Ako vynutit pouzitie danej VGA pri laptope s 2 VGA

Ako vynutit pouzitie danej VGA pri laptope s 2 VGA
« kdy: 06. 10. 2020, 21:07:54 »
Dobry den, mam laptop s 2 grafickymi kartami (Intel HD Graphic 530 a Nvidia GeForce GTX 960M) na ktorom mam Windows 10 Home. Casto mam problem pri aktualizovani ovladacov pre VGA a to tak ze dany ovladac mi proste rozbije grafiku. Najcastejsie to vidm napr tak ze  Firefox zacne padat. Zvycajne je to ked otvorim viac tabov s videom. Oobrazovka preblikne na cierno a FF najcastejsie padne. Obcas sa stane ze FF so sebou strhne aj nejake ine aplikacie (Deluge, VScode, Spotify a pod). Par x sa stalo ze PC zatuhol tak ze som musel restartovat graficky driver (Win+Ctrl+Shift+B) alebo rovno cele PC. Casto s mi stava aj to ze zatvorim laptop a PC zostane bezat. Mam podozrenie ze je to prave koli VGA nakolko napr NumLock na klavesnici reaguje a rovnako aj hudba zostane hrat. Avsak ked znova otvorim laptop tak VGA je mrtve (Win+Ctrl+Shift+B nepomaha) a pomoze len restart PC. Povodne som mal podozrenie na grafiku Nvidia avsak skusil som v Device Managery tuto grafiku uplne vypnut no spominane problemy nezmizli. Ked vypnem Intel grafiku tak Windows nedokaze plnohodnote pouzit Nvidiu (nemoznost menit rozlisenie, nefunkcnost win+p , velke ikonky a pod.). Zaujimavostou je ze niekedy PC huci, hoci nic zvlastne nerobi CPU 10%-15% chcel som teda v openhardware monitore pozriet kolko RPM ma ventilator na VGA kartach no nevidm tam taku moznost. Napadlo ma preto ze ci nemoze byt fyzicky poskodene cidlo na RPM a teda toci ventilator uplne zbytocne resp netoci ked ma a ci sa karty nemozu prehrievat a potom to robi problemy?

Vpodstate som skusal nasledujuce:
1. Win10 -> Settings -> System -> Display -> Graphic Settings -> nastavenie Intel resp Nvidia karty pre FF - Nieco podobne ma aj Nvidia control panel avsak je tam spomenute ze: Windows OS now manages selection of the graphic processor
2. FF: webgl.disabled resp webgl.enabled
3. FF: Use hardware acceleration when available (disable/enable)

Otazky:
1. Co mozem este skusit?
2. Viem vypnut Intel a pouzit len Nvidiu?
3. Existuje nejaky benchmark alebo nastroj ktory by odhalil poruchu karty?
4. Ako je na tom Linux s podporou pre 2 VGA?

Dakujem


Medo77

  • ****
  • 288
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ako vynutit pouzitie danej VGA pri laptope s 2 VGA
« Odpověď #1 kdy: 06. 10. 2020, 21:43:41 »
Mas moznost carovat s grafikami v Biose ?
Ak ano, jednu tam skus tipnut ..alebo prehodit preferovane poradie ...

Re:Ako vynutit pouzitie danej VGA pri laptope s 2 VGA
« Odpověď #2 kdy: 07. 10. 2020, 09:28:34 »
Mas moznost carovat s grafikami v Biose ?
Ak ano, jednu tam skus tipnut ..alebo prehodit preferovane poradie ...

Bohuzial nic take tam nevidim, a zrejme to ani nieje mozne vid tu

Citace
First:  be sure you understand how your system functions. It does not have a true, discrete GPU.  It has a software-controlled hybrid setup in which the Intel GPU is permanently wired as primary and the nVidia GPU is solely a co-processor for the Intel GPU.  As such, ALL video data passes through the Intel GPU on its way to the screen.  ONLY the Intel GPU has a physical connection to the display panel.

Vcera som narazil na nejaky benchmark od Dellu ktory testoval graficku kartu, pocas tohoto testu som mal teplotu 90C na Nvidia karte. Pride mi to celkom dost ci nie?. Pri teste Intel VGA karty teplota nebola zobrazena.

