48:49 »
Popsal jsem Ti svoji zkušenost z neIT vesmíru - jestli ti to do tvého vesmíru zapadá, nebo ne je mi celkem jedno. Já mám linux jako koníček cca 15 let, baví mě, ale klapky mi z očí spadly už dost dávno

Skôr ti spadli rovno do očí, a tie oči ti vypichli.
Ale už ma to nebaví tu písať, každý tu točí len svoje, aj keď je jasné že ktorý systém je stabilnejší a menej problémový. Ale chápem že viacerý už chyby považujú za featury vo Win10. BSOD je asi šporič obrazovky či neco také.

BSOD jsem viděl za posledních 5 let asi - moment - jo - ani jednou. Proč s tím máš takový problém? Linux je fajn, ale umí slušně podrazit nohy - bez varování sesypaný btrfs, nenaběhlá x po aktualizaci, z ničeho nic nefunkční system wide u pulseaudio, kiomount na MTP si taky dělal co chtěl, u openwrt je to občas taky zajímavý... U win 10 jsem tohle nezažil. Tam mi nešlo jednou něco odinstalovat a nebyly ovladače pro starou TV kartu. Ale system jako takový funguje.

Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #64 kdy: 20. 10. 2020, 08:51:26 »
Prosím, chápu že si tu někteří z vás (Nebudu jmenovat) snažíte chránit vaši kariéru v Microsoftu, ale pochybuji že tu někdo z vašich nadřízených čte tyto diskuze.

Jestli tím některým myslíš třeba mě, tak ne, MS mě neplatí - pokud bych si mohl vybrat, tak bych bral radši apple. Mám linux na desktopu pře 15 let, na routeru taky, na NAS taky - a nejlíp se mi dělá na věcech od apple. Win jsem zprovoznil kvůli dětem a překvapilo mě jak je to v klidu.


Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #65 kdy: 20. 10. 2020, 15:21:20 »
@Jenda, @k3dAR: ono to vážně funguje! Díky... opravil jsem tenhle zádrhel ve svém nedávném traktátu a uvedl jsem vás jako zdroj.

Kód: [Vybrat]
#!/bin/sh

DESTDIR="/var/NFSboot/deb9_x86_64"

if [ -d "$DESTDIR" ]; then
        # bind-mount what is necessary
        # Beware: some old howtos still mention just "bind".
        #  With systemd, you need an explicit rslave.
        #  Otherwise, umount will either unmount both mountpoints,
        #  or fail with EBUSY. Either way you may end up with an awry /dev/ .
        # https://wiki.debian.org/systemd#Shared_bind_mounts
        # Either format should work: -o bind,rslave or stand-alone --options.
        #mount -o bind,rslave /proc $DESTDIR/proc
        mount --bind --make-rslave /proc $DESTDIR/proc
        mount --bind --make-rslave /dev $DESTDIR/dev
        # The additional trick with /dev/pts comes courtesy of Jenda and k3dAR :-)
        mount --bind --make-rslave /dev/pts $DESTDIR/dev/pts
        mount --bind --make-rslave /sys $DESTDIR/sys
        mount --bind --make-rslave /run $DESTDIR/run

        chroot $DESTDIR /bin/bash

        umount $DESTDIR/run
        umount $DESTDIR/sys
        umount $DESTDIR/dev/pts
        umount $DESTDIR/dev
        umount $DESTDIR/proc
else
        echo "ERROR: the requested DESTDIR path $DESTDIR is not a directory."
        echo "Not sure what to do, exiting."
        echo ""
        echo "Use this script to chroot into a destination subdirectory,"
        echo "where you have a Linux distro installed, and you want to"
        echo "do some work on it, with /proc /sys /dev /run bind-mounted,"
        echo "without actually booting the Linux in the subdir."
        exit 1
fi
« Poslední změna: 20. 10. 2020, 15:22:58 od František Ryšánek »

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #66 kdy: 20. 10. 2020, 19:12:53 »
Pracovne mam ubuntu na desktopu. A muzu rict, ze takove kraviny, co tam jsou, nejsou ani ve Win. Napr. chromium instalovane pres snap. A kdyz se updatuje, tak se aktualne spusteny chromium "odpoji" od ikony na liste.

tvuj problem ze pouzivas Chromium, ja pouzivam mnohem lepsi Vivaldi a instalovanej je normalne jako deb z oficialniho Vivaldi repositare ;-)

Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #67 kdy: 21. 10. 2020, 12:50:33 »
Tyjo, jak jsem chválil Debian 10 XFCE, tak mě hned včera lehce vyškolil :-) V souvislosti s MS Teams jsem řešil, že můj mikrofon šumí. Potvrzeno testovacím hovorem "sám se sebou". První věc byla, snížit úroveň mikrofonu - byl zbytečně nahlas. Druhá věc (paradoxně snad i jednodušší) byla povolit digitální potlačení šumu - k tomu stačí přidat
Kód: [Vybrat]
load-module module-echo-cancel
v globální konfiguraci PulseAudio /etc/pulse/default.pa , což je trivka. Zřejmě se to má vložit těsně před poslední odstavec konfiguráku, kde následují nějaké cca 2 moduly, které tyhle chytristiky nějak inteligentně zařazují/vyřazují podle situace.

A co mě na tom vyškolilo: ukládání nastavení hlasitosti napříč restarty. V systému je jednak PulseAudio - pokud správně chápu, je tento subsystém startován při startu X, nikoli jako systémový démon (přes systemd). K němu ovládací applet je xfce4-pulseaudio-plugin, ze kterého jedním kliknutím se dá spustit volně plovoucí appka pavucontrol. Kromě toho existuje možnost, nastavit hlasitost "o patro blíž k hardwaru", ve vrstvě ALSA - uživatelsky příkazem alsactl, s argumentem store anebo restore. S tím že tradičně ALSA údajně dělala restore při startu. Toto vše je za jízdy provázáno, potenciometry se pohybují společně. No a mně se to chová tak, že po startu je zvuk (xfce4-pulseaudio-plugin) nastavený na nějaké defaulty, které jsou po každém startu stejné. Když jsem si chvilku hrál s Audacity, klikal jsme si v něm (v Audacity GUI) ve volbě zdroje signálu apod., podařilo se mi zřejmě rozdrbat konfiguraci PulseAudia do té míry, že kromě mikrofonu nakonec přestalo fungovat i přehrávání, v celém systému, i po restartu. Z toho jsem se vyprostil tím, že jsem našel a smazal (napřed zkusmo přejmenoval) ~/.config/pulse/ . Po dalším restartu byly zpátky nějaké defaulty a chovalo se to opět cca mravně (na Audacity už jsem nesahal) - ale změny úrovní repráků a mikrofonu se neukládají. Pavucontrol zřejmě funguje jenom na runtime stav, nemá vlastní ukládání konfigurace na disk. Takže jsem sáhl po alsactl store/restore, což funguje, ale musím provést restore až poté, co všechny pulseaudio srandičky bezpečně nastartovaly. Třeba pokud alsactl restore zadám jako "aplikaci při startu" XFCE, kde nemám možnost nastavit pořadí, startuje alsactl dříve než pulseaudio, a alsactl restore se neprojeví. Pokud ho ale o 20 sekund odložím (nohup a sleep) tak to zafunguje. Ale tuším mi to pulseaudio přenastaví podle svého při "resume from suspend"... toto nemám přesně vysledované, prostě se mi stalo, že jsem ráno probudil noťas, přihlásil se do Teams, a najednou koukám, táhla v pulseaudio pluginu jsou zase na defaultech. To už ale probíhalo vyučování, takže jsem si nemohl hrát. Opravdu se mi nechce, kompilovat něco ze zdrojáků :-) Ono to nakonec nějak funguje... a ze mě je IRL široko daleko největší odborník* ;-) na konfiguraci echo-cancelation a potlačení šumu pod Windows a Linuxem.
Zrovna tohle by myslím v Ubuntu LTS fungovalo na první pokus.

*odborník je člověk, který přijel z jiného města.
« Poslední změna: 21. 10. 2020, 12:56:02 od František Ryšánek »

Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #68 kdy: 21. 10. 2020, 13:39:02 »
Prosím, chápu že si tu někteří z vás (Nebudu jmenovat) snažíte chránit vaši kariéru v Microsoftu, ale pochybuji že tu někdo z vašich nadřízených čte tyto diskuze.

To je jen tvoje vlastní paranoia. Ale nic si z toho nedělej, většinou to přejde, než vyrosteš z puberty.

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #69 kdy: 21. 10. 2020, 13:51:03 »
Citace
A co mě na tom vyškolilo: ukládání nastavení hlasitosti napříč restarty. V systému je jednak PulseAudio - pokud správně chápu, je tento subsystém startován při startu X, nikoli jako systémový démon (přes systemd).

