O2 xDSL IPv6 veřejná IP

O2 xDSL IPv6 veřejná IP
« kdy: 29. 09. 2020, 15:16:23 »
Ahoj, nevěděl by prosím někdo, zda O2 k xDSL dává zdarma veřejnou (dynamickou) IPv6?
Za statickou IPv4/6 se mi platit nechce. IPv6 adres je dost, tak nechápu, proč by nebyla veřejná.

Jde přes tu zdarma adresu zpřístupnit např. přístup do konfigurace DSL routeru?

Dík


Re:O2 xDSL IPv6 veřejná IP
« Odpověď #1 kdy: 29. 09. 2020, 15:58:59 »
Neveřejnou IPv6 jsem ještě neviděl, ale radši to neříkat nahlas nebo se toho chytne nějaký vykutálený ISP a začne IPv6 nabízet jako veřejnou s příplatkem :D

Veřejná IPv4 má pak spoustu výhod, takže kdo je využije, ten by si měl nejenom připlatit za fixní, ale hlavně si pospíšit, dokud ISP tuto možnost nabízí.

Re:O2 xDSL IPv6 veřejná IP
« Odpověď #2 kdy: 29. 09. 2020, 16:01:22 »
Stranka O2 tvrdi, ze pevna verejna IPv6 je za 120,- mesicne:

https://www.o2.cz/osobni/pevna-ip-adresa-pro-internet-na-doma

Zavolje si na technickou podporu. Tam dostanes vysvetleni jak to funguje..

M_D

  • ****
  • 319
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:O2 xDSL IPv6 veřejná IP
« Odpověď #3 kdy: 30. 09. 2020, 10:00:19 »
Ano, dnes v ceně DSL domácí přípojky u O2 dostaneš jednu neveřejnou IPv4 adresu (100.64...) a přes DHCPv6-PD ti dají jeden dynamický /64 IPv6 blok k použití na LAN straně.
Zda se přes IPv6 dostaneš do konfigurace modemu bude záležet hlavně na tom, zda to konkrétní modem/router podporuje. :-)

SB

  • ****
  • 347
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:O2 xDSL IPv6 veřejná IP
« Odpověď #4 kdy: 30. 09. 2020, 11:09:18 »
Stranka O2 tvrdi, ze pevna verejna IPv6 je za 120,- mesicne:

https://www.o2.cz/osobni/pevna-ip-adresa-pro-internet-na-doma

:O
Takže JEN za 1 pevnou 4 a  /64 pevných (óóó, jak je O2 pokrokové, to už taky umí?) 6 bez připojení zaplatím 374 Kč??? DSL od T-mobile je za 400 Kč s pevnými 1+/56 v ceně. Takže buďto jsem něco přehlédnul, nebo je O2 vysoce pokrokovým, bezkonkurenčním, moderním, perspektivním poskytovatelem.


Re:O2 xDSL IPv6 veřejná IP
« Odpověď #5 kdy: 30. 09. 2020, 11:30:17 »
Takže buďto jsem něco přehlédnul, nebo je O2 vysoce pokrokovým, bezkonkurenčním, moderním, perspektivním poskytovatelem.
Ano, toto je dlouho známá věc. Přes všechny očividné nevýhody se jich drží spousta zákazníků. Možná nevědí, že vedení už patří CETINu a ten nabízí stejné podmínky pro všechny operátory, nebo jsou vázáni kombinací s mobilními tarify či automaticky obnovovaným závazkem.

Na druhou stranu, O2 zatím nemělo tak zásadní problém s nefunkčností IPv6, který u T-Mobile trval přes půl roku: https://www.lupa.cz/clanky/t-mobile-mel-vazne-problemy-s-ipv6-na-dsl-sluzbach/

M_D

  • ****
  • 319
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:O2 xDSL IPv6 veřejná IP
« Odpověď #6 kdy: 30. 09. 2020, 11:36:17 »
SB: Zaspal jsi dobu, O2 to tak má už roky, že v ceně tarifu je jedna neveřejná IPv4 a jeden /64 blok IPv6 (když nepočítám spojovák na PPPoE straně).
Také radím, kde není další návaznost na služby, tak raději vzít to TMO, kde máš jednu veřejku IPv4 a IPv6/56. Pozor, v té základní ceně u TMO ta IPv4 a IPv6 prefix není také pevný! Ale je fakt, že se prakticky nemění a stejně se to chová i na O2 přípojce.

Re:O2 xDSL IPv6 veřejná IP
« Odpověď #7 kdy: 30. 09. 2020, 11:49:50 »
Pozor, v té základní ceně u TMO ta IPv4 a IPv6 prefix není také pevný!
Já mám pocit, že je. Přinejmenším IPv6 prefix je statický, pokud to od dob Radka Zajíce nepředělali, a IPv4 adresa se pokud vím taky alokovala staticky. Mám pocit, že to bylo i někde na webu napsané, ale nemůžu/nechce se mi to tam hledat.

SB

  • ****
  • 347
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:O2 xDSL IPv6 veřejná IP
« Odpověď #8 kdy: 30. 09. 2020, 13:11:08 »
...Možná nevědí...

Často nevědí. Občas se to snažím napravit osobní osvětou.