Teplotu Intel VGA vsak vidim v GPU-Z (v OpenHardwareMonitor nieje vobec zmienka o Intel VGA). Teplota v klude pre CPU aj obe GPU je okolo 52C. Skusim to este nejak presnejsie pomerat.

Vyzera to tak ze na doske je Nvidia separe od CPU a Intel je jeho cusastou. CPU a Nvidia maju spolocny chladic vid video. Takze aj RPM pre CPU a GPU by malo byt rovnake, no nikde ho nevidim, ani v OpenHardwareMonitor ani GPU-Z, neviete o niecom?

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Ako vynutit pouzitie danej VGA pri laptope s 2 VGA
« Odpověď #3 kdy: 07. 10. 2020, 11:42:34 »
Nejde to nekde v power options ?

Ja mam to same, intel a nvidia a obcase to preblikava (kratky treba pulsekundove bliknuti s castecnym rozpadem grafiky, je to neprijemne na oci). Taky bych mel rad moznost vynutit jednu nebo druhou grafiku.

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ako vynutit pouzitie danej VGA pri laptope s 2 VGA
« Odpověď #4 kdy: 07. 10. 2020, 12:04:56 »
2. Viem vypnut Intel a pouzit len Nvidiu?

To asi tezko, kdyz je tam LCD panel pripojenej na procesor - v pripade ze se pouziva NV GPU tak obraz proudi pres PCIe do iGPU. Abys mohl vyuzivat NV GPU, tak potrebujes mit v poradku iGPU drivery, a protoze iGPU je porad zapnuta, tak nedava smysl vynucovat pouziti NV, protoze je to pro desktop mensi vykon a vetsi spotreba. Maly smysl to ma, kdyz se tam pouzije 3D pro hry, a idealni use case pro tohle je, ze na te GPU pojede jenom vypocetni kod pod CUDA, kdyz pouzijes nejakou aplikaci ktera umi GPU akceleraci. V podstate ten notebook je stejny setup, jak bylo prezentovano hrani na LTT YT kanalu, na miner karte ktera postrada hdmi/dp vystupy - ze pro vystup se pouzije iGPU.

Pokud chces neco ladit, tak se na NV GPU vykasli (odinstaluj drivery, zakaz v device manageru), a stridej verze iGPU driveru dokud nenajdes takovou, ktera pro tvuj NB jede stabilne - v aplikacich ktere jsou dulezite (treba ten FF). Ale muze se stat, ze prave to FF pouzivat gpu divoce a chyba je na jeho strane... takze to chce najit treba nejaky podobny stroj (treba desktop, se stejnou generaci cpu a gpu), dat tam stejnou verzi FF a zjistit da to vubec ma sanci fungovat.. abys nemel false positive.


Re:Ako vynutit pouzitie danej VGA pri laptope s 2 VGA
« Odpověď #5 kdy: 07. 10. 2020, 12:11:30 »
Nejde to nekde v power options ?

Ja mam to same, intel a nvidia a obcase to preblikava (kratky treba pulsekundove bliknuti s castecnym rozpadem grafiky, je to neprijemne na oci). Taky bych mel rad moznost vynutit jednu nebo druhou grafiku.

Jedine co som nasiel v power managemente je toto

Existuje potom este moznost ktoru som spominal
Kód: [Vybrat]
Win10 -> Settings -> System -> Display -> Graphic SettingsAle toto dokaze nastavit graficku kartu len pre konkretnu aplikaciu nie pre system, aj to musite mat prislusnu verziu windowsu vid tu

Re:Ako vynutit pouzitie danej VGA pri laptope s 2 VGA
« Odpověď #6 kdy: 08. 10. 2020, 00:47:54 »
Pokud chces neco ladit, tak se na NV GPU vykasli (odinstaluj drivery, zakaz v device manageru), a stridej verze iGPU driveru dokud nenajdes takovou, ktera pro tvuj NB jede stabilne - v aplikacich ktere jsou dulezite (treba ten FF). Ale muze se stat, ze prave to FF pouzivat gpu divoce a chyba je na jeho strane... takze to chce najit treba nejaky podobny stroj (treba desktop, se stejnou generaci cpu a gpu), dat tam stejnou verzi FF a zjistit da to vubec ma sanci fungovat.. abys nemel false positive.
Skusil som dat starsi driver iGPU, uvidime

