Ubuntu pro náctiletou?

Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #45 kdy: 19. 10. 2020, 10:32:11 »
Nenech se odradit - kup jí win 10 - děcka měla od narození linux, ale od doby co jednou zapla Windows, tak už zpátky nechtějí. Jedna věc jsou hry, ale druhá je, že se jim v nich líp pracuje. 1O jsou podle mě dobrý systém - co jsem v něm dělal, tak bylo v pohodě a dost často jsem byl překvapený, jak dobře to šlo - i proti linuxu.

Pokud se jim o to tatínek stará, a když se vyrojí aktualizace, tak si prostě přepojej sluchátka do mobilu a frčej dál, tak věřím tomu, že jsou v poho. Souhlasím, že co do ergonomie desktopu jsou na tom Windows nejspíš líp. (Záměrně nezačínám flame-war desktop vs. dlaždice, protože o sobě vím, že jsem konserva rezatá.)

Citace
Naposledy to bylo přenesení systému na jiný disk - za běhu přeneseno, stačilo pak jen přehodit kabely a vše ok. Na pár kliknutí a skoro bez googlu. Nejdřív jsem měl trochu strach, pak úsměv na rtech - s Linuxem je to dost často přesně naopak. Nejdřív mrak googlení, pak úsměv, nakonec pruser...

Tohle už je myslím vyloženě začátečníka z p**ele klika. Bejvaly doby, kdy k naklonování DOS/Windows stačil Ghost. Uměl správně vyrobit nové zavaděče. Pak starého dobrého Ghosta zařízli, takže je na výběr ImageX nebo DISM od MS, nebo alternativy od třetích stran: Acronis na linuxovém podvozku, EaseUS zřejmě online pod živými Windowsy a jsou i další. Popravdě legacy BIOS boot zafunguje pod Windows (počínaje XP) teoreticky pouhým rozdělením a naformátováním nového disku na NTFS zpod Windows (diskpart a format zapíšou do MBR a BS i generické stupně zavaděče), a následně (offline) překopírovat data. Naopak UEFI boot, i s vypnutým SecureBootem, vyžaduje ruční přežehlení BCD pár zaklínadly v příkazové řádce. Pokud tohle všecko udělá nějaký tool (třeba čínský EaseUS) tak je samozřejmě vyhráno, a na domácí přestěhování Windows na nový disk to zajisté stačí...

Pod Linuxem to taky není tolik práce, pokud víte, co děláte. Možná je i lepší šance zapamatovat si ten chroot a pár bind-mountů, než zapamatovat si přesně syntax příkazové řádky pro bcdedit.


Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #46 kdy: 19. 10. 2020, 10:56:58 »
Nenech se odradit - kup jí win 10 - děcka měla od narození linux, ale od doby co jednou zapla Windows, tak už zpátky nechtějí. Jedna věc jsou hry, ale druhá je, že se jim v nich líp pracuje. 1O jsou podle mě dobrý systém - co jsem v něm dělal, tak bylo v pohodě a dost často jsem byl překvapený, jak dobře to šlo - i proti linuxu.

Pokud se jim o to tatínek stará, a když se vyrojí aktualizace, tak si prostě přepojej sluchátka do mobilu a frčej dál, tak věřím tomu, že jsou v poho. Souhlasím, že co do ergonomie desktopu jsou na tom Windows nejspíš líp. (Záměrně nezačínám flame-war desktop vs. dlaždice, protože o sobě vím, že jsem konserva rezatá.)

Citace
Naposledy to bylo přenesení systému na jiný disk - za běhu přeneseno, stačilo pak jen přehodit kabely a vše ok. Na pár kliknutí a skoro bez googlu. Nejdřív jsem měl trochu strach, pak úsměv na rtech - s Linuxem je to dost často přesně naopak. Nejdřív mrak googlení, pak úsměv, nakonec pruser...

Tohle už je myslím vyloženě začátečníka z p**ele klika. Bejvaly doby, kdy k naklonování DOS/Windows stačil Ghost. Uměl správně vyrobit nové zavaděče. Pak starého dobrého Ghosta zařízli, takže je na výběr ImageX nebo DISM od MS, nebo alternativy od třetích stran: Acronis na linuxovém podvozku, EaseUS zřejmě online pod živými Windowsy a jsou i další. Popravdě legacy BIOS boot zafunguje pod Windows (počínaje XP) teoreticky pouhým rozdělením a naformátováním nového disku na NTFS zpod Windows (diskpart a format zapíšou do MBR a BS i generické stupně zavaděče), a následně (offline) překopírovat data. Naopak UEFI boot, i s vypnutým SecureBootem, vyžaduje ruční přežehlení BCD pár zaklínadly v příkazové řádce. Pokud tohle všecko udělá nějaký tool (třeba čínský EaseUS) tak je samozřejmě vyhráno, a na domácí přestěhování Windows na nový disk to zajisté stačí...