Na druhou stranu, O2 zatím nemělo tak zásadní problém s nefunkčností IPv6, který u T-Mobile trval přes půl roku: https://www.lupa.cz/clanky/t-mobile-mel-vazne-problemy-s-ipv6-na-dsl-sluzbach/

Pane Caletko, O2 má (ne)jeden zásadní problém přetrvávající a neřešený již od nazazení IPv6, a tím je přidělování prefixu /64. TOHLE je pro mě opravdový problém, aniž bych chtěl obhajovat lemplovský přístup T-mobile k uvedenému případu.

SB: Zaspal jsi dobu, O2 to tak má už roky...

Popravdě jsem to už slyšel, ale doteď jsem nebyl schopen vstřebat, že jsou to opravdu takoví lempli.

...Přinejmenším IPv6 prefix je statický, ...a IPv4 adresa se pokud vím taky alokovala staticky...

Z mé zkušenosti došlo ke změně, pouze když přeadresovávali svoji síť (za 10 let IPv4 2x, IPv6 1x), jinak se to nikdy neměnilo.

Re:O2 xDSL IPv6 veřejná IP
« Odpověď #9 kdy: 30. 09. 2020, 13:21:10 »
IPv4 adresa a IPv6 prefixy u TM jsou (byly) pevně zadané v LDAPu, takže se nezmění při odpojení/připojení, ani běžně není důvod, aby je operátor v tom LDAPu měnil.

Změna ale nastala například při migraci z LLU (exADSL Radiokomunikací) na infrastrukturu CETINu, to se adresy a prefixy měnily (protože službu najednou ukončoval jiný prvek v jiné síti). Nebo se může stát, že bude potřeba přeadresovat kvůli změně routování a agregace prefixů u CETINu. Běžně se to ovšem neděje.

M_D

  • ****
  • 319
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:O2 xDSL IPv6 veřejná IP
« Odpověď #10 kdy: 02. 10. 2020, 12:15:53 »
Jak to má O2 nebo TMO řešeno interně nevím, ale vím, že se čas od času na nějaké lince IPčko změnilo, ale je to dost raritní záležitost, takže jestli u cca 70 přípojek se změní u dvou ročně... Takže i když to není garantováno, dá se považovat IPčka za "pevné".
U TMO se i změnil IPv6 příděl i v situaci, kdy koncové zařízení ohlásí jiný DUID. A také hlídá, že když se v síti objeví dvě zařízení se stejným DUID, tak to zapnuté později IPv6 nedostane, jak se první vypne, tak ten příděl dostane to druhé.
Ale je fakt, že jsem to zkoušel naposledy vloni, přeci jen se postupně od TMO prchá jinam. :-)

Re:O2 xDSL IPv6 veřejná IP
« Odpověď #11 kdy: 05. 10. 2020, 15:56:59 »
Takže buďto jsem něco přehlédnul, nebo je O2 vysoce pokrokovým, bezkonkurenčním, moderním, perspektivním poskytovatelem.
Ano, toto je dlouho známá věc. Přes všechny očividné nevýhody se jich drží spousta zákazníků. Možná nevědí, že vedení už patří CETINu a ten nabízí stejné podmínky pro všechny operátory, nebo jsou vázáni kombinací s mobilními tarify či automaticky obnovovaným závazkem.

Na druhou stranu, O2 zatím nemělo tak zásadní problém s nefunkčností IPv6, který u T-Mobile trval přes půl roku: https://www.lupa.cz/clanky/t-mobile-mel-vazne-problemy-s-ipv6-na-dsl-sluzbach/

Něco podobného jsem s CETINem už také řešil. A napsali mi, že fungují jako velkoobchodní hráč, který spolupracuje se snad dvaceti operátory. A měli by k nim, jak říkáte, přistupovat stejně. Řešit všechny konkrétní parametry pak mám přímo s poskytovatelem, se kterým jsem podepsal smlouvu.

Re:O2 xDSL IPv6 veřejná IP
« Odpověď #12 kdy: 05. 10. 2020, 18:02:49 »
Dík za potvrzení. Já jdu pátrat dál, proč mi nejde připojení na vzádlené ovládání routeru, když jsem povolil přístup z WAN

U IPv4 bych zkoušel přistupovat přes
http://x.y.z.a/

U IPv6 by to mělo být nějak takto
http://[::::::::::::::::]/

Stále to vrací nějaký nesmysl DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN  >:(

Re:O2 xDSL IPv6 veřejná IP
« Odpověď #13 kdy: 05. 10. 2020, 18:55:26 »
VoLTE od O2 jede na IPv6 už dávno a tenhle týden nasadili IPv6 i na mobilní síti. V telefonu mám 2 SIMky od O2, kde obě mají IPv6 pro VoLTE a jedna má IPv6 pro data, ani jednu nepingnu.
Naopak WiFi rozhraní v telefonu přes IPv6 pingnu a pingnu i IPv6 adresu, kterou využívám přes OpenVPN (NDP Proxy).

Edit: Když přes USB tethering dostane PC dvě IPv6 (jednu temporary), tak ani jednu opět nepingnu.
« Poslední změna: 05. 10. 2020, 19:01:20 od novak_josef_2019 »

Re:O2 xDSL IPv6 veřejná IP
« Odpověď #14 kdy: 05. 10. 2020, 20:56:43 »
O2 blokuje na mobilech prichozi provoz z Internetu, vcetne ICMPv6, proto na mobilni IPv6 adresy z Internetu nejde pingnout. (IPv6 pro VoLTE je samostatna sit, uplne oddelena od Internetu.)