Existuje rozumné GUI nástroj pro správu LVM oddílů?

Zdravím.
Nainstaloval jsem xubuntu 20.04 na celý disk s volbou LVM. Chtěl jsem LVM kvůli komfortu, abych mohl za běhu měnit velikosti oddílů a snáz je mazat a přidávat.
Docela mě ale zaskočilo, že jsem nenašel žádný rozumný nástroj, který by toho byl schopen - jen samé návody v příkazové řádce. Nepotřebuji nic extrémního, stačí schopnosti, které má gnome-disk-utility (defaultní aplikace "Disks" v Ubuntu, LVM oddíly spravovat neumí) - logický oddíl odstranit, vytvořit, přejmenovat, změnit mount point, formátovat, změnit velikost.
Měl jsem dojem, že LVM je něco rozšířeného a běžně použitelného - už je to kolik let, co jsem zkoušel Fedoru, která se instalovala na LVM deafultně. Je to opravdu tak bídné, nebo jsem zásadně nepochopil pointu LVM? Existuje náhrada za gnome-disk-utility s podporou LVM?
Používejte háčky a čárky. Bez nich se to hůř čte.


ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Existuje rozumné GUI nástroj pro správu LVM oddílů?
« Odpověď #1 kdy: 04. 10. 2020, 01:45:12 »
Ubuntu nemá v repository blivet-gui?

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Existuje rozumné GUI nástroj pro správu LVM oddílů?
« Odpověď #2 kdy: 04. 10. 2020, 02:29:13 »
Ubuntu nemá v repository blivet-gui?
ne, pred casem sem to zkousel ze zdrojaku, nevim zda to bylo jeste early, nebo zda to bylo fedora specific, ale nedarilo se, ted na me vyzkocil repositar (i) pro *buntu od (spolu?)tvurce(?) (nedohledaval sem, jen si matne vybavuju), ten repositar sem nezkusil, muze tazatel ;-)

https://software.opensuse.org/download.html?project=home:vtrefny&package=blivet-gui

Re:Existuje rozumné GUI nástroj pro správu LVM oddílů?
« Odpověď #3 kdy: 04. 10. 2020, 02:54:44 »
Ruším rozhořčení, KDE Partition Manager (v repozitářích Ubuntu jako partitionmanager) funguje OK (=podařilo se zmenšit oddíl a vytvořit nový).
Ten Blivet půjdu vyzkoušet, pokud zjistím, na co zásadního KDE Partition Manager nestačí.
Používejte háčky a čárky. Bez nich se to hůř čte.