Pod Linuxem to taky není tolik práce, pokud víte, co děláte. Možná je i lepší šance zapamatovat si ten chroot a pár bind-mountů, než zapamatovat si přesně syntax příkazové řádky pro bcdedit.

Tady nebyla žádná syntaxe potřeba - za živá jsem to naklikal v tomhle https://www.macrium.com/reflectfree - jen jsem si trochu pohlídal oddíly, protože v tom počítači jich je z dob různých pokusů a dualbootů nějak moc. Pod Linuxem to taky šlo (je to asi půl roku co jsem to řešil), ale už to nebylo stylem klik - klik - klik - hotovo.

Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #47 kdy: 19. 10. 2020, 12:56:34 »
ondrah dúfam to myslíš ironicky... pretože Linux je výrazne stabilnejší a menej rozbitý než Windows. Mašli som si hodil u Windows už viackrát, u Linuxu za 5 rokov som postrehol len pár drobných chybiciek, a inak som mal len raz problém pri ktorom som musel googlit, a hneď v prvom výsledku bolo riešenie. U Windows naopak každý deň niečo až do zúfalstva ma to hnalo, to vôbec nešlo používať, každý deň niečo nešlo, každý druhý týžden po aktualizaci si odznova musel drivery instalovat a nastavovať a riešiť problémy. Teda plne súhlasím s _Jenda

Ne, nemyslel jsem to ironicky, to bych to dal jasně najevo. A hovořím výhradně o Linux desktopu, ne o Linuxu obecně. Sám Linux používám dost přes 20 let prakticky denně, hodně intenzivně a rád, ale už dlouho ne jako desktop. A občasné pokusy o návrat k desktopu mě opakovaně přesvědčují, že jsem udělal dobře, když jsem od něj odešel.

Samozřejmě jsem nečekal, že na webu, který svým samotným názvem odkazuje k Unixu a spol., se můj názor a moje zkušenost setká se souhlasem, ale realita hovoří za vše. Linux na desktopu není úspěšný a má to své důvody, stejně jako má důvody, proč je tak úspěšný skoro v každém jiném nasazení od miniaturních škatulí po supercomputing. Snaha vnutit ho dítěti, pro které (ostatně stejně jako pro většinu lidí, možná i pro tebe, kdyby sis to ovšem přiznal) jsou Windows mnohem užitečnější, jednodušší a funkčnější volbou, je nejen zbytečná, ale přímo kontraproduktivní. Jestli ta holka dostane PC s Ubuntu, do měsíce bude řešit, jak tam dostat Windows (nebo to bude řešit její strýc, který jí nechce dělat support). A Linux se pro ni stane synonymem čehosi nesrozumitelného, nepoužitelného, nekompatibilního s ničím, co zná a co používají všichni kolem ní. Osobně je mi srdečně jedno, co jí tam OP nainstaluje, ale stejně skončí u Windows, tak proč to brát oklikou.

Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #48 kdy: 19. 10. 2020, 13:35:24 »
A Linux se pro ni stane synonymem čehosi nesrozumitelného, nepoužitelného, nekompatibilního s ničím, co zná a co používají všichni kolem ní. Osobně je mi srdečně jedno, co jí tam OP nainstaluje, ale stejně skončí u Windows, tak proč to brát oklikou.
Nesouhlasím, že by se pro ni stal Linux nesrozumitelný a nepoužitelný. Každopádně díky nekompatibilitě se systémy kamarádů klidně u Windows může skončit a právě proto bych jí tam tuplem dal Ubuntu. Až se ta holčina za pár let v práci nebo na vysoké škole setká s Linuxem, tak už na něj nebude hledět jak tele na nová vrata. A pokud ji okolí donutí přejít na Windows, tak bude umět oba OS + na mobilu se naučí dělat s Androidem nebo IOS, takže bude mít pokryté všechny důležité OS, což se jí v životě bude hodit.  8)

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #49 kdy: 19. 10. 2020, 14:54:20 »
možná i pro tebe, kdyby sis to ovšem přiznal

čo mám priznať? To že za 5 rokov s Linuxom na desktopu som sa stretol len s jedným problémom, zatiaľ čo u Windowse narazím každý deň aspoň na stovku problémov z toho aspoň 2-3 závažné alebo silne otravné.