Závisí od distribúcie/desktop prostredia. Napr. v Gnome je PulseAudio spúšťané pomocou systemd v user scope, v prípade Fedory cez socket trigger:

Kód: [Vybrat]
systemctl --user status pulseaudio.service
● pulseaudio.service - Sound Service
     Loaded: loaded (/usr/lib/systemd/user/pulseaudio.service; disabled; vendor preset: disabled)
     Active: active (running) since Wed 2020-10-21 12:49:04 CEST; 54min ago
TriggeredBy: ● pulseaudio.socket
   Main PID: 2678 (pulseaudio)
      Tasks: 6 (limit: 115776)
     Memory: 10.7M
        CPU: 6.817s
     CGroup: /user.slice/user-1000.slice/user@1000.service/pulseaudio.service
             └─2678 /usr/bin/pulseaudio --daemonize=no

Citace
Kromě toho existuje možnost, nastavit hlasitost "o patro blíž k hardwaru", ve vrstvě ALSA - uživatelsky příkazem alsactl, s argumentem store anebo restore. S tím že tradičně ALSA údajně dělala restore při startu.

Pokiaľ sa budete rýpať v jednotlivých vrstvách, určite niečo rozbijete. Napr. nastavenie hlasitosti streamov je uložené v ~/.config/pulse/*-stream-volumes.tdb a zariadení v ~/.config/pulse/*-device-volumes.tdb a obnovujú ich moduly module-stream-restore a module-device-restore.

Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #70 kdy: 21. 10. 2020, 14:00:07 »
k tomu Zoomu v Linuxu... používám tohle abych eliminoval jak moc je to v "systému" https://hub.docker.com/r/mdouchement/zoom-us

Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #71 kdy: 21. 10. 2020, 14:49:13 »
... Napr. nastavenie hlasitosti streamov je uložené v ~/.config/pulse/*-stream-volumes.tdb a zariadení v ~/.config/pulse/*-device-volumes.tdb a obnovujú ich moduly module-stream-restore a module-device-restore.

Díky za podrobnou odpověď, respect :-)
Koukám do dokumentace ohledně module-stream-restore a module-device-restore a zřejmě si pořád sedím na vedení: OK známe dva moduly, které obnoví předchozí nastavení při startu (a možná dalších podobných událostech, třeba resume from suspend). Ale: kdo a kdy ty hodnoty do těch GDBM databází zapisuje? PulseAudio démon při jakékoli změně nastavení? Tzn. ani pavucontrol ani xfce4-pulseaudio-plugin nemají svou vlastní perzistentní konfiguraci, dělají jenom runtime user interface do PulseAudio služby?

SB

  • ****
  • 347
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #72 kdy: 21. 10. 2020, 15:12:48 »
k tomu Zoomu v Linuxu... používám tohle abych eliminoval jak moc je to v "systému" https://hub.docker.com/r/mdouchement/zoom-us

Není jednodušší to narvat do Virtualboxu? Používám to pro Teams.

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #73 kdy: 21. 10. 2020, 15:37:05 »
Díky za podrobnou odpověď, respect :-)
Koukám do dokumentace ohledně module-stream-restore a module-device-restore a zřejmě si pořád sedím na vedení: OK známe dva moduly, které obnoví předchozí nastavení při startu (a možná dalších podobných událostech, třeba resume from suspend). Ale: kdo a kdy ty hodnoty do těch GDBM databází zapisuje? PulseAudio démon při jakékoli změně nastavení? Tzn. ani pavucontrol ani xfce4-pulseaudio-plugin nemají svou vlastní perzistentní konfiguraci, dělají jenom runtime user interface do PulseAudio služby?

To majú na starosti samotné moduly: oni nielen urobia restore, ale potom si zaregistrujú callback a čakajú na ďalšie zmeny. Takže akákoľvek aplikácia ako pavucontrol urobí runtime zmenu, perzistentne si to uložia tieto moduly.

Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #74 kdy: 21. 10. 2020, 15:39:24 »
To je jen tvoje vlastní paranoia. Ale nic si z toho nedělej, většinou to přejde, než vyrosteš z puberty.

Já z vás rostu. Chápu že jsem vás možná urazil ale já jen braním své životní zkušenosti. Nikdy ale opravdu nikdy za 9 let používání Linuxu se mi nic hrozného nestalo. Nebo alespoň to nebylo tak hrozné než to z Windows.
Kdy se vám naposledy v Linuxu stalo že se počítač dostal po nebootovatelného stavu při běžném použití? Počítám s něčím stabilním, s archem ne.