Re:Ako vynutit pouzitie danej VGA pri laptope s 2 VGA
« Odpověď #7 kdy: 09. 10. 2020, 00:26:15 »
Pokud chces neco ladit, tak se na NV GPU vykasli (odinstaluj drivery, zakaz v device manageru), a stridej verze iGPU driveru dokud nenajdes takovou, ktera pro tvuj NB jede stabilne - v aplikacich ktere jsou dulezite (treba ten FF). Ale muze se stat, ze prave to FF pouzivat gpu divoce a chyba je na jeho strane... takze to chce najit treba nejaky podobny stroj (treba desktop, se stejnou generaci cpu a gpu), dat tam stejnou verzi FF a zjistit da to vubec ma sanci fungovat.. abys nemel false positive.
Skusil som dat starsi driver iGPU, uvidime

Vyskusal som teda starsi ovladac pre iGPU ktory som nainstaloval cez DriverTalent (Povodne som mal: 2020-08-05 - 27.20.100.8587 teraz som skusil 2019-11-06 - 26.20.100.7463).
A je to znacna zmena k lepsiemu. Momentalne mozem pouzivat FF relativne normalne (viacero tabov s YouTube, stranky s JS a pod).
PC je tiez neporovnatelne tichsie, CPU load je max 20% (spusteny vmware workstation, VScode, slack, spotify ...). Teplota sa drzi okolo 50C pre CPU aj GPU.
Nvidia control panel ma monitor kde vidiet ake aplikacie bezia na nvGPU a momentalne ich tam mam teraz 5 (s predchadzajucim ovladacom tam bola asi 1)

Za cely den pouzivania som zaznamenal 2 situacie kedy grafika zblbla ale vyriesil to restart ovladacov (ctrl+win+shift+b) Stalo sa to potom co sa ventilatory z nicoho nic rozfukali. Teplota CPU/GPU vsak bola stale okolo 50C (max 60C) taskmgr ani resmon neukazovali prakticiky ziadnu aktivitu, process explorer ukazuje permanente 80% System Idle Process ale v celkovom CPU loade sa to ako keby nepocita vid tu nerozumiem ako presne sa to rata. Viem sa nejako dopatrat k tomu preco takato situacia nastala? Dakujem

Re:Ako vynutit pouzitie danej VGA pri laptope s 2 VGA
« Odpověď #8 kdy: 09. 10. 2020, 09:53:48 »
A nie je ten notas nejake HP? nieco podobne sa mi tiez stalo. Zrazu mi vsetko zacalo padat, pocitac obcas ked uz mal ukazat plochu, tak cierna obrazovka s kurzorom.
Jedine co mi ako-tak pomohlo bolo nainstalovat nejakym zazrakom ovladace pre intel a grafiku (ja som tam mal ati), restart a hned nudzovy rezim a v spravcovi zakazat tu druhu grafiku. System tak bezi len na integrovanu a slape uz druhy rok. Ak som nainstaloval len intel grafiku, tak mi vtedy neslo hw akceleracia. Takto idu aj filmy v pohode.

Re:Ako vynutit pouzitie danej VGA pri laptope s 2 VGA
« Odpověď #9 kdy: 13. 10. 2020, 10:15:19 »
A nie je ten notas nejake HP? nieco podobne sa mi tiez stalo. Zrazu mi vsetko zacalo padat, pocitac obcas ked uz mal ukazat plochu, tak cierna obrazovka s kurzorom.
Jedine co mi ako-tak pomohlo bolo nainstalovat nejakym zazrakom ovladace pre intel a grafiku (ja som tam mal ati), restart a hned nudzovy rezim a v spravcovi zakazat tu druhu grafiku. System tak bezi len na integrovanu a slape uz druhy rok. Ak som nainstaloval len intel grafiku, tak mi vtedy neslo hw akceleracia. Takto idu aj filmy v pohode.
No to je tiez zaujimavy pribeh ale aspon s ciastocne stastnym koncom. Nieje to HP, je to Dell XPS 15 9550