A Linux se pro ni stane synonymem čehosi nesrozumitelného, nepoužitelného, nekompatibilního s ničím

Máš tam typo v druhom slove, chcel si napísať Win10, akurát si sa pomýlil v 4 z 5 znakov.

Win10, nezrozumitelné veci: už pri inštalácii máš chaos, a je úplne blbé že musíš odpojiť internet aby si vedel vytvoriť lokálne konto, zdá sa to normálne? (Takýchto nezmyslov že musíš niečo vypnúť, odpojiť aby šlo niečo urobiť je plná kopa), ďalej 2 nastavenia, cez ktoré keď sa preklikávaš ku konkrétnemu nastaveniu tak 20x prejdeš z okna nastavenia do okna ovl. panel a späť do nastavení. Zdá sa to zrozumitelné a rozumné? Zdá sa zrozumitelný ten chaotický štart s kilom dlaždicohumusom? Zdá sa použitelný počítač keď 2 hodiny čumíš na "aktualizuje sa", alebo BSOD obrazovku? Zdá sa ti použitelný keď sa pol hodinu prpláš s drivermi, ktoré pri najbližšej aktualizácii sa rozbijú a znefunkční to WiFi, zvuk, tlač, a pod. (to je fakt skoro každú aktualizáciu)? Mám pripomenúť samomiznúce súbory so zložky používateľa? Mám pokračovať? Čo ten otravný bug, ktorý ti pri každom štarte počítača pri tetheringu alebo sieti v režime bridge neustále vytvára novú sieť a otravuje ťa s hláškou "chcete zdielať zariadenie v sieti?" A čo tie aktualizácie ktoré sami menili jas obrazovky? Mám hovoriť o vyhľadávaní ktoré nenajde ani h? Mám hovoriť o metroidných ďlaždohumusoch, ktoré sa pri každej aktualizácii znovu nainštalujú, aj keď je odinštaluješ, ako blbý humus candy crush saga, či BubbleWitch a Disney Magic kingdom, xbox a tucet iného crapwaru a bloatwaru? Mám hovoriť o totálne nepoužitelných workspacoch vo Win10, a o tom jak Windowsy to ešte pred nedávnom ani nevedeli, čo Linux vie už 20 rokov? Mám hovoriť o neustálych problémou s asociáciou prípon? mám hovoriť o totálne rozbitom UI/UX, ktoré keby že začnem rozpisovať, tak nedopíšem to do zajtra? Mám pokračovať? Ešte aj blbé automatické časové pásmo je vo Windowse rozbité (čož dokonca spôsobil problém neplatnosti certifikátov). Mám hovoriť o tom ako bug vo Win10 ničil/opotrebuvával SSDčka? A to som zhrnul zatiaľ asi 5% negatív vo Win10. Fakt netuším ako môžeš niečo takéto povedať.

Ak ti prijde že Win10 je použitelný keď ničí hardware, maže súbory používateľa, a desiatky minút čumíš na modrú obrazovku, tak musíš ten laptop fakt používať len na krájanie cibule. A to som ešte nehovoril nič o bezpečnosti a špiclovaniu
« Poslední změna: 19. 10. 2020, 14:58:53 od Mlocik97 »


Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #50 kdy: 19. 10. 2020, 15:35:14 »
btw. na rootu, prvý článok, obrázok BSOD. Tak mi už povedzte....

SB

  • ****
  • 347
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #51 kdy: 19. 10. 2020, 17:17:14 »
Od té doby, co jsem se na Linux na desktopu definitivně vykašlal a přešel na Windows, mám mnohem více času zabývat se na PC věcmi, kterými se chci zabývat...

