Automatické připojení USB flash disků s noexec v Dolphinu

EthernetLord

Zdravím,
používám Debian 10 s KDE Plasma.
Problém je ten, že když do PC připojím USB flash disk, je automaticky připojen (pomocí "klikátka" v levém baru Dolphinu) bez mount option "noexec". Kdyby tedy byl na flashce ELF soubor s executable oprávněním (v případě FAT32 jsou to automaticky všechny soubory s příponou .exe), byl by po "poklikání" bez jakéhokoliv dotazu spuštěn (otestováno), na což se z bezpečnostních důvodů nerad dívám.

Je zde nějaká možnost, jak tento automounting nakonfigurovat tak, aby připojoval zařízení s noexec, nebo pokud to nebude možné, tak alespoň nějak donutit Dolphin, aby nespouštěl binárky bez varování? (a bez toho, abych pokaždé, co připojím flashku, musel vypisovat dlouhý příkaz do terminálu)

Zkoušel jsem jak konfigurovat udev, tak udisks2, tak přímo Dolphin - vždy bez úspěchu. Na internetu jsem už pár lidí řešící podobný problém našel, ale vždy to skončilo s tím, že bez rekompilace balíčku udisks2 se s tím nic dělat nedá. Nezdá se mi ale, že by takováto základní možnost nebyla nikde konfigurovatelná.

Předem díky za odpovědi.


Re:Automatické připojení USB flash disků s noexec v Dolphinu
« Odpověď #1 kdy: 13. 10. 2020, 15:17:44 »
nóóóóó podařilo se ti mě vyprovokovat a v mým debianu bullseye s kde sem to teďko jakoby uďála pomocí udev podle tohodletoho hele a hele  :o :o prozradim jak ;D ;)

uděláme cd do složky '/etc/udev/rules.d' a vyrobíme si nějakej novej soubor s pravidlama třeba '99-usbcka.rules'
tamten prefix určuje pořadí v jakým se ty configy používaj noa 99 bude nějakej nejvíc nejposlednější aplikovanej :o ;)
noa tam stačí narvat jedinej řádeček  :o :o :D ;)
Kód: [Vybrat]
SUBSYSTEMS=="usb", DRIVERS=="usb" ENV{UDISKS_MOUNT_OPTIONS_DEFAULTS}="noexec"
nakonec nový pravidlo načtem
Kód: [Vybrat]
sudo udevadm control --reload-rules
sudo udevadm trigger
a hotovo!!!!!!! :o :o :D ;)
funguje mi to z konzole i dolphinu testovala sem to na bash skriptíku
lidi postižený environmentálním žalem hele choděj za ekopsycholožkama hele 🤡 💆 🤡 💆

EthernetLord

Re:Automatické připojení USB flash disků s noexec v Dolphinu
« Odpověď #2 kdy: 13. 10. 2020, 18:01:04 »
nóóóóó podařilo se ti mě vyprovokovat a v mým debianu bullseye s kde sem to teďko jakoby uďála pomocí udev podle tohodletoho hele a hele  :o :o prozradim jak ;D ;)

uděláme cd do složky '/etc/udev/rules.d' a vyrobíme si nějakej novej soubor s pravidlama třeba '99-usbcka.rules'
tamten prefix určuje pořadí v jakým se ty configy používaj noa 99 bude nějakej nejvíc nejposlednější aplikovanej :o ;)
noa tam stačí narvat jedinej řádeček  :o :o :D ;)
Kód: [Vybrat]
SUBSYSTEMS=="usb", DRIVERS=="usb" ENV{UDISKS_MOUNT_OPTIONS_DEFAULTS}="noexec"
nakonec nový pravidlo načtem
Kód: [Vybrat]
sudo udevadm control --reload-rules
sudo udevadm trigger
a hotovo!!!!!!! :o :o :D ;)
funguje mi to z konzole i dolphinu testovala sem to na bash skriptíku

Díky za odpověď.
Bohužel nefunguje, ale už přesně vím proč. V Debianu 10 je totiž verze Udisks 2.8.1, zatímco zmiňované možnosti fungují až od verze 2.9.0.

Nakonec mi nezbylo nic jiného, než se inspirovat krutým, ale funkčním (minimálně pro flash disky s FAT32) workaroundem z této issue:
Kód: [Vybrat]
sed -i -e 's|showexec|noexec\x00\x00|g' /usr/lib/udisks2/udisksd
Je ale jasné, že tento workaround vrátí aktualizace a to, že se nic nerozbije také není jisté - proto takto postupovat pouze se zálohou a připraveností ji kdykoliv obnovit.