Pětkrát zrychlené přehrávání videa

jfeg

Pětkrát zrychlené přehrávání videa
« kdy: 04. 10. 2020, 09:13:53 »
Dobrý den,
potřeboval bych najít způsob jak procházat zrychleně videa (linux/windows) a bez ztráty synchronizace se zvukem. Zrychlení videa tak 5x až 8x. Nechci překódovat celé video a pak to přehrát, chci zachovat možnost zpomalit, vrátit se o kus zpět atd.

Zkoušel jsem mplayer, vlc, nejlépe se zatím jeví mpv.

Uvítám různá nasměrování jak to pojmout, třeba překodovat video to nějakého "rychlejšího" formátu,  aby následné přehrání běželo "lehčeji", nebo zkusit OpenCV,  apod.
Děkuji JF
« Poslední změna: 04. 10. 2020, 19:39:02 od Petr Krčmář »


luvar

  • ***
  • 228
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:zrychlené přehrávání videa (5x)
« Odpověď #1 kdy: 04. 10. 2020, 12:03:08 »
Imho bude dost zalezat na vykone I/O subsystemu a schopnosti dekodovat obraz na GPU/CPU...

Skusil by som ale mplayer --fps 130, alebo podobne. Prepdokladam, ze spomalovanie/zrychlovanie klavesou [ a ] pouzivate a to nie je celkom ono...

_Jenda

  • *****
  • 1 554
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:zrychlené přehrávání videa (5x)
« Odpověď #2 kdy: 04. 10. 2020, 18:10:03 »
Zkoušel jsem mplayer, vlc, nejlépe se zatím jeví mpv.
No vždyť jo, uvedené (mplayer, mpv) to umí. Pokud to neupočítáš, tak můžeš zkusit nějaké ty volby jako -vfm ffmpeg -lavdopts lowres=2:fast:skiploopfilter=all:threads=4 a framedrop.

Re:zrychlené přehrávání videa (5x)
« Odpověď #3 kdy: 04. 10. 2020, 18:40:59 »
(s)mplayer a nebo mpv a { } pro ubrani/pridani rychlosti nebo co resis?

Re:Pětkrát zrychlené přehrávání videa
« Odpověď #4 kdy: 05. 10. 2020, 07:14:44 »
Myslím, že řeší to, že při vyšších rychlostech nemá synchronizovaný zvuk. Mně se to taky děje (asi to už neupočítám)


jfeg

Re:Pětkrát zrychlené přehrávání videa
« Odpověď #5 kdy: 05. 10. 2020, 11:49:35 »
Ano, při vyšších rychlostech se přestává synchronizovat zvuk, obraz chvílema zatuhne.

Na volby v mplayeru se podívám a vyzkouším, děkuji.

Nicméně, při vyšších rychlost systém nemusí stíhat dekodovat video (zde v MP4), tak možná by pomohlo přece jen překodovat video s kodekem, který bude pro následné přehrávaní jednodušší dékodovat a zvládne tak vyšší rychlosti.
Nebo snížit rozlišení nebo nějaké jiné parametry videa.
U současného videa mi relat. současný počítač zvládne zrychlit pouze 3x a rád bych se dostal na 6x.

Uvádím až nyní co mělo zaznít asi hned na počátku... celé to je motivováno najít způsob jak se prohrabat co možná nejrychlejí spoustou videí z hnízdění mláďat

Re:Pětkrát zrychlené přehrávání videa
« Odpověď #6 kdy: 05. 10. 2020, 12:31:30 »
mplayer umí přeskakovat snímky (stačí stisknout d), nebo -framedrop (přeskočí zobrazení) a -hardframedrop (přeskočí i dekódování)

případně využít více jader pomocí třeba -lavdopts threads=8 (záleží na kodeku)

Re:Pětkrát zrychlené přehrávání videa
« Odpověď #7 kdy: 05. 10. 2020, 17:31:52 »
VLC při rychlosti > 4x vypne zvuk, ale při nižších funguje dobře, takže to bude jen nějaká nastavená hodnota, která by měla jít zvýšit. Asi ale bude natvrdo ve zdrojácích a do toho se mi nechce.
Používejte háčky a čárky. Bez nich se to hůř čte.

luvar

  • ***
  • 228
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pětkrát zrychlené přehrávání videa
« Odpověď #8 kdy: 05. 10. 2020, 20:11:02 »
Uvádím až nyní co mělo zaznít asi hned na počátku... celé to je motivováno najít způsob jak se prohrabat co možná nejrychlejí spoustou videí z hnízdění mláďat

Bolo by mozne v tomto procese nahradit cloveka? Napriklad previest video na seriu fotografi a tie zredukovat na jedno promile podla podobnosti a prebehnut si len tie useky, ktore maju dostatocne "zaujimave" fotografie vo svojom zastupe? Predpokladam, ze detegcia pohybu vo videu by nebola dostatocna, ale nieco podobneho popisaneho by slo?

Re:Pětkrát zrychlené přehrávání videa
« Odpověď #9 kdy: 06. 10. 2020, 07:51:21 »
se mi zdá, že VLC při zrychleném přehrávání upravuje zvuk, aby lidé nemluvili vyšším hlasem jako s heliem, ale jen rychleji, to asi zabere navíc nějaké CPU a asi kvůli tomu je tam omezení na max 4x

mplayer zvuk myslím neupravuje, mělo by to tedy být rychlejší

jfeg

Re:Pětkrát zrychlené přehrávání videa
« Odpověď #10 kdy: 06. 10. 2020, 09:11:36 »
Děkuji všem za příspěvky, ale myslím, že mám schůdnou cestu.

Zkoušel jsem různá doporučení co zazněly zde i v jiných fórech ohledně nastavení argumentů při spuštění přehrávačů (např. framedrop apod.), ale bez výrazného efektu.

Jako nejlepší cesta se mi v tuto chvíli jeví  použít přehrávač MPV a překódovat zdroj. video do MPEG2. Možná přitom i nějak zredukovat audio, příp. i snížit rozlišení videa. Tímto jsem se už teď dostal na skoro na rychlost 8x, což mě naplňuje spokojeností :-)
Negativem je to zbytečná konverze do MPEG2, ale to (teď) tak nebolí.

_Jenda

  • *****
  • 1 554
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Pětkrát zrychlené přehrávání videa
« Odpověď #11 kdy: 06. 10. 2020, 16:23:13 »
No především potřebuješ snížit framerate. Pak je blbý že už to pak nepůjde zpomalit na originální rychlost. mplayer/mpv jde ovládat přes soket, muselo by se to naskriptovat, aby zpomalení znamenalo hození jiného mplayeru s originálním videem do popředí a seeknutí na správné místo.

Re:Pětkrát zrychlené přehrávání videa
« Odpověď #12 kdy: 06. 10. 2020, 21:05:43 »
Samozřejmě chápu, že to omezení rychlosti se zvukem ve VLC je tam kvůli omezeným HW prostředkům. Nicméně ten limit 4x je tam už dlouho z dob, kdy měly počítače mnohem nižší výkon. Proto si myslím, že ten limit je s ohledem na dnešní HW nastaven moc nízko.
Že tón VLC koriguje, to jsem si neuvědomil. Je to další věc, která se, zdá se, nedá nikde uživatelsky přepnout :/
Používejte háčky a čárky. Bez nich se to hůř čte.