Nespletl jste si náhodou ty 2 systémy mezi sebou? To by pak docela přesně sedělo. Jestli ne, tak holt každý máme asi jiné zkušenosti.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #52 kdy: 19. 10. 2020, 18:39:24 »
Naposledy to bylo přenesení systému na jiný disk - za běhu přeneseno, stačilo pak jen přehodit kabely a vše ok. Na pár kliknutí a skoro bez googlu. Nejdřív jsem měl trochu strach, pak úsměv na rtech - s Linuxem je to dost často přesně naopak. Nejdřív mrak googlení, pak úsměv, nakonec pruser...
WTF, to je pokračování toho vesmíru z antihmoty? V mém vesmíru jsou to právě Windows, které je nekonečný problém jakkoli přenést na jiný HW, zkopírovat na jiný disk atd. Na Linuxu jsem vždycky pouze rsyncnul rootfs, případně upravil UUID pokud to na něm záviselo, a jelo se. Můžeš rozvést ten průser? Opravdu by mě to zajímalo, za svou „kariéru“ sysadmina jsem přenesl desítky systémů (ve skutečnosti už mnoho let vůbec nepoužívám oficiální instalátor, vždycky pouze kopíruju, případně rozbaluji debootstrapem) se všemi možnými konfiguracemi (obyčejné partitions, MD RAID, LVM, dm-crypt...), zavaděči („klasický BIOS“ boot, UEFI) i architekturami (x86, armhf).

druhá je, že se jim v nich líp pracuje
To je zjevně subjektivní, stačí se podívat kolem a uvidíš lidi, co se jim líp pracuje v Linuxu (a to ještě KDE/GNOME/Xfce/tiling WMs), macOS, Windows… A bez vyzkoušení to asi nemáš šanci poznat.

Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #53 kdy: 19. 10. 2020, 20:27:51 »
Naposledy to bylo přenesení systému na jiný disk - za běhu přeneseno, stačilo pak jen přehodit kabely a vše ok. Na pár kliknutí a skoro bez googlu. Nejdřív jsem měl trochu strach, pak úsměv na rtech - s Linuxem je to dost často přesně naopak. Nejdřív mrak googlení, pak úsměv, nakonec pruser...
WTF, to je pokračování toho vesmíru z antihmoty? V mém vesmíru jsou to právě Windows, které je nekonečný problém jakkoli přenést na jiný HW, zkopírovat na jiný disk atd. Na Linuxu jsem vždycky pouze rsyncnul rootfs, případně upravil UUID pokud to na něm záviselo, a jelo se. Můžeš rozvést ten průser? Opravdu by mě to zajímalo, za svou „kariéru“ sysadmina jsem přenesl desítky systémů (ve skutečnosti už mnoho let vůbec nepoužívám oficiální instalátor, vždycky pouze kopíruju, případně rozbaluji debootstrapem) se všemi možnými konfiguracemi (obyčejné partitions, MD RAID, LVM, dm-crypt...), zavaděči („klasický BIOS“ boot, UEFI) i architekturami (x86, armhf).

druhá je, že se jim v nich líp pracuje
To je zjevně subjektivní, stačí se podívat kolem a uvidíš lidi, co se jim líp pracuje v Linuxu (a to ještě KDE/GNOME/Xfce/tiling WMs), macOS, Windows… A bez vyzkoušení to asi nemáš šanci poznat.

Popsal jsem Ti svoji zkušenost z neIT vesmíru - jestli ti to do tvého vesmíru zapadá, nebo ne je mi celkem jedno. Já mám linux jako koníček cca 15 let, baví mě, ale klapky mi z očí spadly už dost dávno

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #54 kdy: 19. 10. 2020, 21:11:44 »
Popsal jsem Ti svoji zkušenost z neIT vesmíru - jestli ti to do tvého vesmíru zapadá, nebo ne je mi celkem jedno. Já mám linux jako koníček cca 15 let, baví mě, ale klapky mi z očí spadly už dost dávno

Skôr ti spadli rovno do očí, a tie oči ti vypichli.
Ale už ma to nebaví tu písať, každý tu točí len svoje, aj keď je jasné že ktorý systém je stabilnejší a menej problémový. Ale chápem že viacerý už chyby považujú za featury vo Win10. BSOD je asi šporič obrazovky či neco také.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #55 kdy: 19. 10. 2020, 21:26:57 »
Popsal jsem Ti svoji zkušenost z neIT vesmíru - jestli ti to do tvého vesmíru zapadá, nebo ne je mi celkem jedno. Já mám linux jako koníček cca 15 let, baví mě, ale klapky mi z očí spadly už dost dávno
Jsem myslel, že třeba napíšeš, s čím jsi měl při kopírování systému problém, a já ti buď poradím, nebo zjistím, že to je opravdu problém, a budu si na to dávat pozor a nestane se mi to - a tím se každý něco naučíme. No škoda.

Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #56 kdy: 19. 10. 2020, 22:37:02 »
Prosím, chápu že si tu někteří z vás (Nebudu jmenovat) snažíte chránit vaši kariéru v Microsoftu, ale pochybuji že tu někdo z vašich nadřízených čte tyto diskuze.

Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #57 kdy: 19. 10. 2020, 22:39:57 »
@Jenda: já bych možná jeden dotaz měl, pokud jste v téhle lize :-)

Trochu si hraju s disklessama a NFS rootem. O ten diskless konec mi v tomto dotazu nejde. Na serveru (Debian tuším 9) mám NFS export v nějakém adresáři - v níže přiloženém skriptu mu říkám $DESTDIR. Řekněme že jsem ten adresář historicky naplnil debootstrapem a od té doby si s ním hraju. Když potřebuju něco poštelovat a nechce se mi startovat diskless klienta s kompletním RW přístupem, tak se prostě jenom chrootnu na NFS serveru do toho adresáře. Ovšem teprve poté, co jsem si bind-mountnul /proc /sys /dev a /run. No a záhada je, že pokud v tom chrootu provedu cosi složitějšího (tuším update-initramfs) a následně z toho chrootnutého shellu vypadnu, tak mi pak ty bind-mountnuté adresáře nejdou odmountovat. Že busy nebo co.

Tzn. jako kdyby tam nastartovali nějací démoni a zůstali běžet (odpojení od řídícího terminálu, jsouce démoni mají toto v povaze). Zatím jsem to vždycky řešil rebootem NFS serveru (celého stroje), resp. jakmile ty disklessy začaly bootovat, tak už si na tuhle práci startuju diskless s RW přístupem na NFS root.

Nemáte nápad, jak nějak rychle odhalit, co tam kde zůstalo viset? Zatím jsem nezkoušel ani fuser... Napadají mě komické bastly typu uložit si "ps" před a po a pak mezi nimi provést diff.

Mimochodem ten Debian na NFS serveru obsahuje systemd. Už to je okolnost, která může mít vliv. Minimálně jsem si chvíli lámal hlavu s bind-mountem, aby vůbec prošel. Viz ten skript.

Kód: [Vybrat]
#!/bin/sh

DESTDIR="/var/NFSboot/deb9_x86_64"

if [ -d "$DESTDIR" ]; then
        # bind-mount what is necessary
        # Beware: some old howtos still mention just "bind".
        #  With systemd, you need an explicit rslave.
        #  Otherwise, umount will either unmount both mountpoints,
        #  or fail with EBUSY. Either way you may end up with an awry /dev/ .
        # https://wiki.debian.org/systemd#Shared_bind_mounts
        # Either format should work: -o bind,rslave or stand-alone --options.
        #mount -o bind,rslave /proc $DESTDIR/proc
        mount --bind --make-rslave /proc $DESTDIR/proc
        mount --bind --make-rslave /dev $DESTDIR/dev
        mount --bind --make-rslave /sys $DESTDIR/sys
        mount --bind --make-rslave /run $DESTDIR/run

        chroot $DESTDIR /bin/bash

        umount $DESTDIR/run
        umount $DESTDIR/sys
        umount $DESTDIR/dev
        umount $DESTDIR/proc
else
        echo "ERROR: the requested DESTDIR path $DESTDIR is not a directory."
        echo "Not sure what to do, exiting."
        echo ""
        echo "Use this script to chroot into a destination subdirectory,"
        echo "where you have a Linux distro installed, and you want to"
        echo "do some work on it, with /proc /sys /dev /run bind-mounted,"
        echo "without actually booting the Linux in the subdir."
        exit 1
fi

Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #58 kdy: 19. 10. 2020, 22:42:13 »
Nenech se odradit - kup jí win 10 - děcka měla od narození linux, ale od doby co jednou zapla Windows, tak už zpátky nechtějí. Jedna věc jsou hry, ale druhá je, že se jim v nich líp pracuje. 1O jsou podle mě dobrý systém - co jsem v něm dělal, tak bylo v pohodě a dost často jsem byl překvapený, jak dobře to šlo - i proti linuxu.

Nechci tu nikoho urazit, jen říkám své teorie.

Děti jednoduše zpracovala propaganda Microsoftu. Proč si myslíte že Microsoft nabízí licence na Office pro školy "zdarma" či za pakatel? Na školách se učí jen Windows a Microsoft Office. Řekl bych že je to zaujatost.

Nebo chtějí splinout s davem.

Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #59 kdy: 19. 10. 2020, 23:07:47 »
A neocenila by ta náctiletá spíš tohle Ubuntu? https://www.artzolo.com/craft/ubuntu-orange-stacking-wooden-toy? :P